Reklama

Niedziela Kielecka

Srebrny jubileusz bazyliki miechowskiej

Parafia Grobu Bożego w Miechowie obchodziła ćwierćwiecze nadania parafialnej świątyni tytułu bazyliki mniejszej. Uroczystości rocznicowe rozpoczęły się w Miechowskim Domu Kultury.

Niedziela kielecka 49/2021, str. IV

[ TEMATY ]

jubileusz

TER

Damy i Kawalerowie Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie

Damy i Kawalerowie Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie

Były referaty naukowe, pokaz filmu dokumentalnego oraz spotkanie członków Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie. Kulminacyjnym punktem była Msza św. w bazylice miechowskiej, której przewodniczył bp Jan Piotrowski.

W końcu się udało

Świętowanie rozpoczęła prelekcja pt. 25. rocznica ogłoszenia nadania tytułu bazyliki mniejszej kościołowi parafialnemu pw. Grobu Bożego w Miechowie i nadania kard. Józefowi Glempowi tytułu Honorowego Obywatela Miasta Miechowa. Wygłosił ją urodzony w Miechowie ks. prał. dr Jerzy Bielecki, rektor Niższego Seminarium Duchownego w Częstochowie. W pierwszej części swojego wystąpienia przedstawił starania o przyznanie godności bazyliki mniejszej dla kościoła miechowskiego, podjęte w latach 80. i 90. ubiegłego wieku. Starania te zbiegły się w czasie z działaniami zmierzającymi do utworzenia zwierzchnictwa Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego. Jak przypomniał ks. Bielecki, pierwsze starania o przyznanie godności bazyliki kościołowi w Miechowie czynił już ks. inf. Jan Widłak, „lecz czasy powojenne nie sprzyjały realizacji tej inicjatywy”. Kolejnym kapłanem, który poczynił wiele starań, aby zrealizować tę ideę, był ks. inf. Stanisław Wesołowski. Formalnie działania zmierzające do zrealizowania tego pomysłu rozpoczęły się w 1994 r. po mianowaniu proboszczem parafii w Miechowie ks. kan. Jerzego Gredki i trwały one 18 miesięcy. Biskup Kazimierz Ryczan pismem z 22 października 1994 r. w imieniu swoim, duchowieństwa i wiernych diecezji kieleckiej zwrócił się do papieża Jana Pawła II z prośbą, „aby świątynię miechowską uczcił godnością i tytułem bazyliki mniejszej”. Prośbę biskupa kieleckiego jednogłośnie poparli kilka dni później wszyscy polscy biskupi zebrani na konferencji w Niepokalanowie. Ksiądz Bielecki szczegółowo mówił o wydarzeniach z niedzieli 3 listopada 1996 r., którymi były: uroczyste nadanie Wielkiemu Przeorowi polskiego zwierzchnictwa Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie i prymasowi Polski kard. Józefowi Glempowi tytułu honorowego obywatela miasta Miechowa, a następnie ogłoszenie breve papieża Jana Pawła II z 10 kwietnia 1996 r. o nadaniu tytułu bazyliki mniejszej kościołowi parafialnemu w Miechowie. Pod koniec prelekcji ks. Bielecki przedstawił działania zmierzające do ożywienia kultu męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa.

Zasłużony dla Kościoła i ojczyzny

Reklama

Podczas uroczystości zaprezentowano krótkometrażowy film edukacyjny pt.: O chrześcijańskich korzeniach Polski. Film został oparty m.in. na historii Zakonu Kanoników Bożogrobców. Po projekcji reżyser Krzysztof Noworyta opowiedział, jak powstawał obraz, szczegółowo opisując poszczególne etapy jego realizacji. Po ceremonii wręczenia medali Komisji Edukacji Narodowej wyróżnionym osobom odbyła się laudacja z okazji nadania imienia kpt. inż. Zbigniewa Sulatyckiego alei okalającej budynek poklasztorny w Miechowie. Tekst nadania imienia alei odczytał proboszcz miechowskiej parafii ks. Franciszek Siarek. – Oznajmiamy wszystkim, komu należy, iż w dowód wdzięczności za przychylność, wsparcie i zaangażowanie na rzecz odnowienia i renowacji budynku poklasztornego bożogrobców oraz bazyliki kolegiackiej pod wezwaniem Grobu Bożego w Miechowie, zasłużonego dla Kościoła i ojczyzny wielce szanownego pana kapitana Żeglugi Wielkiej inż. Zbigniewa Sulatyckiego, kawalera Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie ze zwierzchnictwem w Polsce niniejszym nadaje się alei spacerowej, położonej w mieście Miechowie (...) imię: „Aleja kapitana Żeglugi Wielkiej inż. Zbigniewa Sulatyckiego”.

Wiara jest moją kotwicą

Kapitan Sulatycki dziękował za wyróżnienie, ale – jak przyznał – miał pewne obawy, czy je przyjąć, ponieważ – jak powiedział – „strasznie się boję pychy i chciałbym być niezauważalny”, lecz chciałby także postępować tak jak „nasi wielcy poprzednicy, pod hasłem: służba – nic więcej”. – Na stare lata, jak człowiek sobie zsumuje to wszystko, to widzi, że żyjemy w przedsionku i teraz od nas będzie zależało, czy będziemy wpuszczeni na tę ucztę, (...) a to będzie zależało właśnie od tego, czy my potrafimy żyć tak, jak Pan Bóg nam przykazał – powiedział. Dzieląc się swoimi przemyśleniami, przyznał, że wiara była dla niego najważniejszą kotwicą. Życzył wszystkim, aby się szanowali i kochali. – To jest piękny drogowskaz dla każdego z nas, jeżeli z tego przedsionka chcemy wejść do pięknego pokoju, a tam się wszystko zaczyna – podsumował, kończąc podziękowania. Następnie wszyscy zebrani przeszli na tyły bazyliki i tam, po odsłonięciu tablicy z nazwą alei, bp Piotrowski poświęcił ją.

Obfity dzban życia

W homilii bp Piotrowski nawiązał do dziejów miechowskiego kościoła posiadającego najwierniejszą kopię Grobu Bożego na świecie. – Srebrny jubileusz ustanowienia miechowskiej świątyni bazyliką mniejszą wyrasta na gruncie niebywałej historii tego miasta, związanego od XII wieku z historią pobożnego rycerza Jaksy z Miechowa, a także z wielowiekowej obecności i duszpasterskiej obecności Kanoników Regularnych Stróżów Bożego Grobu – mówił, przypominając, że z tego powodu „3 listopada 1996 r. Ojciec Święty Jan Paweł II, znamienity syn małopolskiej ziemi, na prośbę ówczesnego biskupa kieleckiego Kazimierza Ryczana, nadał tej świątyni tytuł bazyliki mniejszej”. Biskup powiedział, że miechowska świątynia związana jest z następcą świętego Piotra i „tu powinno wybrzmiewać jego nauczanie, tu trzeba się modlić w jego intencjach. O to prosił też polskich biskupów Ojciec Święty Franciszek. To właśnie ten akt sprzed 25 lat zwieńczył długi wysiłek księży proboszczów, starających się o zyskanie tytułu bazyliki dla tego wyjątkowego obiektu kultu”. Biskup przypomniał, że 22 grudnia 1997 r. bp Ryczan erygował przy bazylice Miechowską Kapitułę Kolegiacką. Nawiązując do słów z czytań o proroku Eliaszu i kobiecie z Sarepty Sydońskiej, powiedział: – Mamy nasz obfity dzban życia, cenniejszy niż ten kobiety z Sarepty. Jest nim ta bazylika mniejsza, a w niej codziennie Eucharystia oraz sakrament pokuty, głoszone słowo Boże, modlitwa osobista i wspólnotowa oraz najlepsza życiowa busola w relacji z bliźnimi, jaką jest przykazanie miłości Boga i bliźniego – podkreślił.

Miechowska świątynia pochodzi z XII wieku. Jest polską siedzibą Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego. Opiekujący się świątynią bożogrobcy utworzyli kopię jerozolimskiego Grobu Pańskiego, która jest celem licznych pielgrzymek.

2021-11-30 08:36

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Podwójny jubileusz

Niedziela legnicka 43/2018, str. VII

[ TEMATY ]

parafia

jubileusz

Ks. Piotr Nowosielski

Henryk Nawrocki jest jedną z osób upamiętnionych na okolicznościowej wystawie fotograficznej

Henryk Nawrocki jest jedną z osób upamiętnionych na okolicznościowej wystawie fotograficznej

Dzień 27 października br. wybrano w parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Bogatyni na świętowanie jubileuszu 150. rocznicy powstania parafii i kościoła

Do uroczystości przygotowywaliśmy się od 2012 r. – mówi o tym wydarzeniu proboszcz parafii ks. kan. Jan Żak. – Zaczęliśmy od remontu świątyni. Przy tej okazji składam wielkie podziękowanie pod adresem Pana Burmistrza i pracowników Urzędu Miasta i Gminy, którzy mają wielki udział w odnowieniu wnętrza kościoła. Udało nam się przeprowadzić renowację ołtarza głównego i bocznych, instrumentu organowego, ambony, witraży, posadzki. Po tych pracach, 3 lata temu ogłosiliśmy, że szukamy zdjęć związanych z kościołem. Z przekazanych nam prawie 90 fotografii stworzyliśmy okolicznościową wystawę. Przygotowaliśmy też tablicę informacyjną, która służy nie tylko odwiedzającym to miejsce turystom, ale także nasi parafianie mówią nam, że dzięki niej poznają bliżej historię tej świątyni.

CZYTAJ DALEJ

Oświadczenie Rady Naczelnej Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta ws. otwarcia Pralni Społecznej

2022-01-21 14:33

[ TEMATY ]

oświadczenie

M.K.

Jesteśmy zaskoczeni i zbulwersowani sytuacją, która miała miejsce 20 stycznia podczas oficjalnego otwarcia Pralni Społecznej we Wrocławiu - czytamy w oświadczeniu Rady Naczelnej Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta.

Szanowni Państwo,

CZYTAJ DALEJ

Jedność wyrażona pracą

2022-01-22 17:56

ks. Łukasz Romańczuk

Głuszyna: W parafii Wszystkich Świętych ks. proboszcz Grzegorz Tabaka wraz z wiernymi postanowili nie tylko skupić się na modlitwie w ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.

Mieszkańcy Gluszyny podjęli decyzję o rozpoczęciu prac, w celu uporządkowania miejscowego poniemieckiego cmentarza ewangelickiego.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję