Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Nie jesteś sama

W każdą ostatnią sobotę miesiąca kobiety z diecezji zamojsko-lubaczowskiej gromadzą się w sanktuarium św. Marii Magdaleny w Biłgoraju.

Niedziela zamojsko-lubaczowska 26/2021, str. IV

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Joanna Ferens

Uczestnicy pielgrzymki kobiet na Jasną Górę

Uczestnicy pielgrzymki kobiet na Jasną Górę

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Podczas ostatniego spotkania wspominano ogólnopolskie spotkanie kobiet na Jasnej Górze, które – ze względu na obostrzenia sanitarne – odbyło się w bardzo okrojonym zakresie. W kaplicy cudownego obrazu Pani Jasnogórskiej zgromadziły się reprezentacje duszpasterstw diecezjalnych oraz wspólnot kobiet. Spotkanie rozpoczęło się od procesji z relikwiami świętych kobiet, które przywiozły reprezentantki poszczególnych diecezji. Mszy św. koncelebrowanej przez duszpasterzy kobiet przewodniczył bp Wiesław Szlachetka, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. duszpasterstwa kobiet. Ważnym momentem tego spotkania było przekazanie przez księdza biskupa wszystkim obecnym delegacjom różańców z prośbą, aby przekazywać je z „rąk do rąk” i modlić się w intencji kobiet oraz przyszłorocznej pielgrzymki na Jana Górę, która ma się odbyć 22 maja 2022 r.

Zawierzyć Matce Bożej

Ksiądz Karol Jędruszczak, diecezjalny duszpasterz kobiet, który przewodniczył modlitwie w biłgorajskim sanktuarium, podczas Mszy św. przekazał na ręce kobiet właśnie ten otrzymany na Jasnej Górze różaniec. W rozmowie tłumaczył, czemu ma służyć ta inicjatywa różańcowa. – Podczas pielgrzymki chcieliśmy zawierzyć się Matce Bożej i oddać Jej swoje życie, a także pokłonić się Tej, dzięki której nie jesteśmy sami. I to właśnie słowa „Nie jesteś sama” były hasłem tegorocznej pielgrzymki i to one będą towarzyszyć nam przez cały rok. Obecność Boga i Maryi w życiu kobiety będzie się przejawiać w tym roku przez modlitwę różańcową. Na Jasnej Górze otrzymaliśmy różaniec dla naszej diecezji, który ma być przekazywany „z rąk do rąk”, z parafii do parafii, od kobiety do kobiety, aby modlić się w intencji kobiet naszej ojczyzny. Chcemy omadlać wszystkie sprawy pań. Ta inicjatywa ma nas jednoczyć aż do przyszłorocznej pielgrzymki. W naszej diecezji różaniec będzie przekazywany od parafii do parafii, od sanktuarium do sanktuarium. Do akcji włączyły się już Krasnobród i Górecko Kościelne. Parafia, która kończy modlitwę różańcową, będzie przywoziła różaniec do sanktuarium św. Marii Magdaleny w Biłgoraju w ostatnią sobotę miesiąca na Mszę św. dla kobiet i będzie przekazywała go kolejnej parafii, która różaniec zabierze na kolejny miesiąc. W ten sposób zechcemy ogarnąć modlitwą różańcową całą naszą diecezję. Ten różaniec będzie przekazywany, więc na pewno będzie okazja, aby się na nim pomodlić. W każdej parafii oczywiście będą wyznaczone panie odpowiedzialne za opiekę nad nim i jeśli ktoś nawet nie dotknie tego konkretnego różańca, to istotą jest wspólna modlitwa i bycie ze sobą, troska, aby żadna kobieta nie czuła, że jest sama – wyjaśniał.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Dar pielgrzymowania

W pielgrzymce na Jasną Górę wzięły udział, wraz z duszpasterzem, Ewa Fusiarz, Agnieszka Złamańska i Iwona Siwiela, które podzieliły się swoimi refleksjami i przeżyciami z pielgrzymki oraz wyjaśniały, jakie owoce przyniosło jasnogórskie spotkanie w ich życiu.

O wartości duszpasterstwa kobiet i potrzebie wspólnej formacji mówiła Agnieszka Złamańska, która tłumaczyła, dlaczego warto się formować właśnie w ten sposób i włączyć w spotkania oraz modlitwę duszpasterstwa kobiet. – Ta pielgrzymka była dla mnie wyjątkowym przeżyciem, a szczególną wartością była łączność z innymi wspólnotami. Hasło „Nie jesteś sama” jest dla mnie bardzo mocne, dlatego że wiem, iż cały czas jestem z Maryją, ale są ze mną również inne kobiety, które też przeżywają różne problemy, i dzięki temu wiemy, że nie jesteśmy w nich same. Apel płynący z Jasnej Góry skierowany jest do wszystkich kobiet, jednak nie wszystkie kobiety są w jakiejkolwiek wspólnocie. Dlatego tutaj ze swoją propozycją wychodzi duszpasterstwo kobiet, które jest otwarte dla każdej z nas. Z pewnością wielkim umocnieniem jest Eucharystia i skierowane na niej do nas słowo Boże, jest to również wyjątkowa formacja ukierunkowana na rozwój duchowy kobiety. Bardzo ważną częścią tej formacji jest spotkanie z innymi kobietami, aby każda z nas mogła zobaczyć, że w swoim życiu nie jest sama – zaznaczała.

Reklama

– Pojechałam na Jasną Górę do swojej Mamy. Myślę, że nic piękniejszego nie mogło mi się przydarzyć, i dziś czuję pokój i błogość w sercu. Nigdy też nie byłam tak blisko Maryi, więc chwała Panu za ten dzień i za tę możliwość. Miałyśmy również okazję spotkać się z innymi kobietami, od których bije niesamowite ciepło i życzliwość. Chcemy teraz włączyć się w modlitwę różańcową, ponieważ to fundament, a tam, w Częstochowie, poproszono nas, abyśmy motywowały inne kobiety i również księży do wspólnej modlitwy na tym różańcu, gdyż każdy z nas może być apostołem, ale duszpasterzem tylko ksiądz. Jeśli on widzi, że jego powołanie przynosi owoce, to ono też się coraz piękniej buduje. A wszyscy wiemy, że Msza św. to wielka uczta i skoro dano nam duszpasterza, który gotów jest co miesiąc poświęcić nam swój czas, to nie wyobrażam sobie, aby mogło nas tam zabraknąć. Te comiesięczne spotkania to dla nas wyjątkowy dar – tłumaczyła Ewa Fusiarz.

Serce pełne pokoju

Iwona Siwiela wskazała, że pielgrzymowanie na Jasną Górę przyniosło jej dar pokoju. – Udział w pielgrzymce był dla mnie wielkim wyróżnieniem, bo byłam przedstawicielką tysięcy kobiet naszej diecezji. Było to dla mnie szczególnie istotne wydarzenie, gdyż czuję się dziś bardzo umocniona, a spotkanie z Matką Najświętszą dało mi niezwykły pokój w sercu. Chcę jeszcze dodać, że duszpasterstwo kobiet nie jest skierowane tylko do dorosłych, ale zapraszamy do wspólnej modlitwy wszystkie kobiety, bez względu na wiek, również młode dziewczyny, nastolatki. Jest to wielkie umocnienie i wsparcie, bo tutaj dostajemy to, co w danym momencie jest nam bardzo potrzebne. Zachęcam do tej pięknej formacji, która przynosi cudowne owoce – wskazała.

Reklama

– Myślę, że dzięki spotkaniu na Jasej Górze odkryłem większy sens naszych comiesięcznych spotkań i wspólnej modlitwy. We mnie, dzięki Duchowi Świętemu, rozgorzało pragnienie, aby podjąć w naszym diecezjalnym duszpasterstwie kolejne kroki, by zacząć formować nasze panie. I planujemy rozpocząć taką formację od września. Dla mnie to było bardzo ważne, że tam, u tronu Pani Jasnogórskiej zobaczyłem silne kobiety z całego kraju, żywe wspólnoty kobiet, i mam nadzieję, że dzięki tej modlitwie różańcowej w naszej diecezji również powstaną takie grupy, panie przybliżą się do Pana Boga, gdyż wierzę, że ten różaniec będzie działał jednocząco. Dlatego z tego miejsca chcę podziękować wszystkim kobietom, które już uczęszczają na comiesięczne Msze św., a także Ewie, Agnieszce i Iwonie, które reprezentowały naszą diecezję na Jasnej Górze i zawierzyły wszystkie kobiety z naszej diecezji Pani Jasnogórskiej. Zachęcam wszystkie panie do wspólnej modlitwy i do śledzenia naszych kont w mediach społecznościowych oraz strony internetowej kierunekniebo.pl, gdzie znajduje się ogólnopolska formacja dla kobiet. Warto zawierzać się Matce Bożej, abyście nigdy nie były same – powiedział ks. Jędruszczak.

Modlitwa ta będzie się odbywała w poszczególnych parafiach naszej diecezji, a od 29 maja do 26 czerwca miejscem spotkań różańcowych było sanktuarium św. Marii Magdaleny w Biłgoraju.

2021-06-22 14:25

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Czaja do pielgrzymów: musimy spotykać się w wierze

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Bożena Sztajner/Niedziela

„Zanim pójdziemy głosić Jezusa w misji ad gentes, to najpierw musimy się spotykać w wierze” – powiedział bp Andrzej Czaja do pielgrzymów 15 sierpnia w Kamieniu Śląskim. W tegorocznej jubileuszowej 40. pieszej pielgrzymce opolskiej na Jasną Górę idzie ponad 1300 osób.

Zdaniem kaznodziei, u podstaw hymnu uwielbienia „Magnificat”, które sprawia, że Bóg króluje w sercu Maryi odtąd już stale, jest spotkanie. „Pierwsze spotkanie Maryi z Elżbietą spowodowało, że poruszyło się dzieciątko w jej łonie. Taki jest owoc spotkania człowieka z człowiekiem, coś się porusza, coś się budzi. Duch Święty wypełnia spotkanie, jeśli się spotyka dwóch ludzi wierzących w Boga” – zaznaczył.

CZYTAJ DALEJ

Pogrzeb bez Mszy św. w czasie Triduum Paschalnego

[ TEMATY ]

duszpasterstwo

pogrzeb

Eliza Bartkiewicz/episkopat.pl

Nie wolno celebrować żadnej Mszy świętej żałobnej w Wielki Czwartek - przypomina liturgista ks. Tomasz Herc. Każdego roku pojawiają się pytania i wątpliwości dotyczące sprawowania obrzędów pogrzebowych w czasie Triduum Paschalnego i oktawie Wielkanocy.

Ks. Tomasz Herc przypomniał, że w Wielki Czwartek pogrzeb odbywa się normalnie ze śpiewem. Nie wolno jednak tego dnia celebrować żadnej Mszy Świętej żałobnej. W kościele sprawuje się liturgię słowa i obrzęd ostatniego pożegnania. Nie udziela się też uczestnikom pogrzebu Komunii świętej.

CZYTAJ DALEJ

Zatęsknij za Eucharystią

2024-03-28 23:37

Marzena Cyfert

Mszy Wieczerzy Pańskiej przewodniczył bp Maciej Małyga

Mszy Wieczerzy Pańskiej przewodniczył bp Maciej Małyga

Tęsknimy za różnymi rzeczami (…) Czy kiedyś jednak tęskniłem za przyjęciem Komunii świętej? To jest chleb pielgrzymów przez świat do królestwa nie z tego świata – mówił bp Maciej Małyga w katedrze wrocławskiej.

Ksiądz biskup przewodniczył Mszy Wieczerzy Pańskiej. Eucharystię koncelebrowali abp Józef Kupny, bp Jacek Kiciński oraz kapłani z diecezji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

iv>

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję