Tydzień modlitw o powołania
Od 11 do 17 maja przeżywaliśmy Tydzień Modlitw o Powołania do Kapłaństwa i Życia Konsekrowanego. Tradycyjnie już klerycy Wyższego Seminarium Duchownego w Rzeszowie wyjeżdżają w tych dniach do różnych parafii naszej diecezji. W czasie Mszy św. głoszą homilie i zachęcają młodych ludzi do oddania się na służbę Chrystusowi. W tym roku klerycy odwiedzili dekanaty: jasielski i żmigrodzki.
Nabożeństwo fatimskie w katedrze rzeszowskiej
13 maja w parafii katedralnej w Rzeszowie odbyło się uroczyste nabożeństwo fatimskie. Rozpoczęła je Msza św. i wspólny Różaniec. Był także czas na indywidualną adorację Najświętszego Sakramentu. Modlitwie i nabożeństwom przewodniczyli przełożeni i klerycy WSD w Rzeszowie. Centralne obchody z okazji 10. rocznicy koronacji figury Matki Bożej Fatimskiej w rzeszowskiej katedrze odbędą się 13, 14 i 15 czerwca.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Ku czci gen. Sikorskiego
13 maja w kościele garnizonowym w Rzeszowie została odprawiona Msza św. z okazji 122. rocznicy urodzin gen. Władysława Sikorskiego. Przewodniczył jej ks. kmdr Leon Szot. Po Eucharystii młodzież i przedstawiciele lokalnych władz złożyli wieńce pod pomnikiem generała. Dla upamiętnienia tak ważnej dla narodu Postaci zorganizowano sztafetę młodzieżową, która wyruszyła 10 maja z Rzeszowa, a 4 lipca dotrze na Wawel. Będzie to oficjalne zakończenie uroczystości związanych ze 122. rocznicą urodzin generała Wł. Sikorskiego.
Sztandar dla gimnazjum w Czudcu
Reklama
17 maja w Czudcu odbyła się uroczystość nadania sztandaru Gimnazjum im. św. Kingi. Spotkanie rozpoczęła Msza św. w kościele Trójcy Świętej. Eucharystii przewodniczył ks. inf. Józef Sondej. Kaznodzieja zwrócił uwagę na symboliczny charakter uroczystości. "Sztandar zawsze dodawał męstwa i był inspiracją do wielkich czynów, przypominał o wielkich wartościach przekazywanych przez pokolenia". Po Mszy św. zaproszeni goście udali się do szkoły, gdzie odbyła się oficjalna cześć uroczystości: przemówienia, odsłonięcie dwóch tablic pamiątkowych ku czci św. Kingi i Papieża Jana Pawła II oraz inscenizacja przygotowana przez młodzież, a poświęcona życiu św. Kingi. W uroczystościach w Czudcu wzięli udział przedstawiciele władz wojewódzkich, powiatowych, gminnych i kuratoryjnych.
Podkarpacie w Watykanie
18 maja Papież Jan Paweł II podczas uroczystej Mszy św. kanonizował dwoje Polaków: s. Urszulę Ledóchowską, założycielkę Zgromadzenia Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego i biskupa
przemyskiego Józefa Sebastiana Pelczara, założyciela Zgromadzenia Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego, patrona diecezji rzeszowskiej. Ojciec Święty beatyfikował go w 1991 r. w Rzeszowie.
W uroczystościach kanonizacyjnych wzięło udział ok. 20 tys. Polaków, którzy przybyli do Rzymu w Narodowej Pielgrzymce z okazji 25-lecia pontyfikatu Jana Pawła II i przypadających 18
maja 83. urodzin Ojca Świętego. Wśród nich było ok. 600 pielgrzymów z diecezji rzeszowskiej z bp. Kazimierzem Górnym i bp. Edwardem Białogłowskim. Uczniowie rzeszowskich szkół, w tym
młodzi z I LO w Rzeszowie, gdzie w latach 1854-58 uczył się bp Pelczar, przekazali Papieżowi wydaną niedawno książkę pt. Józef Sebastian Pelczar w szkołach rzeszowskich. Publikacja
zawiera także biogramy innych nauczycieli i wychowanków szkoły, m.in. bł. ks. Stanisława Papczyńskiego, bł. ks. Jana Balickiego czy bł. ks. Romana Sitko.
19 maja na Placu św. Piotra w Rzymie odbyła się specjalna audiencja dla Polaków. Spotkanie poprzedziła Msza św. dziękczynna za kanonizacje s. Urszuli Ledóchowskiej i bp. Józefa
Sebastiana Pelczara pod przewodnictwem ks. kard. Franciszka Macharskiego. Była ona także dziękczynieniem za 25 lat pontyfikatu Jana Pawła II.
Spotkanie szkolnych kół Caritas
19 maja odbyło się spotkanie szkolnych kół Caritas okręgu gorlickiego. W kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Gorlicach-Gliniku Mariampolskim została odprawiona Msza św., której przewodniczył ks. Stanisław Słowik, dyrektor Caritas Diecezji Rzeszowskiej. W Zespole Szkół nr 1 nastąpiła prezentacja kół; młodzi mogli pochwalić się swoją działalnością. Słowo do zebranych skierował ks. prał. Stanisław Słowik oraz ks. Józef Makowski, dyrektor Caritas okręgu gorlickiego. Księża podkreślali zaangażowanie młodych w sprawy środowiska, organizację akcji charytatywnych, jak również pracę z osobami chorymi czy niepełnosprawnymi.