Reklama

Zdrowie

Nasze zdrowie

Czym jest choroba Hashimoto?

Choroba Hashimoto, która swoją nazwę zawdzięcza japońskiemu chirurgowi, który opisał ją po raz pierwszy w 1912 r., zrobiła medialną karierę.

Często pojawia się na blogach, piszą o niej dotknięte nią celebrytki. Celebrytki, ponieważ hashimoto, podobnie jak inne schorzenia tarczycy, dużo częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn. Najkrócej ujmując temat – choroba Hashimoto to autoimmunologiczne zapalenie tarczycy (AZT). Autoimmunologiczne, czyli takie, w którym układ odpornościowy pacjenta wytwarza przeciwciała wobec samego siebie, w tym przypadku – własnej tarczycy. W wyniku tej agresji w tarczycy powstaje przewlekły stan zapalny.

Reklama

Na początku choroby tarczyca może ulec powiększeniu, ale w dalszym stadium się zmniejsza, ponieważ gruczoł jest stopniowo niszczony. Malejąca jednocześnie produkcja hormonów tarczycy prowadzi do jej niedoczynności. Objawy choroby, takie jak: uczucie zimna i zmęczenia, nastroje depresyjne, zwiększenie masy ciała, zaparcia, sucha skóra i suche włosy rozwijają się powoli. Chociaż są dokuczliwe, mogą być przypisywane także innym chorobom. Hashimoto często występuje u pacjentów cierpiących na inne choroby autoimmunologiczne, np. reumatoidalne zapalenie stawów, toczeń układowy czy stwardnienie rozsiane. Badania w kierunku czynności tarczycy powinny wykonać osoby, u których ta choroba wystąpiła w rodzinie, a także kobiety planujące ciążę, ponieważ niedobór hormonów może być niebezpieczny zarówno dla matki, jak i dla dziecka.

Diagnostyka choroby rozpoczyna się od badań laboratoryjnych, oznaczenia poziomu TSH oraz stężenia wolnych hormonów: FT3 i FT4. Może być konieczne zbadanie poziomu przeciwciał przeciwtarczycowych: anty-TPO i anty-TG. Ważnym badaniem jest USG tarczycy, które pozwala lekarzowi ocenić stan gruczołu i e stwierdzić, czy jest to wczesna, czy zaawansowana postać choroby. Leczenie w przypadku Hashimoto polega na przyjmowaniu indywidualnie ustalonej dawki hormonu. Dla prawidłowego działania leku trzeba go przyjmować codziennie, co najmniej pół godziny przed pierwszym posiłkiem, i popijać wodą. Wraz z lekiem nie przyjmujemy innych leków ani suplementów. Warunkiem stabilizacji poziomu hormonów i powrotu do prawidłowego funkcjonowania organizmu pacjenta jest regularne przyjmowanie leku. Konieczne jest też okresowe – początkowo co kilka tygodni, a później co kilka miesięcy – wykonywanie badań sprawdzających stężenie hormonów.

W internetowych dyskusjach często pojawia się wątek stosowania w chorobie Hashimoto odpowiedniej diety, zwłaszcza bezglutenowej. Publikacji na ten temat jest tak wiele, że wyjaśnieniem sprawy zajęło się na swojej stronie Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej (ncez.pzh.gov.pl/abc-zywienia). Podkreślono tam, że stosowanie diety bezglutenowej jest niezbędne u pacjentów ze stwierdzoną celiakią. Szacuje się, że z uwagi na wspólne podłoże choroba Hashimoto i celiakia mogą występować jednocześnie u 5-9% chorych. Oznacza to jednak, że ponad 90% chorych takiej diety stosować nie musi i nie powinno. „Długotrwałe stosowanie diety bezglutenowej, podobnie jak innych diet eliminacyjnych, w przypadku złego zbilansowania również wiąże się z ryzykiem powstania niedoborów pokarmowych. Ponadto eliminacja glutenu u osób bez wskazań medycznych może mieć niekorzystne następstwa zdrowotne, takie jak hiperglikemia, hiperlipidemia, choroba niedokrwienna serca. Dlatego wprowadzenie diety bezglutenowej należy traktować z dużą ostrożnością i stosować ją wyłącznie u osób ze zdiagnozowaną celiakią lub inną formą nadwrażliwości na gluten” – ostrzega na swojej stronie NCEŻ i zaleca, by w przypadku osób cierpiących na choroby tarczycy o podłożu autoimmunologicznym przeprowadzać badania przesiewowe w kierunku celiakii.

2021-11-16 11:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ta choroba zmieniła życie mojej rodziny

Dawniej w rodzinie, kiedy ktoś o czymś zapomniał, żartowaliśmy, że to wszystko przez tego niemieckiego lekarza Alzheimera. Odkąd wiemy, że mój ojciec zmaga się z tą chorobą, nikt z nas już tak nie żartuje

Pierwsze, jak się później okazało, objawy tej strasznej choroby zauważyła moja mama, ale uznała, że to efekt starzenia się mojego blisko 90-letniego taty i innych schorzeń, których ma niemało. Ponieważ z rodziną mieszkamy tuż obok moich rodziców, byłem drugą osobą, która doświadczyła zaskakującego i kompletnie odmiennego zachowania taty. Z dnia na dzień stałem się tym złym. Nie wiem, czy ten wybór był związany z faktem, że byłem najbliżej, czy z tym, że mój pierwszy wyuczony zawód jest pokrewny z jego profesją. Ważne jest tylko to... że się zaczęło.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Maradiaga: jesteśmy na nowym etapie pontyfikatu Franciszka, a nie na jego końcu

2022-01-18 17:02

[ TEMATY ]

Watykan

papież Franciszek

PAP

Jesteśmy na nowym etapie pontyfikatu Franciszka, a nie na jego końcu – uważa kard. Óscar Rodríguez Maradiaga z Hondurasu. W marcu minie dziewięć lat od wyboru kard. Jorge Mario Bergoglio na papieża.

Koordynator Rady Kardynałów, którą Franciszek ustanowił, by pomogła mu rządzić Kościołem i przygotować reformę Kurii Rzymskiej, wskazał, że jedną z najtrudniejszych spraw do załatwienia było ujednolicenie bilansów finansowych wszystkich instytucji związanych z Państwem Watykańskim, aby ułatwić kontrolę i zapobiegać nadużyciom, powielaniu kompetencji i możliwym skandalom.

CZYTAJ DALEJ

Co robić, kiedy na zimowisku pojawi się podejrzenie zakażenia koronawirusem

2022-01-19 09:46

[ TEMATY ]

dziecko

yanlev/fotolia.com

Niezwłocznie odizolować dziecko, u którego podejrzewa się zakażenie koronawirusem, skontaktować się z lekarzem, rodzicami i z powiatowym inspektoratem sanitarnym – radzi Główny Inspektorat Sanitarny w razie podejrzenia zakażenia SARS-CoV-2 na zimowisku.

W sobotę w pięciu województwach: kujawsko-pomorskim, lubuskim, małopolskim, świętokrzyskim i w wielkopolskim, zaczęły się ferie zimowe w szkołach. W pozostałych rozpoczną się one za tydzień, dwa tygodnie lub za cztery tygodnie. Dwutygodniowa przerwa w zajęciach, zależnie od województwa, nastąpi między 15 stycznia a 27 lutego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję