Reklama

Dzień kapłański

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W sobotę, 17 czerwca br., w Sanktuarium Matki Bożej w Krasnobrodzie miało miejsce szczególne wydarzenie. Tym wydarzeniem, które zgromadziło księży z całej diecezji, był dzień kapłański. Rozpoczął się spotkaniem w świątyni i wystąpieniem Kustosza Sanktuarium ks. prałata Romana Marszalca, który w ciepłych słowach powitał ks. bp. Mariusza Leszczyńskiego, pracowników Kurii Diecezjalnej, Seminarium Duchownego oraz wszystkich zgromadzonych Księży. Przy okazji powitania zwrócił też uwagę na trwające w Sanktuarium prace konserwatorskie i budowlane. Po wystąpieniu Księdza Kustosza rozpoczęła się Droga Krzyżowa na Kalwarii Krasnobrodzkiej. Przeżywaniu Drogi Krzyżowej towarzyszyło wielkie skupienie uczestniczących w niej ponad stu Księży. Rozważania przy stacjach prowadzili przedstawiciele poszczególnych dekanatów.

Bezpośrednio po nabożeństwie Drogi Krzyżowej rozpoczęła się Msza św., której przewodniczył Ksiądz Biskup. Na początku liturgii zachęcił kapłanów do modlitwy w intencji wszystkich Księży pracujących w naszej diecezji, a szczególnie za nowo wyświęconych, którzy wchodzą dopiero w obowiązki kapłańskie oraz za tych, którzy z różnych względów nie mogli być obecni na spotkaniu w Krasnobrodzie. W trakcie homilii zwrócił się bezpośrednio do Księży zgromadzonych w świątyni mówiąc o zadaniach kapłana we współczesnym świecie oraz o jego obowiązkach. " Kapłaństwo jest dla Eucharystii, a Eucharystia może odnawiać kapłaństwo. O ile pierwsza zależność wydaje się oczywista to czytelność drugiej zaciera się. Głębia naszego świadectwa, jako księży, jest potrzebna całemu kościołowi i zależy od naszej osobistej więzi z Eucharystią z Chrystusem, a tę więź możemy budować przede wszystkim przez właściwe sprawowanie Mszy św. - z żarliwą pobożnością oraz - jak zachęca nas Ojciec Święty - przez częste spędzanie długich chwil na adoracji Chrystusa Eucharystycznego. Podczas święceń kapłańskich Biskup pytał każdego z nas: czy na chwałę Boga i dla uświęcenia chrześcijańskiego ludu chcesz pobożnie i z wiarą sprawować misteria Chrystusa, a zwłaszcza Eucharystyczną Ofiarę? Odpowiedź brzmiała: chcę. (...) Chciejmy więc uczynić rachunek sumienia z naszej relacji do Eucharystii, z jej sposobu sprawowania i życia Eucharystią na co dzień". Przypomniał następnie słowa papieża Grzegorza Wielkiego, który mówił do kapłanów: " Trzeba aby pasterz był czysty w myślach, przykładny w działaniu, dyskretny dzięki milczeniu, użyteczny w słowach. Aby był bliski każdemu przez współczucie i bardziej niż inni oddany kontemplacji. Niech będzie pokornym sprzymierzeńcem każdego, kto postępuje dobrze, ale też w trosce o sprawiedliwość niech pozostaje nieugiętym wobec wad grzeszników".

Słowa te, chociaż skierowane bezpośrednio do kapłanów, uczą każdego z nas właściwego rozumienia Eucharystii: jej istoty, jej przeżywania, szacunku dla Niej. Zwracają uwagę, nas ludzi świeckich, na szczególną rolę i posłannictwo naszych kapłanów.

Mszę św. zakończyło wystawienie Najświętszego Sakramentu oraz Litania do Najświętszego Serca Pana Jezusa. Po Eucharystii Kustosz Sanktuarium podjął wszystkich obecnych Księży posiłkiem.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2000-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Trump: właśnie odbyłem bardzo produktywną rozmowę z Putinem

2025-12-28 18:50

[ TEMATY ]

rozmowa

Donald Trump

Władimir Putin

PAP

Władimir Putin, prezydent Rosji

Władimir Putin, prezydent Rosji

Prezydent USA Donald Trump powiedział w niedzielę, że odbył „dobrą i bardzo produktywną” rozmowę telefoniczną z przywódcą Rosji Władimirem Putinem. Do rozmowy doszło tuż przed spotkaniem Trumpa z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Podziel się cytatem - napisał Donald Trump na swoim portalu Truth Social. Zapowiedział, że spotkanie z Zełenskim odbędzie się w głównej jadalni w jego willi Mar-a-Lago na Florydzie i że odbędzie się z udziałem prasy.
CZYTAJ DALEJ

Dziś my możemy się wzorować na Świętej Rodzinie

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Agata Kowalska

Rozważania do Ewangelii Mt 2, 13-15. 19-23.

Niedziela, 28 grudnia. Święto Świętej Rodziny Jezusa, Maryi i Józefa.
CZYTAJ DALEJ

Przesłania zwierzchników kościelnych na Spotkanie Młodych w Paryżu

2025-12-28 16:11

[ TEMATY ]

Paryż

przesłanie

spotkanie młodych

zwierzchnicy

kościelni

PAP

Papież Leon XIV

Papież Leon XIV

Zwierzchnicy kościelni różnych wyznań i szefowie światowych organizacji chrześcijańskich skierowali swe przesłania do uczestników 48. Europejskiego Spotkania Młodych, organizowanego przez ekumeniczną Wspólnotę z Taizé. Odbywa się ono w Paryżu od 28 grudnia do 1 stycznia z udziałem 15 tys. osób, w tym 1800 z Polski.

Papież Leon XIV życzył młodym Europejczykom, by chwile modlitwy i dzielenia się, które przeżyją w tych dniach pomogły im „pogłębić wiarę, coraz lepiej rozeznając, jak żyć Ewangelią w konkretnych realiach” ich życia. Nawiązał do tematu listu napisanego na tegoroczne spotkanie przez przeora Wspólnoty z Taizé, brata Matthew: „Czego szukacie?”. Podkreślił, że jest to zasadnicze pytanie, które nurtuje serce każdego człowieka. Zachęcił więc młodych, aby
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję