Reklama

Niedziela Legnicka

Dziękczynienie za nowych błogosławionych

W Wyższym Seminarium Duchownym w Legnicy miało miejsce diecezjalne dziękczynienie za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego i m. Elżbiety Róży Czackiej.

Niedziela legnicka 49/2021, str. IV

Ks. Waldemar Wesołowski

Spotkanie rozpoczęło się Mszą św. dziękczynną, pod przewodnictwem biskupa legnickiego Andrzeja Siemieniewskiego. W modlitwie udział wzięli biskup senior Stefan Cichy, gość z Austrii bp Elmar Fischer, księża, siostry zakonne, senator Dorota Czudowska, klerycy oraz wierni świeccy.

W homilii bp Siemieniewski podkreślił, że ludzkie dziękczynienie jest pełne wtedy, kiedy człowiek patrzy na swoje życie, swoją historię i swoją przyszłość z Bożej perspektywy. Nowi błogosławieni, za których dokonuje się dziękczynienie diecezjalne są owocem łaski, jaka została nam dana przez Boga w Jezusie Chrystusie.

Po Eucharystii w auli seminaryjnej odbyła się część konferencyjna, w czasie której prelekcje wygłosili: ks. prof. Waldemar Chrostowski, znakomity polski biblista, red. Aneta Liberacka, redaktor naczelna portalu Stacja7 oraz ks. dr Andrzej Gałka, duszpasterz niewidomych.

Ksiądz prof. Chrostowski podjął temat: Kardynał Stefan Wyszyński – droga do świętości. Był to nie tylko wykład, ale też świadectwo człowieka, kapłana, który spotkał na swojej drodze Prymasa Tysiąclecia. – Warto zaznaczyć, że mowa jest nie o świętości kard. Wyszyńskiego, ale o drodze do świętości. Świętość jest bowiem zawsze przed nami, jest celem do osiągnięcia – zaznaczył ksiądz profesor.

Z kolei red. Aneta Liberacka poruszyła temat: Soli Deo. Testament bł. Stefana Wyszyńskiego.

– Kardynał zostawił nam ogromną ilość swoich dzieł. Trudno jest ogarnąć wszystko w jednym wystąpieniu. Myślę, że każdy z nas powinien sam wybrać z tego duchowego bogactwa to, co najbardziej go porusza. Dla mnie aspektem, który obecnie zgłębiam jest duch pracy ludzkiej, o którym mówił i nauczał kardynał – mówiła Anna Liberacka. Prymas wskazywał na cnoty, które każdy człowiek powinien w sobie wyrabiać, są to m.in. cierpliwość, stałość, wytrwałość, nieskwapliwość – którą dziś trudno nam nawet zrozumieć, pracowitość i uczciwość.

Reklama

Ksiądz dr Andrzej Gałka przybliżył postać bł. matki Elżbiety Czackiej zakonnicy, która w młodości straciła wzrok. To jednak nie przeszkodziło jej w dokonaniu wielkich dzieł. Jednym z najważniejszych jest ośrodek dla niewidomych w Laskach pod Warszawą. Jako krajowy duszpasterz osób niewidomych, od wielu lat jest związany z tym dziełem. Zauważył, że życie i działalność matki Róży miała na celu nie tylko doraźną pomoc osobom w potrzebie, doświadczonym przez los, ale stworzyła przestrzeń, która stała się dla wielu środowiskiem życia i rozwoju. To właśnie tam i dzieci i dorośli przygotowują się do prowadzenia normalnego życia w świecie, mimo swojej niepełnosprawności.

– Matka Czacka mocno akcentowała również rozwój duchowy, aby ci, którzy byli niewidomi fizycznie, nie byli przy tym ślepcami duchowymi – podkreślił prelegent.

Wszystkie wykłady są do odsłuchania na stronie Radia Plus Legnica (www.legnica.fm)

2021-11-30 08:36

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Obradowała Rada Krajowa Papieskich Dzieł Misyjnych

2023-02-08 16:48

[ TEMATY ]

misje

Papieskie Dzieła Misyjne

missio.org.pl

W Skorzeszycach odbyła się Rada Krajowa Papieskich Dzieł Misyjnych. Do diecezji kieleckiej przyjechało 17 kapłanów z 16 diecezji, dyrektor krajowy PDM ks. Maciej Będziński, sekretarze poszczególnych Dzieł oraz dyrektor wydawnictwa Missio-Polonia. W najbliższym czasie powołana zostanie również fundacja „Na Krańce Świata”, która będzie służyć pozyskiwaniu projektów dla animacji misyjnej w PDM.

W poniedziałek Mszy św. przewodniczył bp Andrzej Kaleta z diecezji kieleckiej. Przybliżył on uczestnikom postać sługi Bożego ks. Wojciecha Piwowarczyka, byłego dyrektora PDM w diecezji kieleckiej, duszpasterza młodzieży i chorych, zaangażowanego w dzieło misyjne.

CZYTAJ DALEJ

W jaki sposób Kościół pomaga chorym?

2023-02-08 09:23

[ TEMATY ]

Światowy Dzień Chorego

Karol Porwich/Niedziela

„Choroba jest częścią naszego ludzkiego doświadczenia. Może jednak stać się czymś nieludzkim, jeśli jest przeżywana w izolacji i opuszczeniu, jeśli nie towarzyszy jej troska i współczucie” – napisał papież Franciszek na wstępie swojego orędzia z okazji 31. Światowego Dnia Chorego. Posługa chorym i cierpiącym to jedna z podstawowych misji Kościoła i zadań stojących przed chrześcijanami. Jak Kościół w Polsce angażuje się na rzecz chorych?

„Doświadczenie zagubienia, choroby i słabości stanowi oczywiście część naszej drogi: nie wykluczają nas z Ludu Bożego, przeciwnie, wprowadzają nas w centrum uwagi Pana, który jest Ojcem i nie chce stracić po drodze nawet jednego ze swoich dzieci” – stwierdza Ojciec Święty w orędziu na 31. Światowy Dzień Chorego. Jest on obchodzony 11 lutego, a jego hasłem w tym roku są słowa „Miej o nim staranie. Współczucie jako synodalna realizacja uzdrowienia”.

CZYTAJ DALEJ

Abp Ryś przy grobie św. Jana Pawła II: nie chodzi o to, że istniejemy, mamy istnieć dla kogoś!

2023-02-09 10:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- Dzisiaj Pan Bóg stwarza każdego z nas. To nie oznacza tylko tego, że obudziliśmy się, że istniejemy i mamy w sobie tętno, tylko oznacza to, że Bóg nam dzisiaj zadaje nam ludzi, których mamy kochać. Dopiero wtedy proces stwarzania człowieka jest dokończony, kiedy Bóg przyprowadza człowiekowi drugą osobę, konkretną osobę do miłości. Nie chodzi o to, że istniejemy, ale że mamy istnieć dla kogoś! – podkreślił duchowny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję