Reklama

Aspekty

Przyjdź na wykład

Wykład w cenie kawy? To się dzieje naprawdę! Rusza drugi sezon Teologii w Mieście.

To jedyna taka propozycja w naszej diecezji. Poprzedni sezon zgromadził 150 osób, od studentów aż po emerytów. Połączyło ich zainteresowanie teologią i poszukiwanie odpowiedzi na pytania dotyczące wiary. W drugim sezonie pojawią się zupełnie nowe tematy. Co z Kościołem po pandemii? Skąd przemoc w Biblii? Sakramenty dla rozwiedzionych? Czym była jedność dla pierwszych chrześcijan? To tylko część zagadnień, które zostaną poruszone na spotkaniach.

– Podobnie jak w pierwszym sezonie mamy do zaproponowania 10 spotkań, na każdym z nich po 2 wykłady – mówi ks. Piotr Bartoszek, dyrektor Instytutu Filozoficzno-Teologicznego im. św. Edyty Stein. – Rozpoczynamy 4 grudnia, a zakończymy 2 kwietnia w przyszłym roku.

Warte wysłuchania

Dla kogo jest Teologia w Mieście? Zaproszeni są wszyscy, bez względu na wiek i wykształcenie. Swoje miejsce mogą znaleźć tu i osoby aktywnie zaangażowane w ruchy i wspólnoty kościelne, jak i te, które poszukują, a nawet ludzie niewierzący. – Chcemy, żeby było to pole do refleksji i wymiany doświadczeń, ale przede wszystkim do pogłębienia własnego rozumienia prawd wiary i Pisma Świętego, również bieżących zagadnień z życia Kościoła. Nie zabraknie próby diagnozy tego, co dzieje się w Kościele dzisiaj, jak wygląda sytuacja po pandemii, co z młodzieżą itd. Prelegentów mamy bardzo ciekawych, część z naszej diecezji, część spoza. Każdy z dwudziestu wykładów jest wart wysłuchania. Będzie można dyskutować z wykładowcami i pozostałymi uczestnikami, więc wydaje mi się, że to atrakcyjna propozycja – mówi ks. Bartoszek. – Myślę, że nawet na spotkaniach formacyjnych różnych grup i wspólnot nie zawsze jest szansa na poruszenie takich tematów, jakie my tu proponujemy, a już zwłaszcza w tym gronie prelegentów, więc również dla ludzi będących blisko Kościoła udział w tych wykładach będzie ubogacający.

Z bliska i z daleka

Spotkania odbywać się będą w Zielonej Górze w IFT oraz w Gorzowie w Instytucie bp. Wilhelma Pluty, można więc wybrać sobie miejsce bliżej swojego domu. Dwa z dziesięciu spotkań odbędą się w formie on-line. – Dzięki temu mogliśmy zaprosić wykładowców z dalszych stron, czyli o. Łukasza Popkę z Jerozolimy oraz prof. Józefa Cezarego Kałużnego z Krakowa. To będzie też okazja, by połączyć słuchaczy z Gorzowa i Zielonej Góry na wspólnym spotkaniu – wyjaśnia ks. Piotr. – Poza tym jesteśmy przygotowani na ewentualny powrót pandemii. Dzięki temu nie będziemy musieli zawieszać spotkań, tak jak musieliśmy to zrobić w pierwszym sezonie.

Reklama

Koszt udziału w drugim sezonie Teologii w Mieście to 150 zł. – Wychodzi 7,50 zł za wykład, czyli tyle mniej więcej, ile kosztuje kawa na stacji benzynowej. A u nas każdy i tak dostanie kawę w przerwie. Zapisać trzeba się na cały sezon, choć oczywiście nie ma obowiązku uczestniczenia we wszystkich wykładach. Każdy może wybierać sobie te, które go interesują. Choć oczywiście zachęcam do wzięcia udziału we wszystkich, bo naprawdę warto – mówi ks. Bartoszek. – Staraliśmy się tak zaplanować spotkania, żeby były przerwy między sobotami i żeby omijać czas ferii świątecznych czy szkolnych.

Zapisywać można się e-mailowo (sekretariat@ift.zgora.pl) oraz na pierwszych spotkaniach. Formularze oraz program spotkań dla Gorzowa i Zielonej Góry dostępne są na stronie ift.zgora.pl . Spotkania odbywać się będą w wybrane soboty w godz. 9.30-12.50.

2021-11-30 08:36

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kolejne spotkania z cyklu „Teologia w Mieście”

W sobotę 14 stycznia odbyły się w Gorzowie Wielkopolskim i w Zielonej Górze kolejne spotkania z cyklu „Teologia w Mieście”. Jest to już trzeci sezon wykładów, podczas których różni prelegenci poruszają zagadnienia z Pisma Świętego, teologii moralnej, dogmatycznej i fundamentalnej oraz społecznego nauczania Kościoła. "Teologia w Mieście" cieszy się dużym zainteresowaniem.

Obejmuje dziesięć spotkań, które odbywają się w soboty w godzinach 9:30 – 12:50. W każdą sobotę są dwa spotkania. Oferta przygotowana przez Instytut Filozoficzno-Teologiczny im. E. Stein w Zielonej Górze jest skierowana do wszystkich. Zarówno do tych, którzy chcą pogłębić intelektualną stronę wiary, jak i do tych, którzy stawiają sobie pytania o Boga, Kościół i własną drogę wiary.

CZYTAJ DALEJ

Elbląg: będzie proces beatyfikacyjny Aleksandry Gabrysiak – lekarki zamordowanej w 1993 r.

2023-02-06 18:19

[ TEMATY ]

beatyfikacja

Karol Porwich/Niedziela

6 lutego 2023 r. mija 30. rocznica zabójstwa lek. med. Aleksandry Gabrysiak z Elbląga. Bp Jacek Jezierski poinformował dziś, że podjął decyzję o rozpoczęciu procesu beatyfikacyjnego zamordowanej lekarki. Uczynił to podczas Mszy św. sprawowanej w Hospicjum Elbląskim, w której uczestniczyli przedstawiciele: Oddziału Pomorskiego Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich, Stowarzyszenia Przyjaciół Doktor Oli, a także elbląskiego środowiska medycznego. Mszę koncelebrowali kapelani szpitali z Gdańska i Elbląga.

Podczas kazania bp Jezierski przypomniał bieg życia i działalność dr Aleksandry Gabrysiak. Po ukończeniu studiów w Akademii Medycznej w Gdańsku pracowała w Tczewie i Elblągu. Dała się poznać jako ofiarny lekarz i opiekun chorych, którym służyła mimo swojej niepełnosprawności fizycznej. Motywacją jej działania była wiara i życie duchowe. 6 lutego 1993 r. została zamordowana przez przebywającego na przepustce więźnia, którym się opiekowała.

CZYTAJ DALEJ

Obradowała Rada Krajowa Papieskich Dzieł Misyjnych

2023-02-08 16:48

[ TEMATY ]

misje

Papieskie Dzieła Misyjne

missio.org.pl

W Skorzeszycach odbyła się Rada Krajowa Papieskich Dzieł Misyjnych. Do diecezji kieleckiej przyjechało 17 kapłanów z 16 diecezji, dyrektor krajowy PDM ks. Maciej Będziński, sekretarze poszczególnych Dzieł oraz dyrektor wydawnictwa Missio-Polonia. W najbliższym czasie powołana zostanie również fundacja „Na Krańce Świata”, która będzie służyć pozyskiwaniu projektów dla animacji misyjnej w PDM.

W poniedziałek Mszy św. przewodniczył bp Andrzej Kaleta z diecezji kieleckiej. Przybliżył on uczestnikom postać sługi Bożego ks. Wojciecha Piwowarczyka, byłego dyrektora PDM w diecezji kieleckiej, duszpasterza młodzieży i chorych, zaangażowanego w dzieło misyjne.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję