Potrafię robić poprawki krawieckie i mam wielu chętnych na moje usługi. Nie chcę jednak rejestrować działalności, a boję się, że ktoś zgłosi to do urzędu skarbowego. Czy jest jakiś sposób, by legalnie zarabiać?
Oodpowiedź eksperta
Założenie jednoosobowej działalności gospodarczej wymaga rejestracji w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) przez złożenie wniosku CEIDG-1 w urzędzie miasta lub gminy. W ten sposób deklarujemy chęć prowadzenia własnej firmy, datę rozpoczęcia działalności, formę opodatkowania, częstotliwość uiszczania zaliczek na podatek dochodowy itd. Otrzymujemy wówczas NIP i REGON. Po złożeniu wniosku CEIDG-1 przedsiębiorca jest automatycznie rejestrowany jako płatnik w ZUS.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Nowe przepisy dają możliwość prowadzenia niezarejestrowanej działalności, bez potrzeby dopełniania jakichkolwiek formalności w urzędach i ZUS, aby jednak móc z tego przywileju skorzystać, trzeba spełnić określone warunki.
Ustawa Prawo przedsiębiorców, będąca częścią Konstytucji Biznesu, reguluje w art. 5 kwestie związane z działalnością nierejestrowaną. Zgodnie z jego treścią działalność nierejestrowana:
Reklama
– to taka, z której przychód (kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont) nie przekracza w żadnym miesiącu 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia,
– dotyczy osoby, która w okresie ostatnich 60 miesięcy nie wykonywała działalności gospodarczej.
Nie ma możliwości skorzystania z preferencji prowadzenia firmy bez rejestracji w przypadku, gdy specyfika branży wymaga posiadania koncesji, pozwoleń lub licencji, np. działalności w zakresie przewozów lotniczych, ochrony mienia i osób czy wytwarzania materiałów wybuchowych, broni i amunicji oraz obrotu nimi. Dodatkowo zabronione jest prowadzenie działalności niezarejestrowanej w formie spółki cywilnej.
W przypadku osób, które rozpoczną wykonywanie czynności na własny rachunek bez rejestracji firmy, w razie uzyskania w danym miesiącu przychodu wyższego od połowy kwoty minimalnego wynagrodzenia konieczne stanie się zarejestrowanie firmy w CEIDG (w terminie 7 dni, licząc od dnia, w którym przekroczony zostanie limit przychodów).
Wprowadzone przepisy mają więc na celu umożliwienie prowadzenia własnego biznesu na mniejszą skalę, bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów.
Osoby, które nie zarejestrowały firmy, są zwolnione z obowiązku uiszczania składek na ubezpieczenia społeczne i Fundusz Pracy, a nawet składki na ubezpieczenie zdrowotne.
Niezarejestrowana działalność nie oznacza jednak zwolnienia z opłacania podatku dochodowego. Tego typu zarobek stanowi bowiem przychód z innych źródeł podlegający opodatkowaniu. Stawka podatku w tym przypadku to 17% lub 32%.
Po zakończeniu roku podatkowego należy złożyć deklarację PIT-36, która zobowiązuje osoby opłacające podatek samodzielnie.