Reklama

Prasa zagraniczna

Choinka dla papieża

28 metrów wysokości – tyle będzie miała w tym roku choinka, która przyozdobi w okresie świątecznym plac św. Piotra. Świerk pochodzi z Andalo – znanej miłośnikom narciarstwa miejscowości regionu Trydent-Górna Adyga. Stamtąd również będą pochodzić ozdoby choinkowe, które zostaną wykonane z drewna.

Szopka, która stanie na pl. św. Piotra, pochodzi natomiast z Peru, z wioski Chopcca, leżącej pośród Andów. W jej skład wejdzie trzydzieści figur wykonanych przez pięciu znanych regionalnych artystów.

CN
Obowiązek szczepienia dla księży

Do nielicznego grona Kościołów lokalnych, których pasterze w sposób najbardziej stanowczy domagają się szczepień przeciwko COVID-19, dołączyła australijska metropolia Brisbane. Arcybiskup Mark Coleridge wysłał do wszystkich swoich księży i diakonów list, w którym domaga się, aby do 15 grudnia przedstawili albo zaświadczenie o pełnym, dwudawkowym zaszczepieniu preparatami dopuszczonymi w Australii, albo zaświadczenie lekarskie o przeciwwskazaniach do szczepienia. Co z tymi, którzy nie podporządkują się woli arcybiskupa? Nie będą mogli pełnić posługi wśród wiernych. Hierarcha argumentuje, że duchowni, którzy się nie zaszczepili, sprzeniewierzają się głównemu celowi misji kapłańskiej i pasterskiej, którym jest troska o powierzony sobie lud. – Moja decyzja ma na celu ochronę przede wszystkim wiernych oraz osób, z którymi Kościół współpracuje – tłumaczy abp Coleridge.

Il Messaggero
Rok jubileuszowy tuż-tuż

Już kilkanaście miesięcy temu pojawiła się zapowiedź, zresztą spodziewana, że w 2025 r. będziemy obchodzić w Kościele kolejny rok jubileuszowy. Od 1475 r. jubileusze organizuje się w Kościele co 25 lat, po to, by każde pokolenie mogło przeżyć jeden rok jubileuszowy choćby raz w życiu. Teraz sprawa nabiera rozpędu.

Nowy burmistrz Rzymu Roberto Gualtieri, miesiąc po objęciu urzędu, został przyjęty na audiencji przez papieża Franciszka. Jednym z tematów rozmowy były przygotowania do wydarzenia, które rozpocznie się za 3 lata. Choć Rzym odwiedzają rokrocznie miliony pielgrzymów i turystów, a infrastruktura miasta jest przygotowana na ich obsłużenie, to jednak rok jubileuszowy niesie ze sobą większe wyzwania i współpraca na linii Watykan-Wieczne Miasto-włoski rząd jest niezbędna. Prace przygotowawcze już trwają, bo czasu zostało niewiele.

Reklama

Heute
Nie możemy im pomóc

„To, co dzieje się obecnie na granicy Białorusi i Unii Europejskiej, jest cyniczne i bezwstydne” – napisał o postwie Mińska kard. Christoph Schönborn w swoim felietonie. Oczywiście, z oczu metropolity Wiednia nie znikają sami migranci. Podkreślił też, że UE na pewno nie ulegnie politycznej presji, i wezwał do znalezienia sposobu na humanitarne rozwiązanie tej sytuacji. Komentarz zakończył gorzkimi, ale szczerymi słowami skierowanymi do każdego z tych, którzy stoją przed polską granicą: „To boli nie móc ci pomóc”.

Tablet
Mylą się tylko raz

Praca rzecznika kościelnej instytucji, który ma się wypowiadać w kontekście nadużyć seksualnych niektórych duchownych, przypomina coraz bardziej robotę sapera na polu minowym. O wypadek przy pracy nietrudno, a jego ewentualne zaistnienie ma natychmiastowe i bardzo przykre konsekwencje. Przekonała się o tym zastępczyni sekretarza generalnego i dyrektor ds. komunikacji francuskiego episkopatu Karine Dalle. Przyszła do francuskiego episkopatu z archidiecezji paryskiej, w której świetnie dawała sobie radę w opanowaniu komunikacji w sytuacjach kryzysowych. Teraz poległa. Oficjalnie mówi się, że skończył się dla niej okres próbny. Sama twierdzi, że została zwolniona. Dlaczego? Jedni mówią, że biskupom nie spodobało się to, iż mówiła o pewnych wątpliwościach ws. części ustaleń albo niedopowiedzeń słynnego raportu na temat nadużyć seksualnych nad Sekwaną, inni – że miała się narazić wpływowym politykom, a przypomnijmy, że we Francji trwa już kampania prezydencka.

2021-11-30 08:34

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prasa zagraniczna

Samotna generacja

CZYTAJ DALEJ

W jakim języku przemówił Bóg?

Odpowiedź na to pytanie zawiera się w pięknym prologu do jednego z najgłębszych pism Nowego Testamentu, zwanego Listem do Hebrajczyków: „Wielokrotnie i na różne sposoby przemawiał niegdyś Bóg do ojców naszych przez proroków, a w tych ostatecznych dniach przemówił do nas przez Syna” (Hbr 1, 1-2).

Historia dialogu Boga z człowiekiem dzieli się więc na dwa etapy: Stary i Nowy Testament. Symbolem pierwszego Przymierza były kamienne tablice Dekalogu, dane Mojżeszowi na Synaju. Drugim i wiecznym Przymierzem jest wcielone Słowo Boga, objawione w Jego Synu – Jezusie Chrystusie.

CZYTAJ DALEJ

Bp Bizzeti: sytuacja w Turcji jest tragiczna; pomagamy, jak możemy

2023-02-08 15:28

[ TEMATY ]

Turcja

Karol Porwich/Niedziela

„Jak zawsze w takich sytuacjach, ma się poczucie zagubienia. Ale (…) ludzie trwają na modlitwie, więc ostatecznie wiara stanowi wielką pomoc” – zauważył wikariusz apostolski Anatolii. Bp Paolo Bizzeti w momencie trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii znajdował się we Włoszech, jednak od razu zaczął pracować na rzecz organizowania pomocy dla ofiar tragedii. Według oficjalnych danych w wyniku katastrofy zginęło w sumie ponad 11 tys. osób.

Hierarcha opisał Radiu Watykańskiemu obecną sytuację w południowej Turcji, gdzie m.in. zawaliła się rzymskokatolicka katedra. Jako odpowiedzialny za miejscową Caritas zwrócił również uwagę na solidarność, którą tamtejsza ludność sobie okazuje, oraz na trudności w dostarczaniu pomocy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję