Reklama

Wiadomości

Dolina Wodorowa na Podkarpaciu

Czy zeroemisyjne pojazdy napędzane wodorem na polskich drogach to wciąż tylko melodia przyszłości? Już niedługo marzenie może się stać naszą codziennością.

Jesienią w Sanoku zaprezentowano prototypowy autobus napędzany wodorem zbudowany przez AUTOSAN Sp. z o.o. Jest to odpowiedź na działania związane z utworzeniem „Podkarpackiej Doliny Wodorowej”. Na październikowej sesji Sejmiku Województwa Podkarpackiego radni podjęli bowiem decyzję o przystąpieniu województwa podkarpackiego do tworzonego Stowarzyszenia „Podkarpacka Dolina Wodorowa”.

Stowarzyszenie ma na celu wspieranie rozwoju gospodarki wodorowej oraz dążenie do zbudowania podkarpackiego przemysłu wodorowego, w tym opartego na produkcji wodoru w procesie elektrolizy, z wykorzystaniem energii produkowanej z instalacji OZE, oraz na jego wykorzystaniu w energetyce, także cieplnej, w transporcie i infrastrukturze oraz w przemyśle. W powstanie Doliny Wodorowej ma się włączyć również Rzeszów. Podjęte będą działania zmierzające do stworzenia na terenie woj. podkarpackiego optymalnych warunków do prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie budowy gospodarki wodorowej. Wykorzystane zostaną do tego m.in. instrumenty i potencjał Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Euro-Park Mielec” i Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Euro-Park Wisłosan”, zarządzanych przez Agencję Rozwoju Przemysłu.

Decyzja ta jest kolejnym krokiem po podpisaniu w maju listu intencyjnego na rzecz stworzenia „Podkarpackiej Doliny Wodorowej” w Rzeszowie. Na Politechnice Rzeszowskiej odbyło się latem natomiast spotkanie robocze sygnatariuszy listu intencyjnego, podczas którego dyskutowano nad możliwościami wdrożenia i zastosowania wodoru w gospodarce. Ustalono też pierwsze szczegóły dotyczące strategii powstania doliny. Na działalność „Podkarpackiej Doliny Wodorowej” mają być przeznaczone specjalne środki finansowe ze strony państwa, a duża część źródeł finansowania tego przedsięwzięcia może pochodzić z UE. Środki będą wykorzystywane na działalność zarówno badawczą, jak i produkcyjną.

„Podkarpacka Dolina Wodorowa” jest elementem tworzonej „Polskiej Strategii Wodorowej do roku 2030 z perspektywą do 2040 r.”. Przewiduje ona powstanie co najmniej pięciu takich dolin, które będą centrami „dowodzenia” w procesie wdrażania gospodarki wodorowej, integracji sektorów, transformacji klimatycznej przemysłu oraz w budowie infrastruktury. Jednym z celów jest rozpoczęcie eksploatacji 800-1000 nowych autobusów wodorowych, w tym wyprodukowanych w Polsce. W ten właśnie cel wpisuje się prezentacja prototypu zeroemisyjnego SANCITY 12LFH, w którym zamontowano silnik elektryczny wraz z modułem zasilania z ogniwem paliwowym. Magazyn energii stanowią baterie litowo-tytanowe oraz zbiorniki wodoru. AUTOSAN jest jednym z podmiotów tworzących Klaster Energii Sanocka Dolina Wodorowa, który powstał w celu tworzenia w mieście warunków do rozwoju technologii zielonego wodoru na potrzeby m.in. miejskiego transportu publicznego. Autobus jest już po testach drogowych, które odbyły się na ulicach Sanoka – obecnie jest w trakcie homologacji.

2021-11-30 08:34

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W jakim języku przemówił Bóg?

Odpowiedź na to pytanie zawiera się w pięknym prologu do jednego z najgłębszych pism Nowego Testamentu, zwanego Listem do Hebrajczyków: „Wielokrotnie i na różne sposoby przemawiał niegdyś Bóg do ojców naszych przez proroków, a w tych ostatecznych dniach przemówił do nas przez Syna” (Hbr 1, 1-2).

Historia dialogu Boga z człowiekiem dzieli się więc na dwa etapy: Stary i Nowy Testament. Symbolem pierwszego Przymierza były kamienne tablice Dekalogu, dane Mojżeszowi na Synaju. Drugim i wiecznym Przymierzem jest wcielone Słowo Boga, objawione w Jego Synu – Jezusie Chrystusie.

CZYTAJ DALEJ

Grzech nie do odpuszczenia?

2023-01-16 18:00

Niedziela Ogólnopolska 4/2023, str. 12-13

[ TEMATY ]

grzech

Adobe Stock

Czytelnik pyta: Co w sytuacji, kiedy ktoś popełnił grzech przeciwko Duchowi Świętemu, a nie jest tego świadomy?

Czym jest grzech przeciw Duchowi Świętemu? Powszechnie wiadomo, że jest to jedyny grzech, o którym Jezus mówi, iż nie zostanie odpuszczony. Gdyby jednak spytać, na czym on konkretnie polega, wiele osób miałoby pewnie problem z udzieleniem precyzyjnej odpowiedzi. Klauzula „nieodpuszczalności”, w połączeniu z treściowym niedookreśleniem, to doskonały pokarm dla naszych lęków. I choćby z tego powodu warto się przyjrzeć temu, co sam Pan, a za Nim Kościół, ma na myśli, mówiąc o tym grzechu.

CZYTAJ DALEJ

Abp Grušas dla KAI: końcowy dokument zgromadzenia w Pradze bez propozycji reform

2023-02-08 15:23

[ TEMATY ]

synod

Karol Porwich/Niedziela

Propozycje reform w Kościele nie będą tematem dokumentu końcowego europejskiego zgromadzenia synodalnego, jakie w dniach 5-12 lutego odbywa się w Pradze. Potwierdził to przewodniczący Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE) abp Gintaras Grušas.

Odpowiadając na pytanie KAI, metropolita wileński oświadczył, że nie taki jest cel dokumentu ani samego procesu synodalnego. Zaznaczył, że „nie mamy przedstawiać rozwiązań problemów, mamy doświadczać synodalności:. Spodziewa się jednak, że problemy i „rany”, o których mówiono w czasie zgromadzenia, będą w nim wspomniane. – Ale to nie jest dokument programowy, nie będziemy więc w nim proponować ostatecznych rozwiązań problemów, jakie występują w Kościele – podkreślił abp Grušas.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję