Reklama

Niedziela Przemyska

Orszak Trzech Króli A.D. 2022

Uroczystość Objawienia Pańskiego już kilku lat jaśnieje różnokolorowym korowodem Orszaku Trzech Króli. Tego dnia w wielu parafiach naszej archidiecezji, w rożnej formie, w różny sposób wierni poszli w ślad Mędrców ze Wschodu.

Niedziela przemyska 3/2022, str. IV

[ TEMATY ]

Orszak Trzech Króli

Archiwum GOKSiT w Birczy

Orszak Trzech Króli w Birczy

Orszak Trzech Króli w Birczy

Różna jest forma i sposób na to, aby uczcić tę uroczystość. Jedni przechodzą krótką drogę, inni pokonują nawet kilka kilometrów. Czasami orszak rozpoczyna się z trzech różnych miejsc, innym razem wierni gromadzą się w kościele. Ile parafii i organizatorów, tyle pomysłów, by uczcić narodzonego Chrystusa. Wszystkich jednak łączy jeden cel: za przykładem Mędrców dotrzeć do betlejemskiego żłóbka.

Przeworsk-Gorliczyna

Jak wskazuje Justyna Solarz – dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Przeworsku, w tym roku odbył się już piąty, jubileuszowy Orszak Trzech Króli. Rozpoczęła go Msza św. w kościele św. Józefa Sebastiana Pelczara w Przeworsku-Gorliczynie, której przewodniczył ks. Andrzej Kołodziej – proboszcz parafii. Tradycją gminy jest to, że każdego roku orszak przechodzi przez inną miejscowość gminy. Po Mszy św. uczestnicy prowadzeni przez Gwiazdę Betlejemską podążali za jadącymi konno Mędrcami ze Wschodu do stajenki. W tym wyjątkowym dniu każdy uczestnik orszaku mógł poczuć się jak król, dzięki zdobiącym głowy koronom nawiązującym swymi kolorami do kontynentów z których przybyli Monarchowie. Wielu najmłodszych przywdziało królewskie peleryny, pojawiły się aniołki, nie zabrakło również pasterzy – wylicza dyrektor przeworskiego GOK.

Śpiewając kolędy przy akompaniamencie Orkiestry Dętej Gminy Przeworsk z siedzibą w Świętoniowej korowód dotarł do stajenki z żywymi postaciami i zagrodą ze zwierzętami. W tym roku w postacie Maryi i Józefa wcielili się państwo Katarzyna i Piotr Sławińscy z Gorliczyny. Mędrcy pokłonili się Bożej Dziecinie składając w darze złoto, mirrę i kadzidło. Mogliśmy się przenieść do Betlejem, oglądając sceny biblijnych jasełek zaprezentowanych przez społeczność wsi Gorliczyna. Piękny śpiew małych aktorów, stroje, przygotowana dekoracja, oprawa muzyczna jasełek, o którą zadbały panie Magdalena Drabik i Dominika Stecko pozwoliły przenieść się wszystkim uczestnikom w odległe czasy przyjścia Jezusa na świat.

Reklama

Nie zabrakło również pięknej tradycji wspólnego kolędowania. Wybrzmiały najpiękniejsze polskie kolędy i pastorałki w wykonaniu scholi parafialnej oraz Zespołu Śpiewaczego Cantus z Gorliczyny. Na zakończenie tego radosnego wydarzenia Orszak Trzech Króli podsumował ks. Andrzej Kołodziej oraz wójt gminy Przeworsk Daniel Krawiec, który wyraził wielką radość z faktu, że tak piękna tradycja łączy różne pokolenia i pozwala na przeżycie niezwykłego duchowego doświadczenia.

Bircza

Pierwsza edycja orszaku odbyła się w parafii Bircza. Wierni zebrali się przy kościele filialnym w Rudawce, aby następnie przejść do kościoła parafialnego. Zwieńczeniem wydarzenia była adoracja przy żłóbku oraz wspólne kolędowanie. Należy dodać, że Trzej Mędrcy przybyli do szopki konno w powozie, a uczestników prowadziła barwna gwiazda bożonarodzeniowa, która odwzorowywała długoletnią tradycję tej okolicy. Jak mówił ks. Witold Płocica – organizator pierwszego Orszaku Trzech Króli w Birczy – orszak ma być motywacją, aby z biernych obserwatorów akcji w mediach, parafianie stali się czynnymi uczestnikami Orszaku Trzech Króli, który ma być okazją do wyrażenia swojej wiary i przynależności do wspólnoty Kościoła, a także przedłużenia czasu radości wypływającego z tajemnicy Bożego Narodzenia.

Łańcut

Klasyczną formę orszak przybrał w Łańcucie. Tam cztery grupy wiernych wyszły z różnych miejsc. Orszak żółty wyszedł z kościoła Chrystusa króla, orszak czerwony z parafia św. Michała Archanioła, orszak zielony wyszedł z kościoła św. Józefa na Podzwierzyńcu. Natomiast parafianie z łańcuckiej Fary zostali poproszeni o przebranie się w kolor niebieski, aby razem ze Świętą Rodziną przejść orszakiem do punktu, w którym spotykają się wszystkie grupy. Cały orszak spotkał się na tzw. plantach i tam odbyła się pierwsza stacja: „Edykt Cezara Augusta”, i wtedy cały orszak ruszył za gwiazdą do następnej scenki, gdzie aniołowie sprzątali stajenkę. Kolejna stacja to „dwór Heroda”, po czym orszak wrócił w stronę plant, po drodze uczestnicy oglądali scenkę walki dobra ze złem, finalna scena odbyła się na plantach i była to scena pokłonu Trzech Króli. Orszak zakończyło wspólne kolędowanie. Scenki zostały przygotowane przez grupę teatralną z parafii farnej. W postacie owieczek wcieliły się dzieci z przedszkoli służebniczek w Łańcucie. Orszak poprzedziła Eucharystia sprawowana o godz. 13 we wspomnianych kościołach parafialnych.

Reklama

– W tym świecie pełnym zagonienia, a z drugiej strony posługiwania, przemieszanego jeszcze z wielką obojętnością na sprawy wiary, przejście między domami pełne przekonania i świadectwa jest bardzo ważne, bo jest to okazja do tego, by pokazać swoją wiarę. Chodzi też o zamanifestowanie swojej wiary – mówi ks. Grzegorz Garbacz – proboszcz parafii św. Stanisława w Łańcucie.

Orszaki odbyły się w wielu innych parafiach archidiecezji. Nowa tradycja, która dosłownie od kilku lat weszła na stałe do kanonu bożonarodzeniowych rytuałów pokazuje wielkie pragnienia mówienia i dzielenia się swoją wiarą. „Dzień dziś wesoły” to hasło, pod którym orszaki przeszły przez całą Polskę. Rzeczywiście, był to wesoły dzień, który jaśniał nie tylko blaskiem Mędrców podążających za Gwiazdą, ale i wiarą oraz radością uczestników orszaków.

2022-01-11 08:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Radosne Objawienie Pańskie

Niedziela sosnowiecka 3/2022, str. I

[ TEMATY ]

Orszak Trzech Króli

Sosnowiec

Piotr Lorenc/Niedziela

Podczas świętowania

Podczas świętowania

Mędrcy nie skupili się jedynie na Gwieździe, ale myśleli nad tym, co ona oznacza – mówił bp Grzegorz Kaszak podczas Mszy św. rozpoczynającej Orszak Trzech Króli w parafii Chrystusa Króla w Sosnowcu.

Sosnowiecki orszak zorganizowały parafie: św. Jacka, św. Floriana, Chrystusa Króla Wszechświata oraz Najświętszej Maryi Panny Różańcowej przy współpracy z Urzędem Miejskim w Sosnowcu. Uczestnicy wyruszyli ze swoich świątyń, by spotkać się na pl. Papieskim na wspólnej modlitwie i kolędowaniu. Biskup nazwał Trzech Króli ludźmi nadziei: – Mędrcy wyruszyli w podróż. Nie wiedzieli ile kilometrów będą musieli przejść. Nie wiedzieli ile dni będzie trwała ich podróż ani gdzie dokładnie mają zmierzać. Ale podejmują ten trud i wysiłek. To są ludzie nadziei.

CZYTAJ DALEJ

XXI Jasnogórskie Spotkania Środowiska Policyjnego

2022-09-25 19:41

[ TEMATY ]

policja

Karol Porwich/Niedziela

W niedzielę 25 września odbyły się XXI Jasnogórskie Spotkania Środowiska Policyjnego. Mszy św. na Wałach Jasnogórskich przewodniczył bp Wiesław Lechowicz, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Policji. W homilii zaapelował o wsparcie społeczne i prawne dla policjantów, którzy często fałszywie oskarżeni muszą dowodzić swej niewinności przed sądami. – Policjant stojąc na straży prawa ma prawo oczekiwać, że ustawodawstwo będzie sprzymierzeńcem jego pracy i służby – podkreślił.

Eucharystię poprzedziło złożenie wieńców przy pomnikach marszałka Józefa Piłsudskiego i bł. ks. Jerzego Popiełuszki oraz apel pamięci przed pomnikiem Nieznanego Żołnierza, gdzie wspominano m.in. funkcjonariuszy policji oraz pracowników wymiaru sprawiedliwości zamordowanych w czasie Zbrodni Katyńskiej.

CZYTAJ DALEJ

Pielgrzymka Służby Liturgicznej do Krzeszowa

2022-09-26 07:31

arch.duszpasterstwa SL

W sobotę 24 września ponad 200 młodych ludzi, przybyło na dzień skupienia, towarzyszyli im księża proboszczowie, wikariusze oraz rodzice.

Spotkanie rozpoczęto od przywitania ks. Mateusza Rycka - diecezjalnego duszpasterza SL, który wytłumaczył ideę corocznych spotkań. W programie znalazła się bardzo interesująca konferencja, poprowadzona przez ks. Tomasza Metelicę, który w obrazowy sposób tłumaczył, po co tak naprawdę jest się ministrantem i co się z tym wiąże. Ksiądz Tomasz zaprosił także na comiesięczne wyprawy w ramach DRP, czyli Dobrego Rozeznania Powołania. Przeznaczone są one dla chłopców od klasy 7, do wieku studenckiego. Są to integracyjno-formacyjne wyjazdy w góry, które są szkołą pokory i modlitwy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję