Reklama

Niedziela Przemyska

50-lecie parafii Matki Bożej Pocieszenia

Parafia w Gwizdowie istnieje 50 lat. To czas budowy kościoła, rodzenia się i rozwijania parafialnej wspólnoty.

2021-10-12 12:24

Niedziela przemyska 42/2021, str. IV

[ TEMATY ]

prezentacja parafii

Archiwum parafii

Modlitwie dziękczynnej przewodniczył abp Józef Michalik, obok proboszcz parafii ks. Kazimierz Rojek i pierwszy proboszcz ks. Szymon Nosal

Modlitwie dziękczynnej przewodniczył abp Józef Michalik, obok proboszcz parafii ks. Kazimierz Rojek i pierwszy proboszcz ks. Szymon Nosal

Tegoroczne obchody 50. rocznicy rozpoczęcia budowy murowanego kościoła w Gwizdowie, która przypada 18 października, obchodziliśmy już nieco wcześniej, świętując przez dwa dni: w sobotę 17 lipca wieczorem z udziałem abp. Adama Szala i księży rodaków z naszej parafii, oraz w niedzielę 18 lipca na Sumie z udziałem abp. seniora Józefa Michalika. W sobotę abp. Szal w homilii powiedział, że mamy być dobrymi i kochać Pana Jezusa. W niedzielę wygłosił kazanie ks. Kazimierz Rojek – proboszcz parafii, w którym przypomniał historię naszej parafii, abyśmy byli wdzięczni Bogu i Jego Matce za wszystko, co się tutaj dokonało i polecali się w opiekę Matce Bożej Pocieszenia na każdy dzień.

Pełna treść tego i pozostałych artykułów z NIEDZIELI 42/2021 w wersji drukowanej tygodnika lub w e-wydaniu .

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Szkaplerzna czy Fatimska…?

2021-10-05 10:33

Niedziela małopolska 41/2021, str. IV

[ TEMATY ]

Tarnów

prezentacja parafii

Anna Bandura/Niedziela

Kaplicę hrabiny przeobrażono w kościół

Kaplicę hrabiny przeobrażono w kościół

Co ma wspólnego Fatimska Pani z karmelitami? Patrząc na historię objawień i życie pastuszków, okazuje się, że to szkaplerz – obok Różańca ma przynieść obronę wszystkim narodom – mówi o. Roman Tupaj, karmelita i proboszcz parafii Matki Bożej Fatimskiej w 20. rocznicę erygowania lipińskiej parafii.

Wśród starych lip, nieopodal rybnych stawów, Stawu Lipińskiego, na końcu długiej, zielonej alei stoi murowany dwór. Niegdyś własność hrabiny Joanny Lubienieckiej, dziś okazała budowla należy do karmelitów. – Wchodząc i wychodząc z klasztoru, należy się ukłonić Matce Bożej – wyjaśnia przeor, wskazując na postawiony na kolumnie bramy wjazdowej pomnik Matki Bożej Szkaplerznej. – Robi to każdy karmelita – dodaje z uśmiechem. Zjawiskowa figura Maryi stanęła tu rok temu, gdy z inicjatywy zakonników Matkę Bożą Szkaplerzną ogłoszono patronką Lipin i wszystkich mieszkańców wsi. – Jednak to nie Matka Szkaplerzna, ale Maryja z Fatimy patronuje parafii – wyjaśnia kapłan i rozpoczyna opowieść...

CZYTAJ DALEJ

Abp Depo: Jan Paweł II pokazał nam siłę i znaczenie modlitwy

2021-10-23 08:02

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

Episkopat News

O sile i znaczeniu modlitwy w życiu św. Jana Pawła II na wszystkich etapach jego powołania mówił w kazaniu podczas Mszy św. 22 października metropolita częstochowski abp Wacław Depo. Liturgię sprawowali biskupi polscy z III grupy składającej wizytę "ad limina Apostolorum" w Watykanie.

Abp Depo przywołał postać bł. Stefana kardynała Wyszyńskiego i jedno z jego kazań nt. kłamstwa i prawdy, wygłoszone 25 września 1961. Powiedział wówczas: „Jak bardzo komplikuje się nasze życie społeczne przez kłamstwo, przez zwyczaj kłamstwa i przez ducha kłamstwa. Przyjdą trudne chwile, gdy prawda będzie bardzo potrzebna, ale wówczas ludzie, przyzwyczajeni do kłamstwa, powiedzą: a może i to jest kłamstwem?".

CZYTAJ DALEJ

Sympozjum józefologiczne w WSD

2021-10-23 14:57

[ TEMATY ]

Częstochowa

Wyższe Seminarium Duchowne

sympozjum józefologiczne

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

„Idźcie do Józefa”, to temat sympozjum józefologicznego, które odbyło się 23 października w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie.

Wydarzenie, w którym wzięli udział m.in.: klerycy, osoby życia konsekrowanego, katecheci rozpoczęło się Mszą św. w kościele seminaryjnym Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana, której przewodniczył ks. prał. Ryszard Selejdak, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie. – Św. Józef przemawia do nas najpełniej przez milczenie. Jest wielkim świętym patronem Kościoła powszechnego. Jest dla każdego z nas przykładem opieki, cierpliwości, cichości, modlitwy, zaufania, wiary oraz posłuszeństwa woli Bożej. Każdy z nas coś z tych przymiotów św. Józefa powinien w swoim życiu realizować – powiedział na początku Eucharystii ks. Selejdak.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję