Dzień Świętości Życia, ustanowiony przez Episkopat w 1998 r., obchodzony jest w uroczystość Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny. Inicjatywa biskupów jest odpowiedzią na wezwanie Jana Pawła II. W encyklice "Evangelium vitae” czytamy, że podstawowym jego celem jest „budzenie w sumieniach, w rodzinach, w Kościele i społeczeństwie świeckim wrażliwości na sens i wartość ludzkiego życia w każdym momencie i w każdej kondycji”.
W komunikacie na Dzień Świętości Życia Rada Episkopatu Polski ds. Rodziny zwróciła się z gorącym apelem o celebrowanie intencji tego dnia w kościołach i swoich rodzinach. Przewodniczący Rady bp Jan Wątroba zachęca w komunikacie do do przeciwstawiania się kulturze negującej prawo do życia od poczęcia do naturalnej śmierci oraz podważającej znaczenie małżeństwa i rodziny.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Przypomina też słowa Jana Pawła II z encykliki Evangelium vitae, które mówią o tym, że „mamy nieść naszemu bliźniemu posługę miłości, broniąc jego życia i wspomagając je zawsze, a zwłaszcza wówczas, gdy jest słabe lub zagrożone”.
Reklama
"Obecnie, gdy wartości rodzinne i poczęte życie ludzkie są brutalnie atakowane, Dzień Świętości Życia jest chwilą szczególnej mobilizacji w obronie tych podstawowych wartości. Nie możemy pozostawać obojętni wobec usiłowania pozbawienia rodziców konstytucyjnego prawa do wychowywania dzieci zgodnie ze swoimi przekonaniami. Naszym zadaniem jest objęcie troską wszystkich pokoleń – tych najmłodszych, i tych najstarszych" - czytamy w komunikacie Rady KEP ds. Rodziny.
Z apelem o wspólnotowe i osobiste zaangażowanie w nadchodzące obchody wystąpiła Polska Federacja Ruchów Obrony Życia. "Dzisiaj, gdy Parlament Europejski napiera na swobodę aborcji, a Parlament RP walczy się z małżeństwem i rodziną poprzez akceptację autorytarnej konwencji przemocowej CAHVIO, gdy upowszechnia się lewicową ideologię gender, nasze aktywne zaangażowanie po stronie życia i rodziny jest bezcenne!" - czytamy w apelu.
Z kolei o włączanie się do ruchu duchowej adopcji, czyli modlitwy w intencji konkretnego nowo poczętego życia, zaapelowała Krajowa Rada Katolików Świeckich. "Wydaje się więc, że zarówno Kościół jak i Państwo Polskie mają stać na straży ludzkiego życia, bo również świeckie Państwo przyznaje, że w momencie poczęcia w łonie matki powstaje człowiek) - czytamy w oświadczeniu Rady. – Decyzja o sprzedaży bez recepty tabletki "dzień po" stoi więc w jawnej sprzeczności z Ustawą Zasadniczą naszego kraju" - podkreślają sygnatariusze apelu.
Natomiast Forum Kobiet Polskich zaapelowało "o podjęcie wielkiej modlitwy w intencji naszej Ojczyzny, aby szanowała życie ludzkie od poczęcia do naturalnej śmierci oraz chroniła rodzinę, opartą na małżeństwie kobiety i mężczyzny, która była i jest podstawową wspólnotą społeczną".
Reklama
Forum, które skupia 53 organizacje zaznacza, że apel spowodowany jest "kryzysową sytuacją wokół podstawowych praw i wolności człowieka". Wśród przykładów wymienia m.in. starania o wprowadzenie w życie przemocowej konwencji CAHVIO, wprowadzanie do wolnego obrotu pigułki "dzień po", forsowanie ustawy o in vitro, która nie szanuje ludzkiego życia i zapowiedź wprowadzenia związków partnerskich.
25 marca, w uroczystość Zwiastowania Pańskiego, podczas Mszy św. wierni modlić się będą o poszanowanie życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Będą też podejmować lub odnawiać Duchową Adopcję Dziecka Poczętego. Polega ona na codziennej modlitwie w intencji dziecka zagrożonego zabiciem w łonie matki oraz w intencji jego rodziców.
W niektórych miastach odbędą się dziś także manifestacje w obronie prawa do życia od chwili poczęcia.