Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Spotkania Akademickie

Już po raz 13. w kościele filialnym Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Bukowinie odbyły się Spotkania Akademickie.

Niedziela zamojsko-lubaczowska 49/2021, str. I

[ TEMATY ]

akademia

spotkania

Joanna Ferens

Przed kościołem w Bukowinie

Przed kościołem w Bukowinie

Rozpoczęły się one wykładem rektora Akademii Zamojskiej na temat roli akademii w formacji człowieka. Następnie została odprawiona Msza św., którą sprawował ks. Radosław Zaborniak, wikariusz parafii w Biszczy.

Wdzięczność i prośba

– Spotkania to piękna tradycja, którą chcemy kontynuować – tłumaczył prof. Paweł Skrzydlewski, rektor Akademii Zamojskiej. – Ta tradycja nawiązuje do wdzięczności Panu Bogu za dar, którym jest akademia, ale jest to również pewnego rodzaju prośba do Pana Boga, aby błogosławił temu dziełu i żeby to dzieło realizowało swoją misję, którą jest przygotowywanie młodych ludzi do służby publicznej, wychowanie światłych, prawych i mądrych obywateli. Żyjemy w trudnych czasach, kiedy to niektórzy gubią swą tożsamość narodową, kulturową czy cywilizacyjną, kiedy łatwo zapomnieć, jakie są zagrożenia i sprawy najważniejsze. Chcemy tu, w gronie przyjaciół, dawać świadectwo tradycji, gdyż to właśnie dzięki finansowemu wsparciu profesorów akademii w Bukowinie wybudowany został kościół, który jest wotum za istnienie uczelni i prośbą do Boga o błogosławieństwo – podkreślił.

Dalsza część wydarzenia odbyła się w gospodarstwie agroturystycznym w Bukowinie, gdzie miało miejsce spotkanie kulturalno-patriotyczne. Organizatorami spotkań są rektor i Senat Akademii Zamojskiej oraz Stowarzyszenie na rzecz Bukowiny przy współpracy parafii w Biszczy, Szkoły Podstawowej im. Hetmana Jana Zamoyskiego w Bukowinie, gospodarstwa agroturystycznego w Bukowinie i Zespołu Śpiewaczego „Krzewina” z Bukowiny.

Odtworzona akademia

Akademia Zamojska jako świecka uczelnia została założona w 1594 r. przez Jana Zamoyskiego i była organizowana przez Szymona Szymonowica. Kształcili się w niej studenci z Polski i Litwy. Została zlikwidowana w 1784 r. przez Austriaków w czasie pierwszego rozbioru Polski. Dzięki staraniom wielu osób, na bazie Uczelni Państwowej im. Szymona Szymonowica w Zamościu, akademia została odtworzona 1 września 2021 r. Organizowane od 2008 r. Spotkania Akademickie to wyraz współpracy Stowarzyszenia na rzecz Bukowiny i uczelni wyższej z Zamościa. Odwołuje się ona do tradycji sięgającej XVII wieku. W 1600 r., a więc 6 lat po powstaniu Akademii Zamojskiej, hetman i kanclerz wielki koronny Jan Zamoyski ufundował wieś Bukowina jako wieś akademicką, która odtąd dostarczała dochodów akademii i jej profesorom, a także stała się miejscem wypoczynku wykładowców po zakończeniu roku szkolnego.

2021-11-30 08:36

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Młodzi z Jezusem

Niedziela zamojsko-lubaczowska 30/2020, str. II

[ TEMATY ]

spotkania

młodzież

Archiwum autora

Jesteśmy dla Boga

Jesteśmy dla Boga

Od Boga nie ma wakacji. Wiele razy słyszeliśmy te słowa. Dobrze zrozumiała je młodzież, która zamiast na plaży, swój wolny czas wolała spędzić z Panem.

Wakacje to doskonały moment dla uczniów i studentów, by odpocząć od szkoły, pracy, spotkać się ze znajomymi i wziąć głęboki oddech przed kolejnym rokiem szkolnym. Dla każdego jednak słowo „odpoczynek” może oznaczać coś innego. Czworo młodych ludzi z diecezji zamojsko-lubaczowskiej wzięło udział w Zjeździe Gospodarzy Młodzieżowych Domków Zmartwychwstania na Wzgórzu Miłosierdzia w Stryszawie.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Karol Porwich/Niedziela

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Abp Grušas dla KAI: końcowy dokument zgromadzenia w Pradze bez propozycji reform

2023-02-08 15:23

[ TEMATY ]

synod

Karol Porwich/Niedziela

Propozycje reform w Kościele nie będą tematem dokumentu końcowego europejskiego zgromadzenia synodalnego, jakie w dniach 5-12 lutego odbywa się w Pradze. Potwierdził to przewodniczący Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE) abp Gintaras Grušas.

Odpowiadając na pytanie KAI, metropolita wileński oświadczył, że nie taki jest cel dokumentu ani samego procesu synodalnego. Zaznaczył, że „nie mamy przedstawiać rozwiązań problemów, mamy doświadczać synodalności:. Spodziewa się jednak, że problemy i „rany”, o których mówiono w czasie zgromadzenia, będą w nim wspomniane. – Ale to nie jest dokument programowy, nie będziemy więc w nim proponować ostatecznych rozwiązań problemów, jakie występują w Kościele – podkreślił abp Grušas.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję