Reklama

Obserwator

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

SKANDAL
Propagandą w dzieci

Gdy media ujawniły sprawę udziału grupy uczniów w politycznym spotkaniu z cyklu „Tour de Konstytucja” w Dobczycach k. Myślenic, było wiadomo, że sprawa nie rozejdzie się po kościach. Dzieci przyprowadzone tam przez nauczycieli musiały wysłuchać propagandy spod znaku KOD, strajku kobiet i Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia” nt. prawa do aborcji, pogróżek pod adresem prezydenta RP, krytyki rządu, itp. W sieci znalazły się nagrania z wizerunkiem dzieci, które organizatorzy wykorzystali do celów propagandowych. Widać, jak na plac wchodzi grupa maluchów, które witane są gromkimi okrzykami i otrzymują chorągiewki, a nauczycielki – egzemplarze konstytucji. Dzieci zachęcane są do skandowania: „konstytucja!”. Małopolskie Kuratorium Oświaty zbadało sprawę. Nauczyciele, którzy przyprowadzili uczniów na spotkanie, zrobili to bez wiedzy rodziców. Propozycję udziału wysunęła jedna z nauczycielek, a dyrektor szkoły wyraziła zgodę. Do pomysłu włączyły się dwie kolejne nauczycielki. Sprawa trafi teraz do komisji dyscyplinarnej. Nauczyciele, którzy zaprowadzili dzieci na spotkanie, oraz dyrektor, która wydała na to zgodę, muszą się liczyć z pociągnięciem do odpowiedzialności.
j.k.

DEMOGRAFIA
Jak wyjść z pułapki

Zaprezentowany przez premiera Mateusza Morawieckiego projekt Strategii Demograficznej 2040 zakłada wyjście z pułapki niskiej dzietności i zbliżenie się do poziomu gwarantującego zastępowalność pokoleń. Ma to być osiągnięte przez likwidację barier zniechęcających do posiadania dzieci. Jak podkreśla Morawiecki, żaden wcześniejszy rząd nie podjął tego wyzwania, choć mierzymy się z nim i będziemy się mierzyć przez dziesięciolecia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Program obejmuje wsparcie dla rodzin i zmiany w kodeksie pracy. Chodzi m.in. o ochronę przed zwolnieniem z pracy obojga rodziców dzieci do 4. roku życia czy mieszkanie bez wkładu własnego. Część przedsięwzięć jest związana z programem Polski Ład. Projekt będzie konsultowany z różnymi grupami społecznymi.
j.k.

Reklama

PRZED BEATYFIKACJĄ
Skromnie, ale godnie

Biorąc pod uwagę sytuację epidemiczną, w beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego i m. Róży Czackiej 12 września w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie będzie mogło wziąć udział ok. 7-8 tys. ludzi – poinformował metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. – Uroczystość ma być skromna, godna i zgodna z obostrzeniami – wyjaśnił. 2,5 tys. uczestników wydarzenia zmieści się w kościele, nieco ponad tysiąc w dolnej kondygnacji budynku i 3,5 tys. przed nim. Jedną trzecią zaproszonych osób będą stanowić koncelebransi, a wśród nich delegacja biskupów z Watykanu, księża wyświęceni przez kard. Wyszyńskiego oraz ci, którzy z nim współpracowali. Kolejną grupą będą tzw. VIP-y oraz goście związani z kard. Wyszyńskim i m. Czacką. Trzecia grupa to przedstawiciele duchowieństwa i ludzi świeckich z poszczególnych diecezji.
w.d.

PŁOCK
Figura wróciła

Po 70 latach na Wzgórze Tumskie wróciła figura Maryi. Figurę Matki Bożej nad Wisłą ufundowała rodzina Górnickich w 1886 r. Stanisław Górnicki był przemysłowcem, chciał w ten sposób podziękować Maryi za to, że uratowała go przed utopieniem się w rzece, gdy chciał przejść przez jej zamarzniętą taflę zimą. Na przełomie lat 40. i 50. XX wieku figurę zdemontowały władze komunistyczne. Teraz wróciła na swoje miejsce, a jej poświęcenia dokonał ks. Stefan Cegłowski, proboszcz parafii katedralnej w Płocku. Powrót stał się możliwy dzięki współdziałaniu grupy płocczan, m.in. członków Towarzystwa Technicznego w Płocku, które wspólnie z płocką filią Politechniki Warszawskiej wykonało projekt techniczny oraz projekt zagospodarowania terenu. Figura została odtworzona z marmuru na podstawie zachowanych zdjęć w częstochowskiej pracowni. Stanęła na starym postumencie, na którym znajduje się napis: „O Maryo, bez grzechu poczęta, módl się za nami, którzy się do Ciebie uciekamy”.
w.d.

Reklama

PAPIEŻ DO POLAKÓW
Owoce modlitwy

W czasie audiencji ogólnej Franciszek życzył wiernym, aby okres letni był wspaniałą okazją do kontemplowania Boga w dziełach stworzenia. – Pozdrawiam serdecznie Polaków. Jest was tak wielu! – podkreślił Ojciec Święty. – Apostoł Narodów, św. Paweł, zachęca nas: „Nieustannie się módlcie”. Modlitwa jest naszą życiową koniecznością, ponieważ jest oddechem duszy. Jaka modlitwa, takie życie: stan naszej duszy i nasze czyny. Niech osobista, zażyła, serdeczna rozmowa z Chrystusem pomaga wam być zawsze blisko Boga i znajdować odpowiedzi na nurtujące was pytania, kwestie do rozwiązania i problemy, które was niepokoją.
j.k.

WARSZAWA
Ofiary Czerwca ’76

Senat RP uczcił 45. rocznicę protestów, które miały miejsce w 1976 r. W uchwale podkreślono, że wydarzenia z 25 czerwca były kolejnym heroicznym zrywem Polaków przeciwko komunistycznej władzy, będącym reakcją na zapowiedź wprowadzenia drastycznych podwyżek cen żywności. Protesty – do najważniejszych doszło w Radomiu, Ursusie i Płocku – objęły ponad 90 zakładów pracy w 24 województwach. W trakcie walk milicji z demonstrantami zginęły 2 osoby: Jan Łabęcki i Tadeusz Ząbecki, a w wyniku pobicia przez policjantów – Jan Brożyna. Przeprowadzono masowe aresztowania, a uczestników demonstracji poddawano represjom. Zatrzymanych brutalnie bito na tzw. ścieżce zdrowia. Za ofiarę tych wydarzeń należy również uznać ks. Romana Kotlarza, który pomagał protestującym. Po tych wydarzeniach jego prześladowania się nasiliły, a okoliczności śmierci nigdy nie wyjaśniono.
j.k.

WATYKAN
Błogosławiona Róża

Papież Franciszek podpisał zgodę na promulgację dekretu o heroiczności cnót m. Anieli Róży Godeckiej. Aniela urodziła się w 1861 r. w Korczewie (Rosja) jako najstarsze dziecko Natalii Bachtysto i Jana Godeckiego, lekarza powiatowego. Po ukończeniu Instytutu Mikołajewskiego w Moskwie pracowała jako prywatna nauczycielka w guberni mińskiej (obecnie Białoruś), a następnie w Wilnie. Wstąpiła do Zgromadzenia Córek Najczystszego Serca Najświętszej Maryi Panny (siostry sercanki). Przełomowe w jej życiu było spotkanie z bł. Honoratem Koźmińskim, kapucynem. To on pokazał jej trudną sytuację robotnic fabrycznych i poprosił, by im pomogła. 4 października 1888 r. powstało nowe zgromadzenie zakonne: Małe Siostry Niepokalanego Serca Maryi. Po śmierci Koźmińskiego w 1916 r. Aniela Róża Godecka przeniosła dom generalny z Nowego Miasta nad Pilicą do Częstochowy i tu mieszkała przez 20 ostatnich lat swojego życia. Zmarła 13 października 1937 r. w Częstochowie.
B.Cz.

Reklama

KONIEC DYSPENSY
Nie ma katolika bez niedzielnej Mszy św.

Od 20 czerwca we wszystkich polskich diecezjach zostały zniesione dyspensy od obowiązku uczestniczenia we Mszy św. Duchowe uczestnictwo już nie wystarczy, aby spełnić obowiązek niedzielny ochrzczonego. Takim jest jedynie uczestnictwo rzeczywiste – duchowe i fizyczne. Wszyscy wracamy do kościołów.

Co ta decyzja biskupów oznacza dla katolika? Ano tyle, że wszyscy ochrzczeni, którzy ukończyli 7. rok życia, mają obowiązek rzeczywistego uczestnictwa we Mszy św. w niedziele i święta nakazane. Nie wystarczy więc – mówimy oczywiście o osobach zdrowych, zdolnych do fizycznego pójścia czy dojechania do kościoła – uczestnictwo duchowe, wspomagane obserwowaniem ekranu telewizora, notebooka, tabletu czy smartfona. Z obowiązku uczestniczenia we Mszy św. niedzielnej czy w inne tzw. święta nakazane mogą zwalniać tylko poważne przyczyny jak np. choroba, piele?gnacja niemowlaków, nieustanna opieka nad chorymi, niesienie pomocy w wypadkach i kle?skach z˙ywiołowych, wykonywanie cia?głych zawodo´w, niemoz˙liwos´c´ dostania sie? do kos´cioła, a takz˙e właśnie dyspensy biskupów, wydawane ze względu na wyższe dobro wiernych.

Polscy biskupi podjęli taką decyzję z dwóch powodów. Po pierwsze – podstawową przesłanką była poprawiająca się sytuacja zdrowotna, po drugie – furtkę dla decyzji biskupów otworzyło nowe rozporządzenie sanitarne dopuszczające liczniejszą obecność wiernych na nabożeństwach. Od 26 czerwca wynosi ona 75%. Uwzględniając, że do limitu nie wlicza się w pełni zaszczepionych. Znikają więc powody, które powstrzymywały przed pójściem do kościoła, tzn. obawa przez chorobą czy to, że „nie będzie miejsca w kościele”.
p.r.

Reklama

WAKACJE
Raczej w Polsce

47% Polaków planuje spędzić urlop w Polsce, a 18% w kraju i za granicą lub tylko za granicą. Co czwarty Polak w ogóle nie planuje w tym roku wyjazdu na wakacje – wynika z badania ARC Rynek i Opinia. Sytuacja pandemiczna skomplikowała plany wakacyjne wielu polskich rodzin. Chociaż Polacy coraz bardziej tęsknią za wyjazdami, to wciąż obawiają się o swoje bezpieczeństwo zdrowotne. 30% respondentów przyznało, że wybór kierunków wakacyjnych ma związek z pandemią. Więcej niż połowa badanych uważa, że wyjazd za granicę jest dziś skomplikowany z powodu ograniczeń związanych m.in. z przemieszczaniem się, większym reżimem sanitarnym itp. 17% badanych obawia się zachorowania i leczenia za granicą. Jedynie co piąty spośród nas nie ma żadnych obaw związanych z wyjazdem za granicę. Mimo obaw w tym roku wyjazd wakacyjny planuje więcej Polaków niż rok temu. Ponad połowa badanych przyznaje, że w ubiegłym roku w ogóle nie wyjeżdżała na wakacje. W przypadku wyjazdów krajowych problemem jest wzrost kosztów.
j.k.

NOWE PŁCIE
Uniwersytecka twórczość

Uniwersytet Jagielloński tłumaczy się z kontrowersyjnej ankiety. Na stronie UJ pojawiła się ankieta, w której ankietowany miał możliwość wyboru kilku płci. Poza oczywistą odpowiedzią „kobieta” lub „mężczyzna” można było wybrać również takie opcje, jak: transkobieta, transmężczyzna i osoba niebinarna. Skąd ten pomysł? Michał Powszedniak, szef Działu ds. Bezpieczeństwa i Równego Traktowania UJ, który przygotował ankietę nt.„Badanie bezpieczeństwa i równego traktowania 2020/2021”, tłumaczy, że celem badania było określenie poziomu bezpieczeństwa i równego traktowania całej społeczności studenckiej i doktoranckiej UJ. Ponieważ badanie dotyczy takich zagadnień, jak równe traktowanie, występowanie zjawiska dyskryminacji na uniwersytecie itp., konieczne stało się uwzględnienie w nim takich zmiennych, jak płeć, tożsamość płciowa itp. Takie wskazania w ankiecie ponoć pozwalają uczestnikom wskazać, jak identyfikują się w codziennym funkcjonowaniu na uczelni.
w.d.

NIEMCY
Prawa piskląt

Uchwalono właśnie prawo zabraniające zabijania ponadsześciodniowych embrionów piskląt, które są „wrażliwe na ból od siódmego dnia”, jak również zabijania piskląt ze względu na ich płeć. Niemieccy ustawodawcy zdecydowali, że od 2022 r. zabijanie piskląt płci męskiej będzie zabronione, dlatego fermy będą zobowiązane do stosowania metod pozwalających na określenie płci piskląt przed wykluciem się, aby można było usunąć je z lęgu. Od 2024 r. metody te będą musiały być stosowane we wcześniejszym wieku piskląt, tak aby można było je wyeliminować, gdy są w mniej rozwiniętym stadium i nie odczuwają bólu. Tymczasem w Niemczech nienarodzone dzieci mogą być zabite poprzez aborcję z dowolnego powodu do 12 tygodni po poczęciu oraz z określonych prawnie powodów w późniejszym okresie ciąży. Badania opublikowane przez Stuarta Derbyshire’a w artykule zamieszczonym w Journal of Medical Ethics wskazują, że nienarodzone dziecko w 12. tygodniu życia może już odczuwać ból.
s.z.

2021-06-22 14:24

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież do młodych: to wy twórzcie przyszłość, razem z Bogiem

2024-04-19 16:20

[ TEMATY ]

młodzi

papież Franciszek

PAP/ETTORE FERRARI

Papież Franciszek

Papież Franciszek

To od was zależy przyszłość i wy macią ją tworzyć. Nie możecie być biernymi widzami - mówił papież na audiencji dla uczniów „szkół pokoju”. Przyznał, że istnieje pokusa, by nie myśleć o jutrze, lecz skupić się wyłącznie na teraźniejszości, a troskę o przyszłość delegować na instytucje lub polityków. Dziś jednak, bardziej niż kiedykolwiek dotąd, potrzeba właśnie brania odpowiedzialności za przyszłość. Potrzebujemy odwagi i kreatywności zbiorowego marzenia - mówił Franciszek.

„Drodzy chłopcy i dziewczęta, drodzy nauczyciele, marzenie to wymaga od nas czujności, a nie snu - mówił papież. - Aby je urzeczywistnić, trzeba pracować, a nie spać, wyruszyć w drogę, a nie siedzieć na kanapie. Musimy dobrze korzystać ze środków, które oferuje informatyka, a nie tracić czas na sieciach społecznościowych. Ale marzenie to urzeczywistnia się również, słuchajcie dobrze, urzeczywistnia się również poprzez modlitwę, czyli razem z Bogiem, a nie jedynie o własnych siłach”.

CZYTAJ DALEJ

Rozważania na niedzielę: Jak rozpoznać oszusta?

2024-04-19 08:48

[ TEMATY ]

rozważania

ks. Marek Studenski

Mat.prasowy

Zaczęło się dość zwyczajnie – od zakupu żelazka w jednym z domów handlowych. Piękne, błyszczące, z obietnicą trwałości i gwarancji. Niestety, rzeczywistość szybko zweryfikowała te obietnice. To moje doświadczenie stało się punktem wyjścia do głębszej refleksji o tym, jak w naszym świecie pełnym najemników i chwilowych obietnic trudno jest znaleźć prawdziwą odpowiedzialność i wsparcie.

Porównuję to do sytuacji duchowej, w której wielu mówi, że nie potrzebujemy wiary, religii, czy duchowych wartości, skupiając się wyłącznie na edukacji i umiejętnościach praktycznych. Jednak gdy życie stawia nas przed trudnymi wyzwaniami, okazuje się, że brak tych wartości odczuwamy najbardziej. W odcinku opowiem także o Sigrid Undset, noblistce, która mimo ateistycznego wychowania, odnalazła swoją duchową drogę, co znacząco wpłynęło na jej życie i twórczość.

CZYTAJ DALEJ

Konkurs biblijny dla szkół podstawowych [Zaproszenie]

2024-04-19 17:46

Karol Porwich/Niedziela

Szkoła Podstawowa nr 158 im Jana Kilińskiego w Warszawie zaprasza do udziału w VII Międzyszkolnym Konkursie Biblijnym pod tytułem „Z Biblią na co dzień”. Konkurs ma zasięg ogólnopolski i dotyczy treści związanych z czterema Ewangeliami. W ubiegłym roku wzięło w nim udział ok 150 uczestników z 27 szkół.

Tegoroczna edycja Konkursu obejmuje przypowieści Pana Jezusa zawarte w Ewangelii św. Mateusza i nosi tytuł: “Opowiesz mi historię życia Pana Jezusa?”. Zadaniem konkursowym jest przedstawienie w formie plastycznej jeden z cudów Pana Jezusa, zaś multimedialnej i literackiej wybranego przez ucznia klas 4-8 szkoły podstawowej rozdziału Ewangelii św. Mateusza - wskazują organizatorzy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję