Bogactwo składników miodu i czosnku – połączenie związków siarki, olejków eterycznych, alliny z fitocydami i witaminą C – tworzy miksturę, której działanie zwiększa przepływ krwi, a równocześnie poprawia pracę organów trawiennych. Połączenie czosnku z miodem przynosi lepsze efekty zdrowotne w przypadku chorób serca i całego układu krwionośnego niż oddzielne stosowanie samego miodu czy też czosnku.
Miód i czosnek łączymy w następujący sposób: 200 g obranego i bardzo rozdrobnionego czosnku wkładamy do słoika, który od razu zakręcamy. Po 20 min, w czasie których pod wpływem powietrza składniki czosnku zaczną wydzielać swoje właściwości, zawartość słoika zalewamy spirytusem w takiej ilości, aby alkohol całkowicie pokrywał rozdrobniony czosnek. Po dokładnym zakręceniu słoika wielokrotnie nim potrząsamy i odstawiamy go w ciepłe miejsce. Każdego dnia kilkakrotnie potrząsamy słoikiem. Po upływie 3 tygodni nalewkę przecedzamy przez sitko, a następnie dodajemy do niej taką ilość miodu gryczanego bądź rzepakowego, ile jest nalewki w słoiku.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Zażywamy po jednej łyżeczce tego roztworu, z tym że przed użyciem dodajemy go do szklanki wody.
Reklama
Przyjmowanie tej mikstury systematycznie przez kilka miesięcy 3-4 razy dziennie niekiedy już po 3 miesiącach zmniejsza o ok. 66% objawy chorób naczyń krwionośnych. Dalsze systematyczne jej stosowanie przynosi poprawę zdrowia. Minimalna dobowa dawka to 3-4 łyżki tej mikstury. Większa częstotliwość przyjmowania przyspiesza powrót do zdrowia.
To, co tu zostało podane, dotyczy stosowania miodu i czosnku. Niezależnie od tego należy stosować odpowiednią dietę, dbać o umiarkowany wysiłek i ruch. O wytrwałości i systematyczności nie będę wspominał, gdyż każdy chory, jeżeli zależy mu na wyzdrowieniu, będzie tego przestrzegał.
Miód gryczany
Miód ten uważany jest przez wielu znawców za najlepszy z naszych polskich miodów, a z pewnością za jeden z najlepszych. Decydują o tym jego składniki. Zawiera on prawie 52% fruktozy, znaczne ilości magnezu, żelaza, a także innych pierwiastków, wśród nich takie jak: fosfor, miedź, cynk, bor, jod, kobalt. Są w nim obecne również witaminy C (2,9-11,9% w miligramie), B1, B2 i PP. Miód gryczany odznacza się też dużą kwasowością i zawiera dużą ilość, w stosunku do innych miodów, białka. Spośród dziewięciu niezbędnych do funkcjonowania naszego organizmu aminokwasów egzogennych – a więc tych, których nasz organizm nie jest w stanie wytwarzać – w miodzie gryczanym znajduje się aż osiem, a wśród nich: fenyloalanina, treonina, walina, leucyna i izoleucyna, co warunkuje bardzo wysoką wartość odżywczą tego miodu. Z polskich miodów gryczany uznawany jest też za najbogatszy w enzymy, a jeśli chodzi o właściwości antybiotyczne – porównywany jest do miodu lipowego.