Reklama

Wiara

Jedyne takie Serce

3 czerwca 1921 r. w Krakowie, po uroczystej Eucharystii, w której uczestniczył cały ówczesny Episkopat Polski, wobec 140 tys. wiernych dokonano Aktu poświęcenia Polski Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. W 100. rocznicę tamtego wydarzenia chcemy ożywić kult Bożego Serca w naszej ojczyźnie – jako wynagrodzenie i dziękczynienie za wolną Polskę.

Niedziela Ogólnopolska 4/2021, str. 22-23

[ TEMATY ]

Serce Jezusa

Jezus

Najświętrze Serce

Najświętsze Serce Pana Jezusa

Najświętsze Serce

Tadeusz Lyczakowski

Fragment mozaiki z bazyliki najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie, obrazującej hołd narodu polskiego Sercu Bożemu

Fragment mozaiki z bazyliki najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie, obrazującej hołd narodu polskiego Sercu Bożemu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Gdy przechodzimy obok nienaturalnie leżącego człowieka, martwimy się i zastanawiamy, co się stało. Wtedy przede wszystkim sprawdzamy jego podstawową funkcję życiową: czy wyczuwalne jest tętno, tzn. czy bije jego serce. Puls ogłasza serce żywe, serce aktywne.

Z Biblii wiemy, że serce stanowi centrum człowieka. To ku niemu płynie i z niego wypływa krew, krążąc po całym organizmie i dostarczając mu potrzebnych do funkcjonowania elementów. Kiedy żołnierze sprawdzali, w jakim stanie są skazańcy na Golgocie, zobaczyli, że Pan Jezus już nie żyje. Dla całkowitej pewności jeden z nich przebił Mu serce włócznią, bo wiadomo, że takie precyzyjne pchnięcie zatrzymuje definitywnie akcję serca.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Przebite Serce Boże

W tym miejscu chwilę się zatrzymajmy. Na krzyżu wisi ciało Pana Jezusa – bez życia. Jak podkreśla Ewangelista: „Wyzionął ducha”. Okrutna i bolesna to scena, gdy zbliża się żołdak i mocnym pchnięciem zatapia ostrze włóczni w Jego sercu. Po cóż to jeszcze? Czy to „ostatnie pchnięcie” nie mówi nam o miłości Boga do człowieka? Czy „Serce Jezusa włócznią przebite” nie ogłasza nieskończonego, szaleńczego miłosierdzia Boga, gotowego na wszystko dla swego stworzenia? Kocha nie tylko „do ostatniego tchnienia”, ale i „do ostatniej kropli”, bo z przebitego boku wypłynęły krew i woda.

Reklama

W kontemplacji Serca Jezusowego wierzący znajdowali „źródło wszelkiej wiedzy, pociechy i umocnienia”. Źródło to czerpali do sytości z tej studni miłości, która została otwarta na zawsze. To na Golgocie odkrywamy, że choć przebite, to jednak Serce Jezusa bije, że zdawało się oczom głupich, iż zwyciężyli, a tymczasem śmierć została pokonana.

Święty Ignacy Loyola w Ćwiczeniach duchowych zachęca do odbycia rozmowy pod krzyżem (CD 53-54). W pierwszej jej części jesteśmy zaproszeni do tego, by „wyobrażając sobie Chrystusa, Pana naszego, obecnego i wiszącego na krzyżu, rozmawiać z Nim [pytając go], jak to On, będąc Stwórcą, do tego doszedł, że stał się człowiekiem, a od życia wiecznego przeszedł do śmierci doczesnej i do konania za moje grzechy”. To jest właśnie dobre ćwiczenie na czas przygotowań do odnowienia aktu poświęcenia Sercu Bożemu siebie i Ojczyzny.

Przebite serce ojczyzny

Kiedy Polska przez kolejne dziesięciolecia nie istniała na mapach świata, wydawało się, że umarła. W rzeczywistości jednak żyła, jak umiała najlepiej, chroniąc wiarę i polskość w sercach i umysłach, w domach, kościołach, a także miejscach pracy oraz zesłania. Nie poddawała się – padała na kolana i z kolan powstawała. Kiedy w 1918 r. odzyskaliśmy niepodległość, zabrzmiała pieśń radości i wdzięczności, i to wdzięczności skierowanej ku Bogu jako Dawcy wolności oraz ku Częstochowskiej Pani, co broni Jasnej Góry i Polski.

Reklama

W sercach Polaków, za przyczyną jezuitów, zrodziła się myśl, aby wybudować świątynię jako wotum wdzięczności za dar niepodległości – chodzi o bazylikę Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie. To w czasach zaborów zaczęło się krzewić pośród ludu to nabożeństwo, które zdobywało coraz większe kręgi wiernych czcicieli – nie tylko pod zaborami, ale także wszędzie tam, gdzie emigrowali Polacy. Ofiary na budowę tej świątyni płynęły z całego świata – tam, gdzie dotarli Polacy, docierało też orędzie o Bożym Sercu, gorejącym ognisku miłości, które nigdy, nawet pod zaborami, nie gaśnie. To w Sercu Bożym nasi rodacy widzieli źródło siły i mocy do powstania.

Uroczystej konsekracji świątyni dokonano w 1921 r., a 3 czerwca tegoż roku w Krakowie, po uroczystej Eucharystii, w której uczestniczył cały Episkopat Polski, i procesji na Mały Rynek, wobec 140 tys. wiernych, dokonano Aktu poświęcenia całej Ojczyzny Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. To nie tylko wdzięczność, ale i wielka odpowiedzialność duszpasterzy oraz ludu Bożego, którzy, widząc, jak trudno odbudowywać dom ojczysty po tylu latach niewoli, wiedzieli, do Kogo zwrócić się z prośbą o pomoc.

Odnowić w nas bicie Bożego Serca

W tym roku kalendarzowym przypada 100. rocznica tamtych wydarzeń. Żyjemy w czasach, które również wymagają od nas postaw wiary i zaufania Bogu. Chcemy świętować oba jubileusze. Pragniemy ożywić kult Bożego Serca w naszej ojczyźnie – w wymiarze wynagrodzenia oraz dziękczynienia za wolną Polskę. W tegoroczną uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa (11 czerwca) do bazyliki w Krakowie przybędzie Episkopat Polski, aby ponowić akt poświęcenia Sercu Bożemu naszego kraju i wszystkich Polaków.

W drugiej części wspomnianej wcześniej rozmowy pod krzyżem (CD 53-54) jesteśmy wezwani do tego, aby „patrząc na siebie samego, pytać się siebie: Com ja uczynił dla Chrystusa? Co czynię dla Chrystusa? Com powinien uczynić dla Chrystusa? I tak widząc Go w takim stanie przybitego do krzyża, rozważyć to, co mi się wtedy nasunie”. Co ja mogę uczynić, by Serce Boże jeszcze mocniej zabiło w moim sercu? A rozmowa ta ma być „jakby przyjaciel mówił do przyjaciela”.

Z ramienia Konferencji Episkopatu Polski do każdej parafii dotrze specjalny zeszyt formacyjny, w którym znajdują się pomoce dla duszpasterzy na okres Wielkiego Postu – w przygotowaniu i podprowadzeniu wiernych do uroczystego poświęcenia. Wielki Piątek – dzień kontemplacji Męki i Śmierci Pana naszego Jezusa Chrystusa może być niebywałą i niepowtarzalną okazją, by dokonać osobistego aktu poświęcenia się Sercu Bożemu. W materiałach proponujemy, by w niedzielę Miłosierdzia Bożego każde małżeństwo, każda rodzina i każda wspólnota dokonały aktu poświęcenia się Najświętszemu Sercu Pana Jezusa.

Zachęcamy do codziennego ofiarowania się Bożemu Sercu, do prostej modlitwy, którą praktykują członkowie Apostolstwa Modlitwy, by przygotować się do obchodów 100. rocznicy poświęcenia Polski Sercu Jezusowemu:
„Panie Jezu Chryste, Ty poprzez swoje Boskie Serce, bogate w miłosierdzie, wylałeś na świat cały miłość swego Ojca jako uświęcający żar Ducha Przenajświętszego. Racz przyjąć moje modlitwy, prace, radości i cierpienia, i złącz je dzisiaj ze swą Ofiarą Krzyża, obecną w tajemnicy Eucharystii – dla zbawienia świata. W jedności z całym Kościołem i Jego Matką – Maryją, przez Jej pośrednictwo, proszę Cię w intencjach, które Ojciec Święty polecił naszym modlitwom. Udziel mi, Panie Jezu, Ducha Świętego do wiernego w dniu dzisiejszym wypełnienia wszystkich dobrych czynów, przygotowanych dla mnie przez Ojca. Przemień mnie i uczyń apostołem Twego Serca, bym świadczył w Duchu i Prawdzie, że Bóg jest Miłością. Amen”.

2021-01-20 10:46

Ocena: +11 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zanurzyć się we Krwi Pana

Niedziela łódzka 27/2020, str. I

[ TEMATY ]

uroczystość

Najświętsze Serce Pana Jezusa

Ks. Paweł Kłys

„Ten kielich to nowe przymierze we Krwi Mojej”

„Ten kielich to nowe przymierze we Krwi Mojej”

Dla wielu osób Litania do Najdroższej Krwi Chrystusa Pana to po prostu jedna z wielu modlitw z pierwszokomunijnej książeczki. Należy jednak zapytać: Jaką wartość w sobie kryje? Dlaczego warto się nią modlić?

Litania to jedna z wielu form modlitwy, często niedoceniana, nierozumiana i nielubiana, zwłaszcza przez ludzi młodych – „bo nudna, bo się powtarza, bo w kółko to samo”. Tymczasem nikt nie dziwi się zachowaniu dwojga zakochanych, którzy prawie nieustannie wyznają sobie miłość na wiele sposobów: „Kwiatuszku, słoneczko. Kocham Cię” – „w kółko to samo…”. Jest to swego rodzaju „litania”. Z Bogiem, choć na zupełnie innym poziomie, też jesteśmy powołani do relacji miłości – bliskiej, głębokiej, intymnej, czułej, osobistej. I ta miłość, która jest istotą każdej modlitwy (jak i całego życia chrześcijańskiego), może przenikać do głębi także litanię.
CZYTAJ DALEJ

Panie, ucz mnie uczciwości i gotowości niesienia pomocy potrzebującym!

2024-12-12 07:49

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Tomsickova/fotolia.com

Adwent jest zaproszeniem do zwracania uwagi na rzeczy proste, przede wszystkim zaś na osoby, które są obok. Do rzeczy zwyczajnych, lecz ważnych, należą: radość, wdzięczność, pokora, świadomość swoich obowiązków i powołania, uczciwość w życiu, sumienność, szczere poczucie odpowiedzialności. Nimi więc mamy obdarowywać bliskich.

Gdy Jan nauczał nad Jordanem, pytały go tłumy: «Cóż mamy czynić?» On im odpowiadał: «Kto ma dwie suknie, niech się podzieli z tym, który nie ma; a kto ma żywność, niech tak samo czyni». Przyszli także celnicy, żeby przyjąć chrzest, i rzekli do niego: «Nauczycielu, co mamy czynić?» On im powiedział: «Nie pobierajcie nic więcej ponad to, co wam wyznaczono». Pytali go też i żołnierze: «a my co mamy czynić?» On im odpowiedział: «Na nikim pieniędzy nie wymuszajcie i nikogo nie uciskajcie, lecz poprzestawajcie na waszym żołdzie». Gdy więc lud oczekiwał z napięciem i wszyscy snuli domysły w swych sercach co do Jana, czy nie jest Mesjaszem, on tak przemówił do wszystkich: «Ja was chrzczę wodą; lecz idzie mocniejszy ode mnie, któremu nie jestem godzien rozwiązać rzemyka u sandałów. On będzie was chrzcił Duchem Świętym i ogniem. Ma on wiejadło w ręku dla oczyszczenia swego omłotu: pszenicę zbierze do spichlerza, a plewy spali w ogniu nieugaszonym». Wiele też innych napomnień dawał ludowi i głosił dobrą nowinę.
CZYTAJ DALEJ

Andrzej Duda: To była i jest kompromitacja III Rzeczypospolitej, że ci którzy wydali rozkazy nigdy nie zostali ukarani

2024-12-16 19:10

[ TEMATY ]

Andrzej Duda

KPRP

Wierzę w to, że wolna, suwerenna i niepodległa Polska nigdy nie zapomni o swoich wiernych synach, o ofiarach tej walki. Nigdy nie zapomni o tych, którzy zapłacili najwyższą cenę za to, by w 1989 roku i później ta Polska wreszcie mogła powrócić – mówił Prezydent Andrzej Duda w przeddzień 43. rocznicy pacyfikacji kopalni „Wujek”.

Wieczorem Prezydent RP złożył wieniec przed Krzyżem – Pomnikiem Górników Poległych 16 grudnia 1981 roku.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję