Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Miejsce dla młodzieży

Caritas diecezji od sierpnia 2019 r. realizuje projekt pn. „Czas na Młodzież 2019”.

Niedziela zamojsko-lubaczowska 22/2021, str. I

[ TEMATY ]

Caritas

Ks. Krzysztof Hawro/Niedziela

Poświęcenia obiektu dokonał pasterz diecezji

Poświęcenia obiektu dokonał pasterz diecezji

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W ramach projektu podjęto wiele działań, które skierowane były do młodzieży w wieku 16-29 lat, mieszkającej na terenie diecezji, a żyjącej na co dzień w pobliżu Zamościa, Tomaszowa Lubelskiego, Lubaczowa, Biłgoraja i Hrubieszowa. W szereg działań, mających na celu podniesienie kompetencji społecznych, angażowali się wolontariusze Caritas poprzez cykl szkoleń, warsztatów, spotkań indywidualnych z opiekunami oraz przy realizacji projektów społecznych w czteroosobowych grupach. Widzialnym owocem projektu jest powstanie w siedzibie Caritas przy ul. Matejki 21 w Zamościu Centrum Młodzieżowej Aktywności. Zostało ono poświęcone 12 maja przez bp. Mariana Rojka.

Oddanie centrum do użytku jest konkretnym zwieńczeniem projektu, o czym powiedział ks. Marin Jakubiak, dyrektor Caritas diecezji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Zwieńczenie jest widoczne w sposób materialny i fizyczny. Budynek został wyremontowany i dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Chcemy, aby tutaj w przyszłości odbywały się spotkania, które mają pomóc w koordynacji pracy wolontariatu, zarówno na poziomie diecezjalnym, rejonowym, jak i też projektów ogólnopolskich – wskazał ksiądz dyrektor.

Satysfakcji z oddania do użytku Centrum Młodzieżowej Aktywności nie ukrywał bp Marian Rojek, który wskazał, że w dzisiejszych okolicznościach stanowi ono potrzebną przestrzeń do integracji młodzieży.

Reklama

– Cieszę się, że taki obiekt powstał, dzisiaj został poświęcony i oddany w tym czasie, kiedy młodzi ludzie potrzebują pomocy z zewnątrz, by mogli spotykać się, nawiązywać relacje, integrować. To jest właśnie to miejsce i ten obiekt, wpisany w projekt ogólnopolski, a realizowany w diecezji, w naszym mieście. Sercem tego dzieła są wolontariusze, a więc osoby, które są, mają czas i w tym się realizują – podkreślił bp Rojek.

W projekcie „Czas na Młodzież 2019” uczestniczyło łącznie 1050 osób z 7 diecezji, z czego ponad 400 wolontariuszy pochodzi z naszej diecezji. W tej grupie jest 169 osób z różnym rodzajem niepełnosprawności. To rekord w skali kraju, o czym powiedziała Maja Winiarska-Czajkowska, ekspert merytoryczny projektu.

W uroczystości poświęcenia centrum wziął także udział wicedyrektor Caritas Polska, o. Cordian Szwarc, franciszkanin, który podkreślił, że projekt był niezwykle potrzebny w czasie pandemii i kluczową rolę w jego realizacji odegrała diecezja.

2021-05-26 08:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek pozdrowił „Caritas Polska”

[ TEMATY ]

Caritas

Franciszek

Szczególne błogosławieństwo dla delegacji Caritas Polska, która przybyła wraz z młodzieżą z Syrii, skierował Franciszek podczas dzisiejszej audiencji ogólnej w Watykanie, pozdrawiając Polaków.

"Pozdrawiam serdecznie Polaków, a szczególnie delegację Caritas Polska wraz z młodzieżą z Syrii, przybyłych do Rzymu specjalnym busem, mobilną ambasadą Young Caritas, którzy inicjują kampanię uwrażliwienia społeczeństwa na problemy ludzi najbiedniejszych, promują wolontariat młodzieży, akcję informacyjną i pomoc dla ofiar prześladowań w Syrii. Duchowym znakiem projektu Bus Young Caritas będzie peregrynacja Obrazu Matki Bożej z Aleppo. W nabożeństwach majowych zawierzajcie Maryi, Królowej Polski, sprawy całego Kościoła, Ojczyzny i waszych rodzin. Proście o pokój na świecie, a zwłaszcza na Bliskim Wschodzie. Z serca wam błogosławię" - powiedział papież.
CZYTAJ DALEJ

Znaki ingresu. Jakie szaty i przedmioty towarzyszą objęciu posługi biskupa krakowskiego?

2025-12-18 21:39

[ TEMATY ]

Metropolita krakowski

Kościół krakowski

Mazur/episkopat.pl

Kraków

Kraków

Ingres biskupa do katedry to nie tylko uroczyste wejście i historyczna oprawa, ale przede wszystkim wydarzenie ściśle liturgiczne, w którym Kościół przyjmuje swojego pasterza. Szaty i przedmioty używane podczas tej celebracji – ornat, tunicella, pastorał, kielich czy racjonał – nie są dodatkiem i dekoracją. Każdy z nich ma swoje miejsce, znaczenie i pomaga zrozumieć, czym jest objęcie posługi biskupiej w Kościele krakowskim.

Ingres (łac. ingressus) oznacza „wejście”. Od uroczystego wejścia nowego biskupa do kościoła katedralnego bierze swoją nazwę cała celebracja przekazania posługi pasterskiej. Choć wydarzenie to ma szczególny charakter, pozostaje liturgią Kościoła, sprawowaną według porządku przewidzianego na dany dzień. – Skoro mówimy o obrzędzie, to już samo to określenie wskazuje na jego ścisły wymiar liturgiczny – podkreśla ks. dr Stanisław Mieszczak SCJ, liturgista i zastępca przewodniczącego Archidiecezjalnej Komisji ds. Liturgii i Duszpasterstwa Liturgicznego.
CZYTAJ DALEJ

Adwentowa Seria #20 - Czas

2025-12-19 15:00

ks. Łukasz Romańczuk

Zapraszamy do obejrzenia 20. odcinka "Adwentowej Serii". Począwszy od 30 listopada, kiedy to przypada I Niedziela Adwentu, aż do 24 grudnia na kanale YouTube „Niedziela Wrocławska” każdego dnia dodawany będzie jeden odcinek.

Adwentowa Seria - odcinek 20- Czas
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję