Reklama

Niedziela Przemyska

Święto patronalne Akcji Katolickiej

Do bazyliki archikatedralnej w Przemyślu przybyli członkowie AK i KSM, aby modlić się podczas święta patronalnego.

Niedziela przemyska 49/2021, str. V

[ TEMATY ]

Akcja Katolicka

Archiwum KSMAP

Przyrzeczenie nowych zastępowych

Przyrzeczenie nowych zastępowych

Eucharystii przewodniczył metropolita przemyski abp Adam Szal. W homilii wygłoszonej w przededniu uroczystości Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata metropolita przemyski przypomniał zebranym w bazylice archikatedralnej w Przemyślu członkom Akcji Katolickiej i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży postać nowego błogosławionego Kościoła katolickiego – kardynała Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia, który związany był z terenem archidiecezji przemyskiej. – Nie tylko przez pobyt w Komańczy w charakterze więźnia, ale też liczne inne spotkania – powiedział abp Adam Szal.

Arcybiskup metropolita przemyski wskazał także na szczególne pole działania członków Akcji Katolickiej i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży naszej archidiecezji, jakim jest parafia. – Przecież w waszych założeniach jest życie w parafii. Istotą naszego życia chrześcijańskiego obok rodziny jest przecież parafia. Nasza działalność ma prowadzić do ożywienia życia parafialnego. Oby w tym życiu pojawiło się dużo miłości, sprawiedliwości i pokoju – powiedział hierarcha.

Kolejną dziedziną aktywności jest lokalne społeczeństwo, Ojczyzna, archidiecezja przemyska. – Bardzo ważnym wyzwaniem dla członków Akcji Katolickiej i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży jest nasze zaangażowanie w prace synodu biskupów o synodalności. Z troską i miłością wobec Kościoła dzielmy się swoimi przemyśleniami dotyczącymi Kościoła – zachęcał metropolita przemyski abp Adam Szal.

Zwracając się do młodzieży życzył, aby w tym trudnym czasie potrafili dobrze przejść przez życie. – Budujcie w swoim sercu, w swojej rodzinie, we wspólnocie, w parafiach, w klasie królestwo Boże. Dobrze by było, i to jest marzenie biskupa, żeby ci, którzy są już dorosłymi członkami Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, przeszli określony przez statuty wiek, zapragnęli włączyć się do Akcji Katolickiej – powiedział metropolita przemyski. – Byłby to może jeden z cudów bł. Stefana Wyszyńskiego, gdyby zawiązało się w naszej archidiecezji kilka parafialnych oddziałów Akcji Katolickiej składających się z członków Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, zwanych seniorami – motywował abp Adam Szal. Na zakończenie przypomniał, że wszyscy są odpowiedzialni za Kościół, jako wspólnotę. – A więc powtarzajmy to, co mówią członkowie Akcji Katolickiej, członkowie Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, ministranci: Króluj nam Chryste! – zaapelował.

Reklama

Podczas Mszy św. wręczono także nominacje członkom Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży na zastępowych. W tym roku odebrało ją wraz z błogosławieństwem z rąk metropolity przemyskiego abp. Adama Szala 17 młodych osób. Złożyli oni także uroczyste przyrzeczenie.

Uroczystą Eucharystię poprzedziło słowo wstępu i powitania ks. prał. Józefa Niżnika, diecezjalnego asystenta Akcji Katolickiej Archidiecezji Przemyskiej oraz konferencja prof. Mieczysława Ryby o posłudze, misji, działaniu i oddziaływaniu bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia, które jest bardzo mocno związane z charyzmatem Akcji Katolickiej i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.

2021-11-30 08:36

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

20-lecie Akcji Katolickiej w Oleśnicy

Niedziela wrocławska 44/2018, str. V

[ TEMATY ]

jubileusz

Akcja Katolicka

Oleśnica

Anna Majowicz

Uroczystość uświetniły poczty sztandarowe Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej im. ks. inf. Franciszka Sudoła

Uroczystość uświetniły poczty sztandarowe Parafialnego Oddziału
Akcji Katolickiej im. ks. inf. Franciszka Sudoła

Parafialny Oddział Akcji Katolickiej im. ks. inf. Franciszka Sudoła przy parafii Najświętszej Maryi Panny Matki Miłosierdzia w Oleśnicy świętował 20-lecie działalności. Uroczystość 21 października połączona została z dniem skupienia POAK całej archidiecezji

Jubileuszowej Mszy św. przewodniczył ks. Łukasz Piłat, diecezjalny asystent Akcji Katolickiej. W homilii zwrócił uwagę na to, że każdy uczeń Chrystusa jest nie tylko w Niego wpatrzony, ale Go naśladuje. Tłumaczył, że skoro Chrystus nie przyszedł po to, aby Mu służono, lecz aby służyć, to każdy z nas jest do tej służby wezwany. Jako przykład podał działalność Akcji Katolickiej.

CZYTAJ DALEJ

„Czas na miłość” - Międzynarodowy Tydzień Małżeństwa

2023-02-07 10:41

[ TEMATY ]

małżeństwo

Adobe Stock

Jak co roku, od 7 do 14 lutego potrwa Międzynarodowy Tydzień Małżeństwa pod hasłem „Czas na miłość”. W ramach obchodów odbędą się liczne konferencje, warsztaty oraz różnego rodzaju randki, przygotowane przez organizatorów inicjatywy – Stowarzyszenie Psychologów Chrześcijańskich. Poprzez stronę internetową wciąż można zapisać się na wydarzenia zorganizowane w wielu polskich miastach, a także online.

- Jestem terapeutą rodzinnym i na co dzień pracując z rodzinami, w swojej pracy widzę jak ważna jest relacja małżeńska dla całej rodziny, nie tylko dla dorosłych, ale także dzieci. Tydzień Małżeństwa ma za zadanie uświadamiać społeczeństwo, jak ważna jest troska o małżeństwo, a co za tym idzie – rodzinę – powiedziała w rozmowie z KAI Lena Kozakowska, członkini Fundacji Tydzień Małżeństwa i Stowarzyszenia Psychologów Chrześcijańskich, współorganizatorka Tygodnia Małżeństwa.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Trzaska: wiara jest czynnikiem wsparcia, ale „depresji nie da się zamodlić”

2023-02-09 10:51

[ TEMATY ]

depresja

Adobe.Stock

Wiara jest czynnikiem wsparcia, ale „depresji nie da się zamodlić” - podkreślił ks. Tomasz Trzaska suicydolog, współorganizator kampanii dla osób w kryzysie „Życie jest warte rozmowy”. W rozmowie z KAI duchowny opowiedział m. in. o pomocy osobom z myślami samobójczymi oraz o wpływie social mediów na zdrowie psychiczne ich użytkowników. W najbliższą sobotę 11 lutego obchodzimy Światowy Dzień Chorego, jego hasłem w tym roku są słowa „Miej o nim staranie. Współczucie jako synodalna realizacja uzdrowienia”.

Anna Rasińska (KAI): W ramach kampanii „Życie jest warte rozmowy” prowadzi Ksiądz szkolenia dla rodziców i księży dotyczące pomocy osobom w kryzysie samobójczym. Dlaczego ważne jest, żeby również księża uczyli się jak docierać do osób z takimi problemami i skutecznie im pomagać?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję