Reklama

Niedziela Małopolska

DIECEZJA TARNOWSKA

Zaczęło się od marzenia...

Od 20 lat swoją grą uświetniają lokalne, ogólnopolskie i międzynarodowe uroczystości. Mieszkańcy Sobolowa, malowniczej wsi na Pogórzu Karpackim, wkrótce będą obchodzić wielki jubileusz.

Niedziela małopolska 49/2021, str. IV

Archiwum orkiestry

Gra w orkiestrze kształtuje w młodym człowieku poczucie odpowiedzialności

Gra w orkiestrze kształtuje w młodym człowieku poczucie odpowiedzialności

Orkiestra Dęta w Sobolowie, czyli coś z niczego. Tak określają zespół jego twórcy i dzisiejsi następcy. Grupa powstała we wrześniu 2001 r. z inicjatywy proboszcza parafii Wszystkich Świętych w Sobolowie – ks. Stanisława Jachyma oraz organisty Stanisława Chmielka. Nie było instrumentów, a zainteresowani wstąpieniem w szeregi orkiestry nie posiadali przygotowania muzycznego. Dziś grupa liczy 50 wykształconych muzyków i wygrywa polskie i międzynarodowe konkursy.

Krok po kroku

– Mimo wielu przeciwności, w naszej 20-letniej historii, dziś jesteśmy we wspaniałym miejscu. Czujemy dumę – mówi Justyna Chmielek-Korbut, dyrygentka, związana z orkiestrą od ponad 15 lat.

Reklama

A początki nie były łatwe. Bez zaplecza, instrumentów, sali do prób, ktoś mógłby stwierdzić, że decyzja o utworzeniu orkiestry była szalonym pomysłem. Jednak pierwszy dyrygent oraz proboszcz nie porzucili swoich planów. Inicjatorzy muzycznej idei zmobilizowali do współpracy ówczesnego wójta gminy Bogusława Wiśniewskiego i pozyskali pierwsze fundusze. Najpierw zakupiono instrumenty. Później, z kolejnych grantów i z pomocą wójta Jana Kuliga sfinansowano zatrudnienie dwóch instruktorów. – Trzeba mieć na uwadze to, że funkcjonowanie orkiestry wymaga sporych nakładów finansowych. Przygotowanie sali, mundury, instrumenty – to są za duże koszty dla kilkunastu wiejskich rodzin. Wkładamy wiele pracy i pokazujemy, że potrafimy godnie reprezentować gminę, diecezję, a nawet całe województwo – tłumaczy pani dyrygent. – Teraz jesteśmy niezmiernie wdzięczni za okazywaną pomoc obecnemu wójtowi gminy Łapanów p. Andrzejowi Śliwie. To człowiek o wielkim sercu, niezwykłej wrażliwości na piękno i muzykę – dodaje.

Szkoła muzyczna i sukcesy

Punktem zwrotnym rozwoju orkiestry było utworzenie w Sobolowie Szkoły Muzycznej I stopnia. – To dla nas duże ułatwienie. Osoby, które wstępują w nasze szeregi, są już wykształcone. Można się skupić na interpretacji utworów, a nie uczeniu gry na instrumentach. Istnienie szkoły daje też nadzieję, że orkiestra będzie trwać mimo ciągłej migracji osobowej… – wyznaje p. Justyna.

Wśród ostatnich sukcesów grupy znajduje się m.in. wicemistrzostwo Polski w konkurencji koncert Dywizji III na I Mistrzostwach Polski Orkiestr Dętych 2021 czy I miejsce na IV Międzynarodowym Festiwalu „Golden Sardana” w Barcelonie. – Jesteśmy szczęśliwi! Dodatkowo wciąż przekonujemy się, że konkursy bardzo jednoczą nasz zespół – mówi p. Justyna.

Reklama

Ksiądz Stanisław Jachym podkreśla, że cieszy przede wszystkim zaangażowanie młodych. To dzięki grze w orkiestrze młodzi ludzie kształtują w sobie cnoty: odpowiedzialność czy dyscyplinę wewnętrzną. – Ważne jest także, by od małego wyzwolić w człowieku poczucie wrażliwości, empatii – zaznacza pani dyrygent.

Jubileusz

Od tygodni trwają przygotowania do wielkiego koncertu jubileuszowego z okazji 20-lecia Orkiestry Dętej Sobolów. Uroczystość miała się odbyć w tym roku, ale ze względu na pandemię została przeniesiona na 2022 r. (wydarzenie prawdopodobnie odbędzie się 13 lutego w Hali Widowiskowo-Sportowej w Bochni). Jubileusz poprzedzą koncerty w kościele w Sobolowie (w grudniu i styczniu). – Do tego czasu uczestniczymy w próbach oraz nagrywamy płytę w naszym profesjonalnym studio – mówi pani dyrygent i dodaje: – Czytelników zapraszamy do udziału w najbliższym koncercie – tym bożonarodzeniowym, zaplanowanym na 26 grudnia w świątyni w Sobolowie.

Więcej informacji: www.facebook.pl/orkiestra.sobolow

2021-11-30 08:36

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Projekt będzie kontynuowany - Oświadczenie Zarządu Głównego Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta

2022-01-22 22:30

Magdalena Lewandowska

W tej sprawie rozpowszechnia się bardzo wiele nieprawdziwych informacji. Wbrew spekulacjom wielu portali informacyjnych Pralnia Społecznie Odpowiedzialna we Wrocławiu będzie działać, a także, wedle słów z Oświadczenia Zarządu Głównego Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta projekt tworzenia takich miejsc będzie kontynuowany.

Pełna treść oświadczenia:

CZYTAJ DALEJ

Co bł. kard. Wyszyński mówił o babciach i dziadkach?

2022-01-22 14:25

[ TEMATY ]

Wyszyński

Instytut Prymasowski Stefana Kard. Wyszyńskiego

Dziadkowie są często pierwszymi wychowawcami i nauczycielami. Rozpieszczają, przekazują wiarę, uczą pracowitości i są strażnikami rodzinnych opowieści. W nauczaniu Kościoła podkreśla się godność, mądrość i doświadczenie życiowe osób starszych. Papież Franciszek nazywa dziadków „strażnikami i gwarantami wiary, którzy zachowują pamięć Kościoła i przekazują ją młodym pokoleniom”. O darze obecności osób starszych w rodzinie przypominał w swoim nauczaniu bł. kard. Stefan Wyszyński.

Nie ma nic piękniejszego niż uśmiech dziadków trzymających w ramionach nowo narodzonego wnuka lub wnuczkę. Pierwsze spojrzenie, przytulenie - od tego momentu powstaje więź na całe życie. Bycie babcią i dziadkiem to praca w niepełnym wymiarze godzin, która przynosi ogromną radość i satysfakcję. Dziadkowie zajmują kluczowe miejsce w rodzinach. Są strażnikami rodzinnych opowieści, dostawcami porad życiowych i mają ogromne pokłady cierpliwości. Nic dziwnego, że czujemy potrzebę okazywania im wdzięczności. Bez nich nasze życie wyglądałoby zupełnie inaczej! Z nimi uczymy się modlitw, poznajemy Pismo Święte, nabieramy doświadczeń i wskazówek, które są przydatne w dorosłym życiu. Ewangelia wg św. Mateusza rozpoczyna się od genealogii Jezusa, przypomina o jego przodkach.

CZYTAJ DALEJ

Dobrze i miło spędzony czas

2022-01-22 17:03

[ TEMATY ]

Ojcostwo Powołaniem

wyprawy ojcowskie

Krzewiny

Karolina Krasowska

Na uczestników czekało wiele atrakcji

Na uczestników czekało wiele atrakcji

Gra w podchody, przejażdżki bojowym wozem strażackim i quadami, ognisko z kiełbaskami i pyszna grochówka z prawdziwej polowej kuchni wojskowej - to tylko niektóre z atrakcji kolejnej wyprawy ojcowskiej zorganizowanej przez Katolickie Stowarzyszenie Ojcostwo Powołaniem.

22 stycznia ojcowie z dziećmi aktywnie spędzali zimowy czas w miejscowości Krzewiny niedaleko Nowogrodu Bobrzańskiego. - Najczęściej spotykamy się latem i wiosną, bo są wtedy sprzyjające warunki. Dzisiaj dopisuje nam też piękna pogoda, jest to okazja do spędzenia wspólnego czasu z dziećmi i ferie zimowe. W tym czasie zorganizowaliśmy spotkanie "Zima, tata i ja". Jesteśmy z dziećmi na łonie natury, na boisku, wcześniej zorganizowaliśmy podchody. Jest nas kilkunastu ojców z dziećmi, z córkami i synami. Dzieci grają w piłkę nożną, miały przeciąganie liny, miały okazję zobaczyć jak pracują strażacy, oraz dużo dodatkowych zabaw i atrakcji, także jest to dobrze, miło spędzony czas - mówi Bartek Żukowski z KS Ojcostwo Powołaniem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję