Reklama

Prasa zagraniczna

Stan zagrożenia

Dramatyczna staje się sytuacja epidemiczna na greckiej górze Athos. Z dnia na dzień gwałtownie przybywa zakażeń SARS-CoV-2, co spowodowane jest przede wszystkim postawą samych mnichów, którzy bagatelizują koronawirusa, nie przestrzegając zaleceń sanitarnych. Zdaniem części ekspertów, sytuacja wymknęła się spod kontroli. Przeraża przede wszystkim bardzo wysoki odsetek ofiar choroby. Na Athos co dwudziesty chory na COVID-19 umiera.

agenzia fides
Wielka strata

Katolicy w Indonezji stanowią 2,9% (niecałe 7 mln) ponad 230-milionowej populacji. Tym większy jest ból po stracie ponad 120 osób konsekrowanych, które od stycznia do września 2021 r. zmarły z powodu COVID-19. Ta ponadnormatywna w porównaniu ze statystykami w całym społeczeństwie liczba zgonów ma jeden powód: kapłani i siostry zakonne byli wierni misji, którą wybrali w chwili decyzji o poświęceniu się Bogu, a która zakłada bycie wśród ludzi nie tylko w kościołach, ale i w szpitalach, szkołach, domach opieki, sierocińcach, przytułkach, gdzie nieustannie byli wystawieni na kontakt z patogenem. Można te postawy nazwać heroizmem, tym bardziej że poziom opieki zdrowotnej w Indonezji jest niski, a dostęp do środków niezbędnych w leczeniu COVID-19 znacznie bardziej utrudniony niż w państwach bogatej Północy. Niełatwo będzie uzupełnić tę lukę, bo choć Indonezja notuje wzrost liczby powołań do stanu duchownego, to formacja trwa tam nawet kilkanaście lat.

REUTERS
Kobiecy number one

Reklama

W Watykanie pracuje coraz więcej kobiet, które zajmują coraz wyższe stanowiska. Raffaella Petrini ma 52 lata, jest siostrą zakonną i właśnie została nazwana przez media „kobiecym numerem jeden” w Watykanie. Franciszek powołał ją na stanowisko sekretarza generalnego Gubernatoratu Państwa Watykańskiego, czyli prezydenta miasta. Siostrze Petrini będzie podlegać ponad 2 tys. pracowników, m.in. służby porządkowe, strażacy, pracownicy muzeum. Papież powiedział niedawno, że u kobiet szczególnie ceni ich zmysł ekonomiczny, dlatego ostatnia nominacja jest zgodna z jego przekonaniami. Wcześniej do gremium doradczego Sekretariatu ds. Ekonomii Ojciec Święty powołał aż sześć pań. Nie ogranicza jednak roli kobiet tylko do spraw ekonomii – jedną z ostatnich wyjątkowo ważnych nominacji było powołanie Nathalie Becquart na stanowisko podsekretarza w sekretariacie Synodu Biskupów, który jest kluczową instytucją w pontyfikacie obecnego papieża.

LA STAMPA
Zemsta

Jak mogło dojść do tak skandalicznej pomyłki sądowej, a w istocie do niesprawiedliwego wyroku, przez który kard. George Pell przesiedział 13 miesięcy w więzieniu? To pytanie padło w wywiadzie, którego duchowny udzielił trzem największym włoskim dziennikom. Odpowiedział, że stał się ofiarą wojny kulturowej; że w swych poglądach był wyrazisty i z odwagą bronił wartości konserwatywnych, przez co naraził się drugiej stronie.

The Washington Post
Planowa sekularyzacja

Czy sekularyzacja, której doświadczają społeczeństwa Zachodu, to zjawisko naturalne czy sterowany proces? Coraz więcej wskazuje na to, że nie jest to skutek wolnego wyboru jednostek, ale starannie sterowany proces inżynierii społecznej, który ma na celu wykluczenie z życia społecznego religii, a w przypadku społeczeństw zachodnich – chrześcijaństwa. Zwrócił na to uwagę przewodniczący Konferencji Episkopatu USA i jednocześnie metropolita Los Angeles abp José H. Gomez. Nawiązując do nowych ruchów społecznych, np. Black Lives Matter, ocenił, że są to pseudoreligie, substytut prawdziwej religii i element celowych wysiłków, „aby wymazać chrześcijańskie korzenie społeczeństwa i stłumić wszelkie wpływy chrześcijańskie”. Tragiczna śmierć George’a Floyda, zabitego przez funkcjonariuszy policji w Minneapolis, pokazała, że nierówności rasowe i ekonomiczne są w naszych społeczeństwach obecne, ale jednocześnie została wykorzystana do stworzenia głęboko ateistycznej ideologii.

2021-11-16 11:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

38 lat temu władze państwowe wydały zgodę na wznowienie „Niedzieli”

Trzydzieści osiem lat temu, 5 marca 1981 r. została wydana przez władze państwowe decyzja o wznowieniu działalności „Niedzieli”. Kiedy 15 marca 1953 r. ukazał się ostatni numer „Niedzieli”, zamkniętej przez władze komunistyczne PRL-u, rozpoczął się okres zmagań o przywrócenie tygodnika. Zabiegano o to od momentu ukazania się ostatniego numeru. 8 maja 1953 r. Episkopat Polski pod przewodnictwem prymasa Stefana Wyszyńskiego przygotował memoriał do rządu PRL „Non possumus”, w którym bardzo zdecydowanie zaprotestował przeciwko niszczeniu przez władze PRL prasy katolickiej i wydawnictw katolickich.

Już 16 maja 1953 r. z polecenia bp. Zdzisława Golińskiego, drugiego biskupa częstochowskiego, Kuria Diecezjalna w Częstochowie wystosowała pismo w sprawie „Niedzieli” do Rady Państwa. Po październiku 1956 r. z interwencjami do władz państwowych w sprawie przywrócenia „Niedzieli” zwracał się prymas Polski kard. Stefan Wyszyński. Również 9 listopada 1956 r. w sprawie reaktywowania „Niedzieli” ks. Marchewka skierował pismo do Głównego Urzędu Kontroli Prasy w Warszawie. W tym samym okresie zespół redakcji „Niedzieli” wystosował memoriał do Centralnego Urzędu Wydawnictw oraz do min. Jerzego Sztachelskiego, dyrektora Urzędu ds. Wyznań. Warto również odnotować fakt, że 14 stycznia 1957 r. odbyła się rozmowa prymasa Polski Stefana Wyszyńskiego w gmachu Urzędu Rady Ministrów z premierem rządu PRL Józefem Cyrankiewiczem w sprawie złagodzenia cenzury wobec pism katolickich. W rozmowie Prymas poruszył sprawę wznowienia „Niedzieli”. W następnych latach prymas Wyszyński powracał wielokrotnie do sprawy prasy katolickiej, m.in. w rozmowach z Władysławem Gomułką. 9 kwietnia 1957 r. miała miejsce interpelacja posła Antoniego Gładysza (poseł niezależny po wystąpieniu z koła poselskiego ZNAK) w Sejmie w sprawie „Niedzieli”. Ponadto 3 października 1957 r. poseł Gładysz skierował pismo w sprawie „Niedzieli” do I Sekretarza KC PZPR Władysława Gomułki. Nowy okres zmagań o reaktywację „Niedzieli” rozpoczął się wraz z objęciem rządów w diecezji częstochowskiej przez bp. Stefana Barełę w 1964 r. W latach 70. ubiegłego stulecia, za czasów rządów ekipy Edwarda Gierka, zbierane były w Częstochowie i w Zagłębiu podpisy pod petycją o reaktywowanie „Niedzieli”. 12 maja 1977 r.

CZYTAJ DALEJ

Polska przegrała z Niemcami 23:30 w meczu ostatniej kolejki grupy D mistrzostw Europy piłkarzy ręcznych

W fazie zasadniczej rywalami biało-czerwonych i Niemców będą obrońca tytułu Hiszpania, a także Norwegia, Rosja i Szwecja.

Do rundy zasadniczej - 20-26 stycznia - awansowały po dwa najlepsze zespoły, które utworzą dwie grupy po sześć drużyn. Na tym etapie spotkania odbywać się będą w stolicach obu państw-gospodarzy.

CZYTAJ DALEJ

Niedzielski: Ponad 30 tyś. nowych zakażeń koronawirusem

2022-01-19 10:32

facebook.com/MZGOVPL

Dzisiejsze statystyki dotyczące #COVID19 są bardzo poważne. Nie tylko wkroczyliśmy w 5 falę, ale prognozujemy, że będzie ona się bardzo dynamicznie rozwijała - zapowiedział minister Niedzielski.

Administracja publiczna przechodzi na pracę zdalną.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję