Reklama

Niedziela Przemyska

Święto patronalne Akcji Katolickiej

Do bazyliki archikatedralnej w Przemyślu przybyli członkowie AK i KSM, aby modlić się podczas święta patronalnego.

Niedziela przemyska 49/2021, str. V

[ TEMATY ]

Akcja Katolicka

Archiwum KSMAP

Przyrzeczenie nowych zastępowych

Przyrzeczenie nowych zastępowych

Eucharystii przewodniczył metropolita przemyski abp Adam Szal. W homilii wygłoszonej w przededniu uroczystości Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata metropolita przemyski przypomniał zebranym w bazylice archikatedralnej w Przemyślu członkom Akcji Katolickiej i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży postać nowego błogosławionego Kościoła katolickiego – kardynała Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia, który związany był z terenem archidiecezji przemyskiej. – Nie tylko przez pobyt w Komańczy w charakterze więźnia, ale też liczne inne spotkania – powiedział abp Adam Szal.

Arcybiskup metropolita przemyski wskazał także na szczególne pole działania członków Akcji Katolickiej i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży naszej archidiecezji, jakim jest parafia. – Przecież w waszych założeniach jest życie w parafii. Istotą naszego życia chrześcijańskiego obok rodziny jest przecież parafia. Nasza działalność ma prowadzić do ożywienia życia parafialnego. Oby w tym życiu pojawiło się dużo miłości, sprawiedliwości i pokoju – powiedział hierarcha.

Reklama

Kolejną dziedziną aktywności jest lokalne społeczeństwo, Ojczyzna, archidiecezja przemyska. – Bardzo ważnym wyzwaniem dla członków Akcji Katolickiej i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży jest nasze zaangażowanie w prace synodu biskupów o synodalności. Z troską i miłością wobec Kościoła dzielmy się swoimi przemyśleniami dotyczącymi Kościoła – zachęcał metropolita przemyski abp Adam Szal.

Zwracając się do młodzieży życzył, aby w tym trudnym czasie potrafili dobrze przejść przez życie. – Budujcie w swoim sercu, w swojej rodzinie, we wspólnocie, w parafiach, w klasie królestwo Boże. Dobrze by było, i to jest marzenie biskupa, żeby ci, którzy są już dorosłymi członkami Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, przeszli określony przez statuty wiek, zapragnęli włączyć się do Akcji Katolickiej – powiedział metropolita przemyski. – Byłby to może jeden z cudów bł. Stefana Wyszyńskiego, gdyby zawiązało się w naszej archidiecezji kilka parafialnych oddziałów Akcji Katolickiej składających się z członków Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, zwanych seniorami – motywował abp Adam Szal. Na zakończenie przypomniał, że wszyscy są odpowiedzialni za Kościół, jako wspólnotę. – A więc powtarzajmy to, co mówią członkowie Akcji Katolickiej, członkowie Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, ministranci: Króluj nam Chryste! – zaapelował.

Podczas Mszy św. wręczono także nominacje członkom Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży na zastępowych. W tym roku odebrało ją wraz z błogosławieństwem z rąk metropolity przemyskiego abp. Adama Szala 17 młodych osób. Złożyli oni także uroczyste przyrzeczenie.

Uroczystą Eucharystię poprzedziło słowo wstępu i powitania ks. prał. Józefa Niżnika, diecezjalnego asystenta Akcji Katolickiej Archidiecezji Przemyskiej oraz konferencja prof. Mieczysława Ryby o posłudze, misji, działaniu i oddziaływaniu bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia, które jest bardzo mocno związane z charyzmatem Akcji Katolickiej i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.

2021-11-30 08:36

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Akcja Katolicka ma nową prezes

[ TEMATY ]

Akcja Katolicka

Archiwum Aspektów

Episkopat Polski wybrał nowego prezesa Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej. Urszula Furtak z Zielonej Góry, prezes Akcji Katolickiej Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej, zastąpi na tym stanowisku Halinę Szydełko.

CZYTAJ DALEJ

Klerycy z Częstochowy zostali mistrzami Polski w tenisie stołowym

2022-01-22 14:37

[ TEMATY ]

klerycy

tenis stołowy

mistrzostwa seminariów

Maciej Orman/Niedziela

Drużyna kleryków z Częstochowy w składzie: Paweł Wilk, Sebastian Woźniak i Tomasz Trochimiuk zdobyła mistrzostwo Polski w seminaryjnych zawodach tenisa stołowego. 23. edycja turnieju odbyła się w dniach 20-21 stycznia w hali sportowej seminarium częstochowskiego.

Rozgrywki o tytuł mistrza Polski odbywały się w dwóch konkurencjach: drużynowej i indywidualnej. W tym roku do mistrzostw zgłosiło się 36 kleryków z 10 wyższych seminariów duchownych zakonnych i diecezjalnych.

CZYTAJ DALEJ

Projekt będzie kontynuowany - Oświadczenie Zarządu Głównego Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta

2022-01-22 22:30

Magdalena Lewandowska

W tej sprawie rozpowszechnia się bardzo wiele nieprawdziwych informacji. Wbrew spekulacjom wielu portali informacyjnych Pralnia Społecznie Odpowiedzialna we Wrocławiu będzie działać, a także, wedle słów z Oświadczenia Zarządu Głównego Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta projekt tworzenia takich miejsc będzie kontynuowany.

Pełna treść oświadczenia:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję