Reklama

Niedziela Rzeszowska

Jubileuszowe świętowanie

Te Deum laudamus… kilkakrotnie rozbrzmiewało w ostatnich dniach w parafii bł. Karoliny Kózki w Rzeszowie jako dziękczynienie za 25 lat jej istnienia.

Niedziela rzeszowska 49/2021, str. IV

[ TEMATY ]

Jubileusz parafii

Dariusz Gąska

Jubileuszowe świętowanie

Jubileuszowe świętowanie

Parafia została powołana do istnienia w 1995 r., ale zeszłoroczne ograniczenia epidemiczne uniemożliwiły uroczyste świętowanie. W tym roku, dzięki Bożej pomocy i zaangażowaniu wielu osób, udało się godnie celebrować tak ważny dla wspólnoty jubileusz. Przygotowaniem duchowym do tego wydarzenia były kilkudniowe rekolekcje, które wygłosił o. Juliusz Wiewióra, karmelita bosy.

Uroczystość jubileuszowa odbyła się 14 listopada podczas Mszy św. pod przewodnictwem ordynariusza diecezji rzeszowskiej bp. Jana Wątroby, z udziałem bp. Edwarda Białogłowskiego i 40 kapłanów. W uroczystości uczestniczyli parlamentarzyści, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, a także dowódcy i licznie zgromadzeni przedstawiciele służb mundurowych, szczególnie Państwowej Straży Pożarnej oraz, oczywiście, parafianie.

Jubileusz, jak podkreślił w homilii biskup ordynariusz, jest zawsze okazją do dziękczynienia najpierw Panu Bogu, a następnie także ludziom, dzięki którym to dzieło mogło powstać i rozwijać się. Najpierw dziękczynienie za wielkie zasługi proboszcza parafii i budowniczego kościoła ks. dr. Jana Krynickiego, bo dzięki jego staraniom i ofiarnej posłudze w 2007 r. ukończono budowę kościoła – konsekrowanego 18 listopada 2012 r. – jak również wybudowano centrum duszpasterskie i plebanię. Następnie dziękczynienie za wielką ofiarność i zaangażowanie wszystkich parafian, którzy od początku wspierali i angażowali się w to piękne dzieło.

Zwieńczeniem świętowania jubileuszu była Msza św. odpustowa ku czci bł. Karoliny Kózki, którą w jej wspomnienie 18 listopada celebrowało 20 księży pod przewodnictwem bp. Kazimierza Górnego, mającego wielkie zasługi dla powstania i rozwoju parafii. Oby piękne jubileuszowe świętowanie było okazją nie tylko do dziękczynienia, ale też do spojrzenia w przyszłość oraz ożywienia gorliwości i zaangażowania wszystkich tworzących tę wspólnotę parafialną.

2021-11-30 08:36

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czas dziękczynienia

Niedziela małopolska 45/2021, str. VI-VII

[ TEMATY ]

Jubileusz parafii

MFS/Niedziela

Sumie odpustowej przewodniczył bp Jan Zając.

Sumie odpustowej przewodniczył bp Jan Zając.

Trzeba nam przyjąć świadectwo św. Judy Tadeusza, potwierdzone ofiarą jego życia i posługi – powiedział bp Jan Zając do zebranych na jubileuszu w parafii, u fundamentów której stanął gorliwy apostoł i wierny świadek Jezusa Chrystusa.

W tegoroczny odpust parafii św. Judy Tadeusza w Krakowie-Czyżynach wpisały się uroczystości jubileuszowe. Zebrani na Mszy św. dziękowali za patrona oraz za dar parafii utworzonej dekretem kard. Adama Stefana Sapiehy 15 kwietnia 1951 r.

CZYTAJ DALEJ

Leon Knabit OSB: Są ludzie, którzy wszystko wiedzą lepiej…

2023-02-06 08:35

[ TEMATY ]

o. Leon Knabit

Robert Krawczyk

Wciąż musimy się uczyć. Od małego dziecka. Najpierw uczymy się chodzić i podstawowych zasad higieny. Uczymy się mówić, nazywać rzeczy i wyrażać swoje stany uczuciowe. Przedszkole uczy kontaktów w grupie i wprowadza w wiedzę, którą otrzymuje się na kolejnych stopniach nauczania. Dochodzą jeszcze języki obce i nauka zawodu.

Ile to ludzi pracowało, aby nas czegokolwiek nauczyć. Począwszy od rodziców aż po wychowawców i nauczycieli różnych stopni. Nie zawsze o wszystkich pamiętamy i okazujemy im należną wdzięczność… Natomiast trzeba zdecydowanie mówić NIE wszystkim, którzy uczą złych rzeczy, jak kłamstwa, kradzieży czy niezgodnych z etyką zachowań seksualnych. A potem już i my sami, niezależnie od tego co robimy, stajemy się nauczycielami w szerszym tego słowa znaczeniu. Wokoło nas jest tyle ludzi, którzy czegoś nie umieją. Obowiązkiem wdzięczności względem tych, którzy nas uczyli, jest pouczyć ich, przez co pomagamy im w życiu. Trzeba jednak unikać wtrącania się zawsze i we wszystko. Są ludzie, którzy wszystko wiedzą lepiej i dlatego czują się upoważnieni do poprawiania każdego i zwracania mu uwagi. Tacy są utrapieniem otoczenia. Druga skrajność to obojętność względem tych, którzy czegoś nie potrafią, a czasem wręcz irytacja: „powinien to wiedzieć!”. Powinien, ale nie wie, więc poucz go cierpliwie. W ten sposób wnosi się w otoczenie pokój i dobro, którego tak dziś brakuje. A Pan Jezus, który widzi nasze uczynki, powie nam kiedyś: „byłem nieumiejętnym, a pouczyliście Mnie”.

CZYTAJ DALEJ

Diecezja świdnicka w geście solidarności z ofiarami trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii

2023-02-09 10:33

[ TEMATY ]

Syria

diecezja świdnicka

Turcja

trzęsienie ziemi

lakeviewimages/pl.fotolia.com

Pomoc duchowa i materialna dla ofiar trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii.

Zgodnie z sugestią abp. Stanisława Gądeckiego, Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, bp Marek Mendyk, Biskup Świdnicki, podjął decyzję, że niedziela 12 lutego 2023 r. będzie w diecezji świdnickiej dniem modlitwy oraz pomocy materialnej dla ofiar trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję