Reklama

Niedziela Małopolska

Bóg wybrał to miejsce

Do sanktuarium w Łagiewnikach przybyli pielgrzymi z różnych zakątków globu. Wszystko po to, by wspólnie świętować 20. rocznicę konsekracji bazyliki oraz zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu.

Niedziela małopolska 35/2022, str. III

[ TEMATY ]

pielgrzymowanie

AB/Niedziela

Pielgrzymi z Chorwacji zaśpiewali pieśń na zakończenie uroczystości

Pielgrzymi z Chorwacji zaśpiewali pieśń na zakończenie uroczystości

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Do tych uroczystości przygotowywano się przez długie miesiące. Czciciele Bożego Miłosierdzia m.in. z Polski, Walii, Chorwacji czy Węgier spotkali się w łagiewnickim sanktuarium w niedzielę 14 sierpnia, by dziękować Bogu za dar Jego miłosierdzia. Wspólna modlitwa miała też miejsce 17 sierpnia – dokładnie 20 lat po oddaniu świątyni na chwałę Bożą przez Jana Pawła II.

Wyznaczone miejsce

Eucharystii 17 sierpnia przewodniczył abp Marek Jędraszewski. Pasterz Kościoła krakowskiego przyznał, że Pan Bóg wybrał Łagiewniki, bo chciał, aby w tym miejscu rozbrzmiewała prawda o Bożym Miłosierdziu, by docierała do ludzkich serc i rozchodziła się na cały świat. Metropolita przywołał fragmenty homilii papieża Polaka wygłoszonej w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia 17 sierpnia 2002 r. „Przekonywanie o grzechu staje się równocześnie przekonywaniem o tym, że grzech może być odpuszczony, że człowiek może odzyskać poczucie godności umiłowanego dziecka Bożego” – cytował św. Jana Pawła II arcybiskup. – Ojciec Święty 20 lat temu wskazywał, że właśnie tutaj objawia się pełnia prawdy o Bożym Miłosierdziu – zaznaczył metropolita.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Węgierscy pielgrzymi

Reklama

W uroczystościach 17 sierpnia wzięli udział m.in. pielgrzymi z parafii św. Krzyża z węgierskiego Gyor-Menfocsanak. Eniko Smercsek w 2012 r. uczestniczyła w 10. rocznicy zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu. W tym roku, po 10 latach od ostatniej wizyty do Łagiewnik przyjechała z bratem. – Byłam tu 10 lat temu i chciałam tu powrócić. Bardzo tę pielgrzymkę przeżyłam. Szczególnym doświadczeniem w tym roku była możliwość odczytania prośby w czasie modlitwy wiernych – powiedziała dziewczyna. – Poza tym chodzi o naszego papieża Jana Pawła II, on jest dla mnie ważny. Co prawda odszedł, gdy byłam jeszcze mała, ale czytałam o nim dużo i musiałam tu dziś być – dodała Węgierka.

Przygotowanie Walii

Do Łagiewnik przybili też pielgrzymi z Walii. – Wstępnie mieliśmy przyjechać z 32 parafianami, jednak linie lotnicze odwołały lot i przyleciały tylko 4 osoby – powiedział w rozmowie z Niedzielą ks. Jason Jones z sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Swansea, gdzie znajdują się relikwie m.in. św. Jana Pawła II. – Natomiast całą parafią przygotowywaliśmy się do tego dnia poprzez modlitwę Koronką do Bożego Miłosierdzia. Modliliśmy się nią 91 razy ze względu na to, że w tym roku obchodzimy 91. rocznicę pierwszego objawienia św. Siostrze Faustynie orędzia o Bożym Miłosierdziu. Chcieliśmy, aby rodziny się w ten sposób przygotowywały. Parafianie wypełniali formularze, wskazywali dni, w które się modlili. Te wszystkie prośby zostały zapisane w księdze i ofiarowane dziś abp. Jędraszewskiemu – dodał duchowny.

Ksiądz Jones wskazał, że orędzie o Bożym Miłosierdziu jest szczególnie ważne dla osób, wśród których posługuje. – Pracuję w szpitalu, byłem zaangażowany w posługę kapelana również w czasie pandemii. Moje parafianki są pielęgniarkami na oddziałach intensywnej terapii. Zajmujemy się osobami także w hospicjum, dlatego część działań parafii związana jest z posługą chorym i umierającym. Zwłaszcza poprzez modlitwę Koronką do Bożego Miłosierdzia – mówi i dodaje: – Po pandemii pojawiły się kolejne kryzysy, np. problem z rosnącymi kosztami utrzymania. Ludzie czegoś poszukują… Idąc za słowami Jana Pawła II – ludzie odnajdą prawdziwe szczęście poprzez Boże Miłosierdzie…

2022-08-23 11:10

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Paulin, który pielgrzymuje na Jasną Górę już od ponad 60 lat

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymowanie

Ks. Łukasz Romańczuk/Niedziela

Prezentacja grupy 7. na Jasnej Górze

Prezentacja grupy 7. na Jasnej Górze

- Pielgrzymka to słodki trud - uśmiecha się o. Melchior Królik. Paulin jest związany z Warszawską Pielgrzymką Pieszą na Jasną Górę już od ponad 60 lat. Jak zauważył „złoty jubileusz” chodzenia już dawno za nim, teraz z racji wieku i zdrowia korzysta z samochodu, ale nie wyobraża sobie sierpnia bez warszawskiej pielgrzymki.

Zakonnik od lat stara się też ją dokumentować. Dziś o. Melchior udał się do Warszawy, by od jutra zapisać kolejną kartę, nie tylko swoich, dziejów wpisanych w Warszawską Pielgrzymkę Pieszą (WPP). Ta nieprzerwanie odbywa się od 1711 r. a więc teraz po raz 311.
CZYTAJ DALEJ

Wiceszef MSZ: dron, który spadł pod Osinami, prawdopodobnie nadleciał z Ukrainy

2025-08-25 19:23

[ TEMATY ]

Ukraina

dron

wiceszef MSZ

Osiny

Władysław Teofil Bartoszewski

Adobe Stock

Dron. Zdjęcie poglądowe

Dron. Zdjęcie poglądowe

Wiceszef MSZ Władysław Teofil Bartoszewski przekazał w poniedziałek, że dron, który w nocy z 19 na 20 sierpnia eksplodował pod Osinami (woj. lubelskie), prawdopodobnie nadleciał z terenu Ukrainy. Uważamy, że to był dron rosyjski, który przeleciał przez terytorium Ukrainy - powiedział.

W ubiegłym tygodniu, w nocy z wtorku na środę pod Osinami na Lubelszczyźnie doszło do incydentu, w którym obiekt latający spadł na pole kukurydzy i eksplodował. W wyniku eksplozji powybijane zostały szyby w pobliskich domach. Wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował później, że obiekt to rosyjski dron, oraz podkreślił, że zdarzenie jest prowokacją Rosji, do której doszło w szczególnym momencie, kiedy trwają dyskusje o pokoju w Ukrainie.
CZYTAJ DALEJ

Biskupi Urugwaju wobec nowego prawa: zabicie chorego jest nieetyczne

Rada Stała Konferencji Biskupiej Urugwaju wyraziła głębokie zaniepokojenie i sprzeciw wobec przyjęcia przez tamtejszą Izbę Deputowanych projektu ustawy o „godnej śmierci”, która ma na celu legalizację eutanazji w tym południowoamerykańskim państwie. Za jego przyjęciem było 64 parlamentarzystów, a 29 przeciw.

W ogłoszonym komunikacie biskupi podkreślili, że aktywne doprowadzenie do śmierci chorego jest „sprzeczne z etyką” służby zdrowia. Wskazali, że „zabicie chorego jest nieetyczne nawet w celu uniknięcia bólu i cierpienia”, jak również wtedy, gdy sam „wyraźnie o to prosi”. Za etyczną i humanitarną praktykę uznali natomiast „sedację paliatywną” w sytuacji ekstremalnego cierpienia. Podkreślili, że opieka paliatywna jest jedynym sposobem godnego towarzyszenia pacjentowi, zachowując szacunek dla wartości ludzkiego życia.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję