Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Stulecie Legionu Maryi

W świecie od 1921 r., w Polsce od lat 80. XX wieku. Stowarzyszenie swą nazwę wzięło od legionów rzymskich, gdyż ma być niepokonaną – tak jak one –armią Maryi. Legioniści z Choszczna spotykają się co tydzień.

Niedziela szczecińsko-kamieńska 49/2021, str. VIII

[ TEMATY ]

stulecie

Legion Maryi

Archiwum prywatne

Członkowie i sympatycy Legionu na agapie

Członkowie i sympatycy Legionu na agapie

Kimże jest ta, która świeci z wysoka jak zorza, piękna jak księżyc, jaśniejąca jak słońce, groźna jak zbrojne zastępy? (Pnp 6, 10). Tymi słowami rozpoczyna się Katena Legionu – codzienna modlitwa wszystkich członków Legionu Maryi na świecie. Jej odmawianie, wraz z pełnieniem innych ważnych zadań, jest stałym obowiązkiem każdego legionisty.

Służba i poświęcenie

„Legion Maryi jest stowarzyszeniem katolików, którzy za zgodą Kościoła i pod przemożną opieką Maryi Niepokalanej, Pośredniczki wszelkich łask (która jest piękna jak księżyc, jaśniejąca jak słońce, a – wobec szatana i jego legionu – groźna jak zbrojne zastępy) zorganizowali się w Legion, aby wspomagać Kościół w walce przeciwko światu i siłom zła” – czytamy w Oficjalnym Podręczniku Legionu Maryi. Wstępując w szeregi Legio Mariae trzeba mieć świadomość, że ta służba jest trudna, wymaga od człowieka obowiązkowości i przewartościowania dotychczasowego życia, ale daje piękne owoce i niewątpliwie jest wielką chlubą. Organizacja ta powstała w 1921 r. w Irlandii, a jej założycielem był sługa Boży Franciszek Duff. Biorąc pod uwagę jego wiarę i zrozumienie Tajemnicy Kościoła, legioniści modlą się o jego beatyfikację. Ten proces trwa od 1996 r.

Legioniści z Choszczna

Reklama

Szczęściem ks. kan. Karola Wójciaka, proboszcza parafii św. Jadwigi Królowej w Choszcznie, jak zresztą sam podkreśla, jest to, że dane mu jest obserwować jak powstają, rozrastają się i funkcjonują różne wspólnoty skupione wokół jego parafii. Mamy tu Żywy Różaniec, Męski Różaniec, Parafialny Zespół Caritas, Radę Parafialną i Legion Maryi właśnie.

Cztery lata temu działalność w Choszcznie rozpoczęło Prezydium Legionu Maryi, które przyjęło wezwanie Matki Bożej Królowej Wniebowziętej. Według licznych opinii, jest to bardzo intensywnie funkcjonujące zgromadzenie w parafii ks. Karola Wójciaka. Legioniści z Choszczna bardzo cenią sobie swoje cotygodniowe programowe spotkania, podczas których omawiane są liczne przedsięwzięcia.

Legion bardzo często pielgrzymuje, jest odpowiedzialny za całodobową Adorację Najświętszego Sakramentu, organizuje Ekstremalną Drogę Krzyżową, czy uczestniczy w licznych rekolekcjach tematycznych.

Reklama

Ciekawym doświadczeniem dla Legionu był udział w ogólnopolskich obchodach urodzin organizacji na Jasnej Górze. Nasze Prezydium uznano za najmłodsze w Polsce.

Spotkanie

23 listopada w parafii św. Jadwigi Królowej uroczyście obchodzono stulecie powstania Legionu Maryi. Świętowała Kuria Matki Bożej Miłosierdzia, w której skład wchodzą trzy Prezydia: Niepokalanego Serca Maryi z Chłopowa, Matki Bożej Rozwiązującej Węzły z Dolic i choszczeńskie – Matki Bożej Królowej Wniebowziętej. Podczas uroczystej Mszy św. w szeregi Legionu wstąpiło i złożyło przyrzeczenie dwoje nowych członków.

Podczas Eucharystii kierownik duchowy naszego Prezydium, ks. Karol Wójciak, mówił o wierności Bogu i Maryi oraz o ewangelizacji przez przykład uczciwego życia. Modlono się również o beatyfikację sługi Bożego Franciszka Duffa, prosząc o uzdrowienie dla potrzebującego tej łaski Wojtusia.

Po Mszy św. odbyło się spotkanie w duchu chrześcijańskim – agapa, w którym uczestniczyli członkowie i sympatycy Legionu z każdego Prezydium, a także niezastąpiony kierownik ks. Karol, wraz wikariuszem ks. Jakubem Kozłowskim.

2021-11-30 08:36

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

100-letnia Jubilatka z Orzechówki

Niedziela przemyska 5/2013, str. 8

[ TEMATY ]

stulecie

Ewa Niemiec

Odwiedziny delegacji parafialnej u Szacownej Jubilatki z Orzechówki

Odwiedziny delegacji parafialnej u Szacownej Jubilatki z Orzechówki

W 2012 r., w dniu setnych urodzin pani Heleny Owoc, Jubilatkę odwiedziła z bukietem stu róż delegacja z parafii pw. Świętej Rodziny w Orzechówce. Ks. proboszcz Karol Gonet, ks. wikary Krzysztof Rygiel oraz ks. kan. Zdzisław Pokrywka odśpiewali „Plurimos annos, plurimos!”. Siostry Służebniczki na czele z Matką Przełożoną z Orzechówki złożyły życzenia. Wytworzyła się niezwykła atmosfera. Rozmowy z pielęgniarkami, wspomnienia z Orzechówki… Pani Helena pytała o jabłka w swoim sadzie i grzyby w pobliskim zagajniku, które co roku zbierała. Ucieszyła się na wieść, że kwitną jej ukochane kwiaty.

CZYTAJ DALEJ

22 stycznia zmarł Apostoł Rzymu, św. Wincenty Pallotti

[ TEMATY ]

święty

Włodzimierz Rędzioch

Kościół św. Zbawiciela na Falach. Rzym

Kościół św. Zbawiciela na Falach. Rzym

„Święty, apostoł Rzymu, nie żyje”, „Ojciec ubogich nie żyje” - tak w styczniu 1850 r. były zatytułowane artykuły włoskiego dziennika "Giornale di Roma" informujące o zgonie ks. Wincentego Pallottiego.

Powodem jego nagłej śmierci było ostre zapalenie płuc, którego nabawił się w święto Trzech Króli - po uroczystościach Epifanii w kościele św. Andrzeja della Valle ks. Pallotti oddał swój płaszcz biedakowi, na skutek czego bardzo się przeziębił.

CZYTAJ DALEJ

Dobrze i miło spędzony czas

2022-01-22 17:03

[ TEMATY ]

Ojcostwo Powołaniem

wyprawy ojcowskie

Krzewiny

Karolina Krasowska

Na uczestników czekało wiele atrakcji

Na uczestników czekało wiele atrakcji

Gra w podchody, przejażdżki bojowym wozem strażackim i quadami, ognisko z kiełbaskami i pyszna grochówka z prawdziwej polowej kuchni wojskowej - to tylko niektóre z atrakcji kolejnej wyprawy ojcowskiej zorganizowanej przez Katolickie Stowarzyszenie Ojcostwo Powołaniem.

22 stycznia ojcowie z dziećmi aktywnie spędzali zimowy czas w miejscowości Krzewiny niedaleko Nowogrodu Bobrzańskiego. - Najczęściej spotykamy się latem i wiosną, bo są wtedy sprzyjające warunki. Dzisiaj dopisuje nam też piękna pogoda, jest to okazja do spędzenia wspólnego czasu z dziećmi i ferie zimowe. W tym czasie zorganizowaliśmy spotkanie "Zima, tata i ja". Jesteśmy z dziećmi na łonie natury, na boisku, wcześniej zorganizowaliśmy podchody. Jest nas kilkunastu ojców z dziećmi, z córkami i synami. Dzieci grają w piłkę nożną, miały przeciąganie liny, miały okazję zobaczyć jak pracują strażacy, oraz dużo dodatkowych zabaw i atrakcji, także jest to dobrze, miło spędzony czas - mówi Bartek Żukowski z KS Ojcostwo Powołaniem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję