Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Stulecie Legionu Maryi

W świecie od 1921 r., w Polsce od lat 80. XX wieku. Stowarzyszenie swą nazwę wzięło od legionów rzymskich, gdyż ma być niepokonaną – tak jak one –armią Maryi. Legioniści z Choszczna spotykają się co tydzień.

Niedziela szczecińsko-kamieńska 49/2021, str. VIII

[ TEMATY ]

stulecie

Legion Maryi

Archiwum prywatne

Członkowie i sympatycy Legionu na agapie

Członkowie i sympatycy Legionu na agapie

Kimże jest ta, która świeci z wysoka jak zorza, piękna jak księżyc, jaśniejąca jak słońce, groźna jak zbrojne zastępy? (Pnp 6, 10). Tymi słowami rozpoczyna się Katena Legionu – codzienna modlitwa wszystkich członków Legionu Maryi na świecie. Jej odmawianie, wraz z pełnieniem innych ważnych zadań, jest stałym obowiązkiem każdego legionisty.

Służba i poświęcenie

„Legion Maryi jest stowarzyszeniem katolików, którzy za zgodą Kościoła i pod przemożną opieką Maryi Niepokalanej, Pośredniczki wszelkich łask (która jest piękna jak księżyc, jaśniejąca jak słońce, a – wobec szatana i jego legionu – groźna jak zbrojne zastępy) zorganizowali się w Legion, aby wspomagać Kościół w walce przeciwko światu i siłom zła” – czytamy w Oficjalnym Podręczniku Legionu Maryi. Wstępując w szeregi Legio Mariae trzeba mieć świadomość, że ta służba jest trudna, wymaga od człowieka obowiązkowości i przewartościowania dotychczasowego życia, ale daje piękne owoce i niewątpliwie jest wielką chlubą. Organizacja ta powstała w 1921 r. w Irlandii, a jej założycielem był sługa Boży Franciszek Duff. Biorąc pod uwagę jego wiarę i zrozumienie Tajemnicy Kościoła, legioniści modlą się o jego beatyfikację. Ten proces trwa od 1996 r.

Legioniści z Choszczna

Szczęściem ks. kan. Karola Wójciaka, proboszcza parafii św. Jadwigi Królowej w Choszcznie, jak zresztą sam podkreśla, jest to, że dane mu jest obserwować jak powstają, rozrastają się i funkcjonują różne wspólnoty skupione wokół jego parafii. Mamy tu Żywy Różaniec, Męski Różaniec, Parafialny Zespół Caritas, Radę Parafialną i Legion Maryi właśnie.

Cztery lata temu działalność w Choszcznie rozpoczęło Prezydium Legionu Maryi, które przyjęło wezwanie Matki Bożej Królowej Wniebowziętej. Według licznych opinii, jest to bardzo intensywnie funkcjonujące zgromadzenie w parafii ks. Karola Wójciaka. Legioniści z Choszczna bardzo cenią sobie swoje cotygodniowe programowe spotkania, podczas których omawiane są liczne przedsięwzięcia.

Reklama

Legion bardzo często pielgrzymuje, jest odpowiedzialny za całodobową Adorację Najświętszego Sakramentu, organizuje Ekstremalną Drogę Krzyżową, czy uczestniczy w licznych rekolekcjach tematycznych.

Ciekawym doświadczeniem dla Legionu był udział w ogólnopolskich obchodach urodzin organizacji na Jasnej Górze. Nasze Prezydium uznano za najmłodsze w Polsce.

Spotkanie

23 listopada w parafii św. Jadwigi Królowej uroczyście obchodzono stulecie powstania Legionu Maryi. Świętowała Kuria Matki Bożej Miłosierdzia, w której skład wchodzą trzy Prezydia: Niepokalanego Serca Maryi z Chłopowa, Matki Bożej Rozwiązującej Węzły z Dolic i choszczeńskie – Matki Bożej Królowej Wniebowziętej. Podczas uroczystej Mszy św. w szeregi Legionu wstąpiło i złożyło przyrzeczenie dwoje nowych członków.

Podczas Eucharystii kierownik duchowy naszego Prezydium, ks. Karol Wójciak, mówił o wierności Bogu i Maryi oraz o ewangelizacji przez przykład uczciwego życia. Modlono się również o beatyfikację sługi Bożego Franciszka Duffa, prosząc o uzdrowienie dla potrzebującego tej łaski Wojtusia.

Po Mszy św. odbyło się spotkanie w duchu chrześcijańskim – agapa, w którym uczestniczyli członkowie i sympatycy Legionu z każdego Prezydium, a także niezastąpiony kierownik ks. Karol, wraz wikariuszem ks. Jakubem Kozłowskim.

2021-11-30 08:36

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Legion apostołów

Niedziela częstochowska 42/2021, str. V

[ TEMATY ]

Legion Maryi

Grzegorz Gadacz/Niedziela TV

Cotygodniowe spotkanie Legionu Maryi

Cotygodniowe spotkanie Legionu Maryi

Wspólnota świętuje w tym roku jubileusz 100-lecia działalności. W archidiecezji częstochowskiej powstała w 1997 r. z inicjatywy ks. Bronisława Predera, proboszcza parafii św. Józefa Rzemieślnika w Częstochowie.

Legion Maryi to apostolskie stowarzyszenie świeckich, którego celem jest duchowy wzrost jego członków i przybliżenie królowania Chrystusa przez Maryję. Co to oznacza w praktyce?

CZYTAJ DALEJ

Papież zapewnił o modlitwie za ofiary trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii oraz wojny na Ukrainie

2023-02-08 11:26

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/MAURIZIO BRAMBATTI

Na zakończenie dzisiejszej audiencji ogólnej Ojciec Święty nawiązał do tragicznego trzęsienia ziemi, które nawiedziło w poniedziałek południowo-wschodnią Turcję i północno-zachodnią Syrię. Liczba ofiar śmiertelnych przekroczyła 8,7 tys. osób.

„Moje myśli kierują się w tej chwili ku mieszkańcom Turcji i Syrii, poważnie zniszczonych trzęsieniem ziemi, które spowodowały tysiące ofiar śmiertelnych i rannych. Poruszony modlę się za nich i wyrażam moją bliskość tym narodom, rodzinom ofiar i wszystkim, którzy cierpią z powodu tej niszczącej katastrofy. Dziękuję tym, którzy angażują się w niesienie pomocy. Zachęcam wszystkich do okazania solidarności z tymi obszarami, częściowo już udręczonymi długą wojną. Módlmy się wspólnie, aby ci nasi bracia i siostry mogli iść naprzód w obliczu tej tragedii i prośmy Matkę Bożą, aby ich chroniła. „Zdrowaś Maryjo…” – powiedział Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Andaś: posługa kapelana jest dla mnie procesem ciągłego nawracania się

2023-02-09 09:59

[ TEMATY ]

kapelan

kapelani

Karol Porwich/Niedziela

- Posługa kapelana jest dla mnie procesem ciągłego nawracania się – powiedział ks. Krzysztof Andaś, kapelan Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu z okazji zbliżającego się Światowego Dnia Chorego, który będzie obchodzony 11 lutego. Duszpasterz przyznał również, że osobiście doświadczył wielu cudów w szpitalu. Z drugiej strony z spotyka w lecznicy 12 czy 13-latków, którzy próbowali sobie odebrać życie.

Radosław Mizera: Po raz kolejny przeżywać będziemy 11 lutego Światowy Dzień Chorego. Ustanowił go św. Jan Paweł II, aby uwrażliwić i zwrócić uwagę na chorych i na tych, którzy się nimi opiekują. Co oznacza dla księdza bycie kapelanem?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję