W Światowy Dzień Chorego, 11 lutego, relikwie patronki pracowników służby zdrowia, ale też osób chorych i kapelanów rozpoczną wędrówkę po szpitalach, hospicjach, zakładach opieki leczniczej i domach pomocy społecznej na terenie diecezji płockiej.
W opactwie pobenedyktyńskim w Płocku odbyło się spotkanie przygotowujące do peregrynacji, z udziałem kapelanów wymienionych placówek. Biskup Piotr Libera zwrócił uwagę na to, jak ważna będzie ta peregrynacja. Wynika ona bowiem z potrzeby duszpasterskiej. Przypomniał, że o błogosławionej opowiadał o. Zdzisław J. Kijas, franciszkanin, podczas ubiegłorocznych rekolekcji adwentowych episkopatu Polski w Częstochowie. Wyraził nadzieję, że planowana inicjatywa przyniesie „dobre owoce duszpasterskie”.
Gościem spotkania był ks. Arkadiusz Zawistowski – krajowy duszpasterz służby zdrowia, kapelan szpitalny. Powiedział m.in., że peregrynacja relikwii bł. Hanny Chrzanowskiej służy ukazaniu bogactwa jej osobowości. Jest ona patronką nie tylko personelu medycznego, ale też osób chorych i kapelanów. – Błogosławiona Hanna Chrzanowska była pomysłodawczynią Mszy św. w domach ludzi chorych. Jest nazywana „damą miłosierdzia”, ponieważ z jednej strony była osobą wykształconą, obdarzoną wieloma talentami, wrażliwą na piękno, a z drugiej – potrafiła z zaangażowaniem służyć ludziom chorym, także bardzo zaniedbanym, nie obawiała się chodzić do ich biednych domów. Wiele osób się od niej tego uczyło – zaznaczył ks. Zawistowski.
Oprac. j.m. na podstawie serwisu KAI
Pomóż w rozwoju naszego portalu