Reklama

Niedziela Przemyska

Misterium Męki Pańskiej w czasach epidemii

Kiedy dochodzą do nas kolejne informacje związane z sytuacją epidemiologiczną na świecie, w parafialnych i gminnych ośrodkach powstają już nowe pomysły na przybliżenie tajemnic męki i zmartwychwstania Chrystusa.

Niedziela przemyska 13/2021, str. VI

[ TEMATY ]

misterium

męka pańska

Adam Robel

W role biblijne wcielają się mieszkańcy Beska

W role biblijne wcielają się mieszkańcy Beska

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pierwsze prace zaczynają się już po Orszaku Trzech Króli, czyli początkiem stycznia. Zabierają wiele czasu i energii. Na wszystkie działania składają się: stworzenie oryginalnego scenariusza, każdego roku innego; następnie pomysł na ujęcie historii Męki Pańskiej należy dostosować do istniejących warunków, możliwości lokalowych, a także umiejętności aktorów mających się wcielić w poszczególne role.

Różne ujęcia tej samej historii

Misterium Męki Pańskiej w Besku odbywa się od 2014 r. W tym czasie przedstawiono je w różnych wersjach. – W różny sposób była prowadzona narracja – mówi Aneta Szałankiewicz, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Besku. – Mieliśmy już opowieść z perspektywy Marii Magdaleny, mieliśmy misteria wyrażane poprzez teatr cieni, były także misteria tradycyjne, oparte na przekazach z Ewangelii oraz misterium plenerowe, odgrywane w przestrzeni pomiędzy kościołem parafialnym a parkiem.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Chcieliśmy wówczas zaproponować widzowi coś innego. Okazało się trafionym pomysłem, w informacji zwrotnej otrzymywaliśmy przekaz, że ludziom takie ujęcie pomagało bardziej przeżyć i zagłębić się w te treści i lepiej wejść w obchody Wielkiego Tygodnia – mówi dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury. – Tłumy, pochodnie, półmrok panujący już wówczas, to wszystko budowało atmosferę Jerozolimy sprzed dwóch tysięcy lat, kiedy to Zbawiciel przeżywał swoją agonię – dodaje.

Misterium w trudnych czasach

Reklama

W ubiegłym roku Misterium Męki Pańskiej także zostało przygotowane, ale z uwagi na pandemię widowisko nie odbyło się. Jedynie w formie internetowej, na stronie GOK opublikowano materiały filmowe z poprzednich lat, tak by choćby w taki sposób mieszkańcy mogli zakosztować atmosfery Wielkiego Tygodnia.

Reklama

W tym roku zostanie zrealizowany scenariusz, który pierwotnie miał być zaprezentowany rok temu. – W tym roku, podobnie jak w poprzednim misterium nie może odbyć się w wersji tradycyjnej, nie możemy zaprosić publiczności tutaj, na salę, dlatego misterium zostanie nagrane. Z jednej strony to ułatwienie, ponieważ możemy dostosować scenografię do warunków przekazu internetowego, nie musimy na szybko jej zmieniać, ale z drugiej strony kamera wybacza dużo mniej niż publiczność, więc ta forma wymaga dużo więcej mobilizacji i koncentracji, szczególnie od aktorów – mówi Aneta Szałankiewicz. – Niemniej dekoracje, stroje i zaangażowanie aktorów będą jak zawsze na najwyższym poziomie, ponieważ zależy nam, aby ci, którzy będą oglądali misterium, rzeczywiście poczuli się jakby uczestniczyli w tych wydarzeniach zbawczych. Natomiast ujęcie o tyle będzie inne, że do scen tradycyjnie kojarzonych z misterium paschalnym zostaną dodane sceny z życia codziennego. Sceny z biblijnego przekazu męki Pańskiej zestawimy ze scenami, które dzieją się w czasach współczesnych. Będą dotyczyć problemu uzależnienia od narkotyków. Postaramy się odnieść go do wydarzeń sprzed dwu tysięcy lat. Mamy nadzieję, że to się uda, że widzowie, którzy będą oglądać misterium przed komputerami, przyjmą ten przekaz i trafi on do serc, i stanie się wstępem do tego, co będzie się odbywać w całym Wielkim Tygodniu – mówi Aneta Szałankiewicz. Droga krzyżowa dzieje się dziś w życiu każdego człowieka, także i dzisiaj Chrystus jest krzyżowany przez współczesnych tego świata, każdy niesie też krzyż swojej codzienności.

Wokoło wydarzenia

Przygotowanie całego spektaklu gromadzi niemałą rzeszę ludzi. W normalnych warunkach ok. 60 osób włącza się w odgrywanie poszczególnych ról. Do tego dochodzi obsługa techniczna, odpowiedzialna za stroje, dekoracje i inne potrzebne do przedstawienia rzeczy. W tym roku, ze względu na pandemię, znacznie ograniczono liczbę osób angażujących się w całe dzieło. W całości przedsięwzięcia biorą udział mieszkańcy Beska. Począwszy od uczniów szkoły podstawowej, średniej, studentów, rodziców dzieci i młodzieży, zaangażowanych w realizację misterium. Są też ludzie, którzy na co dzień wykonują zupełnie inne obowiązki, ale zawsze bardzo chętnie wspierają tworzenie Misterium Męki Pańskiej w Besku.

Na kilka tygodni przed premierą cała społeczność żyje misterium. Ludzie pytają, czy w tym roku się odbędzie, kiedy i gdzie. Po wszystkim podchodzą do aktorów, gratulują i wspominają misteria z poprzednich lat. Jest to wydarzenie, które jednoczy całą społeczność, a także wpisuje się do kalendarza wydarzeń kulturalnych.

Na kilka tygodni przed tym wydarzeniem cała społeczność żyje misterium. Ludzie pytają, czy w tym roku się odbędzie, kiedy i gdzie. Po wszystkim podchodzą do aktorów, gratulują i wspominają misteria z poprzednich lat.

Podziel się cytatem

– Misterium odbywa się tradycyjnie w Niedzielę Palmową, w godzinach wieczornych, jak wstęp do wydarzeń z Wielkiego Tygodnia. W tym roku premiera internetowa również odbędzie się w Niedzielę Palmową. Organizatorzy zapraszają na kanał YouTube: GOK Besko, a także na profil facebookowy ośrodka kultury.

– Słowo, dźwięk i ruch – trzy elementy przybliżają nam tajemnicę naszego zbawienia i odkupienia. Jestem bardzo wdzięczny wszystkim, którzy organizują Misterium Męki Pańskiej i włączają się w to wydarzenie, ponieważ misterium pomaga nam przeżywać najważniejsze tajemnice naszej wiary – mówi ks. Andrzej Gil, proboszcz parafii w Besku.

2021-03-23 19:41

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowy Targ: Misterium Męki Pańskiej "Spotkałem Pana"

[ TEMATY ]

misterium

Piotr Piecha

Materiały promocyjne

Parafia pw. św. Jana Pawła II, Urząd Miasta i Starostwo Powiatowe w Nowym Targu zapraszają na spektakl „Misterium Męki Pańskiej”. Tegorocznemu Misterium przyświeca hasło „Spotkałem Pana”. Scenariusz inscenizacji napisał ks. Marcin Napora, wyreżyserował go Piotr Piecha, aktor Teatru Ludowego w Krakowie. W spektaklu biorą udział aktorzy amatorzy.

Premiera przedstawienia odbędzie się w sobotę 30 marca o godzinie 18,00 w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury. Kolejne przedstawienia: 31 marca (niedziela) godz. 15.00 i 18.00, 6 kwietnia (sobota) godz. 15.00 i 18.00, 7 kwietnia (niedziela) godz. 15.00 i 18.00.
CZYTAJ DALEJ

Św. Jan z Dukli wzorem pokory i cierpliwości

Niedziela świdnicka 28/2016, str. 5

[ TEMATY ]

św. Jan z Dukli

Autorstwa Jan Matejko - fragment, Domena publiczna, commons.wikimedia

Św. Jan z Dukli

Św. Jan z Dukli
Święty Jan z Dukli urodził się na galicyjskiej ziemi, na przełęczy Karpackiej, w Dukli w 1414 r. Został dobrze wychowany przez bogobojnych rodziców. Rodzice posłali go do szkół w Krakowie. Jako młodzieniec otrzymał od Boga powołanie kapłańskie i zakonne. Wstąpił do Zakonu Franciszkanów Konwentualnych. Został wyświęcony na kapłana. Pracował w Krośnie i we Lwowie. Pod wpływem św. Jana Kapistrana przeniósł się do franciszkanów obserwantów, czyli bernardynów. I tu zasłynął jako kaznodzieja, wytrwały spowiednik, szerzyciel czci do Męki Pańskiej i Matki Bożej. Pod koniec życia stracił wzrok. Umarł w uroczystość św. Michała Archanioła, w środę 29 września 1484 r. Jan Paweł II kanonizował go 10 czerwca 1997 r. w Krośnie. Relikwie jego spoczywają w Dukli. Św. Jan z Dukli jest patronem diecezji przemyskiej. Co to znaczy, że jest naszym patronem? jakie wnioski z tego wynikają dla nas? Wynikają z tego dwa główne zadania. Po pierwsze, mamy uznać, że św. Jan jest naszym niebieskim opiekunem i orędownikiem. Stąd też winniśmy mu polecać często sprawy naszego życia. Drugie zadanie, jakie mamy wobec naszego patrona w niebie – to naśladować go w życiu. Każdy święty zostawia nam swoje chrześcijańskie życie jako testament do realizowania. Wszyscy jesteśmy zobowiązani ten testament rozpoznać i go wypełniać w kontekście naszego powołania, czyli inaczej mówiąc: jesteśmy zobowiązani do naśladowania naszych świętych. Pytamy się dzisiaj na nowo, jakie przesłanie zostawił nam św. Jan z Dukli, w czym go winniśmy naśladować? By odpowiedzieć na to pytanie, sięgnijmy do modlitwy: „Boże, Ty obdarzyłeś błogosławionego Jana z Dukli, kapłana, cnotami wielkiej pokory i cierpliwości, spraw, abyśmy naśladując jego przykład, otrzymali podobną nagrodę”. Św. Jan z Dukli wyznawał wiarę nie tylko w swoich kazaniach, ale przede wszystkim swoim życiem. Jak wyznajesz wiarę jako ojciec, jako matka, żona, mąż, dziecko, synowa, zięć? Czy Bóg zajmuje w twoim życiu pierwsze miejsce? Jeżeli w życiu Pan Bóg jest naprawdę na pierwszym miejscu, to wszystko się właściwe układa. Wiarę wyznajemy nie tylko w kościele, na modlitwie, ale całym swoim życiem. Dzisiaj, Bogu dzięki, nie prześladują nas za wiarę. Nie idziemy do więzień, nie zwalniają nas z pracy. Nie mamy niepokoju o konsekwencje naszego świadczenia o wierze.
CZYTAJ DALEJ

IMGW: mogą pojawić się podtopienia. Sytuacja nie jest w 100% bezpieczna

2025-07-08 15:17

[ TEMATY ]

IMGW

opady

podtopienia

Adobe.Stock

Kulminacyjny moment opadów przypadnie w nocy z wtorku na środę; prognozy są korzystniejsze niż te z września 2024 roku - poinformowały we wtorek na konferencji IMGW i Wody Polskie.

W poniedziałek strażacy odnotowali 2200 interwencji w związku z burzami. W najbliższych dniach niż przemieszczający się nad Polską przyniesie intensywne opady deszczu.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję