Reklama

Niedziela Częstochowska

Podnoszą standardy

Caritas Archidiecezji Częstochowskiej przekazała respiratory dla szpitali w Częstochowie, Zawierciu i Pajęcznie oraz dla Domu Pomocy Społecznej „Domus Misericordiae”. Otworzyła również nowoczesny magazyn na żywność.

Niedziela częstochowska 27/2020, str. V

[ TEMATY ]

pandemia

respirator

Caritas Archidiecezji Częstochowskiej

Michał Janik/TV Niedziela

Respirator dla szpitala w Pajęcznie

Respirator dla szpitala w Pajęcznie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dyrektorzy szpitali odebrali sprzęt 24 czerwca w Centrum Wolontariatu i Administracji Caritas Archidiecezji Częstochowskiej. 5 respiratorów to dar Caritas Polska w ramach akcji „Wdzięczni medykom”, Caritas częstochowskiej, biskupów i kapłanów archidiecezji oraz indywidualnych darczyńców. – Cieszymy się, że sprzęty będą dobrze wykorzystane – powiedział ks. Marek Bator, dyrektor Caritas częstochowskiej.

Respiratory wręczali bp Andrzej Przybylski oraz ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska. – Trudny czas epidemii to doświadczenie, czyli również wezwanie do świadectwa. Za to świadectwo dziękuję służbie zdrowia – powiedział bp Przybylski. Wyraził również wdzięczność kapłanom archidiecezji częstochowskiej, którzy odpowiedzieli na apel abp. Wacława Depo i zebrali na respiratory 160 tys. zł. Do podziękowań dołączył się ks. Iżycki. – Cieszę się, że możemy dorzucić naszą cegiełkę – przyznał dyrektor Caritas Polska.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

– Pandemia ujawniła, że szpitale zaczynają być jednym z elementów tkanki społecznej, dlatego myślę, że w przyszłości będziemy myśleć o lecznictwie nie tylko jako o usłudze – powiedział Zbigniew Bajkowski, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie. – Byliśmy pierwszym szpitalem, który przyjął pacjenta z podejrzeniem koronawirusa, a który wrócił z Chin i wylądował na lotnisku w Pyrzowicach. Tak to się wszystko zaczęło. Gdyby to była prosta walka, już dawno byśmy ją wygrali – zauważył Piotr Zachariasiewicz, dyrektor Szpitala Powiatowego w Zawierciu.

Respiratory odebrali również: Agnieszka Kubot-Krawczyk – dyrektor Szpitala Powiatowego w Pajęcznie (na zdjęciu), Wojciech Konieczny – dyrektor Miejskiego Szpitala Zespolonego w Częstochowie oraz Justyna Profus – kierownik Domu Pomocy Społecznej „Domus Misericordiae”.

Dzień po przekazaniu respiratorów Caritas częstochowska otworzyła nowoczesny magazyn żywnościowy przy ul. Ogrodowej w Częstochowie. Budynek poświęcił bp senior Antoni Długosz. W oficjalnym otwarciu uczestniczyli: dyrekcja i pracownicy Caritas częstochowskiej, przedstawiciele Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Biura Ministra Klimatu i Urzędu Miasta Częstochowy oraz główny wykonawca inwestycji.

160 tys. zł to dar kapłanów na zakup respiratorów.

Podziel się cytatem

Magazyn powstał w ramach projektu „Zapobieganie powstawaniu odpadów poprzez zwiększenie odbiorców żywności o kończącym się terminie ważności przez Caritas Archidiecezji Częstochowskiej” sfinansowanego przez NFOŚiGW. To jeden z pierwszych magazynów tego typu w Polsce.

– Bardzo się cieszę, że możemy podnieść standardy naszych usług charytatywnych – powiedział ks. Bator. – Dziękuję NFOŚiGW za dotację, ponieważ Caritas nigdy nie byłoby stać na wybudowanie takiego magazynu. Ta inwestycja to spełnienie naszych marzeń – przyznał.

Reklama

– Codziennie widzimy dokonania niezwykle potrzebnej instytucji, którą jest Caritas, i chętnie wspieramy takie lokalne przedsięwzięcia – powiedział Artur Szymon Michalski, zastępca prezesa zarządu NFOŚiGW.

Na podwójną korzyść funkcjonowania magazynu zwrócił uwagę Przemysław Bednarski, dyrektor Biura Ministra Klimatu. – Cieszymy się, że za pośrednictwem NFOŚiGW możemy wspierać aspekty proklimatyczne i prospołeczne takich inwestycji – podkreślił.

Magazyn jest wyposażony w chłodnię i mroźnię. W ramach projektu Caritas zakupiła również samochody dostawcze, wózki paletowe, kompostowniki i wysokoskładowe regały.

Dzięki budowie magazynu Caritas Archidiecezji Częstochowskiej zyskała miejsce do przechowywania żywności o krótkim terminie ważności, którą odbiera od swoich partnerów i przekazuje osobom potrzebującym.

2020-06-30 12:26

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wytańczą dobro

Caritas Archidiecezji Częstochowskiej włącza się w ogólnopolskie świętowanie Dnia Dobra, który będziemy obchodzić w Niedzielę Miłosierdzia Bożego 24 kwietnia.

Z tej okazji na placu przy ul. Ogrodowej 24/44 w Częstochowie odbędzie się impreza plenerowa pod hasłem: „Wytańczyć dobro!”. Jej cel jest jasny – wspólne świętowanie wszystkich, którym bliska jest idea czynienia dobra.
CZYTAJ DALEJ

Kancelaria Prezydenta odebrała Order Orła Białego odesłany przez Zełenskiego

Rzecznik prezydenta Rafał Leśkiewicz poinformował, że w poniedziałek Kancelaria Prezydenta odebrała Order Orła Białego odesłany przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. By formalności stało się zadość, musi też nastąpić opublikowanie postanowienia prezydenta w tej sprawie z kontrasygnatą premiera - dodał.

Podczas poniedziałkowej rozmowy z Polsat News Leśkiewicz przekazał, że Order Orła Białego, który w sobotę został odesłany przez prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, w poniedziałek został odebrany w Kancelarii Prezydenta RP i trafił do depozytu Biura Odznaczeń i Nominacji.
CZYTAJ DALEJ

Papież uhonorowany za wkład w obronę praw człowieka w USA

W przeddzień 250. rocznicy Dnia Niepodległości Stanów Zjednoczonych, 3 lipca, papież Leon XIV otrzyma Medal Wolności od Narodowego Centrum Konstytucji w Filadelfii. Z tej okazji wygłosi przemówienie na wideo, poinformowała organizacja na swojej stronie internetowej.

Urodzony w USA papież zostanie uhonorowany
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję