Reklama

Wiadomości

Dolina Wodorowa na Podkarpaciu

Czy zeroemisyjne pojazdy napędzane wodorem na polskich drogach to wciąż tylko melodia przyszłości? Już niedługo marzenie może się stać naszą codziennością.

Jesienią w Sanoku zaprezentowano prototypowy autobus napędzany wodorem zbudowany przez AUTOSAN Sp. z o.o. Jest to odpowiedź na działania związane z utworzeniem „Podkarpackiej Doliny Wodorowej”. Na październikowej sesji Sejmiku Województwa Podkarpackiego radni podjęli bowiem decyzję o przystąpieniu województwa podkarpackiego do tworzonego Stowarzyszenia „Podkarpacka Dolina Wodorowa”.

Reklama

Stowarzyszenie ma na celu wspieranie rozwoju gospodarki wodorowej oraz dążenie do zbudowania podkarpackiego przemysłu wodorowego, w tym opartego na produkcji wodoru w procesie elektrolizy, z wykorzystaniem energii produkowanej z instalacji OZE, oraz na jego wykorzystaniu w energetyce, także cieplnej, w transporcie i infrastrukturze oraz w przemyśle. W powstanie Doliny Wodorowej ma się włączyć również Rzeszów. Podjęte będą działania zmierzające do stworzenia na terenie woj. podkarpackiego optymalnych warunków do prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie budowy gospodarki wodorowej. Wykorzystane zostaną do tego m.in. instrumenty i potencjał Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Euro-Park Mielec” i Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Euro-Park Wisłosan”, zarządzanych przez Agencję Rozwoju Przemysłu.

Decyzja ta jest kolejnym krokiem po podpisaniu w maju listu intencyjnego na rzecz stworzenia „Podkarpackiej Doliny Wodorowej” w Rzeszowie. Na Politechnice Rzeszowskiej odbyło się latem natomiast spotkanie robocze sygnatariuszy listu intencyjnego, podczas którego dyskutowano nad możliwościami wdrożenia i zastosowania wodoru w gospodarce. Ustalono też pierwsze szczegóły dotyczące strategii powstania doliny. Na działalność „Podkarpackiej Doliny Wodorowej” mają być przeznaczone specjalne środki finansowe ze strony państwa, a duża część źródeł finansowania tego przedsięwzięcia może pochodzić z UE. Środki będą wykorzystywane na działalność zarówno badawczą, jak i produkcyjną.

„Podkarpacka Dolina Wodorowa” jest elementem tworzonej „Polskiej Strategii Wodorowej do roku 2030 z perspektywą do 2040 r.”. Przewiduje ona powstanie co najmniej pięciu takich dolin, które będą centrami „dowodzenia” w procesie wdrażania gospodarki wodorowej, integracji sektorów, transformacji klimatycznej przemysłu oraz w budowie infrastruktury. Jednym z celów jest rozpoczęcie eksploatacji 800-1000 nowych autobusów wodorowych, w tym wyprodukowanych w Polsce. W ten właśnie cel wpisuje się prezentacja prototypu zeroemisyjnego SANCITY 12LFH, w którym zamontowano silnik elektryczny wraz z modułem zasilania z ogniwem paliwowym. Magazyn energii stanowią baterie litowo-tytanowe oraz zbiorniki wodoru. AUTOSAN jest jednym z podmiotów tworzących Klaster Energii Sanocka Dolina Wodorowa, który powstał w celu tworzenia w mieście warunków do rozwoju technologii zielonego wodoru na potrzeby m.in. miejskiego transportu publicznego. Autobus jest już po testach drogowych, które odbyły się na ulicach Sanoka – obecnie jest w trakcie homologacji.

2021-11-30 08:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Libiąż: 5. rocznica śmierci wolontariuszki misyjnej Heleny Kmieć

2022-01-21 16:29

[ TEMATY ]

Helena Kmieć

rocznica śmierci

Lubiąż

Tomasz Reczko

Pod hasłem „Misja: Niebo” odbędą się 23 stycznia obchody 5. rocznicy tragicznej śmierci świeckiej wolontariuszki misyjnej Heleny Kmieć. - Była gotowa oddać życie za wiarę. To podstawa, by po 5 latach myśleć o jej procesie beatyfikacyjnym – uważa bp Jan Zając.

Bp Zając podkreśla, że zainteresowanie wolontariuszką rośnie, a jej śmierć nie była jednorazową sensacją medialną, ale wciąż przynosi owoce.

CZYTAJ DALEJ

Projekt będzie kontynuowany - Oświadczenie Zarządu Głównego Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta

2022-01-22 22:30

Magdalena Lewandowska

W tej sprawie rozpowszechnia się bardzo wiele nieprawdziwych informacji. Wbrew spekulacjom wielu portali informacyjnych Pralnia Społecznie Odpowiedzialna we Wrocławiu będzie działać, a także, wedle słów z Oświadczenia Zarządu Głównego Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta projekt tworzenia takich miejsc będzie kontynuowany.

Pełna treść oświadczenia:

CZYTAJ DALEJ

Jedność wyrażona pracą

2022-01-22 17:56

ks. Łukasz Romańczuk

Głuszyna: W parafii Wszystkich Świętych ks. proboszcz Grzegorz Tabaka wraz z wiernymi postanowili nie tylko skupić się na modlitwie w ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.

Mieszkańcy Gluszyny podjęli decyzję o rozpoczęciu prac, w celu uporządkowania miejscowego poniemieckiego cmentarza ewangelickiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję