Reklama

Niedziela Przemyska

Na szlachetny cel

W Parku nad Czarnym Potokiem przy pięknej pogodzie, szczęśliwie i radośnie odbył się VII Festyn Dobroczynny „W hołdzie prześladowanym chrześcijanom”.

Niedziela przemyska 37/2022, str. VI

[ TEMATY ]

festyn

Maciej Pitrus

Było na ludowo i z przytupem

Było na ludowo i z przytupem

Przygotowania do wydarzenia trwały przez kilka miesięcy. Wzorem wszystkich poprzednich festynów organizatorzy chcieli przede wszystkim pamiętać i mówić o Kościele ubogim, cierpiącym i prześladowanym oraz na swoją miarę dać temu Kościołowi możliwość przemawiania w czasie festynu, ale też pamiętać o nim i poza imprezą. Jednocześnie, jak zawsze dotychczas, celem była pomoc konkretnemu miejscu i konkretnym potrzebującym.

Wielkie zaangażowanie

W tym roku zbierano środki na funkcjonowanie sierocińca w Ayos w Kamerunie prowadzonego przez polskie siostry Opatrzności Bożej, które opiekują się osiemnastoma dziewczynkami sierotami. W najbliższym czasie siostry chcą ilość swoich podopiecznych zwiększyć do ok. trzydziestu.

Drugim celem, który postawili sobie organizatorzy, było opłacenie pobytu na wakacjach w Rymanowie-Zdroju ok. trzydziestoosobowej grupy dzieci z Ukrainy.

Wielkie grono ludzi dobrej woli zarówno z Rymanowa-Zdroju jak i spoza uzdrowiska wzięło udział w organizacji tego święta. Festyn zaangażował wiele dzieci, młodych i starszych, kobiet i mężczyzn, ludzi z parafii w Rymanowie-Zdroju oraz spoza niej. Dzieci np. zbierały w swoich środowiskach pluszowe zabawki, aby w akcji „Kup pluszka za piątaka” zabawki te sprzedać, a zysk ze sprzedaży przeznaczyć na wskazany cel. Młodzi kwestowali i pomagali na różne sposoby. Inne dzieci przygotowały laurki ze zdjęciami dziewcząt z Ayos własnoręcznie przyozdobione. Laurki te zabrała do Ayos s. Danuta, która pracuje w Kamerunie. Była ona gościem festynu.

Znani i doceniani pomagają

Wielkim zainteresowaniem jak zwykle cieszyła się aukcja pięknych i cennych przedmiotów. Dary na aukcję pochodziły od różnych znanych osób np. od prezydenta Andrzeja Dudy i jego małżonki Agaty Kornhauser-Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego czy ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotra Glińskiego. Były dary od wojewody (Ewa Leniart) i marszałków podkarpackich (Władysław Ortyl, Piotr Pilch). Był dar od posła Piotra Babinetza. Darczyńcami byli również znani i doceniani lokalni artyści malarze czy rzeźbiarze.

Reklama

Każdorazowo na festynie występują znane zespoły muzyczne. Tegoroczne wydarzenie uświetnił tańcem i śpiewem ukraiński zespół Osławiany z Mokrego, który w tym roku obchodzi 50-lecie swego powstania. Festyn zakończył koncert młodego, zdolnego zespołu Orkiestra EWZ. W krótkich koncertach wystąpiły także Kinga Pojnar oraz Lidia Kasperkowicz.

Patroni festynu

Festyn objęli swoim honorowym patronatem marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl oraz bp Stanisław Jamrozek. Patronami medialnymi były natomiast: TVP 3 Rzeszów, Polskie Radio Rzeszów, Radio Fara, Radio Via, Tygodnik Katolicki Niedziela i Gość Niedzielny. Od samego początku partnerem i przyjacielem akcji jest Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie, a delegacja stowarzyszenia każdego roku uczestniczy w tym wydarzeniu.

W tym roku w festynie wzięli udział: minister Andrzej Dera z Kancelarii Prezydenta RP Andrzeja Dudy, marszałek województwa podkarpackiego Piotr Pilch oraz bp Stanisław Jamrozek.

Organizatorzy dziękują za pomoc innym parafiom i wspólnotom które w ten sposób włączyły się do tego dzieła. W ramach festynu na wspomniany cel kwestowano w parafiach: Rymanów-Zdrój, Iwonicz-Zdrój i w sanktuarium św. Michała Archanioła i bł. Bronisława Markiewicza w Miejscu Piastowym. Wszędzie spotykano się z hojnością i życzliwością. Do tej pory we wszystkich działaniach udało się zebrać blisko 95 tys. zł. Nie jest to jednak kwota ostateczna. Wszystkie zebrane środki zostaną przekazane na sierociniec w Ayos i na opłacenie wakacji ukraińskich dzieci.

2022-09-06 12:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czas budzenia się

W ramach obchodów Światowego Dnia Uchodźcy 11 czerwca w Zielonej Górze odbędą się mecz charytatywny i festyn rodzinny Caritas. Dochód z akcji zostanie przeznaczony na pomoc uchodźcom – beneficjentom Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej

Tegoroczną inicjatywę Caritas poprzedzi Marsz dla Życia i Rodziny, którego uczestnicy pod ogólnopolskim hasłem: „Czas na rodzinę” przejdą ulicami miasta na stadion przy ul. Sulechowskiej, gdzie zostanie rozegrany mecz, promując jedne z najcenniejszych wartości. Organizatorami akcji są Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej, Caritas Polska, Wydział Duszpasterstwa Rodzin Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej oraz Nadodrzański Oddział Straży Granicznej w Krośnie Odrzańskim.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Abp Grzegorz Ryś o św. Mikołaju

2022-12-06 14:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- Życzę wam, drogie dzieci i wam drodzy dorośli, żeby wasze przychodzenie do Kościoła uczyniło z was dobrych ludzi tak, jak to przychodzenie Mikołaja do Kościoła uczyniło go dobrym człowiekiem, i to znacznie wcześniej niż został biskupem – mówił abp Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Szef MS: Polska w gronie europejskich państw, które gwarantują najwyższy standard ochrony przed przemocą domową

2022-12-06 17:25

[ TEMATY ]

przemoc

Zbigniew Ziobro

Adobe Stock.pl

Polska zalicza się do wąskiego grona europejskich państw, które gwarantują najwyższy standard ochrony głównie kobietom i dzieciom w związku z przemocą domową - mówił we wtorek szef MS, prokurator generalny Zbigniew Ziobro komentując zmiany w zakresie przeciwdziałania przemocy domowej.

Ziobro powiedział na wtorkowej konferencji prasowej poświęconej zaleceniom dla prokuratury, by ta mogła skuteczniej przeciwdziałać przemocy domowej, że dzięki opracowanym w jego resorcie przepisom dotyczącym Polska "zalicza się do wąskiego grona europejskich państw, które gwarantują najwyższy standard ochrony głównie kobietom i dzieciom w związku z przemocą domową".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję