Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Wielkie kolędowanie

W uroczystość Objawienia Pańskiego mieszkańcy Biłgoraja mieli okazję wziąć udział w bogatym repertuarze kolędowym.

Niedziela zamojsko-lubaczowska 4/2022, str. VI

[ TEMATY ]

kolędowanie

Adam Łazar

Zespół Pieśni i Tańca „Kresy”

Zespół Pieśni i Tańca „Kresy”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na zaproszenie proboszcza parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny ks. Artura Schodzińskiego do Oleszyc z programem kolędowym przybył chór męski Klucz z Majdanu Starego. Powstał we wrześniu 1989 r. z inicjatywy Stanisławy Tatar-Budzyńskiej. Chór w swoim repertuarze ma opracowanych ponad 150 utworów: pieśni religijnych, kolęd, pieśni patriotycznych, partyzanckich, biesiadnych i regionalnych. Wydał cztery płyty, a jedna z nich z 2003 r. pt. Zaśpiewajmy Jezuskowi zawiera polskie kolędy. Występował m.in. w sanktuarium Maryjnym na Krzeptówkach w Zakopanem, w kościele św. Stanisława Kostki oraz w kościele ojców franciszkanów w Warszawie, w seminarium duchownym w Lublinie, w kaplicy św. Jadwigi w kopalni soli w Wieliczce, w sanktuarium Matki Bożej Krasnobrodzkiej, w Zamościu w kościele Zwiastowania Nasjwiętszej Maryi Panny oraz w kościele farnym w Kazimierzu Dolnym.

Niech narodzi się Bóg

W niedzielę Chrztu Pańskiego w sanktuarium Matki Bożej Łukawieckiej w Łukawcu podczas Mszy św. i po nabożeństwie śpiewał kolędy zespół wokalno-instrumentalny Cztery Pory Roku z Oleszyc. Swój koncert zatytułował Niech w każdym z nas Bóg narodzi się. – Od początku istnienia naszego zespołu mamy w repertuarze kolędy. Śpiewaliśmy je w naszym Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury i parafialnym kościele w Oleszycach, lubaczowskiej prokatedrze, Cieszanowie, Starym i Nowym Dzikowie, Futorach, Załużu, Wielkich Oczach. W koncercie w Łukawcu zaśpiewaliśmy 12 kolęd, pastorałek i pieśni świątecznych np. Przekażmy sobie znak pokoju – mówi Alicja Franus, która wraz z Małgorzatą Kościelińską i Kingą Kowalską tworzą trio wokalne, które wspiera sekcja muzyczna. W niedzielne popołudnie 16 stycznia w sanktuarium Matki Bożej Łukawieckiej odbył się kolejny koncert kolęd pt. Śpiewajmy i grajmy Bożej Dziecinie, tym razem w wykonaniu zespołów działających w gminie Wielkie Oczy. Najpiękniejsze kolędy, pastorałki i utwory świąteczne usłyszeliśmy w wykonaniu: Kapeli OdNowa, zespołu śpiewaczego Katarzynki z Łukawca, zespołu muzycznego działającego przy Centrum Kultury w Wielkich Oczach oraz trio: Klaudia Szpindor (wokal), Wiesław Pazowski (gitara), Krzysztof Michalik (gitara). O pielęgnowanie pięknej, wieloletniej tradycji śpiewania kolęd dba Zespół Pieśni i Tańca „Kresy”.

Tradycja kolędowania

Zespół „Kresy” powstał w 2009 r. z inicjatywy tańczących w przeszłości w zespole „Mazowsze” Moniki i Tomasza Jezuit oraz wójta gminy Lubaczów Wiesława Kapla. Dziś „Kresy” z powodzeniem uczestniczą w życiu kulturalnym Podkarpacia. Corocznie tańczą i śpiewają na dożynkach, Festiwalu Dziedzictwa Kresów, w przeglądach zespołów folklorystycznych. Występowali na Węgrzech i kilkakrotnie w Słowacji. – Stało się już tradycją, że w okresie świąt Bożego Narodzenia śpiewamy kolędy w kościołach parafialnych naszej gminy. Staramy się przypomnieć kolędy i pastorałki mniej znane. W tym roku w święto Trzech Króli dawaliśmy oprawę Mszy św. i koncert w parafialnym kościele Opieki Matki Bożej w Załużu i w świątyni Marii Magdaleny w Młodowie. Natomiast w niedzielę Chrztu Pańskiego uświetniliśmy liturgię Eucharystii i koncertowaliśmy w parafialnych kościołach Przemienienia Pańskiego w Krowicy Samej i Matki Bożej Fatimskiej w Lisich Jamach. Ze skarbnicy polskich pieśni bożonarodzeniowych liczącej ponad 500 kolęd i pastorałek drukowanych, a ok. 1400 według tradycji ustnej, wybieramy co roku nowe kolędy i pastorałki, i włączamy je do naszego repertuaru – mówi kierownik zespołu Tomasz Jezuit. Koncerty kolęd na ziemi lubaczowskiej będą w każdą niedziele stycznia aż do 2 lutego, czyli do święta Matki Bożej Gromnicznej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2022-01-18 11:57

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Idźcie i głoście

[ TEMATY ]

kolędowanie

Zofia Białas

W niedzielę 1 stycznia wieluńscy niepełnosprawni, zrzeszeni we wspólnocie Betel im. Św. Franciszka z Asyżu, spotkali się na swojej comiesięcznej Mszy świętej. Eucharystię, pierwszą w Nowym Roku 2017, poprzedziło wspólne kolędowanie. Kolędowali członkowie Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji, ks. Mariusz Sztaba, kapelan niepełnosprawnych i niepełnosprawni ze swoimi opiekunami.

W homilii ks. kapelan przybliżył obecnym postać Bożej Rodzicielki, która wtedy, gdy nadeszła pełnia czasu, powiła Syna, przez którego otrzymaliśmy przybrane synostwo Boże, św. Józefa oraz pojęcia bliźniego, solidarności, pokoju. Mówił też o pasterzach, którzy jako jedni z pierwszych przywitali i adorowali Nowonarodzonego i jako pierwsi nowinę o narodzeniu ponieśli w świat. Ksiądz celebrans próbował wspólnie z uczestnikami Eucharystii znaleźć odpowiedź na pytania, – dlaczego Chrystus przyszedł na świat, jako człowiek i dlaczego chciał urodzić się w normalnej, pełnej rodzinie ( tu wspomnienie piątkowej uroczystości Świętej Rodziny i przypomnienie Credo). Popatrzcie na stajenkę, mówił, a zobaczycie opisane w Ewangelii sceny z betlejemskiej nocy Bożego Narodzenia – brak miejsca w gospodzie, osła, na którym brzemienna Maryja przybyła do Betlejem; posłuchajcie kolęd, które też są zapisem tamtych wydarzeń… Zwracając uwagę na słowa widniejące na planszy „Idźcie i głoście”, mówił, bądźcie jak pasterze, idźcie i głoście nowinę o narodzeniu Chrystusa swoim bliskim, znajomym, by zechcieli przychodzić na spotkanie z Chrystusem. Módlcie się także o pokój na świecie.
CZYTAJ DALEJ

Włochy: Czy papież Franciszek był podsłuchiwany przy użyciu systemu inwigilacji?

2025-03-04 07:20

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Karol Porwich/Niedziela

Czy papież Franciszek był podsłuchiwany przy użyciu systemu inwigilacji ? - to pytanie postawiono we Włoszech, gdy okazało się, że w ten sposób szpiegowany był przez telefon rozmówca papieża - ksiądz Mattia Ferrari, kapelan organizacji pozarządowej, ratującej migrantów na morzu.

Najpierw w lutym na jaw wyszło, że założyciel organizacji pozarządowej Mediterranea Saving Humans, znany włoski aktywista Luca Casarini był przez rok szpiegowany przez nieznany podmiot przy użyciu systemu inwigilacji izraelskiej firmy Paragon Solutions o nazwie Graphite. Wiadomość tę podali prawnicy NGO powołując się na informacje od zespołu badawczego Citizen Lab z Uniwersytetu w Toronto, który sprawdził telefon Casariniego.
CZYTAJ DALEJ

Dlaczego Bóg nas stworzył?

2025-03-04 21:50

[ TEMATY ]

Katechizm Wielkopostny

Adobe Stock

Wielki Post to czas modlitwy, postu i jałmużny. To wiemy, prawda? Jednak te 40 dni to również czas duchowej przemiany, pogłębienia swojej wiary, a może nawet… powrotu do jej podstaw? W pierwszym dniu odpowiedź na pytanie - dlaczego Bóg nas stworzył?

Czy wiesz, co wyznajesz? Czy wiesz, w co wierzysz? Zastanawiałeś się kiedyś nad tym? Jeśli nie, zostań z nami. Jeśli tak, tym bardziej zachęcamy do tego duchowego powrotu do podstaw z portalem niedziela.pl. Przewodnikiem będzie nam Katechizm Kościoła Katolickiego oraz Youcat – katechizm Kościoła katolickiego dla młodych.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję