Reklama

Niedziela Kielecka

Vivat Jezus!

Rycerze Kolumba w parafii Macierzyństwa Najświętszej Maryi Panny w Łosieniu mają nowy sztandar.

Niedziela kielecka 49/2021, str. I

[ TEMATY ]

Rycerze Kolumba

TER

Rycerze Kolumba w Łosieniu mają nowy sztandar

Rycerze Kolumba w Łosieniu mają nowy sztandar

W niedzielę 14 listopada, we wspomnienie św. Wawrzyńca z Dublina, bp Jan Piotrowski przewodniczył uroczystej Eucharystii, podczas której poświęcił sztandar.

Ratunek w tym, co Boże

Reklama

Proboszcz parafii ks. Czesław Parkita wyraził swoją radość z faktu, że Rycerze Kolumba będą posiadać sztandar, pod którym będą się jednoczyć. W homilii bp Piotrowski przypomniał m.in. trudne czasy, w jakich ks. Michael McGivney utworzył wspólnotę. – W logikę pragnienia życia Bogiem i bliskości z Nim, w logikę ewangelizacji wszedł założyciel Rycerzy Kolumba, bł. Michael McGivney, który widząc chaos moralny, obyczajowy, ekonomiczny, spowodowany bratobójczą wojną domową, szukał ratunku w tym, co Boże, dobre i szlachetne – mówił. – Stąd motto jego kapłańskiego działania, jak i całej wspólnoty Rycerzy Kolumba. Znajduje się też na waszym sztandarze: „W służbie jednemu – w służbie wszystkim” – zaznaczył biskup i dodał, że „bycie rycerzem to wielkie zobowiązanie”. Tym bardziej aktualne, że chaos panujący w świecie, jak czytamy w Księdze Daniela, „został wywołany wojnami i uciskiem, bezprawiem i ludzką zachłannością”. – To jest owoc złego życia, życia bez Boga i Bożego prawa, które jako jedyne ma moc sprawczą, aby porządkować nasz świat – podkreślił.

Inicjatywy

Po poświęceniu sztandaru Rycerze złożyli ślubowanie i ucałowali go. Wspólnota Rycerzy Kolumba w Łosieniu liczy 34 mężczyzn. W Polsce rozpoczęli swoją działalność w 2006 r. W diecezji kieleckiej rozwijają ją w dziewięciu radach zrzeszających 359 Rycerzy. Wspierają oni osoby chore i niepełnosprawne, organizując kwesty, koncerty charytatywne i zbiórki żywności oraz współpracując z parafialnymi zespołami Caritas. Organizują akcje zakupu sprzętu rehabilitacyjnego, pomagają materialnie i finansowo hospicjom, domom samotnej matki, DPS-om i placówkom prowadzonym przez zakony działającym na terenie poszczególnych parafii. Biorą udział w przygotowaniu oraz aktywnie uczestniczą w parafialnych lub miejskich Marszach dla Życia i Rodziny. Organizują i włączają się w Duchową Adopcję Dziecka Poczętego.

Symbole

Na sztandarze z jednej strony widnieje motto Rycerzy: „W służbie jednemu – w służbie wszystkim”, a na drugiej stronie, w centrum, znajduje się ich godło. Przedstawia ono średniowieczną tarczę na tle krzyża. Krzyż jest artystycznym przedstawieniem krzyża Chrystusa, symbolizując katolickiego ducha zakonu. Na tarczy są umieszczone: pęk rózg liktorskich oraz skrzyżowane kotwica i sztylet. Wokół godła znajduje się napis: Rada Rycerzy Kolumba im. św. Jana Chrzciciela przy parafii Macierzyństwa Najświętszej Marii Panny w Łosieniu.

2021-11-30 08:36

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rycerze Kolumba organizują Dni Formacji dla mężczyzn w całej Polsce

[ TEMATY ]

Rycerze Kolumba

św. Jan Paweł II

Karol Porwich/Niedziela

Nadchodzące Dni Formacji są odpowiedzią Rady Stanowej Rycerzy Kolumba w Polsce na duże zapotrzebowanie wśród katolickich mężczyzn na taki rodzaj formacji duchowej. Motywem przewodnim tegorocznych Dni Formacji będzie Dekalog w nauczaniu św. Jana Pawła II.

W programie Dni Formacji znajdzie się również pouczenie o wierze oraz pouczenia o braterstwie. Zaplanowano także Eucharystię, w której homilii zostanie przybliżona postać kapelana Rycerzy Kolumba - błogosławionego księdza Michaela McGivney’a, modlitwę różańcową oraz rozdanie nagród i wyróżnień.

CZYTAJ DALEJ

Co judaizm, islam i chrześcijaństwo mówią o aborcji, eutanazji, karze śmierci, antykoncepcji i rozwodach?

Cała ludzkość, a zatem każdy z nas, żyje w świecie pełnym pytań, dylematów i wątpliwości. Dopóki jednak zadajemy pytania, jesteśmy wolni. A pytania o stosunek wobec aborcji, eutanazji, kary śmierci, antykoncepcji czy rozwodów dotyczą w najgłębszym sensie godności, wartości i przeznaczenia osoby ludzkiej. Żyjąc w świecie, w którym po sąsiedzku egzystują społeczności tych trzech wielkich religii, warto wiedzieć, co każda z nich mówi o tych fundamentalnych dla wszystkich kwestiach.

CZYTAJ DALEJ

Powierniczka ludzkich spraw

2022-01-22 22:50

Marzena Cyfert

Nabożeństwu przewodniczył ks. Adam Błaszczyk

Nabożeństwu przewodniczył ks. Adam Błaszczyk

Kochają ją całym sercem i powierzają jej wstawiennictwu najtrudniejsze sprawy. Każdego 22. dnia miesiąca na modlitwie do św. Rity zbierają się wierni wielu parafii.

Tak jest m.in. w parafii Świętej Trójcy we Wrocławiu-Krzykach, gdzie modlą się członkowie Wspólnoty Rodzin im. św. Rity wraz ze swymi duszpasterzami i wszyscy czciciele świętej. Spotykają się na Eucharystii i specjalnym nabożeństwie z poświęceniem róż i olejów. Przynoszą swoje prośby i podziękowania. – Dobrze, że tutaj przychodzicie na wspólną modlitwę do św. Rity. To wyjątkowa święta. Zabierzcie do domów róże jej poświęcone. Wszędzie tam, gdzie jesteście i gdzie Bóg Was posyła, w Waszych domach i pracy, niech obecność św. Rity przynosi pokój, przebaczenie, zgodę. Zapraszam już 22 lutego na kolejne nabożeństwo – mówił podczas spotkania ks. Adam Błaszczyk.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję