Reklama

Obserwator

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Komunia i nadzieja

Papieski wstęp

Papież Franciszek napisał przedmowę do włoskiego wydania książki pt. Komunia i nadzieja kard. Waltera Kaspera, emerytowanego przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan, i ks. George’a Augustina, konsultanta tej rady oraz Kongregacji ds. Duchowieństwa. Książka, zawierająca m.in. świadectwa wiary w czasie pandemii COVID-19, ukazała się niedawno w Watykanie. Papież podkreślił w przedmowie, że obok trudnych doświadczeń pandemia przyniosła nam przebudzenie duchowe, które prowadzi do refleksji nad tym, gdzie znajdują się nasze korzenie, podtrzymujące nas na powierzchni w tym czasie burzy. „Koronawirus przypomniał nam o sprawach najważniejszych, o tym, co zaniedbaliśmy w życiu, przez to, że skupialiśmy się na ułudach szczęścia” – zaznaczył Franciszek. Dodał, że pandemia jest dla każdego chrześcijanina czasem próby i wyboru Boga jako celu. Kryzys pokazał także, że w trudnych momentach jesteśmy zależni od innych i potrzebujemy solidarności. „Ten czas zachęca nas do oddania życia w służbie innym. Musimy się wreszcie otrząsnąć i usłyszeć wołanie ubogich oraz naszej cierpiącej planety” – napisał Ojciec Święty. Zaapelował też, aby niebezpieczeństwo zarażenia koronawirusem nauczyło nas innego rodzaju zarażania – zarażania miłością. „Jestem wdzięczny za wiele oznak spontanicznej pomocy i heroicznego zaangażowania personelu medycznego, lekarzy i księży. Dzięki wam poczuliśmy siłę, która pochodziła z wiary” – czytamy w przedmowie.

w.d.

Ukraina

20 minut zgody

Tylko 20 min przetrwało porozumienie w sprawie całkowitego przerwania ognia między wojskami ukraińskimi i prorosyjskimi separatystami na wschodzie kraju. To 20. porozumienie, które zostało zerwane. Prorosyjscy bojownicy ostrzelali z broni strzeleckiej, granatników przeciwpancernych i karabinów maszynowych dużego kalibru pozycje ukraińskiej 36. Brygady Piechoty Morskiej. Po kilku godzinach ostrzelali też pozycje 79. Brygady. Porozumienie zawarli ukraińscy i rosyjscy negocjatorzy oraz przedstawiciele Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Zdaniem ekspertów, zrywanie porozumień jest w interesie Rosji, która chce w ten sposób destabilizować Ukrainę wewnętrznie i blokować jej możliwości współpracy z zachodnimi krajami. A rozgrywającym jest Władimir Putin.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

w.d.

Watykan

Pocieszenie od Franciszka

Papież Franciszek zadzwonił do matki, która w wypadku samochodowym straciła 21-letniego syna. Była to reakcja na list, w którym kobieta opisała rodzinny dramat i wywołany nim kryzys wiary. Fabrizio Di Bitetto zginął w październiku ubiegłego roku. – Pogniewałam się na Boga, z domu usunęłam krzyż. Zostawiłam jedynie figurkę Matki Bożej, bo Ona wie, co to znaczy stracić syna – powiedziała Cinzia Desiati.

Napisała o tym do Franciszka. W liście poprosiła go o wsparcie modlitewne i spotkanie. W czasie rozmowy z papieżem mówiła mu o bólu i buncie wobec Boga. – Franciszek nie potępiał, powiedział, że to normalne i że czas przyniesie ukojenie. Obiecał, że będzie się za nas modlił i sam poprosił o modlitwę – opowiedziała kobieta. Rozmowa stała się dla niej i jej męża przebłyskiem nadziei.

Ojciec Święty obiecał małżonkom, że gdy tylko skończą się obostrzenia wywołane pandemią, zaprosi ich do Watykanu na wspólną modlitwę.

j.k.

Zimbabwe

Sprawiedliwość dla białych

Władze zgodziły się wypłacić 3,5 mld dol. odszkodowania białym rolnikom, których ziemia została zabrana przez rząd w celu przesiedlenia czarnych rodzin. Działo się to 20 lat temu: rząd Roberta Mugabe przeprowadził eksmisje 4,5 tys. białych rolników i rozdzielił ziemię między ok. 300 tys. czarnych rodzin. Tłumaczył, że jest to wyrównywanie kolonialnej nierównowagi. Szczegóły dotyczące tego, ile pieniędzy otrzymają biali rolnicy lub ich potomkowie, nie są znane. Rząd zapowiedział, że pierwszeństwo będą miały osoby starsze. Zimbabwe wyemituje długoterminowe obligacje i wspólnie z rolnikami zwróci się do międzynarodowych darczyńców, aby zebrać fundusze.

Reklama

w.d.

Statystyka

Żyją dłużej

Żyjemy coraz dłużej. Przeciętny mężczyzna dożył w Polsce w ubiegłym roku 74,1 lat, kobieta – 81,8 lat, podczas gdy rok wcześniej – odpowiednio o 0,3 i 0,1 roku krócej. A biorąc pod uwagę rok 1990 – odpowiednio aż o 7,9 i 6,6 lat dłużej – podał GUS w analizie Trwanie życia w 2019 roku. Wynika z niej także m.in., że występuje duże zróżnicowanie przeciętnego trwania życia w poszczególnych województwach. Najkrócej żyli mężczyźni mieszkający w województwie łódzkim (72,5 lat), a najdłużej – w podkarpackim (75,4 lat). Kobiety żyją najkrócej w lubuskim i śląskim (81 i 80,8 roku), a najdłużej – w podkarpackim; dożywają tam przeciętnie wieku 83,2 lat.

Autorzy analizy wskazują, że mimo pozytywnych zmian przeciętnego trwania życia Polska nadal wypada niekorzystnie na tle czołówki europejskich krajów. Najdłużej żyją mężczyźni w Szwajcarii (81,9 lat), najkrócej na Litwie (70,9 lat). Kobiety najdłużej żyją w Hiszpanii (86,3 lat), najkrócej – w Serbii (78,4 lat). GUS zauważa, że w krajach, w których długość trwania życia jest stosunkowo niska, różnica między trwaniem życia mężczyzn i kobiet – poza nielicznymi wyjątkami – jest bardzo duża. Kraje, w których rozpiętość ta jest największa, to: Litwa (9,8 roku), Łotwa (9,6 roku), Estonia (8,7 roku) oraz Polska (prawie 8 lat). Głównymi przyczynami zgonów w Polsce są choroby układu krążenia, nowotwory oraz choroby układu oddechowego. Stanowiły one 3/4 wszystkich zgonów. Aż w 40% śmierć była następstwem chorób układu krążenia, a w 26,4% – chorób nowotworowych.

w.d.

Skandal

LGBT rządzi

Sześć polskich miast nie zostało przyjętych do projektu współpracy między samorządami. Powód? Zatwierdzone uchwały w sprawie „stref wolnych od LGBT”. – Wartości i prawa podstawowe UE muszą być przestrzegane przez państwa członkowskie i ich władze – tłumaczy unijna komisarz ds. równości Helena Dalli. Partnerstwo miast to unijny projekt współpracy między samorządami, który ma mobilizować obywateli na poziomie lokalnym i unijnym do angażowania się społecznego, politycznego oraz do wolontariatu. Dla uczestników przewidziane są dotacje, a ich kwota jest zależna od liczby kandydatów. Teraz sześć polskich miast zostało pozbawionych tej możliwości. Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk ocenia, że wspomniane uchwały miały chronić i wspierać rodzinę w modelu, który jest zapisany w polskiej konstytucji; nie były wymierzone w kogokolwiek, nie były próbą dyskryminacji kogokolwiek.

Reklama

w.d.

Moskwa

Polskie korzenie

Papież Franciszek mianował o. Nikolaja Dubinina biskupem pomocniczym archidiecezji Matki Bożej w Moskwie. Ten 47-letni franciszkanin z Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych urodził się w Rosji, ale ma polskie korzenie. Moskwa jest mu szczególnie bliska; tam bowiem w 1991 r. zaczęło się jego czynne życie kościelne, tuż po tym, jak po latach komunizmu w Rosji odbudowano struktury kościelne. – W Moskwie zacząłem moją formację seminaryjną, w tamtejszej katedrze w 2000 r. złożyłem śluby wieczyste i przyjąłem święcenia kapłańskie – mówi o. Dubinin

j.k.

USA

Gospodarka na dnie

Tak źle jeszcze nie było. Gospodarka USA skurczyła się w drugim kwartale roku o rekordowe 32,9%. Głównymi powodami załamania są pandemia COVID-19 i towarzyszące jej kwarantanny. Już w pierwszym kwartale te czynniki przyczyniły się do spadku PKB o 5%. Konsumpcja zmniejszyła się w drugim kwartale aż o 34,6%, a inwestycje biznesowe spadły o 27%. Podczas globalnego kryzysu z lat 2008-09 największy kwartalny spadek amerykańskiego PKB wyniósł 8,4%. Powojenny rekord kwartalnego spadku PKB został ustanowiony w 1958 r. i wynosił 10%.

j.k.

Turystyka

Skrajnie trudno

To bardzo trudny rok dla światowej turystyki. Z powodu pandemii COVID-19 w okresie od stycznia do maja globalna turystyka poniosła straty w wysokości 320 mld dol. – oblicza Światowa Organizacja Turystyki Narodów Zjednoczonych (UNWTO). W branży zagrożonych jest 100-120 mln miejsc pracy. Z danych UNWTO wynika, że od stycznia do maja liczba zagranicznych turystów spadła o 56% w porównaniu z tym samym okresem 2019 r. To o 300 mln mniej podróżujących za granicę.

j.k.

2020-08-05 07:20

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę, silny moralny kręgosłup i niezależność myśli

2024-03-24 08:43

[ TEMATY ]

Ulmowie

Zbiory krewnych rodziny Ulmów

Wiktoria i Józef Ulmowie

Wiktoria i Józef Ulmowie

Bratanek błogosławionego Józefa Ulmy, Jerzy Ulma, opisał swojego wujka jako mężczyznę głębokiej wiary, którego cechował mocny kręgosłup moralny i niezależność myśli. O ciotce, Wiktorii Ulmie powiedział, że była kobietą niezwykle energiczną i pełną pasji.

W niedzielę przypada 80. rocznica śmierci Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich dzieci. Zostali oni zamordowani przez Niemców 24 marca 1944 r. za ratowanie Żydów, których Niemcy zabili jako pierwszych.

CZYTAJ DALEJ

Roxie Węgiel: Wiara w Boga wyznacza mi kierunek życia

2024-03-26 09:42

[ TEMATY ]

koncert pasyjny

Mat.prasowy/Pasja

Roxie Węgiel

Roxie Węgiel

Już 29.03.2024r. na antenie głównej Polsatu o godzinie 20:00 będzie miała miejsce emisja wyjątkowego widowiska. „Pasja. Misterium Męki Pańskiej” to program muzyczny, na który składa się rejestracja 12 pieśni pasyjnych w wykonaniu znanych polskich artystów m.in. Roksany Węgiel, dla której udział w tym wydarzeniu będzie osobistym przeżyciem.

Ilustracją dla występujących artystów będą fragmenty Misterium Męki Pańskiej odegrane w przepięknej scenerii Dróżek Kalwaryjskich przez braci z klasztoru Ojców Bernardynów i wiernych, którzy zwyczajowo biorą udział w tych corocznych celebracjach na Dróżkach Kalwarii Zebrzydowskiej. Misterium opisuje pojmanie, osądzenie, drogę krzyżową i ukrzyżowanie Jezusa i jest co roku odgrywane w Wielkim Tygodniu w Kalwarii Zebrzydowskiej, a jego tradycja sięga początków XVII wieku.

CZYTAJ DALEJ

Panie! Bądź dla nas codziennym zmartwychpowstawaniem!

2024-03-28 23:44

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Karol Porwich/Niedziela

Chrystus zmartwychwstał, lecz każdy z wierzących musi szukać zrozumienia wielkości tej prawdy w swoim życiu i sił, których ona udziela.

Ewangelia (J 20,1 -9)

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję