Reklama

Niedziela Rzeszowska

Jubileuszowe świętowanie

Te Deum laudamus… kilkakrotnie rozbrzmiewało w ostatnich dniach w parafii bł. Karoliny Kózki w Rzeszowie jako dziękczynienie za 25 lat jej istnienia.

Niedziela rzeszowska 49/2021, str. IV

[ TEMATY ]

Jubileusz parafii

Dariusz Gąska

Jubileuszowe świętowanie

Jubileuszowe świętowanie

Parafia została powołana do istnienia w 1995 r., ale zeszłoroczne ograniczenia epidemiczne uniemożliwiły uroczyste świętowanie. W tym roku, dzięki Bożej pomocy i zaangażowaniu wielu osób, udało się godnie celebrować tak ważny dla wspólnoty jubileusz. Przygotowaniem duchowym do tego wydarzenia były kilkudniowe rekolekcje, które wygłosił o. Juliusz Wiewióra, karmelita bosy.

Reklama

Uroczystość jubileuszowa odbyła się 14 listopada podczas Mszy św. pod przewodnictwem ordynariusza diecezji rzeszowskiej bp. Jana Wątroby, z udziałem bp. Edwarda Białogłowskiego i 40 kapłanów. W uroczystości uczestniczyli parlamentarzyści, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, a także dowódcy i licznie zgromadzeni przedstawiciele służb mundurowych, szczególnie Państwowej Straży Pożarnej oraz, oczywiście, parafianie.

Jubileusz, jak podkreślił w homilii biskup ordynariusz, jest zawsze okazją do dziękczynienia najpierw Panu Bogu, a następnie także ludziom, dzięki którym to dzieło mogło powstać i rozwijać się. Najpierw dziękczynienie za wielkie zasługi proboszcza parafii i budowniczego kościoła ks. dr. Jana Krynickiego, bo dzięki jego staraniom i ofiarnej posłudze w 2007 r. ukończono budowę kościoła – konsekrowanego 18 listopada 2012 r. – jak również wybudowano centrum duszpasterskie i plebanię. Następnie dziękczynienie za wielką ofiarność i zaangażowanie wszystkich parafian, którzy od początku wspierali i angażowali się w to piękne dzieło.

Zwieńczeniem świętowania jubileuszu była Msza św. odpustowa ku czci bł. Karoliny Kózki, którą w jej wspomnienie 18 listopada celebrowało 20 księży pod przewodnictwem bp. Kazimierza Górnego, mającego wielkie zasługi dla powstania i rozwoju parafii. Oby piękne jubileuszowe świętowanie było okazją nie tylko do dziękczynienia, ale też do spojrzenia w przyszłość oraz ożywienia gorliwości i zaangażowania wszystkich tworzących tę wspólnotę parafialną.

2021-11-30 08:36

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jedność pozwala przetrwać

Niedziela małopolska 27/2020, str. IV

[ TEMATY ]

Tarnów

Jubileusz parafii

Stary Wiśnicz

Maria Fortuna-Sudor

Jubileusz świątyni zgromadził wokół ołtarza kapłanów z dekanatu, rodaków oraz posługujących wcześniej w Starym Wiśniczu

Jubileusz świątyni zgromadził wokół ołtarza kapłanów z dekanatu, rodaków oraz posługujących wcześniej w Starym Wiśniczu

– Jubileusz to okazja do rozmaitych refleksji, do zatrzymania się, by przyjrzeć się życiu swoich przodków, by wspomnieć fundamenty, na których wzrasta nasza duchowa moc – powiedział bp Stanisław Salaterski w czasie świętowania 500-lecia kościoła parafialnego św. Wojciecha w Starym Wiśniczu.

Na Pogórzu Karpackim, w sąsiedztwie Nowego Wiśnicza, nieopodal Bochni, znajduje się Stary Wiśnicz. W książce pt. „500 lat kościoła w Starym Wiśniczu (1520 – 2020) i jego fundator Piotr Kmita” Kazimierz Olchawa i ks. Jerzy Krzywda podkreślają, że: „Początki Starego Wiśnicza sięgają prawdopodobnie XIII wieku, gdyż z tego okresu pochodzą pierwsze wzmianki historyczne o tej miejscowości…” . Z kolei najstarsza, zapisana informacja, dotycząca tutejszej parafii, odnosi się do lat 1325 – 1327. Autorzy książki informują: „ Jest to wykaz świętopietrza, jakie uiścił «Johannes, plebanus aecclesiie de Visnice» na rzecz Stolicy Świętej…”. Przekonują też, że parafia musiała istnieć znacznie wcześniej, ponieważ obowiązywała zasada, że w pierwszym okresie istnienia instytucji była ona zwalniana od płacenia podatków.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Kim jest Teofil, dla którego Łukasz napisał Ewangelię?

2022-01-22 17:56

[ TEMATY ]

Ewangelia

Sr. Amata CSFN

1. Początek Ewangelii Łukasza

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję