Reklama

Niedziela Sandomierska

Tarnobrzeg

Spotkanie muzyków

W parafii św. Barbary odbyło się diecezjalne spotkanie organistów.

Niedziela sandomierska 49/2021, str. II

[ TEMATY ]

spotkanie

organiści

Ks. Wojciech Kania/ Niedziela

Posługa organistów to także budowa wspólnoty Kościoła

Posługa organistów to także budowa wspólnoty Kościoła

Okazją było liturgiczne wspomnienie św. Cecylii, patronki muzyków oraz śpiewaków kościelnych. Z organistami spotkał się bp Krzysztof Nitkiewicz. Ordynariusz sandomierski podziękował im za pełnioną posługę, zaznaczając, że nie ogranicza się ona jedynie do śpiewu i muzyki sakralnej. Chodzi również o budowę wspólnoty Kościoła.

– To nasze wspólne zadanie, które wymaga najpierw harmonii wewnętrznej i z pozostałymi członkami wspólnoty. Taka harmonia – choć czasami mogą zabrzmieć fałszywe tony – będzie możliwa, jeśli pozostaniemy zapatrzeni w Pana Boga. Musimy mieć świadomość, że to właśnie Jemu służymy w pierwszej kolejności. Tego życzę sobie i każdemu z was – mówił bp Nitkiewicz.

Spotkanie rozpoczęła adoracja Najświętszego Sakramentu połączona z możliwością przystąpienia do sakramentu pokuty i pojednania. Następnie zebrani mogli wysłuchać koncertu organowego Pawła Opala, absolwenta Akademii Muzycznej w Warszawie, laureata Międzynarodowego Konkursu Organowego im. Jana Pieterszoona Sweelincka. Kolejnym punktem spotkania była konferencja o Eucharystii, którą wygłosił ks. dr Łukasz Celiński, wykładowca liturgiki w siedleckim seminarium. Spotkanie zakończyły warsztaty z improwizacji organowej prowadzone przez Pawła Opala oraz warsztaty z emisji głosu, które poprowadziła Małgorzata Kustosik, absolwentka Akademii Muzycznej w Łodzi, która współpracowała z wieloma wybitnymi śpiewakami operowymi.

2021-11-30 08:36

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież do jezuitów: nieście pocieszenie, miłosierdzie, bądźcie ludźmi Kościoła

[ TEMATY ]

spotkanie

Mazur/episkopat.pl

O niesienie ludziom pocieszenia i miłosierdzia oraz odczuwania wraz z Kościołem zachęcił Ojciec Święty uczestników 36 Kongregacji Generalnej Towarzystwa Jezusowego. Pierwszy w dziejach papież-jezuita przybył dziś rano do auli w której obradują jego współbracia zakonni. Podkreślił w ten sposób szczególną więź Zakonu z Następcą św. Piotra.

Nowy generał Towarzystwa Jezusowego, ks. Arturo Sosa podkreślił, że wystąpienie Ojca Świętego jest integralną częścią Kongregacji Generalnej, stanowiąc dla jej uczestników źródło inspiracji i rozeznania.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Karol Porwich/Niedziela

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Zgromadzenie synodalne w Pradze: apel o przejrzystość języka i terminologii synodalnej

2023-02-08 17:38

Grzegorz Gałązka

Apele o przejrzystość języka i terminologii synodalnej wybrzmiały na zakończenie pracy w grupach roboczych europejskiego zgromadzenia synodalnego, jakie w dniach 5-12 lutego odbywa się w Pradze. Wielokrotnie wskazywano, że synodalność powinna być wdrożona w procesach decyzyjnych na wszystkich szczeblach życia Kościoła.

Dzisiejsze rozmowy dotyczyły trzeciego pytania zadanego w watykańskim dokumencie na etap kontynentalny, a dotyczącego tematów, jakimi powinni się zająć zgromadzenie Synodu Biskupów w październiku br. w Watykanie. Wysłuchano także relacji z prac grup roboczych z udziałem 390 delegatów, którzy brali udział w zgromadzeniu online.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję