Reklama

Europa

Czy wiecie, że...jednym z najdłużej budowanych kościołów w Europie była katedra w Kolonii?

Niedziela Ogólnopolska 49/2021, str. 31

Wikipedia.org

...jednym z najdłużej budowanych kościołów w Europie była katedra w Kolonii? Prace nad nią rozpoczęły się w 1248 r., ale kryzys finansowy, który dotknął miasto, oraz przemiany społeczno-religijne związane z reformacją sprawiły, że prace budowlane przerwano na kilka stuleci. Na początku XIX wieku niewielu mieszkańców Kolonii wierzyło w to, że katedra kiedykolwiek zostanie w pełni ukończona – mawiano nawet, że pewniejszy jest koniec świata niż dokończenie świątyni. Impulsem do wznowienia prac budowlanych było zainteresowanie w okresie romantyzmu gotykiem. Ostatecznie prace nad katedrą ukończono w 1880 r. Wynik okazał się imponujący – katedra osiągnęła długość 144 m i szerokość 86 m. Dzięki strzelistej wieży wznoszącej się na wysokość 157 m kolońska świątynia do 1884 r. była uznawana za najwyższy budynek na świecie.

O wyjątkowości tego miejsca nie decydują jednak monumentalne wymiary katedry ani jej spójność architektoniczna, lecz to, co kryją mury świątyni: relikwie Trzech Króli. Przywieziono je do Niemiec z Mediolanu. Za sprawą tych relikwii średniowieczna Kolonia dołączyła do grona najważniejszych miejsc pielgrzymkowych. Obecnie ruch pielgrzymkowy nie ma tu tak dużej dynamiki jak 600-700 lat temu, mimo to kolońską katedrę odwiedza corocznie do 6 mln osób. We wnętrzu świątyni znajdują się liczne unikatowe dzieła sztuki sakralnej. W wieży kościelnej wisi jeden z największych dzwonów na świecie. W katedrze znajduje się również grób polskiej królowej – Rychezy, żony Mieszka II.

2021-11-30 08:34

Ocena: +9 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W jakim języku przemówił Bóg?

Odpowiedź na to pytanie zawiera się w pięknym prologu do jednego z najgłębszych pism Nowego Testamentu, zwanego Listem do Hebrajczyków: „Wielokrotnie i na różne sposoby przemawiał niegdyś Bóg do ojców naszych przez proroków, a w tych ostatecznych dniach przemówił do nas przez Syna” (Hbr 1, 1-2).

Historia dialogu Boga z człowiekiem dzieli się więc na dwa etapy: Stary i Nowy Testament. Symbolem pierwszego Przymierza były kamienne tablice Dekalogu, dane Mojżeszowi na Synaju. Drugim i wiecznym Przymierzem jest wcielone Słowo Boga, objawione w Jego Synu – Jezusie Chrystusie.

CZYTAJ DALEJ

Bp Bizzeti: sytuacja w Turcji jest tragiczna; pomagamy, jak możemy

2023-02-08 15:28

[ TEMATY ]

Turcja

Karol Porwich/Niedziela

„Jak zawsze w takich sytuacjach, ma się poczucie zagubienia. Ale (…) ludzie trwają na modlitwie, więc ostatecznie wiara stanowi wielką pomoc” – zauważył wikariusz apostolski Anatolii. Bp Paolo Bizzeti w momencie trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii znajdował się we Włoszech, jednak od razu zaczął pracować na rzecz organizowania pomocy dla ofiar tragedii. Według oficjalnych danych w wyniku katastrofy zginęło w sumie ponad 11 tys. osób.

Hierarcha opisał Radiu Watykańskiemu obecną sytuację w południowej Turcji, gdzie m.in. zawaliła się rzymskokatolicka katedra. Jako odpowiedzialny za miejscową Caritas zwrócił również uwagę na solidarność, którą tamtejsza ludność sobie okazuje, oraz na trudności w dostarczaniu pomocy.

CZYTAJ DALEJ

MON: polscy medycy wojskowi są w Turcji

2023-02-09 07:18

Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych

Wojskowi medycy z Polski są w Turcji, gdzie będą udzielać pomocy poszkodowanym w trzęsieniu ziemi - poinformował w czwartek rano na Twitterze resort obrony narodowej.

"Wojskowi medycy z Polski są już w Turcji. Jeszcze dziś rozpoczną swoją pracę i będą udzielać pomocy ofiarom trzęsienia ziemi. Na pokładach wojskowych samolotów do Turcji przetransportowany został niezbędny sprzęt medyczny do utworzenia szpitala polowego" - podało ministerstwo we wpisie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję