Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Spotkania Akademickie

Już po raz 13. w kościele filialnym Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Bukowinie odbyły się Spotkania Akademickie.

Niedziela zamojsko-lubaczowska 49/2021, str. I

[ TEMATY ]

akademia

spotkania

Joanna Ferens

Przed kościołem w Bukowinie

Przed kościołem w Bukowinie

Rozpoczęły się one wykładem rektora Akademii Zamojskiej na temat roli akademii w formacji człowieka. Następnie została odprawiona Msza św., którą sprawował ks. Radosław Zaborniak, wikariusz parafii w Biszczy.

Wdzięczność i prośba

Reklama

– Spotkania to piękna tradycja, którą chcemy kontynuować – tłumaczył prof. Paweł Skrzydlewski, rektor Akademii Zamojskiej. – Ta tradycja nawiązuje do wdzięczności Panu Bogu za dar, którym jest akademia, ale jest to również pewnego rodzaju prośba do Pana Boga, aby błogosławił temu dziełu i żeby to dzieło realizowało swoją misję, którą jest przygotowywanie młodych ludzi do służby publicznej, wychowanie światłych, prawych i mądrych obywateli. Żyjemy w trudnych czasach, kiedy to niektórzy gubią swą tożsamość narodową, kulturową czy cywilizacyjną, kiedy łatwo zapomnieć, jakie są zagrożenia i sprawy najważniejsze. Chcemy tu, w gronie przyjaciół, dawać świadectwo tradycji, gdyż to właśnie dzięki finansowemu wsparciu profesorów akademii w Bukowinie wybudowany został kościół, który jest wotum za istnienie uczelni i prośbą do Boga o błogosławieństwo – podkreślił.

Dalsza część wydarzenia odbyła się w gospodarstwie agroturystycznym w Bukowinie, gdzie miało miejsce spotkanie kulturalno-patriotyczne. Organizatorami spotkań są rektor i Senat Akademii Zamojskiej oraz Stowarzyszenie na rzecz Bukowiny przy współpracy parafii w Biszczy, Szkoły Podstawowej im. Hetmana Jana Zamoyskiego w Bukowinie, gospodarstwa agroturystycznego w Bukowinie i Zespołu Śpiewaczego „Krzewina” z Bukowiny.

Odtworzona akademia

Akademia Zamojska jako świecka uczelnia została założona w 1594 r. przez Jana Zamoyskiego i była organizowana przez Szymona Szymonowica. Kształcili się w niej studenci z Polski i Litwy. Została zlikwidowana w 1784 r. przez Austriaków w czasie pierwszego rozbioru Polski. Dzięki staraniom wielu osób, na bazie Uczelni Państwowej im. Szymona Szymonowica w Zamościu, akademia została odtworzona 1 września 2021 r. Organizowane od 2008 r. Spotkania Akademickie to wyraz współpracy Stowarzyszenia na rzecz Bukowiny i uczelni wyższej z Zamościa. Odwołuje się ona do tradycji sięgającej XVII wieku. W 1600 r., a więc 6 lat po powstaniu Akademii Zamojskiej, hetman i kanclerz wielki koronny Jan Zamoyski ufundował wieś Bukowina jako wieś akademicką, która odtąd dostarczała dochodów akademii i jej profesorom, a także stała się miejscem wypoczynku wykładowców po zakończeniu roku szkolnego.

2021-11-30 08:36

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Akademia zakończona

Adopcji nie należy się bać. Zdaję sobie sprawę, że wokół tego ważnego wydarzenia narosło wiele mitów, ale im więcej się o tym mówi, tym sprawa jest prostsza. Najlepiej po prostu udać się do naszego ośrodka, a tam nasi specjaliści wyjaśnią wszystkie kwestie prawno-psychologiczne – powiedział ks. Grzegorz Koss podczas ostatniego spotkania w ramach Diecezjalnej Akademii Rodziny.

CZYTAJ DALEJ

Papież na Marsz dla życia w Waszyngtonie

2022-01-22 14:38

[ TEMATY ]

Franciszek

pixabay

50 tys. osób przeszło wczoraj ulicami Waszyngtonu w największym Marszu dla życia w Stanach Zjednoczonych. Pozdrawiając jego uczestników Papież Franciszek podkreślił, że „dopiero wówczas, gdy świętość osoby ludzkiej jest respektowana i jej prawa uznane, różne formy niesprawiedliwości społecznej mogą zostać przezwyciężone”.

Waszyngtoński marsz odbył się już po raz 49. Ma on miejsce zawsze w rocznicę wyroku Sądu Najwyższego, który 22 stycznia 1973 roku zezwolił w tym kraju na aborcję. Jego uczestnicy mają nadzieję, że zwiększająca się ochrona życia poczętego w poszczególnych stanach USA wkrótce doprowadzi do zniesienia wspomnianego wyroku i tym samym pozostawienia kwestii ochrony życia w gestii prawodawstwa poszczególnych stanów. Przepisy chroniące życie nienarodzonych od momentu, gdy wyczuwalne jest bicie ich serca, obowiązują już m.in. w Arizonie, Teksasie, na Florydzie, w Arkansas, Alabamie, Ohio i Missouri. A kolejne 26 stanów chce zmienić swe prawo, występując szczególnie przeciwko aborcji chirurgicznej.

CZYTAJ DALEJ

Warto pięknie żyć - 5. rocznica śmierci Helenki Kmieć

2022-01-22 22:13

[ TEMATY ]

Helena Kmieć

Archidiecezja Krakowska

- Była gotowa oddać życie za wiarę. To podstawa, by po 5 latach myśleć o jej procesie beatyfikacyjnym – uważa bp Jan Zając.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję