Reklama

Alfabet 2021

W starym roku działo się sporo, ale które wydarzenia były najważniejsze? Z pewnością hybrydowa agresja Białorusi – wspierana przez Rosję – na polską granicę, pandemia COVID-19 i jej skutki oraz rosnące ceny. Co poza tym? Wydarzenia 2021 r. według alfabetu – od A do Ż.

Niedziela Ogólnopolska 1/2022, str. 5-8

Adobe Stock

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ad limina

Po 1,5-rocznej przerwie spowodowanej pandemią w Watykanie wznowione zostały wizyty ad limina Apostolorum. Jako pierwsi do Stolicy Apostolskiej przybyli biskupi francuscy, którzy mieli tam być w marcu 2020 r. Polscy hierarchowie udali się do Watykanu w czterech grupach.

Beatyfikacje

Najważniejsze i długo oczekiwane było wyniesienie na ołtarze Stefana Kardynała Wyszyńskiego i m. Elżbiety Róży Czackiej. – Nowi polscy błogosławieni przekazali świadectwo życia wiernego Ewangelii za wszelką cenę i wzór służby bliźniemu – powiedział podczas uroczystości beatyfikacji w Warszawie kard. Marcello Semeraro, wysłannik papieski.

Chopina dobrze zagrał

Zwycięzca Konkursu Chopinowskiego – Bruce Liu, reprezentant Kanady, od początku był jednym z faworytów. Klasę pianisty dostrzegali członkowie jury konkursu i publiczność. „Lekuchno pływające po klawiaturze palce. Ledwo dotykają klawiszy, a jednak wydobywają perliste dźwięki... Pięknie” – napisała o grze Liu na Twitterze jedna ze słuchaczek.

Dziedzictwo

Trzeba pilnie ratować dziedzictwo chrześcijańskie w Turcji – apelują naukowcy ze stambulskiego Centrum Badań nad Anatolią. Pilnego ratunku wymaga 5 tys. kościołów i 650 chrześcijańskich klasztorów. Ratowanie chrześcijańskiego dziedzictwa nie jest działaniem tylko religijnym – chodzi bowiem o zachowanie tożsamości i kultury tych terenów.

Etyczna i konieczna

Papież Franciszek okazał się entuzjastą szczepień. Wyraził przekonanie, że z etycznego punktu widzenia wszyscy powinni się zaszczepić, bo stawką jest zdrowie i życie, także życie innych.

Fałszowanie prawdy

Fałszowanie historii w Rosji nie ma granic. Podczas spotkania z kombatantami szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow przekonywał, że krytykowanie Stalina jest atakiem na Rosję. Stwierdził, że mamy do czynienia z „pisaniem historii na nowo”, którego celem jest osłabienie Rosji, a cała akcja jest inspirowana przez zagranicę.

Grillowanie

Grillowanie Polski wkroczyło w nową fazę. W przyjętej rezolucji Parlamentu Europejskiego europosłowie ubolewają nad decyzją polskiego TK, która przyznaje prymat Konstytucji RP nad traktatami europejskimi. Twierdzą oni, że trybunał został przekształcony w narzędzie legalizacji działań władz. Oskarżyli też premiera Mateusza Morawieckiego o nadużywanie władzy sądowniczej do realizacji jego programu politycznego. PE domaga się wszczęcia postępowania przeciwko Polsce i zastosowania środków tymczasowych przez TSUE.

Homoseksualnie i genderowo

Środowiska postępowe i homoseksualne rozpychają się we wszystkich zakątkach Europy i świata. W szkockim parlamencie zaprezentowano projekt ustawy o przestępstwach z nienawiści i porządku publicznym, w którym uznaje się wszelką krytykę ideologii gender – głoszącej, że płeć jest płynna i zmienna – za przestępstwo.

Inflacja

Obniżenie VAT na gaz do ogrzewania, niższa akcyza na paliwa silnikowe i zawieszenie podatku od ich sprzedaży detalicznej oraz zerowa akcyza na energię elektryczną – to wszystko zakłada rządowy plan antyinflacyjny. Ale zwalczanie inflacji jest trudne – i z ekonomicznego, i z politycznego punktu widzenia.

Joe Biden

Nowy prezydent urzędowanie w Białym Domu rozpoczął od wielu decyzji sprzecznych z linią i poglądami Donalda Trumpa. Rok zakończył z rekordowo niskim poparciem Amerykanów: aż trzy czwarte z nich uważa, że USA zmierzają w złym kierunku.

Kryzys graniczny

Spadek liczby prób nielegalnego przejścia z Białorusi na stronę polską jest wyraźny, ale nie powinno się wyciągać z tego zbyt pochopnego wniosku, że kryzys wygasa. Należy się raczej spodziewać wejścia w fazę pełzającej destabilizacji i wysyłania wspieranych przez służby białoruskie małych grup migrantów w różne miejsca naszej granicy, po to, by szukać miejsc gorzej chronionych.

Liban

Ogólna sytuacja w tym kraju, a także katastrofa gospodarcza po eksplozji, która zniszczyła port i część stolicy – Bejrutu, spowodowały, że tysiące chrześcijan zdecydowało się na emigrację. Tym, którzy zostali, oraz całej społeczności Libanu potrzebne jest wsparcie. – Wierzymy, że Jezus jest Panem historii i że nasze życie jest w Jego rękach – powiedział ks. Jad Chlouk, proboszcz maronickiej katedry św. Jerzego w Bejrucie.

Manewry

Największe w Europie od 40 lat rosyjsko-białoruskie manewry Zapad 2021 przyciągnęły uwagę nie tylko w Polsce. Rozgrywały się m.in. w pobliżu granicy z Polską, a wzięło w nich udział ponad 200 tys. żołnierzy. Obserwowano je szczególnie uważnie – wzdłuż granic z Rosją i Białorusią pojawiły się samoloty obserwacyjne NATO.

Niebezpieczna koalicja

Zapisy umowy koalicyjnej rządu nowego kanclerza Niemiec Olafa Scholza jeżą włos na głowie. Zapowiada się m.in. zniesienie zakazu reklamowania aborcji, rodziny z dwiema matkami mają być traktowane jak te normalne, a koszty zmiany płci będą pokrywane przez ubezpieczenie. Koalicjanci wzywają Komisję Europejską do uzależnienia korzystania z funduszy UE od tzw. praworządności i proponują przekształcenie UE w państwo federalne.

Obrona JP2

Kolejne polskie środowiska broniły św. Jana Pawła II. „Wyrażamy swój sprzeciw wobec działań usiłujących zniszczyć nieskazitelny wizerunek Jana Pawła II, który najlepiej wyraziły tysiące ludzi w czasie jego pogrzebu okrzykiem Santo subito” – czytaliśmy w liście polskich adwokatów. „Święty Jan Paweł II (...), tak wrażliwy w kwestiach etyki seksualnej, nie jest w żadnym stopniu odpowiedzialny za nadużycia w tej dziedzinie ze strony niektórych kapłanów”.

Putin truciciel

O aresztowaniu i umieszczeniu w kolonii karnej Aleksieja Nawalnego, rosyjskiego opozycjonisty, zadecydowały nienawiść do niego i strach przed nim odczuwane przez prezydenta Władimira Putina – taką ocenę sam Nawalny przedstawił podczas procesu w Moskwie. Jak stwierdził, musiał obrazić Putina tym, że cudem przeżył po próbie otrucia, z którą, według niego, związek miał prezydent Rosji. – Putin przejdzie do historii jako truciciel. Był u nas Jarosław Mądry, a teraz będziemy mieli Władimira Truciciela – powiedział opozycjonista.

Rekompensata

Słowa prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera, że budowa Nord Stream 2 to rekompensata dla Rosji za zbrodnie i zniszczenia dokonane przez Niemcy w czasach Hitlera, wywołały burzę. Pokazały, że dla Niemiec argumenty historyczne są o tyle ważne, o ile są przydatne w realizacji ich własnej polityki.

Sakramenty

W 2020 r. nastąpił drastyczny spadek udzielania niektórych sakramentów – wynika z danych Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego. Raport ISKK pokazuje, jak pandemia wpływa na życie religijne Polaków. W 2020 r. liczba chrztów spadła o 16% w porównaniu z 2019 r., małżeństw – o jedną czwartą, z kolei do bierzmowania przystąpiło o jedną trzecią mniej osób niż rok wcześniej.

Święci uśmiechnięci

Papież Franciszek dokonał zmian w Ogólnym kalendarzu rzymskim, który ustala święta i wspomnienia liturgiczne dla Kościoła obrządku łacińskiego. Wpisał do niego wspomnienia sześciorga świętych. Troje z nich to doktorzy Kościoła: Grzegorz z Nareku – mistyk, teolog, uczony i poeta Kościoła ormiańskiego z przełomu IX i X wieku; Jan z Ávili – hiszpański mistyk i teolog z XVI wieku; Hildegarda z Bingen – niemiecka benedyktynka, mistyczka i kompozytorka, która żyła na przełomie XI i XII wieku.

Tomy św. Tomasza

Projekt jest bardzo ambitny: wydanie 70 tomów Dzieł wszystkich św. Tomasza z Akwinu. Umowę w tej sprawie podpisały Fundacja „Pro Futuro Theologiae”, Instytut Tomistyczny oraz wydawnictwo „W drodze”. Większość dzieł będzie przetłumaczona na język polski po raz pierwszy. Premiera pierwszego tomu – najpewniej w nowym roku.

Ukraina

Czy informacje o nieodległym ataku Rosji na Ukrainę są prawdziwe czy to tylko sposób nacisku na Zachód? Rosjanie dają sygnały, że inwazja jest nieunikniona, jeśli Ukraina nie porzuci rzekomych planów odbicia okupowanego Donbasu i przyłączonego do Rosji Krymu, a NATO nie zagwarantuje, że pozostawi Ukrainę samą sobie. Plan inwazji przewiduje ponoć najpierw opanowanie południowej Ukrainy, by zabezpieczyć dostawy dla Krymu i odciąć kraj od morza i dostaw.

Wideokonferencja

Rozmowa Joego Bidena i Władimira Putina trwała 2 godziny, ale jej skutki możemy jeszcze długo pamiętać. Amerykański prezydent zgodził się na rozmowy z Rosją o jej obawach dotyczących działań NATO w Europie Środkowo-Wschodniej. To wyraźne ustępstwo USA i zwycięstwo Putina, który domagał się gwarancji NATO, że Ukraina nigdy nie stanie się jego członkiem oraz że nie będzie przez niego wzmacniana militarnie.

Życie za miliard lat

Według naukowców z Japonii i USA, życie na Ziemi zakończy się za miliard lat. Powód? Słońce, w miarę starzenia się, będzie się stawało coraz gorętsze i będzie uwalniało więcej energii. Doprowadzi to do zmniejszenia ilości dwutlenku węgla w atmosferze. Organizmy fotosyntetyzujące, w tym rośliny, nie będą w stanie przetrwać ani produkować tlenu. Czy rzeczywiście tak będzie? Pożyjemy, zobaczymy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2021-12-27 12:46

Oceń: +2 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nikaragua: kazania księży muszą być kontrolowane przez policję

2025-05-01 20:56

[ TEMATY ]

Nikaragua

Adobe. Stock.pl

Katoliccy księża w kilku diecezjach w Nikaragui muszą teraz co tydzień zgłaszać się na najbliższy posterunek policji, aby udzielać informacji na temat swojej działalności. Muszą przedstawić kopie swoich kazań, aby policja mogła sprawdzić, czy zawierają one krytyczne wypowiedzi na temat reżimu prezydenta Daniela Ortegi. Poinformował o tym katolicki portal informacyjny „The Pillar”, powołując się na raport organizacji Christian Solidarity Worldwide (CSW). W lutym br. rząd Nikaragui opublikował oświadczenie sugerujące, że reżim Ortegi może nie uznać nominacji nowych biskupów przez Watykan.

Niektórzy księża donoszą, że przydzielono im urzędnika, który ich nadzoruje. Co więcej, nie mogą oni opuszczać swoich parafii bez specjalnego pozwolenia. Ten ostatni przepis mocno uderza w diecezje, w których wielu księży przebywa na wygnaniu i których parafie są obsługiwane przez księży z innych diecezji.
CZYTAJ DALEJ

Obraz Matki Bożej wraca na Jasną Górę

2025-05-01 11:12

[ TEMATY ]

Matka Boża Częstochowska

peregrynacja

peregrynacja obrazu Matki Bożej

Karol Porwich/Niedziela

Po 40 latach dobiega końca drugie Nawiedzenie polskich diecezji i parafii w kopii Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. 2 maja w obecności biskupów i pielgrzymów, w uroczystej precesji z katedry częstochowskiej na wzgórze jasnogórskie przyniesiony zostanie wizerunek Nawiedzenia.

Oratorium Bachledowiańskie „Równoj ku Górze” Zofii Truty i Bartłomieja Gliniaka zabrzmi na Jasnej Górze 2 maja o godz. 20.00, wpisując się w uroczystości dziękczynne za peregrynację Matki Bożej w kopii Obrazu Częstochowskiego w polskich diecezjach przez ostatnie 40 lat, zapraszamy! ZOBACZ WIĘCEJ: niedziela.pl.
CZYTAJ DALEJ

Kalisz: przedstawiciele świata pracy modlili się u św. Józefa

2025-05-01 16:15

[ TEMATY ]

Kalisz

Karol Porwich/Niedziela

Narodowe Sanktuarium św. Józefa

Narodowe Sanktuarium św. Józefa

- Dzisiaj potrzeba nam męstwa, abyśmy mieli odwagę stanąć w obronie niepodważalnych ludzkich wartości opartych na Ewangelii i prawie naturalnym - mówił wikariusz biskupi ks. kan. Paweł Guździoł, który przewodniczył Mszy św. w intencji pracowników i pracodawców w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. Tegoroczna pielgrzymka odbyła się pod hasłem „Św. Józefie zjednocz nas w pielgrzymce nadziei”.

W zorganizowanych już po raz 33. ogólnopolskich modlitwach świata pracy w Kaliszu uczestniczyły delegacje pracodawców, robotników i rzemieślników, m.in. hutników, górników, stoczniowców, kolejarzy, rybaków. W pielgrzymkę po raz 19. włączyło się Duszpasterstwo Pracodawców i Przedsiębiorców „Talent”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję