Reklama

Kultura

Inwestycje w kulturę

Coraz chętniej mecenasami wysokiej kultury stają się spółki Skarbu Państwa.

Niedziela Ogólnopolska 28/2021, str. 40-41

Artur Stelmasiak

Mecenasem najpopularniejszej ekspozycji w Muzeum Narodowym w Warszawie jest Polska Grupa Energetyczna

Mecenasem najpopularniejszej ekspozycji w Muzeum Narodowym w Warszawie
jest Polska Grupa Energetyczna

Polska Grupa Energetyczna (PGE) podpisała umowę z Muzeum Narodowym w Warszawie, na podstawie której obejmie mecenatem jedną z największych wystaw polskiego malarstwa w kraju, czyli Galerię Sztuki XIX wieku. – Mecenat PGE to bardzo dobra decyzja, bo spośród wszystkich naszych ekspozycji ta wystawa cieszy się najwyższą frekwencją – podkreśla prof. Łukasz Gaweł, dyrektor Muzeum Narodowego.

Dzięki wsparciu strategicznego partnera będą możliwe modernizacja wystawy, a także kampanie medialne promujące wystawę wśród młodszych odbiorców. – Ta ekspozycja stanowi bogatą panoramę polskiej sztuki, spośród której najsłynniejsze są: Bitwa pod Grunwaldem Jana Matejki, ale także Portret Leonii Blühdorn Henryka Rodakowskiego, Śmierć Ellenai Jacka Malczewskiego, Patrol powstańczy Maksymiliana Gierymskiego czy Babie lato Józefa Chełmońskiego. To dzieła najwyższej klasy, które niezmiennie cieszą się zainteresowaniem – mówi prof. Agnieszka Rosales-Rodríguez, kuratorka z Muzeum Narodowego.

Nowe formy edukacji

Reklama

Początek prac nad modernizacją ekspozycji zaplanowano na jesień. Na stałą ekspozycję powróci kolekcja pasteli Stanisława Wyspiańskiego. Ze względu na surowe wymogi konserwatorskie, wynikające z kruchości papierowego podłoża i delikatności techniki, prace artysty będą jednak prezentowane rotacyjnie, w kilku układach. – To dla nas zaszczyt, że zostaliśmy wybrani przez jedną z najważniejszych instytucji kultury w Polsce – mówi Niedzieli Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej. – Cieszę się, że nasza współpraca będzie się koncentrować wokół nowej odsłony jednej z najbardziej znanych kolekcji sztuki polskiej, a dzięki naszemu wsparciu Muzeum Narodowe będzie mogło m.in. rozwijać nowoczesne formy edukowania i informowania o swoich zasobach – dodaje.

PGE Polska Grupa Energetyczna to jeden z największych koncernów należących do spółek Skarbu Państwa. Od lat wspiera kilkanaście filharmonii w całej Polsce, co okazało się bardzo ważne szczególnie w trudnym czasie pandemii, kiedy to wspierała muzyczne wydarzenia on-line. – Przede wszystkim staramy się dotować instytucje kultury w tych rejonach Polski, gdzie prowadzimy swoją działalność. W ten sposób staramy się realizować społeczną odpowiedzialność biznesu – mówi Małgorzata Babska, rzeczniczka prasowa Grupy Kapitałowej PGE.

Obowiązek biznesu

Obok PGE również inne wielkie polskie koncerny wspierają kulturę narodową. Choć Orlen nastawił się głównie na mecenat sportowy, to wspiera także liczne festiwale oraz Teatr Wielki – Operę Narodową. Swoje mecenaty kultury ma także Lotos i PGNiG. Miedziowy gigant KGHM wspiera natomiast m.in. Operę Wrocławską i Zamek Królewski w Warszawie. Dzięki tej współpracy Zamek może zwiększać liczbę eksponatów na ekspozycji stałej. – Zgromadzone na Zamku zabytki świadczą o wspaniałej polskiej historii, a dzięki wsparciu KGHM nasza kolekcja stale się powiększa i może być udostępniana szerokiej publiczności – zwraca uwagę prof. Wojciech Fałkowski, dyrektor Zamku Królewskiego.

Mecenat największych polskich firm nad wysoką kulturą jest również dbaniem o prestiż spółek. Bez wsparcia najwspanialsze polskie muzea, filharmonie i teatry musiałyby znacznie skromniej prowadzić swoją działalność. – Nasz mecenat wynika zarówno z potrzeby serca, jak i z poczucia obowiązku. To normalne, że duże spółki Skarbu Państwa wspierają takie dziedziny kultury narodowej, które z założenia nie są dochodowe – wyjaśnia Wojciech Dąbrowski, prezes Grupy PGE.

2021-07-05 19:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Bp Solarczyk: jakiej chcemy Polski, zależy od nas samych

2021-09-28 21:47

[ TEMATY ]

Bp Marek Solarczyk

Karol Porwich/Niedziela

Jakiej chcemy Polski, zależy od nas samych – mówił biskup Marek Solarczyk, który celebrował mszę świętą w kościele św. Stefana w Radomiu. Każdego 28. dnia miesiąca w świątyni kościele wierni będą gromadzić się na wspólnej modlitwie za Polskę i zgłębiać wciąż aktualne nauczanie Prymasa Tysiąclecia. Wspólna modlitwa była również inauguracją spotkań formacyjnych członków Akcji Katolickiej Diecezji Radomskiej.

Ks. Andrzej Jędrzejewski, proboszcz parafii św. Stefana i asystent diecezjalny Akcji Katolickiej wyraził radość, że „trwamy w radosnym dziękczynieniu za beatyfikację kard. Wyszyńskiego tak bardzo wyczekiwaną i wymodloną”. - To on mówił, że kocha Ojczyznę bardziej niż własne serce, dlatego jest dla nas szczególnym patronem Ojczyzny i orędownikiem spraw kraju. Taka intencja właśnie dzisiaj nas gromadzi. Dziękujemy za dar beatyfikacji, ale i prosimy o Boże błogosławieństwo dla Polski - mówił ks. Jędrzejewski, witając wiernych i członków Akcji Katolickiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję