Reklama

Niedziela Sandomierska

Święty Jan Paweł II patronem Staszowa

Dzięki zgodzie watykańskiej Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, Rada Miejska przyjęła uchwałę w sprawie obrania św. Jana Pawła II jako patrona miasta i gminy.

Niedziela sandomierska 44/2021, str. IV

[ TEMATY ]

św. Jan Paweł II

ks. Wojciech Kania

Mszę św. pod przewodnictwem bp. Krzysztofa Nitkiewicza koncelebrowało wielu księży

Mszę św. pod przewodnictwem bp. Krzysztofa Nitkiewicza koncelebrowało wielu księży

W posiedzeniu Rady Miejskiej uczestniczyli niektórzy przedstawiciele rządu pochodzący z województwa świętokrzyskiego, parlamentarzyści, władze samorządowe województwa, miasta i powiatu, biskup sandomierski, kapłani oraz przedstawicie wielu instytucji. Projekt uchwały przeczytała wiceburmistrz Staszowa Ewa Kondek. Przypomniała, że dzisiaj przypada rocznica wyboru Karola Wojtyły na papieża i każdego roku, 16 października będzie świętem patrona miasta. Przypomniała, że w Staszowie znajduje się sanktuarium św. Jana Pawła II wybudowane jako votum wdzięczności za uratowanie życia Ojca Świętego, po zamachu na jego osobę. W świątyni znajdują się relikwie papieża oraz wiele pamiątek z nim związanych.

Radość władz miasta

Burmistrz Staszowa Leszek Kopeć oraz zaproszeni goście wyrazili radość z ogłoszenia św. Jana Pawła II patronem miasta. Burmistrz powiedział, że to szczególny i historyczny dzień. Podziękował bp. Krzysztofowi Nitkiewiczowi za przychylność i pomoc w uzyskaniu takiego patrona, co wymagało zgody Stolicy Apostolskiej. Podkreślił, że w mieście i gminie jest wiele miejsc przypominających postać św. Jana Pawła II. To przede wszystkim sanktuarium noszące jego imię, w którym są relikwie, ale także szkoły, przedszkola i pomniki. Zebrani mieli również okazję wysłuchania okolicznościowego wykładu oficjała sądu biskupiego ks. Michała Grochowiny. Po zakończeniu sesji Rady Miejskiej, przy budynku Urzędu Miasta został zasadzony dąb upamiętniający doniosłe wydarzenie.

Wystąpienia gości

Reklama

Na uroczystej sesji Rady Miejskiej, głos zabrała także wiceminister sportu Anna Krupka, która powiedziała, że ustanowienie patrona dla Staszowa to bardzo ważny dzień, ponieważ św. Jan Paweł II to postać, która bardzo zapisała się w historii Kościoła i Polski. – Ojciec Święty przyczynił się do przemian demokratycznych, do tego, że jesteśmy dzisiaj wolnym, suwerennym państwem. On spaja swoją myślą i będzie ożywiać ziemię staszowską – powiedziała wiceminister.

Poseł Marek Kwitek stwierdził, że jest to szczególny dzień nie tylko dla mieszkańców Staszowa, ale i dla całej diecezji sandomierskiej. – Tak jak kiedyś staszowianie modlili się o cud ocalenia życia papieża-Polaka, tak teraz mogą kierować modlitwy do swojego patrona. Ważne jest to, że taka postać wyeksponowana została właśnie teraz, gdy często próbuje się osłabiać autorytet Jana Pawła II, który jest wzorem dla wszystkich Polaków i dla młodego pokolenia, zrobił wiele dobrego dla naszego kraju – podkreślił poseł Marek Kwitek.

Andrzej Bętkowski, marszałek województwa świętokrzyskiego stwierdził, że ogromna radość wypełnia jego serce, ponieważ wielki Polak zostaje patronem staszowskiej wspólnoty. Wyraził przekonanie, że staszowianie będą pamiętać o nauce i postawie tego wielkiego rodaka, bo wzorce są teraz bardzo potrzebne. Żyjemy w trudnych czasach, nauka św. Jana Pawła II ma wyjątkową wartość, dlatego przypominanie o niej jest niezwykle istotne.

Uroczystości w świątyni

Reklama

Następnie uczestnicy uroczystości przeszli w procesji z relikwiami św. Jana Pawła II do jego sanktuarium, gdzie bp Krzysztof Nitkiewicz przewodniczył Mszy św. Na początku liturgii odczytana została przez kanclerza kurii ks. Romana Jańca decyzja Stolicy Apostolskiej. Biskup Nitkiewicz nawiązał w kazaniu do słów św. Pawła Apostoła, który nazywa Abrahama „ojcem wielu narodów”. Kaznodzieja zauważył, że także św. Jan Paweł II stał się dzięki swojej głębokiej wierze ojcem dla miliardów ludzi i po dzień dzisiejszy stanowi dla wielu ważny punkt odniesienia. – Święty Jan Paweł II okupił to ofiarą całego życia, stawiając mężnie czoła mocom zła. Również dzisiaj nie brakuje tych, którzy fabrykują perfidne kłamstwa, aby podważyć autorytet naszego świętego. Nie chodzi im ani o prawdę, ani o prawo do krytyki. Tędy przebiega front walki z Bogiem i z Kościołem, by pogaństwo mogło zapanować na nowo w naszej ojczyźnie i w sercach Polaków. Tym większe uznanie dla władz Staszowa, które w imieniu lokalnej społeczności zwróciły się z prośbą do Stolicy Apostolskiej, aby św. Jan Paweł II został patronem miasta – powiedział ordynariusz sandomierski. Biskup Nitkiewicz zachęcił do naśladowania świętego papieża przez złożenie wyznania wiary popartego chrześcijańskim życiem. Składa się na nie wierność przyrzeczeniom małżeńskim i powołaniu, posyłanie dzieci na religię i wypełnianie obowiązków, uczestnictwo w niedzielnej Mszy św. oraz przystępowanie do sakramentów. – To co czynił św. Jan Paweł II, powinno urzeczywistnić się także w naszym przypadku, może nie w sposób tak spektakularny, heroiczny, lecz na miarę naszych możliwości. Nie oglądajmy się na innych lecz od dzisiaj zaangażujmy się z miłością na wzór św. Jana Pawła II. Nie ma lepszego sposobu przyznania się do Chrystusa. Święty Janie Pawle II wspieraj nas w tym dążeniu – zakończył biskup.

Otwarcie wystawy

Po zakończonej Mszy św., w Ratuszu miejskim zostały odsłonięte dwie wystawy. Na jednej z nich, która została przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej oraz Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie, znajdują się archiwalne zdjęcia i cytaty wypowiedzi obu hierarchów. To ich najbardziej istotne myśli, które dotyczą wspólnoty narodowej, jak powinna się ona organizować i funkcjonować. – Nie jest to jednak ekspozycja biograficzna, czy zespół uporządkowanych reguł – powiedziała Anna Gogola, dyrektor Staszowskiego Ośrodka Kultury. Wystawa przenosi widza w świat zagadnień filozoficznych, moralnych i historycznych. Przypomina wskazówki i przestrogi, które św. Jan Paweł II i kard. Stefan Wyszyński pozostawili nam Polakom – wyjaśniła. Na drugiej ekspozycji, prezentowanej w odrębnej sali można oglądać pamiątki związane z papieżem, które w ciągu minionych dziesięcioleci zgromadzili w swoich zbiorach mieszkańcy Staszowa. Są to m.in. czasopisma, fotografie, pamiątkowe monety z wizerunkiem Jana Pawła II, znaczki pocztowe i wiele innych przedmiotów. Anna Gogola podkreśliła duże zaangażowanie mieszkańców w tworzenie tej ekspozycji. Odzew na apel władz miasta, by przekazywali pamiątki był bardzo duży, dzięki czemu udało się zorganizować ciekawą wystawę. Obie ekspozycje można oglądać do 5 listopada.

2021-10-26 12:19

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Konkurs papieski w Gorzowie

[ TEMATY ]

gorzów

św. Jan Paweł II

Szkoła katolicka

Archiwum ks. Bartłomieja Rybackiego

Pierwsze miejsce w konkursie zajęli uczniowie Katolickiej Szkoły Podstawowej im. św. Jana Pawła II w Gorzowie. Drugie miejsce zajęła reprezentacja Szkoły Podstawowej nr 6, a trzecie Szkoła Podstawowa nr 10

Pierwsze miejsce w konkursie zajęli uczniowie Katolickiej Szkoły Podstawowej im. św. Jana Pawła II w Gorzowie. Drugie miejsce zajęła reprezentacja Szkoły Podstawowej nr 6, a trzecie Szkoła Podstawowa nr 10

W Gorzowie 21 października odbył się Międzyszkolny Konkurs Papieski.

W tym roku konkurs odbył się po raz czwarty i był skierowany do uczniów klas V szkół podstawowych miasta Gorzowa. Każda ze szkół wystawiła trzyosobową reprezentację, zaś każda drużyna musiała przynieść własnoręcznie narysowany plakat przedstawiający wybraną scenę z życia św. Jana Pawła II, wykazać się wiedzą na temat jego życiorysu, a także znajomością Listu Ojca Świętego do dzieci z 1994 r.

CZYTAJ DALEJ

Przerażające wiadomości dot. eutanazji: w Holandii możliwa eutanazja niemowląt

2022-01-18 08:01

[ TEMATY ]

eutanazja

Adobe Stock

W Belgii, jako jedynym kraju świata z legalną eutanazją nie ma dolnej granicy wieku osób, które mogą się na nią zdecydować. Chorzy muszą być jednak w pełni świadomi swojej decyzji. Badania pokazują, że niezależnie od tych zapisów uśmiercane są chore noworodki. W Holandii eutanazja jest legalna dla osób powyżej 12. roku życia, ale funkcjonuje także tzw. Protokół z Groningen, pozwalający na eutanazję niemowląt.

W Belgii w 2014 r. wprowadzono poprawkę do ustawy, która zniosła granicę wieku pacjentów uprawnionych do eutanazji. W wypadku małoletnich zastrzeżono, że muszą być oni świadomi swojej decyzji, ich cierpienie musi mieć wymiar fizyczny, a choroba prowadzić do śmierci w najbliższej przyszłości. Nałożono też wymóg konsultacji z psychiatrą lub psychologiem dziecięcym, który musi potwierdzić, że małoletni jest "zdolny do rozeznania się" w swojej sytuacji. Wymagana jest również zgoda rodziców.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: trzeba, by przestępcy mogli uwolnić się od swej winy

2022-01-19 10:54

[ TEMATY ]

Franciszek

Episkopat News

„To słuszne, że ci, którzy popełnili zło, powinni zapłacić za swoje przestępstwo, ale jeszcze bardziej słuszne jest, aby ci, którzy popełnili zło, mógł się uwolnić od swojej winy” – powiedział Ojciec Święty podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. W swojej katechezie papież ukazał św. Józefa jako czułego ojca.

Drodzy bracia i siostry, dzień dobry!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję