Reklama

Niedziela Sandomierska

Stalowa Wola

Jubileusz kresowiaków

Jubileusz 30-lecia działalności świętował Klub Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich.

Niedziela sandomierska 49/2021, str. II

[ TEMATY ]

spotkanie

kresowiacy

Piotr Jackowski

Miłośnicy dawnych Kresów Wschodnich RP wraz z ks. Władysławem Gieńcem

Miłośnicy dawnych Kresów Wschodnich RP wraz z ks. Władysławem Gieńcem

Wielu mieszkańców Stalowej Woli interesuje się historią dawnych Kresów Wschodnich Rzeczypospolitej. W niektórych przypadkach owo zainteresowanie wynika z tego, że właśnie tam się urodzili i stale powracają myślami do rodzinnych stron. Takich osób jest coraz mniej, lecz więzi łączące ich są bardzo mocne. Wyrazem tego jest działalność stalowowolskiego Klubu Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich. Jego członkowie odbywają spotkania, podczas których oddają się wspomnieniom, dyskusjom historycznym, wygłaszają prelekcje, oglądają filmy o tematyce kresowej, śpiewają lwowskie piosenki. Kresowiacy, sybiracy, ich potomkowie i sympatycy spotykają się od czasu do czasu na wspólnej modlitwie za tych spośród nich, którzy już odeszli do wieczności. 20 listopada uczestniczyli we Mszy św. sprawowanej w bazylice Matki Bożej Królowej Polski z okazji jubileuszu 30-lecia powstania Klubu Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południwo--Wschodnich w Stalowej Woli. Eucharystii przewodniczył ks. Wacław Gieniec – proboszcz parafii św. Floriana. Kapłan wyraził przybyłym wdzięczność za pielęgnowanie pamięci i kontynuowanie kresowych tradycji, zachęcił również do modlitwy w intencji środowisk kresowych i ojczyzny. Po Eucharystii odbyło się jubileuszowe spotkanie.

2021-11-30 08:36

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nasi w Rio na ŚDM

Nie będzie wygód, ciepłej wody, odpoczynku, regularnego snu. Za to na pewno będzie gorąca samba w środku zimy, radość, modlitwa z ludźmi różnych ras, narodowości, kultur, mocne przeżycia duchowe, które zostaną na długo w sercach. Kto się zdecydował, już jest na drugiej półkuli, w Rio de Janeiro z młodzieżą całego świata. Kieleckiej młodzieży towarzyszy bp Marian Florczyk. Z naszej diecezji na ŚDM do Brazylii i spotkanie z papieżem Franciszkiem poleciało pięćdziesiąt osób. Drugą grupę stanowi siedemdziesięciu uczestników ze wspólnot neokatechumenalnych Trzeba było dużego samozaparcia i zawierzenia, aby wyruszyć w taką drogę.

CZYTAJ DALEJ

Grzech nie do odpuszczenia?

2023-01-16 18:00

Niedziela Ogólnopolska 4/2023, str. 12-13

[ TEMATY ]

grzech

Adobe Stock

Czytelnik pyta: Co w sytuacji, kiedy ktoś popełnił grzech przeciwko Duchowi Świętemu, a nie jest tego świadomy?

Czym jest grzech przeciw Duchowi Świętemu? Powszechnie wiadomo, że jest to jedyny grzech, o którym Jezus mówi, iż nie zostanie odpuszczony. Gdyby jednak spytać, na czym on konkretnie polega, wiele osób miałoby pewnie problem z udzieleniem precyzyjnej odpowiedzi. Klauzula „nieodpuszczalności”, w połączeniu z treściowym niedookreśleniem, to doskonały pokarm dla naszych lęków. I choćby z tego powodu warto się przyjrzeć temu, co sam Pan, a za Nim Kościół, ma na myśli, mówiąc o tym grzechu.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Nocne patrole pomagają osobom w kryzysie bezdomności przetrwać zimę

2023-02-09 09:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Karol Porwich/Niedziela

Zima to wyjątkowo trudny czas dla osób będących w kryzysie bezdomności, ale także czas wytężonej pracy i współpracy fundacji, stowarzyszeń jak i osób prywatnych zajmujących się pomocą potrzebującym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję