Reklama

Niedziela Częstochowska

Patrzcie, jak oni żyją

Spotykamy się we trójkę: ja, żona i Pan Bóg – mówi Krzysztof Turek.

Niedziela częstochowska 39/2022, str. VIII

[ TEMATY ]

Domowy Kościół

Karol Porwich/Niedziela

Krzysztof i Renata Turkowie z Domowego Kościoła

Krzysztof i Renata Turkowie z Domowego Kościoła

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Domowy Kościół założył sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki. – Na rekolekcjach w Krościenku usłyszałem opowieść o pewnym kapłanie, który przyjechał na młodzieżowe rekolekcje. Ksiądz Franciszek przechwycił go na miejscowym przystanku autobusowym i wyjaśnił, że je poprowadzi... ale dla małżeństw. I takim sposobem odbyły się chyba pierwsze oazowe nauki dla rodzin – opowiada ks. Jacek Kijas, moderator diecezjalny Domowego Kościoła w archidiecezji częstochowskiej.

Pomoc

Domowy Kościół jest gałęzią Ruchu Światło-Życie, bo ks. Blachnicki, założyciel popularnych oaz, troszczył się o każdy stan. Chodziło o to, by odtworzyć katechumenat rodzinny, by formowanie nie kończyło się na 15-dniowym pobycie oazowym, by przekaz wiary w rodzinach trwał.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Domowy Kościół zwraca szczególną uwagę na duchowość małżeńską, czyli dążenie do życia w bliskości Boga w jedności ze współmałżonkiem. Chce pomóc małżonkom trwającym w związku sakramentalnym w budowaniu między nimi prawdziwej jedności małżeńskiej, która stwarza najlepsze warunki do wychowania dzieci w duchu chrześcijańskim. Dzisiaj widzimy, że łańcuch przekazywania wiary jest zerwany lub mocno nadwątlony – zauważa ks. Kijas i dodaje: – Kręgi rodzin pracują w cyklu rocznym. Spotkania odbywają się raz w miesiącu, od września do czerwca w mieszkaniach poszczególnych małżeństw. W okresie wakacyjnym, ale także w ciągu całego roku odbywają się rekolekcje formacyjno-pogłębiające.

Dialog małżeński

– Domowy Kościół nie jest dla naszego komfortu, bo on jest też dyscyplinujący, gdzie są określone zasady i wymagania. Sam krąg macierzysty ma swoje zasady, aby nie ograniczał się do spotkań towarzyskich. Obecność w Domowym Kościele zobowiązuje do małżeńskiej i rodzinnej modlitwy. Istotny jest też dialog małżeński – trudny, ale to skarb, który zmusza małżonków do wysiłku, by odważyli się ze sobą szczerze rozmawiać – wyjaśnia Krzysztof Turek, a żona Renata uzupełnia: – Odbywa się on przy świetle świecy – symbolu obecności Ducha Świętego. – Tak, bo spotykamy się we trójkę: ja, żona i Pan Bóg – precyzuje Krzysztof i dodaje: – Zaczynamy modlitwą, czytamy Pismo Święte, a potem następuje dialog małżeński. W dialogu jest zawsze beczka miodu i łyżka dziegciu. – Domowy Kościół nie jest grupą terapeutyczną, chociaż rzeczywiście w pierwszej części spotkania dzielimy się swoimi bieżącymi problemami. Nie wolno jednak unikać znanych sposóbów z dziedziny psychiatrii czy psychologii, by je rozwiązywać. My działamy przede wszystkim na płaszczyźnie duchowej, znacznie bardziej podstawowej niż płaszczyzna psychosomatyczna – tłumaczy Jacek Karbownik, który z żoną Małgorzatą stanowią parę diecezjalną Domowego Kościoła w archidiecezji częstochowskiej.

Reklama

Trójkąt małżeński

Wyobraźmy sobie trójkąt równoboczny. Na jednym końcu podstawy trójkąta jest mąż, a na drugim – żona. W punkcie szczytowym figury jest Pan Bóg. Małżonkowie idąc ku Niemu, jednocześnie coraz bardziej zbliżają się do siebie. – Takiej zależności oczekujemy w efekcie uczestnictwa w Domowym Kościele – zaznacza Jacek Karbownik i wskazuje na uczciwe wypełnianie obowiązków stanu bycia mężem i ojcem, żoną i matką, pracownikiem i pracodawcą. – Świadectwo uczciwego życia jest nie do przecenienia, jeżeli chodzi o aspekt ewangelizacyjny. Inni, patrząc na nas, powinni się zastanowić: dlaczego oni są tacy? Może to być podstawą dialogu z żyjącymi obok Kościoła – podkreśla.

– Cieszy się serce, kiedy widzimy, jak małżeństwa w Domowym Kościele nabierają ducha. Oczywiście mają też problemy, jak wszystkie małżeństwa w Polsce, bo przecież nie żyją w próżni, ale tutaj zyskują siłę, by z Panem Bogiem iść przez życie. Tegoroczne hasło oazowe brzmi: „Życie w świetle”. Chodzi o to, by żyć w świetle Bożej obecności i przekazywać to światło innym – wyjaśnia ks. Kijas.

Reklama

Krąg podstawowy

W diecezji są 44 kręgi macierzyste. Spotykają się raz w miesiącu. Spotkania mają swoją strukturę i trwają ok. 3 godzin. Na początku członkowie dzielą się rodzinnymi radościami i troskami, potem przychodzi czas na modlitwę, następnie informują, jak ich zobowiązania zostały zrealizowane. Jest ich siedem: modlitwa małżeńska i rodzinna, Namiot Spotkania, czyli ok. 15-minutowe rozważanie Pisma Świętego, reguła życia, czyli postanowienia, które mają służyć polepszeniu relacji małżeńskich, oraz dialog małżeński i raz w roku rekolekcje.

– Efektów bycia w Domowym Kościele nie da się zauważyć po miesiącu czy roku. Dopiero po wielu latach możemy to dostrzec. Zauważamy to u naszych przyjaciół, którzy właśnie w niezauważalny sposób przemieniają swoje życie – mówi Krzysztof Turek. – My weszliśmy do Domowego Kościoła, bo szukaliśmy wspólnoty ludzi, którzy będą wyznawać podobne wartości i jesteśmy w nim od siedmiu lat – zwierza się Renata Turek, matka Kasi i Grzesia. – Jeżeli ktoś odmówi nam, by być w Domowym Kościele, nie traktujemy tego jako naszej porażki i nie mamy z tego powodu frustracji. Chciałbym uniknąć sytuacji, by traktowano nas jak jakąś sektę. Obecni w parafiach staramy się zachęcać wiernych do większej aktywności niż tylko cotygodniowa Msza św – zaznacza Jacek Karbownik.

Potencjał

Małżeństwa w danym kręgu nie zawsze są z tej samej parafii, do której należy krąg. Niemniej jednak każdy z nich musi mieć swoją parafialną przynależność. Jesteśmy widoczni we wspólnotach poprzez czynne uczestnictwo w liturgii. Mamy promocyjne akcje ewangelizacyjne Domowego Kościoła w parafiach. Staramy się, by był on bardziej rozpowszechniony. Ostatnio stworzyliśmy tzw. krąg pilotowany, czyli grupę małżeństw, które rozeznają, czy Domowy Kościół mógłby być dla nich wspólnotą – przedstawia strategię rozwoju Jacek Karbownik i zachęca: – Wiemy, jaką wielką wartością jest charyzmat Domowego Kościoła i chcemy się dzielić tym charyzmatem.

Reklama

W Domowym Kościele funkcjonują osoby reprezentujące szeroki wachlarz społecznej aktywności zawodowej.

– Dla nas nie jest ważne, kto kim jest zawodowo, czy też jakie miejsce zajmuje w hierarchii społecznej. Ważne jest to, że możemy sobie pomagać w codziennych potrzebach. W banalnej sytuacji przeprowadzki miałem problemy z firmą, która zawiodła. Na moją prośbę w ciągu godziny zjawili się „domownicy” z samochodem i pomogli w przeprowadzce. Oczywiście tego typu akcje nie należą do istoty Domowego Kościoła, ale też o czymś świadczą – mówi Karbownik i dodaje: – U nas zależności służbowych nie ma. Na poziomie diecezjalnym oczywiście pełnię kierowniczą posługę, ale kiedy jestem w swoim kręgu macierzystym, podlegam swojemu animatorowi.

Gdzie jesteśmy

Obszar działalności Domowego Kościoła zasadniczo pokrywa się ze strukturą administracyjną częstochowskiego Kościoła. – Mamy rejon wieluński, radomszczański, zawierciański i trzy rejony częstochowskie. Niżej są kręgi macierzyste. 9 września 2023 r. na Jasnej Górze będziemy obchodzić jubileusz 50 lat Domowego Kościoła w Polsce – cieszy się ks. Jacek Kijas.

2022-09-21 08:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rodzina w Kościele

Niedziela bielsko-żywiecka 22/2023, str. IV

[ TEMATY ]

Domowy Kościół

Monika Jaworska

Przedstawiciele Domowego Kościoła w Pierśćcu

Przedstawiciele Domowego Kościoła w Pierśćcu

W Pierśćcu małżonkowie z oazy rodzin podzielili się doświadczeniem żywego Boga we wspólnocie i w rodzinie. Okazją ku temu było 50-lecie Domowego Kościoła i peregrynacja obrazu Świętej Rodziny.

Gościli w sanktuarium św. Mikołaja na Mszach św. w IV niedzielę wielkanocną. Na rozpoczęcie zapalali świecę symbolizującą Chrystusa. Przed ołtarzem stała ikona Świętej Rodziny napisana w latach 70. w Jerozolimie przez s. Marię Paulę. – Ikona św. Rodziny jest wpisana w serce każdego z nas, bo każdy z nas pragnie żyć w rodzinie. Również w Kościele tworzymy rodzinę dzieci Bożych, gdzie każdy z nas jest kochany i akceptowany przez Boga takim, jakim jest. Kościół jest naszą rodziną, w której przeżywamy zarówno radości, jak i smutki codzienności. Rodziną, w której mimo słabości, czujemy się kochani i chciani, w której wzrastamy w świętości – podkreślił kustosz ks. Sebastian Rucki. Zauważył, że ikony są pisane w atmosferze modlitwy, na klęcząco i mają głęboką treść. – Z ikony św. Rodziny emanuje bliskość twarzy Maryi i Józefa, które wyrażają niesamowitą czułość. Z tego wynika chociażby przesłanie, że nasze rodziny powinny być miejscem czułości, bliskości, serdeczności, tego, że jak wielki to jest skarb, iż mam się do kogo przytulić, mam kogo chwycić za rękę – mówił kapłan. Dodał, że trzeba modlić się rozpalenie charyzmatu małżeństwa, żeby miłość nie przygasła, a w centrum był zawsze Jezus. – Miłość to bezinteresowny dar z siebie, że ja nie liczę, nie patrzę na zegarek, tylko szczodrym sercem daję swoje życie – zaznaczył. W parafii przed dwa tygodnie maja peregrynowała ikona Świętej Rodziny.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: Msza św. w 10. rocznicę kanonizacji Jana Pawła II

2024-04-26 15:32

[ TEMATY ]

Watykan

rocznica

św. Jan Paweł II

Monika Książek/Niedziela

27 kwietnia, przypada 10. rocznica kanonizacji św. Jana Pawła II. Z tej okazji o godzinie 17.00 w bazylice św. Piotra w Watykanie zostanie odprawiona uroczysta Msza święta. Przewodniczyć jej będzie kard. Giovanni Battista Re, dziekan Kolegium Kardynalskiego. Homilię wygłosi wygłosi kard. Angelo Camastri, emerytowany archiprezbiter bazyliki watykańskiej. Wśród koncelebransów będzie kard. Stanisław Dziwisz, długoletni sekretarz kard. Karola Wojtyły-papieża Jana Pawła II.

O zbliżającej się rocznicy kanonizacji przypomniał kilka dni temu papież Franciszek. Podczas środowej audiencji ogólnej 24 kwietnia Ojciec Święty pozdrowił Polaków, mówiąc:

„W przyszłą sobotę przypada 10. rocznica kanonizacji św. Jana Pawła II. Patrząc na jego życie widzimy, do czego może dojść człowiek, kiedy przyjmie i rozwinie w sobie Boże dary: wiary, nadziei i miłości. Pozostańcie wierni jego dziedzictwu. Promujcie życie i nie dajcie się zwieść kulturze śmierci. Za jego wstawiennictwem prośmy Boga o dar pokoju, o który on jako papież tak bardzo zabiegał”.

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Radosna twarz Kościoła

2024-04-26 16:28

Magdalena Lewandowska

Podczas Cecyliady dzieci wspólne wielbią Boga poprzez śpiew.

Podczas Cecyliady dzieci wspólne wielbią Boga poprzez śpiew.

Już po raz 8. odbyła się Cecyliada – przegląd piosenki religijnej dla przedszkolaków.

Organizatorem wydarzenia jest katolickie przedszkole Lupikowo przy współpracy parafii św. Trójcy na wrocławskich Krzykach. Przegląd ma charakter ewangelizacyjny i integracyjny – nie ma rywalizacji, jest za to wspólny śpiew na chwałę Bogu. W tym roku wzięło w nim udział 80 dzieci z wrocławskich przedszkoli i jedna śpiewająca wspólnie rodzina. – Cecyliada to wydarzenie, które od lat gromadzi najmłodszych członków Kościoła, z czego jesteśmy bardzo dumni. Cieszymy się, że właśnie poprzez tę inicjatywę możemy zachęcać dzieci do wielbienie Boga i uświęcania się poprzez muzykę – mówi Aleksandra Nykiel, dyrektor przedszkola Lupikowo. Podkreśla, że co roku nie brakuje zgłoszeń, a kolejne edycje pokazują potrzebę takich wydarzeń. – Muzyka pięknie potrafi kształtować wrażliwość religijną, patriotyczną, ale też wrażliwość na drugiego człowieka. Śpiew pomaga doświadczyć i opowiadać o miłości Boga, a takie wydarzenia uczą też, jak na tę miłość odpowiadać – dodaje.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję