Reklama

Kościół

Sakrament to nie zwyczaj

Rząd zachęca, aby odprawianie uroczystości pierwszokomunijnych organizować na świeżym powietrzu. W tym samym czasie, od 5 maja, pełną parą działają w Polsce galerie handlowe, składy budowlane i sklepy wnętrzarskie...

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Mateusz Morawiecki poinformował, że od 15 maja można organizować imprezy okolicznościowe w zamkniętych pomieszczeniach do 25 gości, a od 29 maja limit zostanie zwiększony do 50 osób. Do niedawna w miejscach kultu religijnego 1 osoba przypadała na 20 m2, a od 4 maja – na 15 m2. Bez zmian pozostaje obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowywanie 1,5 m odległości od innych. Na te wieści czekali m.in. rodzice dzieci pierwszokomunijnych, bo deklaracja ta oznacza, że na uroczystość będzie można zaprosić rodzinę, a nie tylko chrzestnych.

Większość polskich diecezji wydała specjalne komunikaty, w których rekomenduje organizowanie ceremonii w małych grupach lub indywidualnie w porozumieniu z rodzicami oraz, oczywiście, przy zachowaniu obostrzeń sanitarnych. Ksiądz doktor Piotr Pierzchała, dyrektor Wydziału Nauki Katolickiej Kurii Diecezji Warszawsko-Praskiej, ma nadzieję, że „dzięki temu dzieci będą mogły skupić się na tym, co jest istotą sakramentu”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Szukanie nowych sposobów

Reklama

Przygotowania do Pierwszej Komunii św. zawsze odbywają się na dwóch płaszczyznach. Pierwsza to katecheza szkolna, druga – parafialna katecheza sakramentalna. Biskup Romuald Kamiński, ordynariusz warszawsko-praski, napisał: „Czas pandemii i związana z nim sytuacja w kraju sprawiają, że o ile nie jest większą trudnością nauka religii on-line, o tyle już niełatwo jest wypełnić zadanie duchowego przygotowania do sakramentów. Przeżywane okoliczności domagają się od nas – duszpasterzy – szukania nowych sposobów formacji w przygotowaniu do tego ważnego wydarzenia, jakim jest Pierwsza Komunia św. i poprzedzająca ją spowiedź”.

Księża biskupi przypominają też, że zadbanie o religijną formację dziecka jest zadaniem rodziców, a nie wyłącznie Kościoła. By wesprzeć rodzinę w trudnej sytuacji pandemicznej, wiele diecezji przygotowało materiały formacyjne, dzięki którym można było rodzinnie, w domowym zaciszu pogłębiać wiedzę religijną.

Na ważną kwestię zwraca uwagę ks. Pierzchała: – Jeżeli dzieci nie uczestniczą systematycznie w Eucharystii, wówczas dużo trudniej jest im przygotować się do Pierwszej Komunii św. Każdy potrzebuje doświadczenia życia religijnego. Czym innym jest śledzenie liturgii za pośrednictwem mediów, a czym innym doświadczenie wspólnoty z rówieśnikami w przestrzeni sakralnej.

Kapłan przypomniał także, że wydarzenie Pierwszej Komunii św. jest ważnym momentem w życiu wiary dziecka, ale nie wolno się na nim zatrzymać. – Uroczystość pierwszokomunijna to początek nowego rozdziału, od którego dzieci mogą, a wręcz powinny, w pełni uczestniczyć w eucharystii przez całe swoje życie – dodał.

Roztropność i współpraca

Reklama

W wielu diecezjach sprawę organizacji Pierwszej Komunii św. pozostawiono „roztropności proboszcza bądź administratora parafii”. Sakrament udzielany jest indywidualnie lub w mniejszych grupach, np. klasami, w niedzielę, ale także w dni powszednie. W parafiach zwiększa się liczbę Mszy św., co powoduje „rozbicie” liczby uczestników pierwszokomunijnych uroczystości. Nowy metropolita gdański zaleca, by „w tych wydarzeniach dzieci zawsze pozostawały pod opieką rodziców”. A abp Wiktor Skworc w wytycznych adresowanych do proboszczów archidiecezji katowickiej napisał: „Rodziców i dzieci komunijne należy roztropnie pouczyć o formie przyjęcia Komunii św. na rękę i wyjaśnić racje”. Z kolei wikariusz generalny diecezji legnickiej – ks. Robert Kristman uważa, że w przypadku powrotu dzieci z klas 1-3 do nauczania stacjonarnego nie ma przeciwwskazań do organizowania w formie zbiorowej Pierwszej Komunii św. W tym przypadku organizacja uroczystości musi uwzględniać obowiązujące przepisy sanitarne. W wielu parafiach, ze względu na ograniczoną liczbę miejsc w kościele, wewnątrz świątyni będą mogły przebywać jedynie dzieci i ich rodzice, a reszta rodziny będzie musiała pozostać na zewnątrz.

Ksiądz Paweł Sobuś, proboszcz częstochowskiej parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny już obliczył, że parafialna świątynia pomieści wszystkich uczestników wydarzenia. Nie widzi też specjalnej różnicy w przygotowaniach do Pierwszej Komunii św. w pandemii i przed nią. Może tylko niestandardowo w tym roku do sakramentu przystąpi tydzień wcześniej – obok czternaściorga tegorocznych dzieci pierwszokomunijnych – piątka z ubiegłego roku. W 2020 r. w parafii oprócz dwóch małych grup odbyło się też kilka indywidualnych Pierwszych Komunii św., co wcześniej było praktykowane bardzo sporadycznie.

Księża biskupi uważają, że złym pomysłem jest przekładanie daty uroczystości, że bo zwłoka „nie będzie służyła dobru duchowemu dzieci”. Ordynarisz kielecki bp Jan Piotrowski wprost zaleca, by wszystkie dzieci, które miały w tym roku przystąpić do sakramentu, miały taką możliwość najpóźniej do końca 2021 r. Część rodziców w ostateczności wybierze jesień tego roku. Spodziewają się, że pandemia odpuści wtedy na dobre – sporo ludzi będzie zaszczepionych, co spowoduje pełne luzowanie obostrzeń.

Dobra strona złej sytuacji

W ocenie ks. Pierzchały, „pandemia spowodowała odejście od tzw. otoczki okołokomunijnej, rezygnację z wielu «barokowych» aspektów uroczystości. Dzięki temu dzieci będą mogły skupić się na tym, co jest istotą tego sakramentu – na spotkaniu z Jezusem Eucharystycznym”. Wtóruje mu ks. Tomasz Wojtal, rzecznik archidiecezji katowickiej: – Aktualna sytuacja epidemiczna nie pozwala zorganizować uroczystości Pierwszej Komunii św. w dużej grupie choćby w ramach szkoły. Ta nowa konieczna forma, pozbawiona poniekąd tej zewnętrznej otoczki, pozwala skoncentrować się na tym, co jest najważniejsze, a właściwie na Tym, który jest najważniejszy, który jest Bohaterem nie tylko pierwszej, ale w ogóle Komunii św.

W materiale wykorzystano depesze PAP i KAI.

2021-05-11 13:39

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bł. Imelda Lambertini. Patronka dzieci pierwszokomunijnych

Niedziela Ogólnopolska 23/2012, str. 26

[ TEMATY ]

Pierwsza Komunia św.

święci

pl.wikipedia.org

Imelda Lambertini

Imelda Lambertini

Dwunastoletnia dziewczynka żyjąca w XIV wieku w Italii - bł. Imelda Lambertini jest patronką dzieci pierwszokomunijnych, a także patronką wszystkich dzieci i młodzieży. Dawne modlitwy nie bez powodu nadają jej miano „adwokatki dzieciństwa”. Jej proste życie, związane z Eucharystią, ale nie tylko, niesie ogromnie ważne przesłanie dla świata XXI wieku.

Imelda urodziła się ok. 1320 r. w Bolonii, w hrabiowskiej rodzinie Lambertinich, jednej z najbardziej wpływowych rodzin w ówczesnej Italii. Prawdopodobnie nie miała jeszcze ukończonego 10. roku życia, gdy wyprosiła u rodziców pozwolenie na wstąpienie do klauzurowego klasztoru Sióstr Dominikanek. Imelda od najmłodszych lat pragnęła przyjąć Pana Jezusa do swojego serca. Żaden człowiek nie miał jednak możliwości spełnić tego marzenia ze względu na jej młody wiek. Mógł to uczynić jedynie sam Jezus: i On sam w cudowny sposób przyszedł do małej Imeldy pod postacią Chleba Eucharystycznego. Gdy sama modliła się po Mszy św. konwentualnej w chórze zakonnym, przy sklepieniu ukazała się jej Święta Hostia. Współsiostry, zafascynowane niezwykłym światłem i zapachem, widząc, że dzieje się Boży cud, posłały po kapelana. Hostia łagodnie opadła na patenę i kapłan swymi konsekrowanymi dłońmi udzielił klęczącemu dziecku Pierwszej Komunii św. Był to dzień 12 maja 1333 r. Z powodu wielkiego pragnienia dziewczynki przystąpienia do Pierwszej Komunii św., pod koniec XIX wieku Stolica Apostolska beatyfikowanej już Imeldzie Lambertini przyznała oficjalny tytuł patronki dzieci pierwszokomunijnych. Patronat ten potwierdził w 1910 r. św. papież Pius X.
CZYTAJ DALEJ

Twórca pierwszej reguły

Niedziela Ogólnopolska 19/2023, str. 20

[ TEMATY ]

Św. Pachomiusz Starszy

commons.wikimedia.org

Św. Pachomiusz Starszy

Św. Pachomiusz Starszy

Ojciec Pustyni, ojciec monastycyzmu.

Urodził się w Esneh, w Górnym Egipcie. Jego rodzice byli poganami. Kiedy miał 20 lat, został wzięty do wojska i musiał służyć w legionach rzymskich w pobliżu Teb. Z biegiem czasu zapoznał się jednak z nauką Chrystusa. Modlił się też do Boga chrześcijan, by go uwolnił od okrutnej służby. Po zwolnieniu ze służby wojskowej przyjął chrzest. Udał się na pustynię, gdzie podjął życie w surowej ascezie u św. Polemona. Potem w miejscowości Tabenna prowadził samotne życie, jednak zaczęli przyłączać się do niego uczniowie. Tak oto powstał duży klasztor. W następnych latach Pachomiusz założył jeszcze osiem podobnych monasterów. Po pewnym czasie zarząd nad klasztorem powierzył swojemu uczniowi św. Teodorowi, a sam przeniósł się do Phboou, skąd zarządzał wszystkimi klasztorami-eremami. Pachomiusz napisał pierwszą regułę zakonną, którą wprowadził zasady życia w klasztorach. Zobowiązywał mnichów do prowadzenia życia wspólnotowego i wykonywania prac ręcznych związanych z utrzymaniem zakonu. Każdy mnich mieszkał w oddzielnym szałasie, a zbierano się wspólnie jedynie na posiłek i pacierze. Reguła ta wywarła istotny wpływ na reguły zakonne w Europie, m.in. na regułę św. Benedykta. Regułę Pachomiusza św. Hieronim w 402 r. przełożył na język łaciński (Pachomiana latina). Koptyjski oryginał zachował się jedynie we fragmentach.
CZYTAJ DALEJ

To Duch Święty prowadzi w Kościele

2025-05-10 08:13

Magdalena Lewandowska

Abp Józef Kupny udzielił także młodzieży sakramentu bierzmowania.

Abp Józef Kupny udzielił także młodzieży sakramentu bierzmowania.

– W czwartek mogliśmy zobaczyć działanie Ducha Świętego, kiedy został wybrany papież Leon XIV – mówił podczas uroczystości odpustowych w parafii św. Stanisława, Doroty i Wacława abp Józef Kupny.

Abp Józef Kupny przewodniczył uroczystościom odpustowym we wrocławskiej parafii św. Stanisława, Doroty i Wacława, udzielił także młodzieży sakramentu bierzmowania. W homilii przypominał, jak zesłanie Ducha Świętego zmieniło apostołów w wieczerniku. – W czwartek mogliśmy zobaczyć działanie Ducha Świętego, kiedy został wybrany papież Leon XIV. Miałem okazję poznać go wcześniej w grudniu ubiegłego roku podczas wizyty w Watykanie – wspaniały człowiek, bardzo życzliwy, otwarty, słuchający. Ale najważniejsze jest to, że Duch Święty przygotował go do pełnienia tej posługi – mówił do młodych i wiernych zgromadzonych na uroczystości metropolita wrocławski.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję