Reklama

Porady

Prawnik wyjaśnia

Kto może odziedziczyć spadek?

Niedziela Ogólnopolska 49/2021, str. 57

[ TEMATY ]

spadek

Adobe.stock.pl

We wspólnocie mieszkaniowej zmarła właścicielka mieszkania. Jej dzieci nie żyją, a wnuki nie interesują się mieszkaniem. Nie jest ono opłacane i dług się powiększa. Koszty utrzymania ponosi wspólnota. Czy wspólnota może przejąć to mieszkanie?

Odpowiedź eksperta
Od 28 czerwca 2009 r. do grona spadkobierców ustawowych zostali dopuszczeni również dziadkowie oraz rodzeństwo rodziców spadkodawcy – a w niektórych przypadkach nawet pasierbowie. To największa zmiana prawa spadkowego od 1964 r., kiedy to uchwalono Kodeks cywilny.

Dzieci spadkodawcy ZAWSZE mają pierwszeństwo w dziedziczeniu. Jedyną osobą, z którą muszą się dzielić spadkiem, jest małżonek spadkodawcy. Jego udział nie może być mniejszy niż 1/4. Jeśli małżonek nie dożyje otwarcia spadku – dzieci dziedziczą całość. Jeśli któreś z dzieci spadkodawcy nie dożyje otwarcia spadku – dziedziczą jego dzieci i ewentualnie dalsi zstępni.

Prawo do nieruchomości będzie przysługiwało następcom prawnym spadkobiercy. Aby ustalić krąg tych następców, należy przeprowadzić postępowanie w sprawie stwierdzenia nabycia spadku.

Z wnioskiem do sądu o przeprowadzenie takiego postępowania może wystąpić każdy, komu zależy na ustaleniu następców prawnych danej osoby. Jeżeli następcy prawni spadkobiercy nie są znani, wówczas sąd zamieści w prasie ogólnopolskiej ogłoszenie o toczącym się postępowaniu, wzywając ewentualnych następców prawnych. Po sześciu miesiącach od ogłoszenia sąd wyznaczy rozprawę. Jeżeli następcy prawni się nie pojawią, wówczas sąd orzeknie, że spadek nabyła gmina ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy (jeśli wiadomo, co to za gmina) lub Skarb Państwa (jeżeli ostatniego miejsca zamieszkania nie da się ustalić lub gdy znajdowało się ono za granicą).

Zgodnie z Kodeksem cywilnym w przypadku braku małżonka spadkodawcy, jego krewnych i dzieci małżonka spadkodawcy, powołanych do dziedziczenia z ustawy, spadek przypada gminie ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy jako spadkobiercy ustawowemu.

Reklama

Gmina dziedziczy spadek, gdy spadkodawca nie pozostawił małżonka ani krewnych należących do kręgu spadkobierców ustawowych albo gdy żadna z tych osób nie chce lub nie może dziedziczyć.

Według art. 1023 § 2 Ustawy z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. z 2018 r. poz. 1025), gmina nie składa oświadczenia o przyjęciu spadku, a spadek uważa się za przyjęty z dobrodziejstwem inwentarza. W efekcie z chwilą przyjęcia spadku przez gminę staje się ona właścicielem majątku wchodzącego w jego skład i może nim swobodnie rozporządzać. Jeżeli więc np. w skład spadku wchodzi mieszkanie, to gmina jako właściciel tego lokalu, może je oddać w najem.

2021-11-30 08:34

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Odrzucenie spadku

Niedziela Ogólnopolska 13/2022, str. 49

[ TEMATY ]

spadek

Adobe.Stock.pl

Ciocia zapisała mi mieszkanie. Wiem jednak, że przez dłuższy czas zalegała z płatnościami. Obawiam się, że gdy je przejmę, będę miała kłopoty. Czy można nie przyjąć spadku?

CZYTAJ DALEJ

Spacer po genealogii. Rodzina Ojca Pio

2022-09-22 21:05

[ TEMATY ]

św. o. Pio

Zakon Braci Mniejszych Kapucynów, Prowincja Krakowska

Pod koniec XIX wieku w murach małego włoskiego miasteczka przyszło na świat dziecko, które dzięki szczególnym darom łaski znane jest na całym świecie. To właśnie jemu Pietrelcina zawdzięcza swoją sławę.

W Pietrelcinie

CZYTAJ DALEJ

Prasa: Rodzina? Dziękuję, mam lepsze hobby

2022-09-26 07:05

[ TEMATY ]

rodzina

badania

Adobe.Stock.pl

Najnowsze dane GUS potwierdzają trend: w Polsce rodzi się coraz mniej dzieci. Z kolei badania CBOS pokazują, że posiadanie rodziny i potomstwa wypadło spośród życiowych priorytetów młodych ludzi - pisze w poniedziałek "Dziennik Gazeta Prawna".

Dziennik podkreśla, że według danych GUS w każdym kolejnym miesiącu tego roku urodziło się mniej dzieci niż rok wcześniej. Łącznie – od stycznia do lipca – przyszło ich na świat o 13 tys. (7 proc.) mniej niż w tym samym okresie ubiegłego roku.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję