Reklama

Niedziela Małopolska

Ich ciocia Zosia

Mijają lata, a wartości, którymi żyła Zofia Kossak-Szczucka, pozostają niezmienne – przekonywali uczniowie SP nr 137 w Krakowie.

Niedziela małopolska 17/2022, str. III

[ TEMATY ]

Zofia Kossak

upamiętnienie

Józef Wieczorek

Pod popiersiem Zofii Kossak-Szczuckiej poszczególne klasy pozowały do pamiątkowych fotografii; tu – goście i najmłodsi uczestnicy uroczystości

Pod popiersiem Zofii Kossak-Szczuckiej poszczególne klasy pozowały do pamiątkowych fotografii; tu – goście i najmłodsi uczestnicy uroczystości

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W 54. rocznicę śmierci autorki Pożogi pod jej popiersiem w Parku Jordana zostało zorganizowane wydarzenie, w trakcie którego społeczność SP nr 137 im. Wiktora Zina w Krakowie objęła stałą opiekę nad pomnikiem. Zaproszenie na uroczystość przyjęli m.in.: małopolska kurator oświaty Barbara Nowak, prezes Towarzystwa Parku im. dr. Henryka Jordana Kazimierz Cholewa, proboszcz parafii Niepokalanego Serca Maryi w Krakowie (os. Rybitwy-Przewóz) ks. Stanisław Migas, kapelan organizacji kombatanckich i niepodległościowych o. Jerzy Pająk, kapucyn oraz przedstawiciele: IPN-u, prezydenta UMK, Rady Dzielnicy XIII Kraków-Podgórze i Policji.

Ważne wydarzenie

Uczniowie zaprezentowali, przygotowany pod kierunkiem nauczycieli, program przybliżający postać Zofii Kossak-Szczuckiej, którą nazwali ciocią Zosią. Udowodnili, że znają jej losy, twórczość i wartości, którymi kierowała się w życiu. Za możliwość sprawowania opieki nad pomnikiem podziękowała dyr. SP 137 Anna Hesse-Gawęda. Nawiązując do autorki Krzyżowców, zauważyła, że szkoła staje się ambasadorem wartości, jakimi powinien kierować się każdy człowiek. Zapewniała: – Jest mi niezmiernie miło zaświadczyć, że nasze dzieci, nasza młodzież, nasi nauczyciele, zgromadzeni dzisiaj przy pomniku pani Zofii Kossak-Szczuckiej, wiedzą, że Bóg Honor i Ojczyzna to najważniejsze wartości.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Uczestniczący w uroczystości uczniowie nie tylko pięknie się prezentowali, ale też wiedzieli, kim jest bohaterka z pomnika. Mateusz Łysik (ucz. kl. VII) w rozmowie z Niedzielą stwierdził, że dla szkoły ta uroczystość to ważne wydarzenie, że opieka nad pomnikiem Zofii Kossak-Szczuckiej to dla nich wyróżnienie. – Abym mógł pisarkę bliżej poznać, postaram się przeczytać którąś z jej książek – zapewnił i dodał: – Chciałbym też nauczyć się od niej odwagi i miłości do ojczyzny.

Cenna decyzja

Za objęcie opieki nad pomnikiem, za przygotowanie pięknej uroczystości społeczności SP 137 podziękowała kurator Barbara Nowak, która zaproponowała: – Chcę poprosić o jedno; przeczytajcie książki, które napisała Zofia Kossak-Szczucka. W rozmowie z Niedzielą zauważyła, że młodym ludziom sprawia wielką radość możliwość identyfikowania się z osobą tak ważną, tak mądrą, tak silną kobietą, która była i jest wzorem. Stwierdziła: – Jak widać, ci uczniowie czują rodzaj więzi z pisarką, nazywając ją ciocią Zosią. Myślę, że to nie jest brak szacunku, a wręcz odwrotnie – kwestia poczucia wspólnoty, co się przełoży na kształtowanie polskości według pomysłu pisarki.

Decyzję o objęciu stałej opieki nad pomnikiem pisarki popiera i ceni ks. Stanisław Migas. Proboszcz parafii Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny na Rybitwach i Przewozie zauważa: – To chyba najpiękniejszy sposób, w jaki możemy na konkretnym przykładzie uczyć patriotyzmu, ale również pokazywać dzieciom, młodzieży, co to znaczy być człowiekiem wierzącym, bo to wszystko odnajdujemy w życiu i działalności Zofii Kossak-Szczuckiej. Proboszcz wyraża też nadzieję, że dzięki opiece nad pomnikiem uczniowie zainteresują się twórczością pisarki, że zapamiętają, iż dobro, piękno i sprawiedliwość zawsze zwyciężają. Dodaje: – Dla nich nie będzie to tylko jakieś nazwisko, ale konkretna osoba, której twórczość zasługuje na poznanie, a życiowe postawy i wybory – na uznanie.

2022-04-19 09:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wielka pisarka prywatnie

Miłośnicy twórczości Zofii Kossak mają nową szansę na fascynujące i najbardziej bezpośrednie spotkanie z pisarką

Ukazał się wybór kilkudziesięciu listów pisarki zachowanych w polskich archiwach, który umożliwia czytelnikowi kontakt z korespondencją wyjątkowej wartości, obrazującą losy i publiczną działalność autorki „Pożogi”. „Listy” Zofii Kossak to również miejsce rozważań etycznych dotyczących istoty twórczości artystycznej, komentarze do współczesnego życia literackiego, informacje o życiu rodziny. Materiały pochodzą ze zbiorów Biblioteki Narodowej, Zakładu Narodowego im. Ossolińskich oraz Muzeum Zofii Kossak-Szatkowskiej w Górkach Wielkich; adresatami są przyjaciele, rodzina, osoby życia publicznego, redakcje pism oraz instytucje.
CZYTAJ DALEJ

Rozważania na niedzielę ks. Mariusza Rosika: Bóg w dom – pokój w dom

2025-06-30 14:05

[ TEMATY ]

rozważania

Ks. Mariusz Rosik

meczennicy.franciszkanie.pl

Wysyłając swych uczniów na misje, Jezus daje im szczegółowe wskazania, jak powinni postępować. Właśnie w ramach tzw. Mowy Misyjnej pojawia się nakaz: „Gdy do jakiego domu wejdziecie, mówcie: Pokój temu domowi” (Łk 10,5). Jaką treść podsuwał Jezus pod pojęcie „pokoju”? Zapewne w Ewangelii pisanej po grecku dopatrywać się można tu nie tylko myśli judaistycznej, a więc środowiska życia Jezusa, ale także konotacji greckich, a może nawet rzymskich.

Eirene, grecka bogini pokoju, przedstawiana była z rogiem obfitości, z którego rozdawała swe bogactwa. W niektórych wyobrażeniach towarzyszy jej Pluton symbolizujący dobrobyt, a stąd już niedaleko do utożsamienia pokoju ze spokojem. Zgoła inaczej ów pokój widzieli mieszkańcy Brytanii. Tacyt, w biografii swojego teścia Gnejusza Juliusza Agrykoli, zarządcy Brytanii w latach 77-84 po Chr., zamieścił mowę Kalgakusa, brytyjskiego dowódcy. Mówca niezbyt pochlebnie wypowiada się o Rzymianach: „Grabieżcy świata, kiedy im wszystko pustoszącym ziemi nie stało, przeszukują morze; chciwi, jeżeli nieprzyjaciel jest zamożny, żądni sławy, jeżeli jest biedny; ani Wschód, ani Zachód nie zdołałby ich nasycić; jedyni wśród wszystkich ludzi tak bogactw, jak i niedostatków z równą pożądają namiętnością. Grabić, mordować, porywać nazywają fałszywym mianem panowania, a skoro pustynię uczynią – pokoju” (Tacyt, Żywot Juliusza Agrykoli).
CZYTAJ DALEJ

Zmarł ks. prałat Józef Hass. W wypadku samochodowym życie straciła także jego siostra

2025-06-30 13:56

[ TEMATY ]

śmierć

archwwa.pl

Ks. prałat Józef Hass

Ks. prałat Józef Hass

W latach 1986-2013 ks. Hass był proboszczem parafii św. Michała w Warszawie. W tragicznym wypadku samochodowym w piątek zginęła siostra księdza prałata, Irena Hass, a on sam dwa dni później w szpitalu w Kozienicach.

Ks. prałat Józef Hass zmarł w sobotę 28 czerwca 2025 r., w godzinach popołudniowych, w szpitalu w Kozienicach, w wyniku obrażeń odniesionych w tragicznym wypadku samochodowym, do którego doszło dwa dni wcześniej.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję