Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Szkoła, która umacnia wiarę

Święto Patrona Szkoły w Katolickim Liceum Ogólnokształcącym im. Papieża Jana Pawła II w Biłgoraju miało w tym roku wyjątkowy charakter.

Niedziela zamojsko-lubaczowska 46/2021, str. IV

[ TEMATY ]

św. Jan Paweł II

dzień patrona

Joanna Ferens

Przy relikwiach patrona szkoły

Przy relikwiach patrona szkoły

Myślą przewodnią podczas uroczystości w jedynej katolickiej szkole średniej w diecezji zamojsko-lubaczowskiej były słowa bł. kard. Stefana Wyszyńskiego: „Człowiek jest odpowiedzialny nie tylko za uczucia, które ma dla innych, ale i za te, które w innych budzi”.

Uroczystość rozpoczęła się od poświęcenia nowej figury Matki Bożej Fatimskiej. Następnie została odprawiona Msza św., której przewodniczył pasterz diecezji zamojsko-lubaczowskiej bp Marian Rojek.

Reklama

Biskupa powitali przedstawiciele uczniów i nauczycieli. – Jesteśmy dumni, że katolickie liceum stanowi wspólnotę, która daje nam siłę i umacnia naszą wiarę. Dziękujemy za obecność wśród nas i wspólną modlitwę, która jest dla nas wyjątkowym przeżyciem. Z wdzięcznością przyjmujemy fakt, iż ksiądz biskup uświetnił swoją obecnością ślubowanie klas pierwszych. Zwracamy się z prośbą o błogosławieństwo oraz pamięć w modlitwie, abyśmy gorliwie pielęgnowali miłość oraz pozostali wiernymi wartościom wpisanym w naukę Kościoła oraz Patrona naszej szkoły – witała wychowawczyni jednej z klas pierwszych, Ewa Fiedurek.

Razem z Panem Bogiem

Ze słowami powitania zwrócił się także dyrektor szkoły, ks. Witold Batycki. – Piękną tradycją naszej szkoły jest to, że co roku chcemy uroczyście rozpocząć nowy rok szkolny. Staropolskie przysłowie głosi, że „bez Boga ani do proga”, dlatego chcemy ten próg przekroczyć z Panem Bogiem i ze św. Janem Pawłem II, naszym patronem. Dlatego bardzo się cieszę i serdecznie witam wśród nas bp. Mariana Rojka, dziękuję, że zechciał ten rok szkolny z nami uroczyście rozpocząć. Proszę o słowo pokrzepienia dla nas wszystkich, szczególnie dla uczniów klas pierwszych, a także o modlitwę i błogosławieństwo – powiedział.

Pasterz diecezji życzył całej społeczności szkolnej, a szczególnie uczniom klas pierwszych rozwijania swoich pasji i talentów oraz budowania w szkole atmosfery jedności i wspólnoty. – Życzę wam pięknej atmosfery w waszej szkole. Wznoście się jak te ptaki do góry, ze swoimi umiejętnościami, talentami i zdolnościami, ucząc się od nich pewnych zasad, życia we wspólnocie, wzajemnej wrażliwości na siebie i wspomagania siebie. Niech to będzie wasza radość, wasz młodzieńczy duch, niech ta radość będzie także udziałem waszych rodziców, nauczycieli i wychowawców. I dawajcie piękne świadectwo o tej szkole, która tak wiele dobra i piękna proponuje dla całej naszej diecezji – zaznaczał.

Ślubujemy!

Reklama

Bezpośrednio po Mszy św. nastąpiło uroczyste ślubowanie uczniów klas pierwszych. Ślubowali na sztandar szkoły, rozwijać swe zdolności intelektualne i wartości moralne, kierując się nauką Kościoła przekazywaną nieomylnie przez Ojca Świętego; przyczyniać się swą postawą i wiedzą do powiększania dobra powszechnego naszej Ojczyzny oraz kształtować kulturę ludzi wolnych i ofiarnych w wierności wartościom: „Bóg, Honor, Ojczyzna”. Głośnym i zdecydowanym „Ślubujemy!” potwierdzili swoją wiarę, przynależność do Kościoła oraz stali się pełnoprawnymi uczniami katolickiego liceum.

Radość i duma

Oliwia, jedna z uczennic klas pierwszych, podkreśliła, że towarzyszy jej duma i radość, że może uczyć się w szkole, której patronem jest św. Jan Paweł II. – Jestem dumna z tego, że mogę uczyć się właśnie w tej szkole i już dzisiaj wiem, że wybór tej szkoły był bardzo dobry. To właśnie tutaj już dużo się dowiedziałam o papieżu Polaku, zobaczyłam też, że nasi nauczyciele rzeczywiście z wielkimi emocjami i wzruszeniem wspominają swoje spotkania z nim. To dla mnie taka żywa lekcja o człowieku, który żył jeszcze niedawno, który był na naszej ziemi, który zostawił nam wspaniałą naukę, a którą w katolickim liceum nauczyciele przekazują nam każdego dnia. Dzień Patrona i dzień naszego ślubowania na pewno na długo zapamiętam – wyjaśniała.

Konkurs i sztuka teatralna

Następnie ks. biskup i ks. dyrektor Witold Batycki wręczyli nagrody zwycięzcom szkolnego Konkursu Wiedzy o Janie Pawle II, w którym udział wzięli wszyscy uczniowie klas pierwszych. Konkurs wygrała Paulina Zając, drugie miejsce zajęła Karina Budzyńska a trzecie Zuzanna Garbacz. Na zakończenie obchodów Dnia Patrona członkowie Grupy Teatralnej Katolickiego Liceum przedstawili spektakl pt.: “Z miłością o miłości” oparty na dziele Karola Wojtyły “Przed sklepem jubilera” z przesłaniem, że miłość jest jedną z najważniejszych wartości w życiu człowieka i dzięki niej on szlachetnieje i pięknieje.

Na zakończenie uroczystości uczniowie wraz z księdzem biskupem, dyrekcją i nauczycielami ustawili się do pamiątkowej fotografii przy relikwiach św. Jana Pawła II.

2021-11-09 08:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Arcydzieła z Watykanu. Wystawa w stulecie urodzin Jana Pawła II (MediaRoom)

[ TEMATY ]

Watykan

wystawa

św. Jan Paweł II

Zamek Królewski

archiwum Zamku Królewskiego

Zamek Królewski w Warszawie

Zamek Królewski w Warszawie

Spotkanie online 23 marca, godz. 11.00.

Linki do transmisji: poprzez zamkowy kanał YT:

oraz stronę na Facebooku:

CZYTAJ DALEJ

Papież na rozpoczęcie Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan: módlmy się razem i patrzymy na Jezusa

2022-01-18 15:56

[ TEMATY ]

Franciszek

pixabay

Dziś rozpoczyna się Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Papież zachęca do udziału w tej ekumenicznej inicjatywie swym wpisem na Twitterze: „Jak Trzej Królowie, którzy przybyli ze Wschodu do Betlejem, aby oddać cześć Królowi i Mesjaszowi, my chrześcijanie, w różnorodności naszych wyznań i tradycji, jesteśmy w drodze do pełnej jedności. Módlmy się razem i patrzymy na Jezusa, naszego jedynego Pana” – napisał Franciszek, który będzie przewodniczył ekumenicznym nieszporom na zakończenie Tygodnia.

Papieski tweet nawiązuje do hasła tegorocznego tygodnia, który został ustalony przez Radę Kościołów na Bliskim Wschodzie. Brzmi ono: „Zobaczyliśmy Jego gwiazdę na Wschodzie i przybyliśmy oddać Mu pokłon”.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: trzeba, by przestępcy mogli uwolnić się od swej winy

2022-01-19 10:54

[ TEMATY ]

Franciszek

Episkopat News

„To słuszne, że ci, którzy popełnili zło, powinni zapłacić za swoje przestępstwo, ale jeszcze bardziej słuszne jest, aby ci, którzy popełnili zło, mógł się uwolnić od swojej winy” – powiedział Ojciec Święty podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. W swojej katechezie papież ukazał św. Józefa jako czułego ojca.

Drodzy bracia i siostry, dzień dobry!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję