Reklama

Wydarzenia Wielkiego Tygodnia w Legnicy

Niedziela legnicka 22/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wielkoczwartkowa Msza św. Krzyżma

Reklama

Wielki Czwartek jest dniem, w którym wspominamy ustanowienie przez Jezusa Chrystusa sakramentów Eucharystii i kapłaństwa. Tego dnia w katedrze gromadzą się kapłani z całej diecezji wokół swojego biskupa, aby wspólnie składać Panu Bogu dziękczynienie za ustanowione sakramenty i dar powołania.
Ta odprawiana w godzinach dopołudniowych Msza św. jest także nazywana Mszą Krzyżma, gdyż w czasie jej trwania biskup święci oleje, które używane są później w ciągu roku we wszystkich parafiach diecezji do sprawowania sakramentów.
W legnickiej katedrze uroczystej Liturgii przewodniczył bp Tadeusz Rybak.
W homilii Ksiądz Biskup nawiązał m.in. do ogłoszonej tego dnia przez Ojca Świętego encykliki o Eucharystii, a także kapłańskiego powołania. "Wielki Czwartek każdy z nas przeżywa jako dzień dziękczynienia składanego Panu Bogu za łaskę kapłaństwa, a także prośby o to, byśmy nie ulegali słabościom ludzkim, ale jak najlepiej wypełniali to posłannictwo, które wymaga ofiary i zaparcia się siebie" - mówił do zgromadzonych kapłanów Biskup Legnicki. Przypomniał, że ten dzień jest okazją do wspomnienia jubileuszu święceń każdego z kapłanów. W bieżącym roku szczególny jubileusz - 50-lecia kapłaństwa obchodzi wraz z innymi kapłanami ze swego rocznika bp Tadeusz Rybak.
Na zakończenie uroczystości w imieniu wszystkich kapłanów diecezji życzenia Biskupowi Legnickiemu złożył bp Stefan Regmunt. "Dziękujemy dziś Panu Bogu za Twoją miłość, troskę o duchowieństwo i wiernych tej diecezji. Ten rok jest szczególnym rokiem dla Księdza Biskupa. 2 sierpnia o godz. 11.00 będziemy szczególnie dziękować w naszej katedrze Panu Bogu za 50 lat Twojej posługi kapłańskiej. Dziś, dziękując za Twe słowa, które skierowałeś do nas w liturgii, w imieniu kapłanów u progu zbliżających się Świąt pragnę przekazać nasze życzenia. Niech Chrystus Zmartwychwstały obdarza potrzebnymi łaskami, niech umacnia Twoje drogi, abyś mógł być zawsze nauczycielem prawdy i nadziei, byś był świadkiem Zmartwychwstałego i troskliwym ojcem duchowieństwa i ludu Bożego. Prosimy też Matkę Najświętszą, aby nieustannie opiekowała się Tobą".
Tego dnia wszyscy kapłani w uroczysty sposób odnowili także swoje kapłańskie przyrzeczenia.

Wielkopiątkowe nabożeństwo Drogi Krzyżowej

Reklama

Tradycyjnie w Wielki Piątek w godzinach południowych w Legnicy odprawiana jest międzyparafialna Droga Krzyżowa ulicami miasta. Nabożeństwu przewodniczył bp Tadeusz Rybak.
"Możemy powiedzieć, że dzisiejsza Wielkopiątkowa Droga Krzyżowa ulicami Legnicy weszła już na stałe do naszej tradycji i spotykamy się na niej niezależnie od pogody" - mówił biskup Rybak do uczestników nabożeństwa, które kończyło się w strugach deszczu. "Pragnę wszystkim uczestnikom złożyć wyrazy uznania, za dzisiejszą wspólną modlitwę - kontynuował Ksiądz Biskup - Jesteśmy tutaj, aby umocniła się więź między nami a Chrystusem niosącym, krzyż. Każdy z nas w swoim życiu w jakiś sposób uczestniczy w Drodze Krzyżowej. Każdy z nas ma trudne chwile, w których odczuwa ciężar krzyża. Chrystus przypomina nam, że On w czasie swojej drogi krzyżowej był zjednoczony ze swoim Ojcem, dlatego stała się ona wyrazem Jego posłuszeństwa i miłości względem Ojca niebieskiego. Potrzeba, abyśmy i my w naszym niełatwym życiu byli zjednoczeni z Bogiem Ojcem bogatym w miłosierdzie i obficie z niego czerpali. Bo stąd będzie wypływać nasza moc i będziemy stąd czerpać siły i nadzieję na lepsze jutro. Całym sercem życzę, żebyśmy zawsze trwali przy Chrystusie, żebyśmy w naszych zmaganiach i trudnościach byli wierni Bogu, byśmy nie zapominali o Bożych przykazaniach i tej nadziei, którą jest Chrystusowe Zmartwychwstanie".
Droga Krzyżowa zgromadziła wiernych z wszystkich legnickich parafii. Oni też byli autorami rozważań przy poszczególnych stacjach. W nabożeństwie wzięli udział: młodzież, harcerze, nie zabrakło także delegacji wspólnot i stowarzyszeń parafialnych, Bractwa św. Józefa, służb mundurowych, kolejarzy, hutników oraz środowisk społeczno-patriotycznych.
Droga Krzyżowa biegnie tradycyjną trasą od kościoła Ojców Franciszkanów pw. św. Jana Chrzciciela do legnickiej katedry pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła.
Podobne nabożeństwa odbywają się w tym dniu także w innych miejscach diecezji. W godzinach przedpołudniowych z parafii pw. Świętej Trójcy w Boguszowie-Gorcach wyruszyła procesja na pobliską górę Chełmiec k. Wałbrzycha, na której szczycie od jesieni 2000 r. stoi wzniesiony największy jak dotąd jubileuszowy krzyż nie tylko w diecezji legnickiej, ale i Europie (wysokość krzyża 45 m). Podobnie z parafii pw. św. Jerzego w wałbrzyskiej dzielnicy Biały Kamień znajdującej się w pobliżu tej góry. W diecezjalnym sanktuarium maryjnym w Krzeszowie nabożeństwo Drogi Krzyżowej przebiegało natomiast XXXIII stacjami Kalwarii Krzeszowskiej. Kalwaria ta powstała w XVII w. Składa się z Drogi Pojmania i Drogi Krzyża. Jedną z kaplic stanowi grób Jezusa, będący repliką grobu Pańskiego z Jerozolimy. W nabożeństwie uczestniczą wierni nie tylko z parafii Krzeszowa, ale także z pobliskiej Kamiennej Góry, Boguszowa-Gorc, Wałbrzycha oraz innych miejscowości Dolnego Śląska.
Po raz pierwszy natomiast odbyło się tego dnia misterium Męki Pańskiej w miejscowości Nowy Kościół k. Złotoryi, przygotowane na wzór Nabożeństwa z Kalwarii Zebrzydowskiej. W przygotowaniu misterium księdzu proboszczowi pomagała młodzież. Podobne nabożeństwa odbywały się w okresie Wielkiego Postu także w innych parafiach diecezji. Również w miejscowościach, gdzie stanęły krzyże-pomniki Roku Jubileuszowego, odbywały się procesje i nabożeństwa gromadzące wiernych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Biskup Legnicki na świątecznym śniadaniu z bezdomnymi

W Wielkanoc bpTadeusz Rybak tradycyjnie spotyka się z ludźmi bezdomnymi i ubogimi Legnicy. W spotkaniu, które odbywa się zawsze w Międzyparafialnej Stołówce Charytatywnej, uczestniczyło prawie 200 osób.
"Wiemy dobrze, jak życie Jezusa jest bardzo zjednoczone z życiem człowieka - mówił Biskup Legnicki podczas tego świątecznego śniadania - On za nas poniósł także mękę i śmierć, a po trzech dniach Zmartwychwstał. On dobrze zna trudne życie człowieka, wie jak człowiek cierpi. On pragnie, żeby ludzie mający trudne życie szczególnie Mu zawierzyli, bo On nie przestaje ludzi kochać, nie opuszcza nikogo, ale zawsze okazuje swoją miłość i nieskończone miłosierdzie. Także i my winniśmy dążyć do tego, aby być razem z Chrystusem, aby nie zamykać dla Niego swego serca. Dlatego też starajmy się, abyśmy każdy dzień zaczynali i kończyli znakiem krzyża, abyśmy codziennie się modlili, żebyśmy też starali się tak postępować, aby Chrystus był z nas zadowolony. Dzisiaj radujemy się ze Zmartwychwstania Chrystusa, przez to jest w naszych sercach nadzieja, że i nasze życie będzie lepsze, że podniesiemy się z naszych upadków, z naszej biedy, a szczególnie kiedy przyjdzie ostatni moment życia, umrzemy z Chrystusem, aby i z Nim zmartwychwstać do nowego życia wiecznego".
Złożył także swoje życzenia Księdzu Dyrektorowi stołówki, wszystkim kapłanom, osobom i instytucjom, które wspierają jej działalność, osobom, które przygotowują posiłki, a także wszystkim obecnym: "Składam też życzenia Wam, Drodzy - mówił Ksiądz Biskup - aby to święto było jak dzisiejsze słońce, by przynosiło ciepło i nadzieję. Niech Bóg umacnia Was wszystkich, niech w naszych sercach zmartwychwstaje Chrystus, a Maryja, Matka Jezusa, niech nas zawsze prowadzi do swego miłosiernego Syna".
Dyrektor tej placówki, ks. Jan Gacek, przypomniał, że to już dziewiąte z kolei śniadanie wielkanocne od chwili powstania diecezji. Złożył też w imieniu wszystkich uczestników życzenia Księdzu Biskupowi.
Wśród przybyłych osób, które też na co dzień korzystają z pomocy stołówki, większą część stanowią bezdomni, ale nie brakowało też uboższych rodzin, samotnych matek z dziećmi, ludzi starszych i samotnych. Codziennie z posiłków korzysta tu ok. 350 osób.
Śniadanie można było przygotować dzięki składanym w ostatnich dniach w legnickich kościołach darom na rzecz biednych, a szczególnie w Wielką Sobotę. Dlatego oprócz ciepłego posiłku każdy otrzymał świąteczną, kilkukilogramową paczkę z żywnością. To kolejny raz dzięki ofiarności wielu ludzi udało się przygotować takie paczki - podkreśla dyrektor stołówki ks. Jan Gacek - w sumie dla 400 osób".
Świąteczne śniadania odbyły się i winnych miejscach diecezji, w stołówkach prowadzonych przez parafie czy też wspieranych przez lokalne samorządy, m.in. w Wałbrzychu, Lubinie, Bolesławcu, Świebodzicach, Zgorzelcu i najnowszej stołówce na mapie diecezji w Złotoryi. Biedni i potrzebujący otrzymują też pomoc we wszystkich pozostałych parafiach diecezji dzięki darom złożonym przez wiernych.

Rezurekcja w legnickiej Katedrze

Biskup legnicki Tadeusz Rybak po raz kolejny stanął w obronie świętowania dnia pamiątki Zmartwychwstania - niedzieli oraz trwałości polskiej rodziny. Przewodnicząc w niedzielny poranek procesji rezurekcyjnej, a potem Mszy św., w wygłoszonej homilii, nawiązując do symbolu kamienia, który zasłaniał wejście do grobu Jezusa, jako współczesne ciężkie kamienie zagradzające drogę do Chrystusa określił: obojętność religijną, nałogi, skłócenie rodzin, chęć zabiegania tylko o sprawy doczesne. "Dziś nierzadko mówi się o tym, że przecież trzeba się starać o warunki życia, nie ma czasu, żeby się spotykać z Chrystusem, trzeba iść na targ w niedzielę, do supermarketu - akurat w niedzielę, bo trzeba wyjechać gdzieś za miasto, aby uczestniczyć w rozrywce. Czyż tym kamieniem nie są współczesne trudne czasy. Bolejemy nad tym, że zostały one dotknięte ciężarem warunków społecznych, które dokuczają człowiekowi i rodzinie. Tylu ludzi jest bez pracy i zwalniani są nadal, pracownicy drżą, żeby nie zostali zwolnieni, bo zostaną bez pieniędzy, a jak wtedy utrzymają rodzinę? Ludzie starsi są ciągle pod strachem, że nie wystarczy na lekarstwo, na właściwe leczenie".
Mówiąc o świętowaniu dnia Pańskiego, stwierdził: "Cieszę się, że w dzisiejszą uroczystość gromadzą się tak licznie wierni tutaj i w innych kościołach naszej diecezji, jednocześnie chciałbym - tak jak o tym wspominam w swoim liście świątecznym - abyśmy zawsze pamiętali, że Zmartwychwstanie przedłuża się w każdą niedzielę, i dlatego powinniśmy w ten dzień być w kościele, aby uczestniczyć w Eucharystii, by spotkać się z Chrystusem Zmartwychwstałym, aby nas umocnił swoją łaską. Bolejemy nad tym, że niski procent wiernych tak w Legnicy, jak i w innych miejscach uczestniczy w niedzielnej Mszy św. To jest niepokojące zjawisko, bo gdy rzadko spotykamy się z Chrystusem, wtedy słabnie wiara. Wtedy tak łatwo zatoczyć ten kamień śmierci na nasze serca. Pilnujmy uczestnictwa w niedzielnej Eucharystii! Nawet gdyby były jakieś przeszkody, umiejmy je pokonać, aby nie było niedzieli bez naszego spotkania z Chrystusem, tak jak spotkała się z Nim Maria Magdalena. Tym spotkaniem z Chrystusem trzeba też potem umieć się dzielić jak ona z innymi: w rodzinach, miejscach pracy, szkołach. Tę prawdę trzeba szczególnie przybliżać młodemu pokoleniu".
Stając w obronie polskiej rodziny, mówił: "Tym kamieniem grobowym są także wszystkie trendy, za którymi niektórzy idą, aby życie układać bez Boga, żeby żyć tak, jak to często przedstawiają w laickich środkach społecznego przekazu - gdzie co prawda można też spotkać piękne rzeczy - ale także ileż wyuzdania, ile zaprogramowanego rozkładu moralnego społeczeństwa, proponuje się model rodziny, która się rozwodzi, powstają nowe małżeństwa - bo przecież trzeba wygodnie żyć, a Boże przykazania, Boże prawdy - wygląda na to - że nie są już na dzisiejsze czasy".
Ksiądz Biskup apelował: "Te kamienie grobowe trzeba odsuwać, aby spotkać się z Bogiem życia, z Chrystusem Zmartwychwstałym! Jeżeli bowiem nie dotrzemy w naszym życiu do Zmartwychwstałego Chrystusa, jeśli nie będziemy szanować Bożych przykazań, jeśli nie uszanujemy życia człowieka i jego związku z Bogiem, to te kamienie będą coraz cięższe, a nieszczęścia coraz większe. Trzeba, żebyśmy spotkali Chrystusa Zmartwychwstałego i żebyśmy Mu zawierzyli, przyjęli w pełni Jego naukę i życie Boże, które przynosi".
Przypomniał też osobę Ojca Świętego i jego działalność i troskę o życie człowieka. Wyraziło się to m.in. w Jego zawierzeniu świata Miłosierdziu Bożemu podczas ostatniej wizyty apostolskiej w Polsce w Krakowie-Łagiewnikach. Tutaj Ksiądz Biskup, nawiązując do zawartej w swoim liście wielkopostnym prośby o oddanie parafii i rodzin podczas rekolekcji parafialnych Miłosierdziu Bożemu, podziękował tym wszystkim, którzy to uczynili. Zapowiedział także, że 10 maja br. kapłani naszej diecezji udadzą się z pielgrzymką do sanktuarium Bożego Miłosierdzia, aby osobiście wypowiedzieć ten akt zaufania. W diecezji akt ten dokona się 31 maja, podczas uroczystości diecezjalnych związanych z VI rocznicą wizyty apostolskiej Jana Pawła II w diecezji legnickiej i koronacji obrazu Matki Bożej Łaskawej z Krzeszowa. Dodał przy tej okazji: "Trzeba nam odwagi w podejmowaniu tych wyzwań, które Chrystus Zmartwychwstały i dzisiejsza sytuacja stawia nam przed oczy. Dlatego zwróciłem się z prośbą do Metropolity Krakowskiego, żeby zechciał z Wawelu przekazać dla naszej katedry relikwie patrona Polski św. Stanisława Biskupa i Męczennika. Zginął on w obronie ładu moralnego i jest patronem ładu moralnego w naszej Ojczyźnie. Zapraszając tego Świętego w jego relikwiach do naszej katedry, pragnę, żebyśmy wszyscy wpatrywali się we wspaniałą postać tego patrona Polski i żebyśmy byli dzielni tak jak on w budowaniu ładu moralnego w naszych sercach, rodzinach i społeczeństwie".
Składając życzenia mówił: "Z okazji Świąt Wielkanocnych życzę, by spotkanie z Chrystusem Zmartwychwstałym umocniło każdego, by w tym trudnym życiu budziło nadzieję na lepsze dni, a przede wszystkim umacniało nasze przekonanie, że Bóg Miłosierny jest zawsze z nami i nigdy nas nie opuści. Spotykajmy się z Nim jak najczęściej na modlitwie codziennej i niedzielnej Eucharystii. Uczmy się od Maryi Matki Chrystusa, jak otwierać serce na Niego i innych ludzi. Niech moc płynąca od Chrystusa Zmartwychwstałego ogranie Was wszystkich, drodzy Siostry i Bracia, byśmy byli we współczesnym świecie Jego świadkami".

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Matka Boża ukazała się nawróconemu złodziejowi

[ TEMATY ]

Matka Boża

Święty Odo

Karol Porwich/Niedziela

Święty Odo († 943), opat benedyktyńskiego opactwa w Cluny, które zasłynęło z zainicjowania w Kościele wielkiej reformy liturgii, nazywał Matkę Najświętszą „Matką Miłosierdzia”. Nowe imię Maryi związane jest z objawieniem, w którym Matka Boża ukazała się nawróconemu złodziejowi.

Jan z Salerno w swoim dziele Życie Oda z Cluny (942) zanotował, że opat miał zwyczaj wzywać Matkę Najświętszą tytułem „Mater Misericordiae”. Od niego też dowiadujemy się o źródle wtedy nowego, a teraz jakże popularnego wezwania.
CZYTAJ DALEJ

Ukraina: liczby za którymi kryje się 1000 dni wojny

2024-11-19 10:20

[ TEMATY ]

wojna na Ukrainie

Karol Porwich/Niedziela

Za tysiącem dni od rozpoczęcia przez Rosję wojny w Ukrainie kryje się wiele liczb będących wyrazem tragicznego czasu i rozdzierającej serce przestrzeni, w których toczy się konflikt, który łamie ludzkie życie i burzy marzenia. Bardzo często są to liczby szacunkowe bądź wręcz ukryte, ponieważ wojna toczy się również na polu informacji. Przede wszystkim istnieje liczba, którą najtrudniej oszacować, ponieważ jest najbardziej ukryta: liczba ofiar.

We wrześniu amerykański dziennik The Wall Street Journal, powołując się na źródła wywiadowcze, napisał, że około miliona Ukraińców i Rosjan zostało zabitych lub rannych od 24 lutego 2022 roku. Większość z nich to żołnierze obu stron, a następnie ukraińscy cywile. W tym samym miesiącu brytyjska BBC i niezależna strona internetowa Mediazona prześledziły nekrologi 70 000 zabitych rosyjskich żołnierzy w Ukrainie - 20 procent z nich było ochotnikami. Liczby podane przez The Wall Street Journal wydają się być zgodne z tym, co rok wcześniej - w sierpniu 2023 roku - podał amerykański dziennik The New York Times, według którego już wtedy wojna pochłonęła ok. 500 000 ofiar.
CZYTAJ DALEJ

Protest pielęgniarek. Chcą się widzieć z Donaldem Tuskiem

2024-11-19 15:28

[ TEMATY ]

protest

pielęgniarki

gdzie jest premier

PAP

Protest pielęgniarek przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów

Protest pielęgniarek przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów

Protestujące we wtorek przed KPRM pielęgniarki wezwały rząd do działań, które ograniczą negatywne konsekwencje kryzysu kadrowego pielęgniarek i położnych. Czas rozmów z minister zdrowia Izabelą Leszczyną się skończył, oczekujemy rozmów z premierem - powiedziała przewodnicząca OZZPiP Krystyna Ptok.

Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych protestował przed siedzibą KPRM, by przekonać premiera Donalda Tuska do obywatelskiego projektu ustawy o najniższych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję