Reklama

Niedziela Małopolska

Trzymamy się Różańca

Procesja różańcowa za Polskę 17 października przeszła ulicami ponad 60 miast i wsi. Odbyła się też w Krakowie.

Niedziela małopolska 43/2021, str. I

[ TEMATY ]

różaniec

procesja

Anna Bandura/Niedziela

Szacuje się, że w krakowskiej procesji wzięło udział ok. 1,5-2 tys. osób

Szacuje się, że w krakowskiej procesji wzięło udział ok. 1,5-2 tys. osób

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W minioną niedzielę tysiące wiernych wynagradzało Najświętszemu Sercu Pana Jezusa i Niepokalanemu Sercu Matki Bożej. Procesję różańcową, która przeszła z pl. Wolnica na Rynek Główny, poprzedziła uroczysta Msza św. w bazylice Bożego Ciała w Krakowie. Eucharystii przewodniczył o. Mariusz Tabulski, paulin, przeor klasztoru na Skałce.

Ksiądz Krzysztof Czapla, pallotyn, dyrektor Sekretariatu Fatimskiego na Krzeptówkach w Zakopanem w homilii przypomniał, że Maryja prosiła, by Polska poświęciła się Niepokalanemu Sercu, ale również wynagradzała w pierwsze soboty miesiąca. – Jeśli Polska to uczyni, ostoi się. Katolicyzm i Polska to jedno. Obyśmy o tym nie zapomnieli – powiedział zakonnik.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dodał, że to nie wysiłek militarny, ale duchowy przyniesie pokój w kraju: – Niech te karty naszej polskiej historii uświadomią nam, Polakom, że na pierwszym miejscu musi być Bóg i modlitwa, bo inaczej to będzie akcyjność. Tak zrodzi się pycha, a gdzie rodzi się pycha, jest fanatyzm. Chcąc dobrze, możemy się podzielić. Jeśli kochamy Maryję, to trzymamy się Różańca (…). Jeśli jest to środek, który daje Bóg, nie zmieniajmy tych środków co tydzień, ale trwajmy w wierności...!

Reklama

Podczas Eucharystii do bazyliki wprowadzono relikwie I stopnia bł. kard. Stefana Wyszyńskiego. Docelowo znajdą się one w kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej w tej świątyni. Relikwie Prymasa Tysiąclecia, wraz z relikwiami m.in. św. Stanisława, św. Jana Pawła II i św. Stanisława Kazimierczyka niesiono także w różańcowej procesji.

– Jesteśmy tu, bo chcemy manifestować przywiązanie do wiary katolickiej, wartości chrześcijańskich, podkreślić znaczenie religii w życiu prywatnym, ale też narodowym i wspólnotowym – powiedział w rozmowie z Niedzielą Filip Adamus, student i wolontariusz pomagający w organizacji wydarzenia. – Modlitwę różańcową doceniam za jej głęboki charakter kontemplacyjny. Rozważanie tajemnic życia Chrystusa uzmysławia nam Jego postawy, które powinniśmy, jako katolicy, naśladować – dodał.

Uczestnicy na pl. Wolnica odmówili część radosną Różańca, po czym przeszli ulicami Krakowską i Stradomską pod Krzyż Katyński, gdzie modlili się m.in. za polskich męczenników. Przy kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła przy ul. Grodzkiej odmówiono na kolanach Akt przebłagania Pana Jezusa. Na zakończenie, pod bazyliką Mariacką, wypowiedziano Akt Zawierzenia Polski Niepokalanemu Sercu Maryi. Tam wydarzenie dobiegło końca. Koordynatorem krakowskiej procesji był reżyser i pisarz Dariusz Walusiak.

2021-10-19 13:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Różaniec najchętniej praktykowaną formą kultu maryjnego w Polsce

[ TEMATY ]

różaniec

Jiri Hera/fotolia.com

Modlitwa różańcowa to najbardziej popularna forma kultu maryjnego w Polsce - wynika z opublikowanego dziś raportu Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego (ISKK). Po różańcu i nabożeństwach majowych, jednym z zasadniczych rysów pobożności maryjnej we współczesnym polskim katolicyzmie jest nabożeństwo fatimskie.

Z przeprowadzonego badania nt. kultu maryjnego w Polsce, wynika jednoznacznie, że kult Matki Bożej jest wyraźnie obecny we wszystkich parafiach w Polsce. Nie ogranicza się on jedynie do obchodzenia liturgicznych świąt. Obejmuje również wiele form pobożności ludowej. Najbardziej rozpowszechnioną formą kultu Matki Bożej w pobożności parafii jest różaniec.
CZYTAJ DALEJ

Polska przegrała finał baraży i nie wystąpi w piłkarskich mistrzostwach świata

2026-03-31 22:40

[ TEMATY ]

piłka nożna

PAP/Leszek Szymański

Piłkarska reprezentacja Polski nie zagra w tegorocznych mistrzostwach świata. W finale baraży w Sztokholmie podopieczni Jana Urbana przegrali ze Szwecją 2:3. Decydującą bramkę zdobył w 88. minucie Viktor Gyokeres.

Szwecja - Polska 3:2 (2:1).
CZYTAJ DALEJ

Kard. Sarah: Afrykanie chcą, by Papież mówił im o Bogu

2026-03-31 19:32

[ TEMATY ]

kard. Robert Sarah

Papież Leon XIV

Afrykanie

mówił o Bogu

Vatican Media

Kard. Robert Sarah

Kard. Robert Sarah

Afrykanie nie oczekują od Papieża przemówień o ubóstwie i innych problemach. Chcą, by mówił im o Bogu, bo to Bóg jest rozwiązaniem wszystkich naszych problemów - uważa kard. Robert Sarah. Przyznaje, że bardzo się cieszy z najbliższej podróży apostolskiej Leona XIV do Afryki. „Będę miał zaszczyt mu towarzyszyć” - dodaje pochodzący z Gwinei kardynał.

Leon umocni nas w wierze
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję