"Na ten temat Kościół długo milczał" - zaznaczył niemiecki purpurat zwracając uwagę, że chrześcijańska tożsamość małżeństwa jest nie do pogodzenia homoseksualnym partnerstwem.
Odnosząc się do irlandzkiego referendum na temat prawnego uznania związków partnerskich między osobami tej samej płci kardynał powiedział, że państwa demokratyczne mają obowiązek wcielania w życie woli społeczeństwa. Jego zdaniem głosowanie stawia Kościół w trudnej sytuacji i obrony swojego stanowiska. Oczywiste jest, że większość ludzi w krajach zachodnich opowiada się za zrównaniem związków homoseksualnych z małżeństwem. Jednak dopuszczenie do "małżeństw" osób tej samej płci nie może zmienić nauczania Kościoła, gdyż byłoby to sprzeczne z Ewangelią. "Małżeństwo między mężczyzną i kobietą pozostaje jedynym źródłem nowego życia i przyszłości" - podkreślił kard. Kasper i dodał: "Musimy raczej znaleźć nowy język. Musimy przezwyciężyć dyskryminację, która ma w naszej kulturze długą tradycję".
Kardynał zwrócił uwagę, że stabilne związki homoseksualne zawierają "elementy dobrego", powinny być doceniane, ale nie mogą być zrównywane z małżeństwem, ponieważ implikacje moralne wynikające z takiego uznania są ogromne. Jego zdaniem dla społeczeństwa wynikają z tego ciężkie konsekwencje. W szczególności odnośnie takich sfer jak adopcja dzieci przez pary homoseksualne, opieka nad nimi oraz macierzyństwa zastępczego.
Pomóż w rozwoju naszego portalu