Reklama

Niedziela w Warszawie

Kobiety świadome swojej misji

Gdy w debacie publicznej coraz więcej środowisk lobbuje za przyznawaniem kobietom szerszych uprawnień powstaje pytanie, czy same kobiety szukają w Kościele wyższych „stołków”? A może po prostu szukają swojej drogi do Boga? Drogi odkrywania piękna kobiecości i Bożego zamysłu względem niej.

Niedziela warszawska 15/2022, str. VI

[ TEMATY ]

duszpasterstwo kobiet

Archiwum „Dzielnych Niewiast”

Spotkania „Dzielnych Niewiast” formują do przeżywania kobiecości w Bożej perspektywie

Spotkania „Dzielnych Niewiast” formują do przeżywania kobiecości w Bożej perspektywie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Być może w świecie, w którym każdy chce błyszczeć i osiągać spektakularne wyniki, takie cele wydają się zbyt oczywiste i niezbyt porywające. Ale przecież właśnie dziś, gdy tyle zamętu i zagubienia, wokół tożsamości osoby, roli mężczyzny i kobiety, trzeba wszechstronnie ukazać „geniusz kobiety”. Mając świadomości, że: „nadeszła już godzina, w której powołanie niewiasty realizuje się w pełni. Godzina, w której niewiasta swoim wpływem promieniuje na społeczeństwo i uzyskuje władzę, nigdy dotąd nie posiadaną. Dlatego też w tej chwili, kiedy ludzkość przeżywa tak głębokie przemiany, niewiasty przepojone duchem ewangelicznym mogą nieść wielką pomoc ludzkości, aby nie upadła” (Jan Paweł II, Mulieris dignitatem).

Jestem kobietą i lubię to!

Przestrzeń odkrywania tego głębokiego powołania, tego, kim są w oczach Boga kobiety oraz przestrzeń do działania Boga w ich sercach, daje grupa „Dzielnych Niewiast” – Kobiet Świadomych Misji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Panie spotykają się w soboty raz w miesiącu, od września do czerwca, w parafii św. Klemensa Hofbauera przy ul. Karolkowej 49. Można powiedzieć, że starają się one odpowiadać na pytanie autora Księgi Przysłów, wołającego: „Niewiastę dzielną, któż znajdzie?”.

– „Dzielne Niewiasty” to środowisko kobiet wierzących, a także poszukujących. Kobiet, które pragną spotkania z Bogiem żywym. Ich celem jest kształtowanie kobiecości w wymiarze duchowym, cielesnym, intelektualnym i emocjonalnym. Wiele kobiet, które uczestniczy w tych spotkaniach, docenia wymiar duchowy – podkreśla o. Paweł Drobot, redemptorysta, duszpasterz grupy. – Spotkanie z Bogiem żywym i doświadczenie Jego miłości umacnia w ich życiu postawę ufności i nadziei. Wartością jest spotkanie oraz dzielenie się przez kobiety doświadczeniem wiary i życia – zaznacza duszpasterz.

Choć formalnie nie są wspólnotą, jednak charakter grupy sprawia, że są kobiety, dla których jest to główne miejsce wzrostu duchowego.

Reklama

– Dla mnie także stały się drogą, na której odkrywałam Jezusa – Przyjaciela – mówi Agnieszka Kałuża, koordynatorka spotkań dla kobiet w Warszawie, singielka, na co dzień nauczycielka. – Formacja w „Dzielnych Niewiastach” oparta jest na nauczaniu Kościoła katolickiego i szczególnie uwzględnia kobiecą specyfikę: wrażliwość, jej codzienność, pragnienia i potrzeby oraz pomaga im na nowo odkrywać Bożą miłość. Ważne jest również wskazywanie na korzenie naszej kobiecej tożsamości, bo dzisiaj panuje wielki zamęt w tej sferze. Spotkanie poranionych kobiecych dusz z Jezusem może być przestrzenią uzdrowienia: relacji, wspomnień, obrazu siebie, itd. Tego wszystkiego jesteśmy świadkami i widzimy Boże błogosławieństwo dla naszego dzieła – podkreśla Agnieszka.

Jeszcze kilka lat temu, gdyby ktoś powiedział jej, że zaangażuje się w spotkania tylko dla kobiet, wywołałoby to jej śmiech i niedowierzanie. Ania, żona, mama piątki dorastających dzieci, wiedziała jednak, że potrzebuje czasu dla siebie, wyjścia z domu. Od znajomej dowiedziała się o całodniowych spotkaniach dla kobiet.

– „Przeraziłam się”, że na cały dzień mam zostawić rodzinę, ale dziś z perspektywy czasu widzę, że im to również wyszło na dobre – stwierdza nasza rozmówczyni. – Spotkania uświadomiły mi, że Bóg chce bym była szczęśliwa tu i teraz, że chce mojego dobra. Dotarło do mnie, że jestem jego ukochaną córką. Polubiłam bycie kobietą i przebywanie wśród kobiet – zaznacza „Dzielna Niewiasta”.

Grupa DN jest dla Ani miejscem odkrywania godności i misji kobiety we współczesnym świecie.

– Wiele kobiet jest dzisiaj zagubionych, często manipulowanych. Odrzucamy swoją wrażliwość, empatię i przyjmujemy męskie wzorce zachowania, z obawy przed wykorzystaniem, uprzedmiotowieniem. Nie doceniamy siebie – zauważa. – Współczesna kobieta w Kościele szuka Boga, a gdy Go znajdzie, szuka swojego miejsca, które pomoże jej pielęgnować tę relację – dodaje Ania.

Reklama

Oczami Jezusa

Już po pierwszym spotkaniu Monika, żona, mama czwórki nastolatków, odkryła, że powinna zadbać o swoje wnętrze, bo ciągle gdzieś pragnęła potwierdzenia swojej wartości. Szukała jej w oczach ludzi. Formacja w DN, warsztaty, kursy, pomogły jej zmienić myślenie o sobie i odkryć na nowo swoje powołanie.

– Dzięki spotkaniom zaczynam bardziej patrzeć na świat oczami Pana Jezusa. Dostrzegam przestrzenie, które wymagają wewnętrznej przemiany. Wyostrzam wzrok na potrzeby kobiet w moim otoczeniu. A przyjaźń z Jezusem daje mi odwagę do pomocy innym kobietom. Jest też większa mobilizacja do zgłębiania tajników wiary, wiedzy religijnej, rozwijania gorliwości w modlitwie – wskazuje uczestniczka spotkań dla kobiet.

Monika jest przekonana o kluczowej roli wspólnoty dla duchowego wzrostu. – Tu uczymy się akceptacji siebie nawzajem w duchu ewangelicznym, działamy, modlimy się i czujemy się potrzebni. Takiego poczucia nie da nam zwykła grupa, która najczęściej zawiązuje się w określonych okolicznościach, celu, dobiera sobie ludzi. Wspólnota DN ma zawsze otwarte serca i ramiona dla wszystkich – akcentuje.

Córki Króla

Kilka lat temu Urszula, żona, mama trzech dorosłych synów, została poproszona o poprowadzenie kilku warsztatów emisji głosu dla „Dzielnych Niewiast”. Kiedy przyszła – wiedziała, że już nie rozstanie się z „Dzielnymi”.

– Nawiązują się tu przyjaźnie, które trwają latami. Modlimy się za siebie, spotykamy się też towarzysko, wspieramy i radzimy telefonicznie – opowiada Ula, dla której pomocą w rozwijaniu duchowości są dobrze zaplanowane spotkania. Jest czas na modlitwę, Eucharystia, można skorzystać z sakramentu pokuty i rozmów z księdzem, są świetne konferencje oraz letnie rekolekcje wyjazdowe.

– Wartość wspólnot stanowych jest duża. Kobiety nawzajem potrzebują wsparcia, dzielenia się doświadczeniem życiowym, duchowym, zdobywania wiedzy i umiejętności na różnorodnych warsztatach. Łatwiej się otwierają wśród innych kobiet – stwierdza nasza rozmówczyni.

Reklama

Współczesna kobieta w Kościele poszukuje zrozumienia siebie poznając zamysł Boga, uważności Kościoła wobec niej, docenienia siebie jako umiłowanej córki Króla – zaznacza Ula.

„Dzielnie Niewiasty” zapraszają na weekendowe spotkania dla kobiet oraz kursy ewangelizacyjne. Wspólnota jest otwarta na każdą kobietę, niezależnie od stanu i wieku, która pragnie wzrastać duchowo oraz umacniać swoją tożsamość i misję jako kobieta. Więcej informacji na stronie www.dzielneniewiasty.pl.

2022-04-05 13:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Najlepsza z Matek

Niedziela sandomierska 31/2022, str. IV

[ TEMATY ]

duszpasterstwo kobiet

Alicja Trześniowska

Spotkanie rozpoczęła Eucharystia. wśród uczestników nie mogło zabraknąć ks. Grzegorza Staszczaka

Spotkanie rozpoczęła Eucharystia. wśród uczestników nie mogło zabraknąć ks. Grzegorza Staszczaka

Przy parafii św. Józefa w Sandomierzu odbyło się kolejne spotkanie Duszpasterstwa Kobiet.

Wakacyjne spotkanie poprzedzone zostało Mszą św. w intencji kobiet. Zapraszając na konferencję ks. Grzegorz Staszczak, opiekun duchowy duszpasterstwa, przypomniał, że patrząc na obrazy religijne, np. przedstawiające Matkę Bożą, należy dostrzegać na nich nie tylko osobę, ale też jej obraz duchowy, patrzeć głębiej, z wiarą, sercem, szczególnie w trudnych momentach życiowych, szukać u Matki Bożej zrozumienia aktualnych doświadczeń, pocieszenia, pomocy, prowadzenia. Jak zaznaczyła na wstępie dr Urszula Stępień, kobiety z racji swego powołania zawsze są matkami przez to, że troszczą się o życie kogoś, kto został im powierzony. Jest to troska o rodzinę czy wspólnotę zakonną i w działalności na rzecz innych. W sandomierskich zbiorach sakralnych są liczne przykłady dzieł obrazujących tę tematykę. Ludzie patrzący na dzieła sztuki pragną dociec, co dawni mistrzowie starali się przez nie przekazać, a także za pomocą jakich środków wyrażali swoje przesłanie. – Sztuka chrześcijańska posługuje się swoimi określonymi symbolami i znakami. Poznajemy dzieło sztuki, jego ukryte znaczenie. Niesie nas ono ku Niewidzialnemu – od świata do Stwórcy. Święty Paweł w II Liście do Koryntian uczy nas, że to, co niewidzialne, można zrozumieć dzięki znakom widzialnym. W sztuce chrześcijańskiej ten określony sposób obrazowania pokazuje bogactwo treści, poprzez które Bóg przemawia do człowieka. Nie jest to tylko dzieło artystyczne, ale przekaz wiary – poprzez sztukę możemy wielbić Boga. Święty Jan Damasceński wyraził to następująco: „Piękno i kolor obrazu oddają naszą modlitwę”, więc może i my w wielkim skrócie to uczynimy – powiedziała dr Urszula Stępień do zebranych. Prezentację dzieł sztuki, ukazujących główne wydarzenia z życia Matki Bożej, rozpoczęła dr Stępień od obrazu z XVIII w., niegdyś znajdującego się w ołtarzu, w sandomierskiej katedrze, przedstawiającego narodziny Najświętszej Maryi Panny, autorstwa krakowskiego artysty Łukasza Orłowskiego. – Obraz ten jest bardzo dojrzały pod względem ikonograficznym – autor połączył w nim tajemnicę narodzin Matki Bożej z tajemnicą Niepokalanego Poczęcia. Leżąca w kołysce nowo narodzona Maryja ma pod stopami biegun kołyski, który jest księżycem o ludzkim profilu. W górnej części obrazu jest monogram Maryja, który odnosi nas do symbolu Matki Bożej Immaculaty. Kompozycja zawiera symbole, które sceny narodzin Maryi wzbogacają o nowy wymiar – Niepokalanego Poczęcia, a także eksponujący przyjście na świat Maryi jako początek Nowego Przymierza – objaśniała prelegentka. Kapituła sandomierska zadecydowała o zastąpieniu zniszczonego obrazu Orłowskiego dziewiętnastowiecznym obrazem Józefa Buchbindera, ukazującym scenę kąpieli nowo narodzonej Maryi, odzianej w białą tunikę. Maryję, w geście wzniesionym do błogosławieństwa, z nimbem promienistym wokół głowy, trzyma na rękach jedna z piastunek. Putta obsypują Maryję kwiatami, wprowadzają nastrój powszechnej radości z przyjścia na świat Matki. Artysta, przestrzegając główne założenia ikonograficzne, nie zawarł w swojej kompozycji głębszych treści ikonograficznych – mówiła dr Urszula Stępień. Spotkania Duszpasterstwa Kobiet odbywają się cyklicznie każdego miesiąca w parafii św. Józefa w Sandomierzu.

CZYTAJ DALEJ

Papież: nie dla wojny, tak dla dialogu

2024-05-05 13:05

[ TEMATY ]

papież Franciszek

VaticanNews

"Nie dla wojny, tak dla dialogu" - powiedział papież Franciszek podczas spotkania z wiernymi w niedzielę na modlitwie Regina Coeli w Watykanie. Wezwał do modlitwy za Ukrainę, Izrael i Palestynę.

Zwracając się do tysięcy wiernych przybyłych na plac Świętego Piotra na południową modlitwę papież powiedział: "Proszę, módlmy się dalej za umęczoną Ukrainę; bardzo cierpi, a także za Palestynę i Izrael".

CZYTAJ DALEJ

Za nami doroczna pielgrzymka Przyjaciół Paradyża

2024-05-05 19:17

[ TEMATY ]

Przyjaciele Paradyża

Wyższe Seminarium Duchowne w Paradyżu

Karolina Krasowska

Głównym punktem pielgrzymki była Msza św. pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego

Głównym punktem pielgrzymki była Msza św. pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego

Modlą się o nowe powołania i za powołanych, a także wspierają kleryków przygotowujących się do kapłaństwa. Dziś przybyli do Wyższego Seminarium Diecezjalnego na doroczną pielgrzymkę.

5 maja odbyła się diecezjalna pielgrzymka „Przyjaciół Paradyża" do Sanktuarium Matki Bożej Wychowawczyni Powołań Kapłańskich w Paradyżu. Spotkanie rozpoczęło się od Godzinek o Niepokalanym Poczęciu NMP i konferencji rektora diecezjalnego seminarium ks. Mariusza Jagielskiego. Głównym punktem pielgrzymki była Msza św. pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego. – Gromadzimy się przed obliczem Matki Bożej Paradyskiej jako rodzina Przyjaciół Paradyża w klimacie spokoju, wyciszenia, refleksji i modlitwy, ale przede wszystkim w klimacie ofiarowanej miłości, o której tak dużo usłyszeliśmy dzisiaj w słowie Bożym – mówił na początku homilii pasterz diecezji. – Dziękuję wam za pełną ofiary obecność i za to całoroczne towarzyszenie naszym alumnom, kapłanom i tym wszystkim wołającym o rozeznanie drogi życiowej, dla tych, którzy w tym roku podejmą tę decyzję. Nasza modlitwa podczas Eucharystii jest źródłem i znakiem pewności, że jesteśmy we właściwym miejscu, bowiem Pan Jezus jest z nami i gwarantuje owocność tego spotkania swoim słowem, mówiąc „bo, gdzie są zebrani dwaj lub trzej w Imię Moje, tam Jestem pośród nich”.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję