Z racji przeżywanego jubileuszu 60-lecia święceń kapłańskich Mszy św. 20 czerwca przewodniczył bp Piotr Sawczuk. Homilię wygłosił bp Antoni Dydycz.
Odnaleźć sens życia
Ekscelencja zauważył, że w życiu kapłanów nie brakuje generalizacji i uproszczeń w stylu – ,,tacy są księża”, kiedy u jednego z nich wydarzy się cokolwiek złego. – Tego rodzaju podejście do kapłańskiej misji, może wydawać się upokarzające, ale też nie zapominajmy, że kapłaństwo ma w sobie coś z biczowania Pana Jezusa i koronowania cierniem – podkreślił bp Dydycz. Jednocześnie zapewniał o pomocy Bożej, jaka daje o sobie znać w pracy duszpasterskiej. W trakcie przedstawiania życiorysu jubilata, biskup zwrócił uwagę na jego siły i determinacje, które są niezbędne w pracy przy odnowieniu kościoła czy plebanii.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Biskup Dydycz przywołał także wyniki badań przeprowadzonych wśród 50 tys. świeckich i duchownych w latach 1972 – 2006 w USA. Postawiono wówczas pytanie: Co daje człowiekowi najwięcej szczęścia? – Odpowiedzi okazały się zaskakujące – podkreślił biskup. Socjologowie doszli do wniosku, że najszczęśliwsi są ci ludzie, którzy poświęcają się innym i w tym odnajdują sens swojego życia. – Czcigodny Jubilacie, to przecież do Ciebie odnoszą się powyższe słowa – dodał.
Wdzięczna pamięć
Biskup dziękował Bogu za pełne poświęcenia oraz służby Bogu i człowiekowi 60 lat kapłaństwa ks. Czesława. Życzył jubilatowi błogosławieństwa Bożego, opieki Matki Najświętszej i świętego patrona bł. Czesława. Słowa wdzięczności wraz z podarunkami na ręce jubilata złożyli kapłani, w tym miejscowy proboszcz ks. Bernard Toruński z wikariuszem ks. Rafałem Romańczukiem, oraz przedstawiciele parafii, władzy parlamentarnej i Akcji Katolickiej.
W uroczystości wzięli udział kapłani na czele z biskupami Piotrem Sawczukiem i Antonim Dydyczem, przedstawiciele władz, szkoły, ministranci, parafianie i goście. Nie zabrakło także dziekana węgrowskiego oraz kapłanów przeżywających w tym roku swój jubileusz święceń kapłańskich.
Ksiądz Czesław Józef Mazurek urodził się 20 lipca 1933 r. w Sętkach, gdzie uczęszczał do szkoły podstawowej. Ukończył Niższe Seminarium Salezjańskie w Marszałkach, a następnie wstąpił do salezjańskiego nowicjatu. W 1952 r. przeniósł się do Wyższego Seminarium Duchownego w Siedlcach, w którym ukończył studia. Święcenia kapłańskie przyjął 27 maja 1961 r. z rąk bp. Ignacego Świrskiego. Kolejne miejsca jego pracy duszpasterskiej wypełniał wikariat w: Prostyni, Łukowie, Siedlcach (parafia św. Stanisława). Następnie był administratorem i proboszczem parafii w Wirowie, po czym został zarządcą filii duszpasterskiej w parafii w Szczałbie. Po 7-letnim sprawowaniu urzędu proboszcza we wspomnianej parafii, został mianowany proboszczem kościoła św. Wawrzyńca w Korytnicy, gdzie przebywa od 33 lat. Ksiądz Czesław był członkiem komisji ds. administracji i finansów pierwszego synodu diecezji drohiczyńskiej, wicedziekanem oraz dziekanem dekanatu węgrowskiego. Został mianowany kanonikiem honorowym, następnie kanonikiem gremialnym kolegiackiej kapituły węgrowskiej oraz kapelanem Jego Świątobliwości.