Reklama

14-15 maja Świętokrzyskie Dni Profilaktyki

Szkoła i rodzina a profilaktyka uzależnień

Już po raz 10. zorganizowano w Kielcach cykl ogólnopolskich konferencji i sympozjów, połączonych z Międzynarodowym Dniem Rodziny, rokrocznie obchodzonym 15 maja. Od początku spotkaniom tym patronuje i uczestniczy w nich bp Kazimierz Ryczan; tradycją jest też, że odbywają się one w Urzędzie Wojewódzkim. Komitet organizacyjny reprezentował, jak zawsze, ks. prof. dr hab. Jan Śledzianowski, "spiritus movens" kieleckich konferencji. Temat tegorocznego spotkania brzmiał: "Miejsce rodziny i szkoły w profilaktyce uzależnień".

Niedziela kielecka 22/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Obrady w "Okrąglaku" poprzedziła Msza św. w kościele pw. św. Franciszka z Asyżu, której przewodniczył i homilię wygłosił ks. bp K. Ryczan. "Zbudowaliśmy cywilizację przemysłową, cybernetyczną, znamy prawa psychologii i reguły społecznego działania (...), wzięliśmy we własne ręce rządy nad światem (...), wzgardziliśmy rodziną. Tradycje, stare prawa ośmieszają, hamują postęp - mówił Ksiądz Biskup. - Gdy zniszczymy rodzinę, dokąd powróci syn marnotrawny?". Bp K. Ryczan podkreślił konieczność powrotu do tradycyjnej rodziny, w której "każdy jest bezpieczny - może nie bogaty, może nie całkiem syty, ale mający zdrowe serce i zdrowe zasady".
W dwudniowym programie spotkań znalazło się ok. 10 wykładów zaprezentowanych przez wybitnych specjalistów z różnych ośrodków akademickich w kraju.
Sesje tematyczne podzielono na trzy bloki: profilaktyka w rodzinie; profilaktyka w szkole; pomoc psychologiczna i psychoterapia w rodzinach z problemami uzależnień. W ramach sesji specjaliści z różnych placówek i ośrodków akademickich poprowadzili ok. 30 warsztatów tematycznych.
Nie sposób przedstawić streszczenia wszystkich prelekcji i tematyki zajęć warsztatowych. Poniżej prezentujemy jedynie niektórych z nich.
Ks. prof. dr hab. Kazimierz Popielski (Katolicki Uniwersytet Lubelski) rozwijał niecodzienny temat Rodzina i szkoła jako środowisko tworzenia sensu. Stwierdził on, że ludzka egzystencja, będąca zmaganiem się o sens życia, w rodzinie rozwija potencjalność każdego człowieka. To rodzina zabezpiecza potrzebę miłości, zaufania, empatii, serdeczności itd. Zanik tych wartości może powodować ucieczkę w "zastępniki". Szkoła nie może być powtórzeniem rodziny, jest środowiskiem uczącym i uczenia się. Powinna kreować stawanie się człowiekiem, uczyć dokonywania życiowych wyborów.
Kultura pedagogiczna rodziców - ważny element eliminowania zachowań patologicznych dzieci i młodzieży była przedmiotem referatu prof. dr. hab. Henryka Cudaka (Akademia Świętokrzyska). Profesora reprezentowała dr Mirosława Gawęcka. W odczytanym referacie stwierdzono, iż największy kryzys jaki dosięgnął człowieka - to kryzys emocjonalny. Jakich zatem środków i sposobów musimy użyć, by odbudować wartości zawarte w Dekalogu? - Aby człowiek był wartościowy potrzebuje kochających się rodziców - podkreślała dr Gawęcka.
Prof. dr hab. Zbigniew Tadeusz Wierzbicki (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu) mówił o roli samorządu szkolnego w budowaniu lepszej przyszłości własnej i Polski. Prelegent zaznaczył konieczność zaangażowania w walkę z alkoholizmem szerszych gremiów społecznych, w tym samorządów szkolnych. Prof. Z. Wierzbicki postulował także wprowadzenie w Polsce modelu wychowawczo-kształceniowego, w którym położonoby nacisk na szczęście osobiste. Być może pozwoli to w miejsce subkultury pijaństwa postawić subkulturę trzeźwości. Tymczasem w naszym kraju ciągle nie ma dobrego klimatu do walki z alkoholizmem. Dlatego niezwykle interesujące okazały się doświadczenia Danii w tym względzie. Goście z Danii, autorzy projektu polityki antyalkoholowej, przyznali, że nadużywanie alkoholu w tamtejszych zakładach pracy, nie ograniczone ustawowo, przybrało bardzo poważne rozmiary. Duńczycy przedstawili precyzyjny program, wdrażany w duńskich firmach, który być może wkrótce zostanie zaadaptowany w Polsce.
O problemach z podtrzymywaniem kontaktów rodzinnych więźniów z ich najbliższymi oraz o roli rodziny w resocjalizacji więźniów mówił prof. dr hab. Henryk Machel z Uniwersytetu Gdańskiego.
Prof. dr hab. Eugeniusz Sakowicz (Uniwersytet Stefana kard. Wyszyńskiego) w wartkim, nacechowanym mało znanymi faktami z kultury i obyczajowości muzułmanów wystąpieniu, przedstawił temat: Wpływ abstynencji na kształtowanie muzułmańskiej rodziny. Ukazał przede wszystkim religijny aspekt niespożywania alkoholu. Bo czyż nietrzeźwy zdoła adorować Boga pięć razy w ciągu dnia, potrafi bronić się przed złem świata, zachować wewnętrzną spójność, czy jedność swej rodziny...? Abstynencja nadaje kierunek wychowawczy muzułmańskiej rodzinie. "Trzeba być głupcem albo szalonym, by pić alkohol, skoro powoduje on takie szkody", zwykli mawiać muzułmanie.
Ks. Andrzej Drapała, wicedyrektor Caritas, zaprezentował projekt i etapy realizacji Regionalnego Systemu Przeciwdziałania Narkomanii. Nakreślił też formy dotychczasowej pracy z narkomanami. Dane, zebrane w Rodzinnej Poradni Profilaktyki i Terapii Uzależnień, są zatrważające. W minionym roku przyjęto w Poradni 109 pacjentów i 168 członków ich rodzin; 28 osób skierowano do stacjonarnych ośrodków. W I kwartale br. wskaźnik narkomanii gwałtownie wzrósł. Dotychczas udzielono 777 porad, zgłosiło się 41 uzależnionych. O współczesnych kierunkach terapii osób uzależnionych od alkoholu mówił prof. dr hab. Jerzy Mellibruda (Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej), natomiast ks. prof. dr hab. Jan Śledzianowski (Akademia Świętokrzyska) przedstawił referat: Postawy rodzicielskie wobec uzależnień własnych dzieci (na przykładzie badań młodzieży szkolnej województwa świętokrzyskiego). Relację z wystąpienia Księdza Profesora przedstawimy w osobnym artykule.
Trzeba podkreślić duży wysiłek organizatorów włożony w przygotowanie konferencji. Podczas przerw prezentowano spektakle (przygotowane przez uczniów gimnazjum św. Jadwigi w Kielcach) oraz filmy i wystawę plakatów.
Ta niekwestionowana inicjatywa środowiska kieleckiego to duży wkład w teorię i praktykę szeroko pojętej myśli pedagogicznej z zaakcentowaniem miejsca rodziny.
Ks. prof. J. Śledzianowski zapewnia, że materiały przedstawione podczas dwudniowej konferencji zostaną wydane drukiem.

Organizatorami konferencji byli: Zakład Resocjalizacji i Profilaktyki Społecznej Akademii Świętokrzyskiej; Zespół ds. Rodziny i Przeciwdziałania Uzależnieniom Wojewody Świętokrzyskiego; Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Kielcach; Departament Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego; Wydział Edukacji, Kultury i Ochrony Zdrowia UM w Kielcach, Świętokrzyskie Centrum Profilaktyki i Edukacji w Kielcach.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ukraina: liczby za którymi kryje się 1000 dni wojny

2024-11-19 10:20

[ TEMATY ]

wojna na Ukrainie

Karol Porwich/Niedziela

Za tysiącem dni od rozpoczęcia przez Rosję wojny w Ukrainie kryje się wiele liczb będących wyrazem tragicznego czasu i rozdzierającej serce przestrzeni, w których toczy się konflikt, który łamie ludzkie życie i burzy marzenia. Bardzo często są to liczby szacunkowe bądź wręcz ukryte, ponieważ wojna toczy się również na polu informacji. Przede wszystkim istnieje liczba, którą najtrudniej oszacować, ponieważ jest najbardziej ukryta: liczba ofiar.

We wrześniu amerykański dziennik The Wall Street Journal, powołując się na źródła wywiadowcze, napisał, że około miliona Ukraińców i Rosjan zostało zabitych lub rannych od 24 lutego 2022 roku. Większość z nich to żołnierze obu stron, a następnie ukraińscy cywile. W tym samym miesiącu brytyjska BBC i niezależna strona internetowa Mediazona prześledziły nekrologi 70 000 zabitych rosyjskich żołnierzy w Ukrainie - 20 procent z nich było ochotnikami. Liczby podane przez The Wall Street Journal wydają się być zgodne z tym, co rok wcześniej - w sierpniu 2023 roku - podał amerykański dziennik The New York Times, według którego już wtedy wojna pochłonęła ok. 500 000 ofiar.
CZYTAJ DALEJ

Kolejny etap Drogi Raciborskiej św. Jakuba

2024-11-18 20:13

Ks. Łukasz Romańczuk

Miłośnicy Dróg św. Jakuba Archidiecezji Wrocławskiej przeszli kolejny odcinek Drogi Raciborskiej. Tym razem przeszli odcinek z Raciborza do Kietrza

-Ten etap drogi był kontynuacją naszej wyprawy, którą rozpoczęliśmy rok temu w Zimnej Wódce, gdzie rozpoczyna się Droga Raciborska do Sławięcic oraz od Sławięcic do Bierawy i z Bierawy do Łubowic, a miesiąc temu z Łubowic do Raciborza. To właśnie w Raciborzu rozpoczęliśmy naszą dzisiejszą wędrówkę - zaznacza ks. Tomasz Gospodaryk, kapelan Miłośników Dróg św. Jakuba Archidiecezji Wrocławskiej oraz proboszcz parafii NMP Różańcowej w Kruszynie i dodaje: - Tym razem przeszliśmy mniejszy odcinek 20 kilometrowy do Kietrza i planujemy już następne wędrówki, które prowadzą ku granicy polsko-czeskiej.
CZYTAJ DALEJ

Protest pielęgniarek. Chcą się widzieć z Donaldem Tuskiem

2024-11-19 15:28

[ TEMATY ]

protest

pielęgniarki

gdzie jest premier

PAP

Protest pielęgniarek przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów

Protest pielęgniarek przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów

Protestujące we wtorek przed KPRM pielęgniarki wezwały rząd do działań, które ograniczą negatywne konsekwencje kryzysu kadrowego pielęgniarek i położnych. Czas rozmów z minister zdrowia Izabelą Leszczyną się skończył, oczekujemy rozmów z premierem - powiedziała przewodnicząca OZZPiP Krystyna Ptok.

Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych protestował przed siedzibą KPRM, by przekonać premiera Donalda Tuska do obywatelskiego projektu ustawy o najniższych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję