Reklama

Niedziela Lubelska

Skarb i ambasador

Od 100 lat Chór Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II jest wizytówką uczelni, miasta i ojczyzny.

Niedziela lubelska 49/2021, str. VIII

Agnieszka Marek

Uroczystości jubileuszowe odbyły się 20 listopada; rozpoczęła je Msza św. w kościele akademickim pod przewodnictwem ks. prof. Mirosława Sitarza, prorektora KUL. Następnie galę 100-lecia Chóru KUL poprowadził Andrzej Gładysz. W trakcie koncertu wybrzmiały utwory Wolfganga Amadeusza Mozarta oraz Gloria Johna Ruttera. Obchody zakończył wernisaż wystawy fotograficznej poświęconej chórowi. Do 9 grudnia archiwalne zdjęcia można oglądać w atrium Collegium Norwidianum.

Rzecz miłości

W homilii ks. Dominik Koperski, były członek Chóru KUL, zwrócił uwagę, że „śpiewanie w chórze to dzielenie się talentem z innymi i dawnie siebie; to rzecz miłości”. Jak wyjaśniał, śpiew pomaga wyrazić coś, czego nie można przekazać zwykłymi słowami, co przekracza możliwości mowy. Przytoczył słowa św. Augustyna „Cantate amantis est”, podkreślając, że człowiek powinien śpiewać Bogu, wyrażając tym samym zdolność do miłowania i bycia miłowanym. W ten sposób człowiek dzieli się z innymi swoimi talentami i swoją relacją z Bogiem, który jest najdoskonalszą Miłością. Śpiew w chórze wymaga budowania wspólnoty, słuchania się nawzajem i odnajdywania harmonii. Ks. Koperski zwrócił uwagę, że jak życie człowieka jest drogą, tak chór w ciągu stu lat przemierzył tysiące kilometrów i odwiedził wszystkie kontynenty, aby szerzyć polską kulturę i przez koncerty kształtować pozytywny wizerunek KUL w wielu zakątkach świata. Wspominał swój wyjazd z chórem do Maroka, gdzie koncerty odbywały się w małych miejscowościach. Ich mieszkańcy, na znak solidarności z Polską, na spotkania przynosili biało-czerwone flagi.

Czas wdzięczności

Od 100 lat Chór Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II jest wielkim skarbem i wizytówką uczelni, miasta i ojczyzny; jest piewcą i propagatorem polskiej kultury narodowej i religijnej – powiedział podczas gali ks. prof. Mirosław Sitarz. Prorektor wyraził pragnienie, aby jubileusz był mocnym impulsem do dalszego rozwoju chóru, a każdemu z chórzystów życzył, by jego życie było pieśnią na cześć Trójjedynego Boga. Ważnym elementem uroczystości było wręczenie odznaczeń. Chór KUL otrzymał ich wiele, a najważniejszymi są Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” oraz Złota Odznaka z Brylantem, przyznana przez Polski Związek Chórów i Orkiestr. Wyróżnienia otrzymali też niektórzy członkowie zespołu, m.in. prezes chóru Zdzisław Cieszkowski, wiceprezes Andrzej Gładysz oraz dyrygent i kierownik artystyczny prof. Grzegorz Pecka.

Niezwykły stulatek

Chór Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego powstał w roku 1921. O tej pory co roku daje kilkadziesiąt koncertów na uniwersytecie, w Lublinie i w wielu miastach w kraju i za granicą. Uczestniczył w ponad stu festiwalach krajowych i międzynarodowych, zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia. Repertuar zespołu obejmuje utwory wokalne oraz wokalno-instrumentalne kompozytorów polskich i obcych od renesansu do współczesności, a także wielkie formy oratoryjno-kantatowe. Specyfiką chóru akademickiego jest nieustanna zmiana, gdyż większość chórzystów śpiewa w nim jedynie podczas studiów. Są jednak absolwenci i pracownicy KUL, którzy śpiewają przez wiele lat. Najlepszym przykładem jest Zdzisław Cieszkowski, który sprawuje funkcję prezesa Choru KUL od 45 lat.

2021-11-30 08:36

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czy jest powrót po apostazji?

2022-09-06 12:22

Niedziela Ogólnopolska 37/2022, str. 51

[ TEMATY ]

apostazja

Karol Porwich/Niedziela

Obecność w kościele to obowiązek każdego katolika

Obecność w kościele to obowiązek każdego katolika

Złożyłem apostazję (pracowałem w Niemczech i nie chciałem płacić podatku na Kościół). Teraz chcę wrócić do Kościoła. Co mam zrobić?

CZYTAJ DALEJ

Katowice/ Kierowca autobusu miejskiego uratował 1,5-roczne dziecko

2022-09-23 17:46

[ TEMATY ]

dziecko

resuscytacja

kierowca

Adobe.Stock

Kierowca autobusu miejskiego z Katowic wykorzystał umiejętność prowadzenia resuscytacji krążeniowej, aby uratować podróżujące jego pojazdem z mamą 1,5-roczne dziecko. Współpracując z inną pasażerką wykonał masaż serca, a potem pilnował przytomności dziecka do przyjazdu ratowników.

Jak wynika z piątkowej informacji katowickiego samorządu, kierowca z 14-letnim stażem, pracujący w należącym do miasta Przedsiębiorstwie Komunikacji Miejskiej w Katowicach, w poniedziałek wykonywał kursy na zastępującej tramwaje linii T-20. Jadąc z Placu Wolności, po zatrzymaniu się na światłach na ul. Gliwickiej, usłyszał z wnętrza autobusu krzyk kobiety.

CZYTAJ DALEJ

Włochy: Blok centroprawicy wygrał wybory parlamentarne- exit poll

2022-09-26 07:09

[ TEMATY ]

wybory

PAP/EPA/ETTORE FERRARI

Blok centroprawicy wygrał wybory parlamentarne we Włoszech otrzymując łącznie około 41-45 procent głosów- wynika z sondażu exit poll telewizji RAI, podanego w niedzielę tuż po zamknięciu lokali wyborczych. Najwięcej głosów, od 22 do 26 procent uzyskała prawicowa partia Bracia Włosi (Fratelli d'Italia) Giorgii Meloni.

Wchodząca w skład bloku centroprawicy Liga Matteo Salviniego dostała od 8 do 12 proc. głosów, a Forza Italia 6-8 procent.

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję