Reklama

Obserwator

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Hiszpania

W majestacie prawa

Wszystko wskazuje na to, że wkrótce w tym kraju legalne będą eutanazja i wspomagane samobójstwo. Ustawę, której zapisy dotyczą osób cierpiących na „poważne, nieuleczalne lub wyniszczające choroby, które powodują nieznośne cierpienie”, zatwierdzi wkrótce Senat. Sekretarz generalny hiszpańskiej Konferencji Biskupów i biskup pomocniczy w Valladolid – Luis Argüello poradził Hiszpanom, aby w testamentach, na wypadek gdyby nie byli w stanie wyrazić swej woli, zaznaczali, że nie chcą być poddani eutanazji. Biskup Argüello odrzucił ją, nazywając zabójstwem, i zapowiedział, że Kościół będzie zachęcał zarówno chorych, jak i personel medyczny do korzystania z klauzuli sumienia. Według niego, ustawa przekroczyła czerwoną linię i stanowi pogwałcenie fundamentalnych zasad cywilizacji zachodniej. – Jesteśmy za godną śmiercią, ale uważamy, że dobra śmierć nigdy nie jest zadawana, bo to jest zabójstwo – oznajmił.

j.k.

Ełk

Relikwie zainstalowane

Reklama

Wiele ważnych słów padło w czasie uroczystości instalacji relikwii bł. Carla Acutisa w parafii św. Wojciecha Biskupa i Męczennika w Ełku. – Świadectwo wiary bł. Carla Acutisa wzbudzało w rówieśnikach i innych osobach pragnienie zmiany życia i zbliżenia się do Boga – powiedział biskup ełcki Jerzy Mazur podczas uroczystej Mszy św. z udziałem duszpasterzy młodzieży oraz przedstawicieli grup i wspólnot formujących osoby młode. Wskazał, że bł. Carlo Acutis już jako młody chłopiec nakreślił swój plan na życie: „Być zawsze blisko Chrystusa. Jego motto brzmiało: „Nie ja, ale Bóg”. Hierarcha przypomniał uczestnikom liturgii, że błogosławiony młodzieniec był wielkim czcicielem Matki Bożej. – Codziennie odmawiał Różaniec. Żartował, że ta modlitwa to najbardziej romantyczne spotkanie, jakie codziennie odbywa. Kilkakrotnie poświęcił się Maryi, aby odnowić swoją miłość do Niej i błagać o Jej opiekę – powiedział bp Mazur. Inicjatorem sprowadzenia relikwii do diecezji ełckiej był ks. Adrian Sadowski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

w.d.

Pseudouprawnienie

Chcą narzucić poglądy

Amerykańscy biskupi protestują przeciwko tzw. ustawie o równouprawnieniu, która miała być poddana pod głosowanie w niższej izbie parlamentu. Ma ona rzekomo chronić przed dyskryminacją osoby o skłonnościach homoseksualnych czy zaburzeniach tożsamości płciowej. W rzeczywistości narzuca nowe, kontrowersyjne poglądy na temat płci – podkreślają biskupi. List do Kongresu napisali przewodniczący pięciu komisji Episkopatu USA. Zaznaczyli, że poszanowanie godności każdego człowieka jest dla katolików centralną zasadą wiary, dlatego sprzeciwiają się wszelkiej dyskryminacji i popierają wszelkie prawa, które zapewniają poszanowanie ludzkiej godności. Tymczasem dyskutowana w Kongresie ustawa spowoduje dyskryminację wierzących oraz wyrządzi szkody prawne i społeczne. Uderzy w religijne organizacje charytatywne, a zatem pośrednio w tysiące ludzi, którzy korzystają z pomocy. Zmusi do promowania w słowie i czynie „zmiany płci”.

w.d.

Hiszpania

Heroizm służby zdrowia

W liście do przewodniczącego Papieskiej Akademii Życia abp. Vincenzo Paglii papież Franciszek napisał: „Pamiętam o ich wspaniałomyślności i heroiczności w posłudze przeżywanej jako misji. Przykład wielu naszych sióstr i braci, którzy narazili swoje życie aż do jego utraty, budzi w nas wdzięczność i powód do refleksji”. Okazją była uroczystość upamiętniająca członków personelu medycznego, którzy poświęcili swoje życie, ratując chorych na COVID-19.

j.k.

Język papieża

Pisemnie i ustnie

Reklama

„Słowa ukazują rzeczywistość, która się zmienia, a w przypadku papieża dają światu nadzieję” – napisał o swojej książce, poświęconej charakterystycznym zwrotom używanym przez papieża Franciszka, Francesc Torralba, profesor Uniwersytetu Ramon Llull w Barcelonie, konsultor Papieskiej Rady ds. Kultury. Jest to rodzaj przewodnika złożonego z wyrażeń stworzonych przez Franciszka, które są kluczami jego nauczania i stanowią syntezę wzniosłych pojęć, które jednocześnie są łatwo dostępne dla wszystkich. Składają się na nie fragmenty wywiadów, przemówień, encyklik, homilii i oficjalnych dokumentów. Autor zaznacza, że wiele z tych zwrotów to wyraz sposobu myślenia papieża z Argentyny, których używał jeszcze przed objęciem funkcji biskupa Rzymu.

j.k.

Kraj raj

Los Aleksieja

Rosyjski opozycjonista Aleksiej Nawalny został wysłany do kolonii karnej w obwodzie włodzimierskim. Szef Federalnej Służby Więziennej Aleksandr Kałasznikow oświadczył, że Nawalny „jest tam, gdzie powinien się znajdować”.

Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPC) w połowie lutego zażądał od władz Rosji, by polityk został wypuszczony z aresztu śledczego. Ocenił, że istnieje zagrożenie dla jego życia. Rosja jednak nie przejęła się tym żądaniem. Moskiewski Sąd Miejski odrzucił 20 lutego apelację złożoną przez obrońców Nawalnego od decyzji sądu niższej instancji o „odwieszeniu” kary więzienia z 2014 r. Nawalny może spędzić w kolonii karnej ok. 2,5 roku. Służby więzienne utrzymywały, że opozycjonista nie respektował obowiązku meldowania się podczas okresu próby. Chodzi o czas, gdy przebywał w szpitalu w Berlinie po tym, jak próbowano go otruć. Nawalnego skazano w 2014 r. na 3,5 roku więzienia w zawieszeniu za rzekomą malwersację funduszy francuskiej firmy kosmetycznej Yves Rocher. ETPC uznał w 2017 r., że proces ten był niesprawiedliwy i nakazał wypłacenie odszkodowania Nawalnemu i jego bratu Olegowi.

w.d.

Katar

Śmierć dla mundialu

Reklama

Ponad 6,5 tys. robotników z Azji Południowej zatrudnionych przy budowie infrastruktury na mistrzostwa świata w piłce nożnej w Katarze straciło życie od 2010 r., gdy kraj ten otrzymał prawo do zorganizowania mundialu w 2022 r. – wynika ze śledztwa brytyjskich dziennikarzy. Robotnicy pracują w złych warunkach, w wysokich temperaturach i bez zabezpieczeń, także przy robotach na wysokości. Takie przypadki traktowane są przez władze Kataru jako zgony z przyczyn naturalnych. Zwykle wskazuje się na niewydolność oddechową lub atak serca. Od 2010 r. co tydzień w Katarze umiera średnio 12 robotników z Indii, Nepalu, Pakistanu, Bangladeszu i Sri Lanki – wyliczyli brytyjscy dziennikarze, opierając się na oficjalnych danych. Wśród ofiar śmiertelnych jedną czwartą stanowią Nepalczycy, najwięcej robotników z tego państwa pracuje w Katarze. Aż 25% PKB Nepalu pochodzi z przekazów pieniężnych przesyłanych przez nich do kraju.

w.d.

Afera szpitalna

180 świadków

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki z Platformy Obywatelskiej musi liczyć się z zarzutami korupcyjnymi. Prokuratura przesłuchała ponad 180 świadków i udokumentowano 14 zdarzeń korupcyjnych. Po roku śledztwa w sprawie korupcji w szpitalu Szczecin-Zdunowo, którym kierował Grodzki, pętla wokół marszałka się zaciska. Kilka zdarzeń korupcyjnych nie uległo przedawnieniu, dlatego możliwy jest wniosek prokuratury o uchylenie immunitetu polityka. – Prokurator w dalszym ciągu kompletuje materiał dowodowy. Weryfikuje uzyskane w tej sprawie dowody, śledztwo jest kontynuowane – powiedział Marcin Lorenc z prokuratury w Szczecinie. Wniosek o uchylenie immunitetu marszałka będzie trudny do przeforsowania w Senacie, w którym większość ma PO. Grodzki zaprzecza braniu łapówek, a w odpowiedzi na zarzuty zawiadomił prokuraturę o zniesławieniu. Złożył też zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa zamachu na konstytucyjny organ RP, którym jest sam... marszałek Senatu.

j.k.

Praca

Błędne koło

Reklama

Informacja o tym, że co szósty absolwent szkoły średniej, który nie chce kontynuować nauki na studiach, pozostaje bez pracy, może zaniepokoić. W porównaniu z wieloma krajami europejskimi, w które skutki pandemii uderzyły znacznie mocniej niż w nas (np. z Hiszpanią, Włochami), sytuacja nie wygląda aż tak dramatycznie. Gorsze jest to, że przez pandemię wpadamy w błędne koło. Po tym, jak firmy ograniczyły programy praktyk i staży, studenci i młodzi absolwenci nie mogą zdobyć doświadczenia zawodowego, którego wymagają od nich pracodawcy, a umiejętności nie mają gdzie zdobywać.

j.k.

Z Twittera papieża Franciszka

Panie, Boże nasz, daj nam, chrześcijanom, żyć Ewangelią i rozpoznawać Chrystusa w każdym człowieku.

Podróże

Tylko dla zaszczepionych

Premier Balearów Francina Armengol zaproponowała rządowi centralnemu w Hiszpanii objęcie wysp projektem pilotażowym, który zakłada, że wszyscy przyjezdni muszą mieć certyfikat szczepień. Premier Grecji Kiriakos Mitsotakis zaproponował w Komisji Europejskiej wprowadzenie certyfikatu szczepień, który umożliwiałby swobodne poruszanie się po wspólnocie. Coraz więcej krajów oferuje swobodny wjazd osobom, które przyjmą szczepionkę. Grecja ustaliła z Izraelem, że oba kraje nie będą musiały spełniać dodatkowych warunków (np. negatywnego wyniku testu na COVID-19). Także podróżujący na Maderę i Islandię nie muszą poddawać się badaniom, jeśli są zaszczepieni, na Seszelach natomiast szczepienie zwalnia z kwarantanny. Minister turystyki Hiszpanii Reyes Maroto wielokrotnie powtarzała, by włączyć paszport zdrowia jako „element bezpiecznego przemieszczania się”.

w.d.

Gospodarka

Plan odbudowy

Rząd odsłonił kluczowe punkty Krajowego Planu Odbudowy (KPO). Plan ma pomóc wyciągnąć gospodarkę po kryzysie związanym z pandemią COVID-19 i uodpornić ją na przyszłość.

– Kryzys COVID-19 to gigantyczny wstrząs, ale i lekcja, z której musimy skorzystać, jeśli chcemy, by lukę rozwojową między Polską i Zachodem ostatecznie zlikwidować – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Reklama

Przygotowanie KPO to warunek wykorzystania pieniędzy z europejskiego Funduszu Odbudowy. Budżet tego funduszu to 750 mld euro. Polska może liczyć na 57 mld euro (ok. 260 mld zł) unijnego wsparcia. Plan ma być wstępem do zapowiadanego przez rząd wielkiego programu „Nowego Ładu”. – Założenia KPO sprawiają, że jest to plan odbudowy po kryzysie i jednocześnie przebudowy polskiej gospodarki. Nadal chcemy wzmacniać gospodarkę osłabioną w trakcie kryzysu, ale musimy jednocześnie myśleć o wyzwaniach, które czekają nas w perspektywie 5, 10 lat. Wzrost produktywności i konkurencyjności polskiej gospodarki to klucz do skoku cywilizacyjnego na miarę ambicji Polaków – podkreślił premier.

a.s.

Japonia

Minister od samotności

Tetsushi Sakamoto został pierwszym ministrem ds. samotności w japońskim rządzie. Stanowisko takie utworzono w związku ze wzrostem liczby samobójstw w kraju w czasie pandemii COVID-19. Liczba samobójstw wzrosła po raz pierwszy od 11 lat. Na swojej pierwszej konferencji prasowej Sakamoto oświadczył, że powołano go na to stanowisko, aby zajął się tym niepokojącym zjawiskiem, zbadał sprawę wzrastającego ubóstwa dzieci i przedstawił strategię walki z tymi problemami. – Chcę podjąć działania, które będą przeciwdziałać samotności i izolacji oraz będą chronić więzi między ludźmi – dodał.

j.k.

Dekret Papieża

„Książęcy” kandydat na ołtarze

Jednym z ośmiorga sług Bożych, wymienionych w dekretach zatwierdzonych przez Franciszka 20 lutego, jest angielski pasjonista o. Ignacy od św. Pawła, czyli George Spencer (1799 – 1864). Agencja Reutera podała, że był on dalekim przodkiem obecnego księcia Williama i księcia Harry’ego. Według agencji, sługa Boży był praprapradziadkiem zmarłej tragicznie w 1997 r. księżnej Diany, a wcześniej – prapradziadkiem premiera Wielkiej Brytanii Winstona Churchilla. Urodził się w rodzinie anglikańskiej. Przyczyną jego nawrócenia było, jak sam przyznał, „wnikliwe studiowanie ojców Kościoła, szczególnie pism św. Jana Złotoustego (Chryzostoma) i św. Grzegorza Wielkiego, które pomogły mu dostrzec różnicę między katolicyzmem a protestantyzmem”. Po przyjęciu katolicyzmu wyjechał na 2 lata na studia do Rzymu. W 1832 r. przyjął katolickie święcenia kapłańskie, a w 1847 r. wstąpił do pasjonistów, przyjmując imię Ignacego od św. Pawła. Po powrocie na Wyspy Brytyjskie działał głównie wśród biednych imigrantów irlandzkich w hrabstwie West Midlands.

m.k.

Nauka bicia

Czym skorupka...

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Rosji potępiło zorganizowanie w jednej ze szkół „lekcji antydemonstracji”. Nastolatkowie z tarczami oraz sprzętem bojowym mieli udawać zatrzymania kolegów w sali gimnastycznej i ćwiczyć manewry. W rosyjskiej telewizji pokazano młodzież ze sprzętem do tłumienia zamieszek. Uczniowie szkoły w Niżniewartowsku na Syberii mieli pod okiem policjantów inscenizować tłumienie protestów. W Moskwie podjęto decyzję o usunięciu ze stanowiska Olega Šurajeva, szefa MSW w Niżniewartowsku, oraz wydano ostrzeżenia tamtejszym funkcjonariuszom policji i nałożono karę dyscyplinarną na regionalnego komendanta policji.

j.k.

2021-03-02 14:06

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W piątek 2 maja w niektórych diecezjach dyspensa

[ TEMATY ]

post

Bożena Sztajner/Niedziela

Niektórzy polscy biskupi udzielili na terenie podległych im diecezji dyspensy od wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych w piątek 2 maja. Zdecydował tak m.in. Prymas Polski, kard. Kazimierz Nycz czy metropolici częstochowski i gdański uwzględniając racje duszpasterskie. Żołnierzom, funkcjonariuszom i pracownikom służb mundurowych dyspensy udzielił biskup polowy.

Prymas Polski abp Józef Kowalczyk udzielił wiernym archidiecezji gnieźnieńskiej oraz osobom przebywającym na jej terenie dyspensy od zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w piątek, dnia 2 maja br. Podobnie uczynił metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, który „mając na względzie, że piątek 2 maja przypada między dwoma dniami ustawowo wolnymi od pracy, co – jak stwierdził - sprzyja organizowaniu w tym czasie rodzinnych i towarzyskich spotkań oraz radosnemu przeżywaniu tych dni, po rozważeniu słusznych racji duszpasterskich, udzielił zgodnie z kan. 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego, wszystkim osobom przebywającym w granicach archidiecezji warszawskiej, dyspensy od zachowania nakazanej w piątek wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych”. Osoby korzystające z dyspensy zobowiązał do modlitwy w intencjach Ojca Świętego. Racjami duszpasterskimi kierował się również metropolita częstochowski abp Wacław Depo, który udzielił dyspensy „wszystkim osobom przebywającym w granicach archidiecezji częstochowskiej” w piątek 2 maja. Zobowiązał te osoby do modlitwy w intencjach Ojca Świętego, jałmużny lub uczynków chrześcijańskiego miłosierdzia. „Biorąc pod uwagę typowo wypoczynkowy i turystyczny charakter drugiego dnia miesiąca maja (długi weekend), udzielam wszystkim wiernym na terenie archidiecezji gdańskiej dyspensy od obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych” – napisał w specjalnym dekrecie również metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź. Dyspensy udzielił również administrator diecezji siedleckiej bp Piotr Sawczuk, który uwzględnił fakt, że „piątek 2 maja br. przypada między dwoma dniami ustawowo wolnymi od pracy, kiedy to w sposób szczególny dziękujemy Bogu za dar wolnej Ojczyzny, co sprzyja organizowaniu spotkań patriotycznych, rodzinnych i towarzyskich” Potrawy mięsne można będzie spożywać też na terenie diecezji bielsko-żywieckiej, gdzie dyspensy udzielił bp Roman Pindel. Ponadto z dyspensy od pokutnego charakteru piątku 2 maja będą mogli skorzystać wierni ordynariatu polowego. „Święto Flagi Narodowej obchodzone w naszej Ojczyźnie w dniu 2 maja, w przeddzień uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, przeżywane jest w sposób uroczysty, szczególnie w Wojsku Polskim. W związku z tym, że w bieżącym roku dzień ten przypada w piątek, zgodnie z kanonem 87 Kodeksu Prawa Kanonicznego oraz art. II § 1 Konstytucji Apostolskiej Spirituali Militum Curae, niniejszym udzielam dyspensy wszystkim wiernym Ordynariatu Polowego od przestrzegania pokutnego charakteru tego dnia, zwalniając z obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych” – napisał w wydanym dziś dekrecie bp Józef Guzdek. W Kościele katolickim w Polsce, wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów należy zachowywać we wszystkie piątki w roku Dyspensa jest zawsze jednorazowym zwolnieniem z przestrzegania konkretnego przykazania kościelnego, natomiast od przykazań Bożych nikt nie może dyspensować. Dyspensa może być udzielona tylko w pewnych okolicznościach i dla konkretnej osoby lub konkretnej grupy osób. Najczęściej dotyczy ona zwolnienia z obowiązku powstrzymania się od spożywania potraw mięsnych i od zabawy w piątki. Biskup udziela też różnego rodzaju dyspens związanych z zawieraniem małżeństw. W większości wypadków biskupi udzielili swoim diecezjanom dyspens na podstawie kanonu 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego (KPK), który głosi: „Biskup diecezjalny może dyspensować wiernych - ilekroć uzna to za pożyteczne dla ich duchowego dobra - od ustaw dyscyplinarnych, tak powszechnych, jak i partykularnych, wydanych przez najwyższą władzę kościelną dla jego terytorium lub dla jego podwładnych, jednak nie od ustaw procesowych lub karnych ani od których dyspensa jest specjalnie zarezerwowana Stolicy Apostolskiej lub innej władzy”.
CZYTAJ DALEJ

Dyspensa na piątek 2 maja

2025-04-30 11:42

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

dyspensa

archidiecezja częstochowska

Karol Porwich/Niedziela

W związku z uroczystymi obchodami zakończenia peregrynacji Matki Bożej w znaku Ikony Jasnogórskiej w archidiecezji częstochowskiej abp Wacław Depo udzielił na piątek 2 maja wszystkim osobom przebywającym w granicach archidiecezji częstochowskiej dyspensy od obowiązku zachowania pokutnego charakteru piątku oraz od obowiązku wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych.

Metropolita częstochowski zalecił, „aby osoby korzystające tego dnia z dyspensy ofiarowały dowolną modlitwę w intencji powołań kapłańskich i zakonnych oraz podjęły – zgodnie z własnym wyborem – formę zadośćuczynienia przez wypełnienie uczynków miłości chrześcijańskiej wobec potrzebujących, bądź ofiarowanie jałmużny”.
CZYTAJ DALEJ

Kard. Camillo Ruini: Musimy zwrócić Kościół katolikom

2025-05-01 09:26

[ TEMATY ]

konklawe

kard. Camillo Ruini

Włodzimierz Rędzioch

Kard. Camillo Ruini - zdjęcie z kwietnia 2025 r.

Kard. Camillo Ruini - zdjęcie z kwietnia 2025 r.

Kard. Camillo Ruini skończył niedawno 94 lata. Pomimo podeszłego wieku i problemów z poruszaniem się pozostaje uważnym obserwatorem życia Kościoła i sytuacji we Włoszech i na świecie.

Przez wiele lat ten najbliższy współpracownik Jana Pawła II był jedną z najbardziej wpływowych osobistości w Kościele we Włoszech. 1 lipca 1991 r. Jan Paweł II mianował go swoim wikariuszem dla diecezji rzymskiej oraz archiprezbiterem Bazyliki św. Jana na Lateranie - funkcje te pełnił do 2008 r. Od 1986 r. był sekretarzem generalnym Konferencji Episkopatu Włoch, a w 1991 r. został jej przewodniczącym – był nim aż do marca 2007 r. Przez wiele lat przewodniczył też projektowi kulturalnemu Konferencji Episkopatu. Jako wikariusz Rzymu był jednym z głównych organizatorów Roku Jubileuszowego 2000.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję